Διασκευές-αλλοιώσεις

Το γιατί γίνονται τόσες επανεκτελέσεις (για σήμερα, πιά, μιλάω, όχι μόνο για την δεκαετία 50 ή 60, για την οποία ξεκίνησε η συζήτηση) είναι πάρα, μα πάρα πολύ απλό, Μαρίνα: Χωρίς τέτοιες επανεκτελέσεις, έξτρα ψωμί (και εύκολο ψωμί) δεν έχει.

Φυσικά και θα σε πάρουν με τις ντομάτες αν παίξεις σε σύγχρονο σκυλάδικο τις Βεργούλες όπως τις είχαν πεί ο Μάρκος με το Χατζηχρήστο. Τις παίζεις λοιπόν όπως τις ξέρει και τις θέλει ο λαός, να κονομήσεις και σύ και το κέντρο κανένα φράγκο. Για ιδεολογίες δεν παίζει κανείς, στα κέντρα.

Να, λοιπόν, πεδίον δράσης λαμπρόν, λαμπρότατον, για π.χ. τον κύριο Φέρρη: έχεις χρηματοδότηση από την κρατική τηλεόραση, και στόχο να παρουσιάσεις στο λαό εκείνα που δεν ξέρει για την πρόσφατη κληρονομιά του; Σου δίνονται όλες οι προϋποθέσεις για να το πετύχεις, και να τον κάνεις να συγκινηθεί και από πάνω. Αλλά το ξαναλέω, με τις δύο ή τρεις εκπομπές που είδα εγώ (μέσω youtube) δεν πείστηκα ότι αυτό θα συμβεί και δεν συγκινήθηκα.

ΜΑαρεσει ο λογος σας ,ο γραπτος φυσικα ,και γενικα σε πολλα θεματα η γνωμη σας ειναι σεβαστη …πολλοι ιδεολογοι δουλεψαν σε χωρους η καναν πραγματα που δεν τους αρεσαν , για βιοποριστους λογους η για την οικογενεια τους καναν και κανουν θυσιες …εγω δεν θα κατηγορησω ενα καλλητεχνη που και πως βγαζει το ψωμι του …αυτο ομως που μπορω να κανω ειναι απλο δεν ακουω δεν διαβαζω αν δεν με εκφραζει αυτο το κατι … και προπαντον δεν το βλεπω …ειναι επιλογη του καθενα μας …τωρα οσο για τον κυριο Φερρη και γω ειδα τα βιντεακια διαβασα τα διαφορα που γραφτηκαν …ειδα και θετικα και αρνητικα …τηλεοραση μπλει μπακ ,η καλλητεχνες φοβερο αγχος , σκεφτητε μονο ποσο καιρο εκαναν προβες , και κει που παει να βαλει την ψυχουλα του , να του λεει κατ ο σκηνοθετης παμε παλι , και ο καθενας πειστευω θα ηταν ετσι ,και ο κυριος Φερρης διαβαζει τα κειμενα ,για να μην κανει καποιο λαθος και τον κατακρεουργησουν …ειναι σωστα αυτα που λεει; σημασια για μενα εχει η προσπαθεια και η αναφορα …και που θα την συζηταμε για αρκετο καιρο πειστευω …και να σας επισημανω Κ.Νικο :089:η αρχοντομουτσουναρα μου δεν ανηκει στα αναγραφωμενα σας πιο πανω απο τον κυριο Φερρη …:083: