Γιάννης Αλεξανδρής

//youtu.be/YoirbAXECFo

Γεια σου Νίκο, σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Ορίστε λοιπόν το βίντεο (μόλις το ανέβασα, μπορεί να μη φαίνεται ακόμα).

το προηγούμενο βίντεο δεν ήταν καλό, και μόνο τώρα κατάλαβα ότι καθώς ακομπούσα την κάμερα σ’ένα τραπέζι, βούλωνα το μικρόφωνο κάτω, και έτσι αποφάσισα να σβήσω εκείνο και να ανεβάσω καινούργιο βίντεο, στο οποίο ακούγεται καλύτερα ο ήχος του οργανου.

Να είστε καλά

http://www.youtube.com/watch?v=6zIBfIBet7E

Χαίρετε!!!Πόσο κοστίζει το λαούτο του Αλεξανδρή;;;;

Εχω παιξει και εγω με οργανο του Αλεξανδρη, το οποιο δεν ηταν απ τα πολυ ακριβα, και ομολογω οτι μου εκανα πολυ αισθηση, ενιωθα οτι ειχα ενα ζωντανο οργανο στα χερια μου!!!

Προχθές έπεσε κι εμένα στα χέρια μου ένα 8χορδο μπουζούκι του Γιάννη Αλεξανδρή και είχε πραγματικά πολύ ιδιαίτερο, ποιοτικό και μεγάλο ήχο.
Σκεφτόμουν την αγορά ενός νέου 6χορδου και πλέον πιστεύω πως πρέπει να περάσω οπωσδήποτε κάποια στιγμή από το εργαστήριό του.

για καιρό άκουγα για τον αλεξανδρή, είχα παίξει με όργανα που μου κεντρίζαν το ενδιαφέρον, και τον εκτιμάω πολύ ως παίχτη (δυστυχώς μόνο από βίντεο). επιτέλους κατάφερα να τον επισκεφτώ και ανταμείφθηκα, αν και δεν έκατσα όσο ήθελα (είχε και δουλειές ο άνθρωπος).
έπαιξα με ένα πεντακάθαρο μπουζούκι, που έδινε αξία σε κάθε νότα. και μάλιστα ήταν το πιο οικονομικό του μοντέλο! εκεί όμως που δεν χόρταινα ήταν οι κιθάρες, ό,τι πρέπει για τσιμπητό παίξιμο αλλά και για κοπάνημα με πένα.
ο μάστορας ξέρει τί κάνει και είναι μερακλής, δίκαια θεωρείται από τους κορυφαίους κατασκευαστές.

Και λίγα λες.Κορυφη

Που κυμαίνονται οικονομικά τα τρίχορδα του κ. Αλεξανδρη;

δεν ξέρω μέχρι πού φτάνουν οι παραγγελίες, αλλα το καλοκαίρι έπαιξα με ένα εξαιρετικό της οικονομικής σειράς, στα 1300 ευρώ.

Ο Γιάννης Αλεξανδρής μιλάει για το ρεμπέτικο και παίζει μερικά από τα οργανάκια του.

Εκτός από εξαιρετικός μουσικός και οργανοποιός, φαίνεται ότι είναι και πολύ σωστά σκεπτόμενος γύρω από τη μουσική και τη ζωή…

//youtu.be/cnBX5e3x7Cw

Ναι Μπάμπη, ο άνθρωπος είναι ολοκληρωμένος. Πολύ ωραίες απόψεις και πολύ μεστός λόγος.

Ωραίος άνθρωπος και απ’ οτι διάβασα και καλός μάστορας. Δυστυχώς τον έμαθα μόλις χθες τυχαία ψάχνοντας σε διάφορους οργανοποιούς της Θεσσαλονίκης. Είδα και αυτόν εδώ τον μπαγλαμα (https://424b78d8-a-62cb3a1a-s-sites.googlegroups.com/site/alexandrisjannis/Home/ouds/greek-traditional-lute/lavdas/lyras/bouzouki-family/baglama_gonato.jpg?attachauth=ANoY7co7hTF6HupCmPHy05k8IBZy-ziih2r7EBds_2b1M3o9_sf8zW39vkm5uPx5FMAs-tWRYXzyoLRaYrtXPFnEy0M6H18U6xZSZvM4B6TkgcPsOqADqUwFwfOJH8AiRTyz9TD11kh2ZWbWdqLecx39P3fUJq0IO0IEimMviPaGH1LJDMPrXXRGnaUuUBZMfR2t0BQ90FrhEulKLcPZnNW5UelRMFl1kgt1HAX69qBc8ps1ZmitnSXRk2dOon_BHZeh9LgD8sM5_882fDCYPjSaXEWRGZY3Veoh2EYouc-zqOU1oAIMD9FUk6hzUjSE_fkCF1ZpvEJ6&attredirects=0) και οπτικά τουλάχιστον είναι στο ύφος που μου αρέσει.
Ξέρετε καθόλου από ήχο και από τιμές τι γίνεται;;

Εγώ είμαι φανατικός Αλεξανδρικός, να το ξεκαθαρίσω από την αρχή, οπότε δεν λέω τίποτα για ήχο.

