Διορθωση στη σελιδα του Ζαχαρια Κασιματη στο rebetiko.sealabs.net

Στη “δισκογραφια” του Ζαχαρια Κασιματη εμφανιζεται το τραγουδι "Δεν σε θέλω ως εξης:(στίχοι(Δίσκος ODEON Ελλάδος GA-1945 / 1936 Συνθ.: Ζαχ. Κασιμάτης, Τραγ.: Γεωργία Μιττάκη, Στιχ.: Σπύρος Περιστέρης)
1ον Ο Κασιματης δεν ειναι ο συνθετης αλλα ο στιχουργος. Συνθετης ειναι ο Περιστερης (η τουλαχιστον φερεται ως ο συνθετης)
2ον Πατωντας στον τιτλο του τραγουδιου βγαινει το link με τους στιχους του. Στο συγκεκριμενο βγαινει το ομοτιτλο τραγουδι του Καριπη, με στιχους του Καριπη. Στο κατω μερος των στιχων γραφει (και σωστα): [Κατηγορίες][Συνθέσεις του Κώστα Καρίπη] [Στιχουργήματα του Κώστα Καρίπη]
Οι στιχοι του Κασιματη που πρεπει να μπουνε στο εδαφιο ειναι:
Κάθε μέρα θα γλεντάω
στις ταβέρνες να μεθώ,
θα τα πίνω να ξεσκάω,
το σεβντά σου να ξεχνώ.

Δε σε θέλω, δε μου κάνεις,
δεν με νοιάζει κι αν πονείς
και σαν δεν μπορείς να ζήσεις
τράβα για να σκοτωθείς.

Γεια σου Γεωργία να μας ζήσεις.

Μέρα νύχτα μεθυσμένη
θα ‘μαι στο γινάτι σου,
θα ‘χω γκόμενους πέντε έξι
για να μπω στο μάτι σου.

Δε σε θέλω, δε μου κάνεις,
δεν με νοιάζει κι αν πονείς
και σαν δεν μπορείς να ζήσεις
τράβα για να σκοτωθείς.

@max μήπως θες να το δεις;

αν και @Πειραιωτης ίσως είναι καλό να το στείλεις και στο φόρουμ του sealabs… :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Το λάθος που βρήκε ο @Πειραιωτης εντοπίζεται μόνο στο σημείο όπου βρίσκεται το βιογραφικό του Ζαχαρία Κασιμάτη. Εκεί στο νούμερο 39, των συνολικά 53 τραγουδιών που μάζεψε αυτός που ετοίμασε το βιογραφικό, γράφει τα στοιχεία που σημειώνει ο @Πειραιωτης.

Πατώντας στο τραγούδι οι στίχοι που παρουσιάζονται είναι από το τραγούδι του Καρίπη.

Αν κάποιος αναζητήσει στην βάση το τραγούδι τα στοιχεία είναι τα σωστά.

2 «Μου αρέσει»

Φωτη και Χρηστο
ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Οντως στη βαση ειναι σωστο
Σωστη η προωθηση που προτεινεις Χρηστο
Πρεπει να το κανω εγω για να διορθωθει η μηπως θα γινει απο σας?
Στα τοσα που εχει κανει το sealabs αυτο ειναι σταγονα στον ωκεανο
Φιλικα
Κυριακος

Στις Σάβ 10 Δεκ 2022 στις 9:02 μ.μ., ο/η Φώτης Χατζίδης via Ρεμπέτικο Φόρουμ <noreply@rembetiko.gr> έγραψε:

3 «Μου αρέσει»

Και η ετικέτα του δίσκου με τα ονόματα των δύο καλλιτεχνών. Πρώτα του Περιστέρη και μετά του Κασιμάτη.

1 «Μου αρέσει»

ΟΚ Φωτη
Σ’ευχαριστω

Στις Τρί 13 Δεκ 2022 στις 11:24 μ.μ., ο/η Φώτης Χατζίδης via Ρεμπέτικο Φόρουμ <noreply@rembetiko.gr> έγραψε:

1 «Μου αρέσει»