Ποιά τραγούδησε σε πρώτη εκτέλεση την ΠΕΙΡΑΙΩΤΙΣΣΑ του ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ?

Μήπως μπορεί κανείς να με ενημερώσει σχετικά ? Ψάχνω να βρω ποιός τραγούδησε σε πρώτη εκτέλεση το κομμάτι με στίχους:

Απ’ την ώρα στο λιμάνι
που σε μπάνισα
την καρδούλα μου κυρά μου
την αφάνισα

Σαν και σένα άλλη γυναίκα
δεν εγνώρισα
στην αγάπη πιό πλανεύτρα
και πιό γόησσα

Πειραιώτισσα το έχεις
μες στο αίμα σου
να τρελαίνονται οι άντρες
μ’ ένα βλέμμα σου.

Φίλε Σπύρο δεν γνωρίζω…
εγώ πάλι με τη σείρα μου θα ήθελα να ρωτήσω:
Το τραγούδι του Πετσά “Κάτω στο Πασάλιμάνι” (ερμηνεύει η Γεωργακοπούλου με τον Στελλάκη) πότε γράφτηκε και αν έχετε υπ όψειν σας κι άλλα τραγούδια του εν λόγω συνθέτη

Ευχαριστώ σας

Στην ‘πειραιώτισσα’ έιναι η Σωτηρία Μπέλλου με τον Στελλάκη Περπινιάδη,τραγούδι του Παπαιωάννου.

Χάρη, το “ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΠΑΣΣΑΛΙΜΑΝΙ” είναι πράγματι του Παναγιώτη Πετσά, σύνθεση του 1946 και πρωτοκυκλοφόρησε με τις φωνές του ντουέτου Ι. Γεωργακοπούλου - Στελλάκη Περπινιάδη ή την ίδια χρονιά ή (πιθανώς) το 1948. Παίζει μπουζούκι ο Μπέμπης Στεργίου και διευθύνει τη λαϊκή ορχήστρα ο μαέστρος Μήτσος Σέμσης-Σαλονικιός.
Για τους μη έχοντας γνώση, ας σημειώσουμε πως πρόκειται για γρήγορο χασάπικο και είναι ένα ωραίο ρεμπέτικο κανταδόρικο.

  • Ο συνθέτης, στιχουργός και οργανοπαίκτης (άριστος!) Π. ΠΕΤΣʼΣ μας έδωσε σχετικά λίγα τραγούδια, μερικά από τα οποία είναι τα ακόλουθα:
  • “Η ΧΑΡΤΟΡΙΧΤΡΑ” (στίχοι, μουσική), με τη Σ. Μπέλλου, ζεϊμπέκικο.
  • “ΜΙΚΡΗ-ΜΙΚΡΗ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ” (στίχοι, μουσική), με τους ʼννα Χρυσάφη - Π. Πετσά, καλαματιανό.
  • “Ο ΠΑΡΑΠΟΝΙΑΡΗΣ” (στίχοι Κώστα Κοφινιώτη), με τους Στράτο Παγιουμτζή - Μ. Χιώτη, ζεϊμπέκικο.
  • “ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑΕΙ ΣΥΓΧΩΡΕΙ” (στίχοι Κώστα Μάνεση), με τους Α. Χρυσάφη - Μ. Χιώτη, χασάπικο.
  • “ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΡΩΣΩ ΝΑ ΠΛΑΓΙΑΣΩ” (στίχοι, μουσική), με τον Θανάση Ευγενικό, ζεϊμπέκικο.
  • “ΧΑΪΤΕΤΖΕ” (στίχοι, μουσική), με τη Στέλλα Χασκίλ (1946 - 47), ανατολίτικο, κλπ.

Υ.Γ.: περισσότερα τραγούδια του Π.Π. μπορείς να βρεις στη “Ρεμπέτικη Ανθολογία”, τόμος 3, του Τάσου Σχορέλη.

Σ.Π.

Σακη, σ ευχαριστω πολυ. Με καλυψες απολυτα…
Επισης διαβασα το αρθρο σου περι Χιωτη και το βρηκα εξαιρετικα ενδιαφερον. Εχουν βρεθει στα χερια μου αρκετες φωτογραφιες με το Χιωτη και τον Πετσά και φανταζομαι οτι υπηρχε καποια φιλια αναμεσα τους…και γιατι οχι… καποια συνεργασια? Παντως η επιρροη του 2ου απο τον 1ο ειναι καπως εμφανης ε? Οταν πρωτοακουσα το “Κατω στο Πασαλιμανι”, μη γνωριζοντας τον πραγματικο συνθετη, υποπτευθηκα αμεσως τον Χιωτη ή τον Τουντα (ο οποιος τελικα ειχε ηδη πεθανει).
Ωστοσο μια παρακληση:
υπαρχει καποιος που να εχει εστω ενα απο τα τραγουδια που μου γνωστοποιησε ο Σακης? Αν ναι…θερμη παρακληση, θα μ ενδιεφερε ν ακουσω κατι ακομη απ αυτο τον δημιουργο.
Ευχαριστω πολυ
haristilios@yahoo.gr

Ο Πετσάς ήταν “βαρβάτος” κιθαρίστας. Τον έχω δει σε κάποια φωτογραφία να παίζει στην ορχήστρα του Μίκη, το εξηντατόσο (στην ίδια ορχήστρα έπαιχαν ο Λεοντής και ο Λοϊζος).
Το κορυφαίο τραγούδι του (μακράν, κατά προσωπική άποψη) είναι το “Αγάπησα και μίσησα”.
ΑΝ

Τίτλος: Ο ΠΑΡΑΠΟΝΙΑΡΗΣ
“Όλος ο κόσμος χαίρεται, μα εγώ παραπονιούμαι, για σένα κι όχι γι’ άλλονε τη μάνα μου αρνιούμαι, για σένα κι όχι γι’ άλλονε τους φίλους μου αρνιούμαι.”
Ερμηνευτής/ες ΠΑΓΙΟΥΜΤΖΗΣ (ΤΕΜΠΕΛΗΣ) ΣΤΡΑΤΟΣ
ΧΙΩΤΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ

Συνθέτης/ες ΚΟΦΙΝΙΩΤΗΣ ΚΩΣΤΑΣ

Στιχουργός/οί ΠΕΤΣΑΣ ΠΑΝΟΣ

*Σακη…αυτο το βρηκα στο www.rebetiko.gr . Συνθετης και στιχουργος ειναι αναποδα…προκειται περι λαθους?

Ασφαλώς είναι λάθος. Τους δημιουργούς του συγκεκριμένου τραγουδιού τους αναφέρω και πιο πάνω.

Εξ’ άλλου ο Κ. Κοφινιώτης ήταν στιχουργός και μάλιστα κυρίως του ελαφρού τραγουδιού, έγραψε όμως και μερικά σημαντικά λαϊκά τραγούδια. Το ίδιο έκανε και ο Κώστας Μάνεσης και μερικοί άλλοι στιχουργοί του ελαφρού.

Σ.Π.

Ηχογραφήθηκε το 1947.

1 «Μου αρέσει»