Γιοβάν Τσαούς- Κικής Διαούντος

'Ισως με τόσα μιαλά και γνώσεις συκεντρομένα θα μαθώ επιτέλους και μετά από 30 χρόνια απορίας…

Ποιός είναι ο “Κικής Διαούντος”???

Στα 3:14 στο τραγούδι Γιοβάν Τσαούς ακούμε μιά φονή (προφανώς ο Ειτζηρίδης) να λέει 'γειά σου Κικη Διαούντο".

Κυριάκος η Κυριαζής Διαούντος?

Εάν το ξέρει κανείς - ας το μάθω και 'γω…αλλά κάπου μέσα μου κρατάω μια μικρή ελπίδα οτί θα παραμείνει

αγνώστο…

Η προσφώνηση είναι ‘’ Γεια σου, Κικίδη Αούτο’’.
Αούτηδες είναι οι εκ Πόντου προερχόμενοι.

2 «Μου αρέσει»

Πολυ ενδιαφερον ερωτηση.

Ο δισκος με τον πρεζακια εχει απο πισω το γνωστο τραγουδι Γιοβαν Τσαους .Αν θυμαμαι καλα γιατι ειχα τον 78 αρι ελεγε πανω Γ.Κικιδης μπαγλαμα.Πραγματι ακουγονται δυο οργανα στο τραγουδι πιθανως δυο ταμπουροειδη.

Ο Γ.Λελακης στα απομνημονευματα του που συνταξε ο Κωστας Χατζηδουλης μας πληροφορει οτι ο Γιοβαν Τσαους ηταν πολυ ιδιοτροπος μουσικος,οτι πληρωνοταν ακριβα οταν πηγαινε για να γραψει τραγουδια στο στουντιο και οτι ειχε παντα τους δικους του μουσικους και οχι αυτους των εταιρειων.

Στο τραγουδι του στην Αθηνα μια μικρουλα ακουγεται καπου η φραση ‘‘γεια σου Μητσο με το μπουζουκακι’’ σου απο τον Στελλακη που τραγουδαει,παλι ακουγεται ταμπουρα
ς στο τραγουδι με συνοδεια αλλου οργανου
Ο Εγγονος του Μητσου Ευσταθιαδη γνωστου μουσικου ανατολιτικου υφους της δεκαετιας του 30 που ηχογραφησε αρκετους δισκους κυριως στα τουρκικα μας πληροφορει σε αφιερωμα που συνταξε ο ερευνητης και συλλεκτης Ηλιας Μπαρουνης
οτι ο Γιοβαν Τσαους ηταν ο νονος του και οτι ειχαν πολλες φιλιες με τον πατερα του.Μαλιστα αναφερει οτι σε καποια κομματια του Γιοβαν επαιξε και ο Ευσταθιαδης ο οποιος επαιζε και μπουζουκι στο σπιτι και ουτι και αλλα οργανα.
Δεν αποκλειεται να παιζει συνοδευτικα εκει και ο Ευσταθιαδης στο κομματι “σε μια μικρουλα”.

2 «Μου αρέσει»