Γιοβάν Τσαούς - Κατάδικος

(Giwrgos [Kanabeas])

Χαιρετω σας ολους.!

Ψαχνω ενα κομματι του Γιοβαν που λεει " Μες τη φυλακη τ’αναπλι μ’εριξαν καταδικο…Αμαν δικαστη βοηθεια κι αυτο ειναι αδικο αμαν αμαν αδικο"

Ενα απο τα καλυτερα τραγουδια του και δεν μπορω να το βρω πουθενα. Αν το εχει κανεις ασ το μοιραστει με το υπολοιπο φορουμ!

Το βρήκα σ’ενα πρόσφατο σχετικά CD, με τίτλο τα ζειμπέκικα τηςφυλακής τραγουδησμένο απ’ τον Αγάθωνα.

Ισαάκ.

Υπάρχει και το πρωτότυπο, τουλάχιστον σε βινύλλιο, αλλά δε θυμάμαι ποιό. Αλλά υπάρχει επίσης και η πολύ καλή εκτέλεση με τον Γιώργο Μαπαγιώκη, στην κασετίνα “Το Ρεμπέτικο στου Θωμά”.

είναι ο “κατάδικος” με τον αντώνη καλυβόπουλο. 1935

Συγγνώμη διόρθωση: Το τραγούδι λέγεται κατάδικος όπως σωστά επισημαίνει ο Βασίλης, αλλά το CD που σου είπα λέγεται “Τραγούδια της φυλακής” και είναι της MBI.

Ισαάκ.

Ανώτερο άσμα. Σε CD δεν ξέρω αν υπάρχει, δεν τόχω βρει, στην πρωτότυπη εκτέλεση. Υπάρχει στο δίσκο Βινυλίου των Αφων Φαληρέα “Γιοβαν Τσαούς”.

Αυτό ο δίσκος που λες έχει βγει και σε cd…

γιαννάκη, δεν έρχεσαι προς τα πάνω να θυμηθούμε τα παλιά?

γιά όλους στο φόρουμ και ιδιαίτερα τους αρχηγούς

μήπως πρέπει να οργανώσουμε καμιά φθινοπωρινή συνάντηση? έτσι για να ανταλλάξουμε πενιές

Το τραγουδάκι:

Εγώ θέλω πριγκηπέσα

“Στην Ελλάδα δεν μπορώ μιά γυναίκα για να βρώ…”

Είναι του Τσαούς όπως γράφει ο Πετρόπουλος;

Υπάρχει σε mpeg;;;

Είναι στο όνομα του Τούντα, αλλά εικάζεται ότι είναι του Τσαούς…
Δυστυχώς μπορώ να στο δώσω μόνο σε cd…

Εγώ πάντως το χω σ’ένα cd με τραγούδια του Τσαούς, του Φαληρέα.

(Abramo V.)

Ισαάκ προσπάθησα χθες τη νυχτα να σου στείλω το τραγούδι αλλά ήταν αδύνατο. Είναι στα 96 με μέγεθος 2000kb. Θα προσπαθήσω πάλι. Πες αν το θες ακόμα.

Ναι θα το ήθελα αν σου είναι εύκολο. Αν όχι θα κανονίσω να το πάρω από τον Θανάση.
Έχω ακόμα ένα CD δικό του και δεν του το έχω δώσει.

Ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια σου.

Τόμπολα!!!

Έχει γούστο βρε Ισαάκ το CD που “χρωστάς” στο Θανάση να είναι το δικό μου, που σου έδωσα στη συνάντησή μας στο Βόλο για να του το δώσεις???

Αν ναι, σε παρακαλώ πολύ φρόντισε να του το δώσεις …χθες!

Σ.Π.

Ναί Σάκη. Ντρέπομαι που το λέω αλλά τόσο ξεφτίλα. Από τις 5 Δεκεμβρίου που μου το 'δωσες στο Βόλο ακόμα δεν έχουμε ειδωθεί. Άτιμη Αθήνα…
Θα φροντίσω.

Άρχοντες! Είμαι νέο μέλος. Υπάρχει μία διεύθυνση με εκατοντάδες ρεμπέτικα σε mp3 (αυθεντικές ηχογραφήσεις), όπου υπάρχει και το τραγούδι του Τσαούς με τον Καλυβόπουλο. Ενδιαφέρεστε; Αν βέβαια ζητάτε αρχεία wav, τότε αλλάζει…
Ιορδάνης

καλως όρισες Ιορδάνη…

Φυσικά και μας ενδιαφέρει … ρίξε το λινκ

Το link όπου μπορείται να βρείτε τα mp3 είναι αυτό: http://rebetiko.sealabs.net/home.php
Βέβαια θα χρειαστεί να γίνετε μέλη για να τα κατεβάζετε, αλλά είναι όλα δωρεάν όπως και σε αυτή τη σελίδα. Αφού λοιπόν γίνετε μέλη, στην αρχική σελίδα μπείτε στο “Δείτε τα τραγούδια”. Αναζήτηση ανάλογα με ερμηνευτές, συνθέτες, στιχουργούς και τίτλους. Πολύ εξυπηρετικό… Και καλή ακρόαση…
Ιορδάνης

ευχαριστούμε Ιορδάνη … αν και έχει αναφερθεί το πολυ αξιόλογο αυτό site των παιδιών απο την Κρήτη …

να σαι καλα.