Στη φωτογραφία που έβαλες φαίνονται δύο όργανα: το δεξί (“τουμπεκί”) είναι εκθεσιακό και δεν πωλείται, το αριστερό έχει κάποιες ιδιαιτερότητες που δεν ξέρω αν πρόσεξες (μπερντέδες, συνεπίπεδη ταστιέρα με καπάκι κτλ.) και άλλες που δεν φαίνονται (δεν έχει καμάρια). Καλύτερα πάρε τηλ. 2310 90 35 96.

Απ’ όσο ξέρω τελειωμένοι πλέον και διαθέσιμοι είναι οι δύο μπαγλαμάδες (είναι εξαιρετικοί και οι δύο, ειδικά ο ένας έχει και πάααρα πολύ λεπτό μπράτσο, μπιμπελό) που φαίνονται πάνω στον πάγκο στο 1!16 του βίντεο παραπάνω, αλλά είναι σε “νεώτερο” στυλ (αν κατάλαβα καλά ψάχνεις πιο “παλιακό”).

Κύριε Τουρπαλη καλημέρα, για το μικρό μιλάω, ναι. Νομίζω είχα επικοινωνήσει και μαζί σας. Οκ, δεν ψάχνω κάτι εντατικά, αλλά όπου βρίσκω κάτι που μου κινεί την περιέργεια ρωτάω! Όντως θέλω κάτι παλλαϊκό. Έχω κι ένα δικό μου “σχέδιο” αλλά πριν πω ότι το δίνω κάπου να φτιαχτεί (δεν ξέρω αν θα δεχτεί κάποιος μάστορας να φτιάξει κάτι που δεν ειναι δικό του), Ρίχνω ματιές. Παρεμπιπτόντως, έχετε κάποιον να προτείνετε που να φτιάχνει τέτοιου τύπου όργανα, παλλαϊκά και γενικά ιδιαίτερα;;

ξεφεύγουμε λίγο τώρα (από το σχετικό του Αλεξανδρή), αλλά οι διαχειριστές θα μας βάλουν σε τάξη…

δικό του θα είναι, το σχέδιο θα είναι δικό σου - το αν δεχτεί η όχι το ξέρει μόνο ο εκάστοτε, οπότε απευθύνεσαι στον καθένα χωριστά

όλοι οι κατασκευαστές μπορούν να φτιάξουν κάτι που θα τους κεντρίσει το ενδιαφέρον και όλοι έχουν κάποια “ιδιαίτερα” κομμάτια, και πάλι όμως νομίζω ότι μόνο με απευθείας συνεννόηση θα καταλήξεις κάπου.

Μήνυνμα από τη συντονιστική ομάδα:
Αγαπητέ kuzuryuu καλό θα ήταν να περιγράφουμε τί θα βρει ο άλλος στο βίντεο, ειδικά όταν δεν είναι σαφές. Στο συγκεκριμένο:
Απόσπασμα ταινίας όπου στο 0:55 στην ορχήστρα, ο Γιάννης Αλεξανδρής παίζει με κιθάρα δικής του κατασκευής και το μπουζούκι του Θανάση Χαλκιά είναι κι αυτό κατασκευή του μάστορα…

Να βάλω κι εγώ ήχο από μπαγλαμά Αλεξανδρή, από τους καλύτερους που έχω ακούσει:

//youtu.be/EPcSErGGT9Y

κι ένα δείγμα από το μπουζούκι μου (όταν ήταν καινούργιο) :

//youtu.be/ELdiOMruGb0

1 «Μου αρέσει»

συγνωμη για χαβαλε το εβαλα σε στυλ κουιζ

Παιδιά τον μάστορα τον ξέρω, τον επισκέπτομαι συχνά, είμαστε γειτονάκια και είμαστε τυχεροί οι ρεμπετόφιλοι εδώ.
Είναι σωστός άνθρωπος πάνω απ’όλα, ευγενικός και τίμιος. Βέβαια αυτά είναι προσωπικές κρίσεις και επίσης τυγχάνω και φίλος, οπότε είναι και επηρρεασμένες. Αλλά στο θέμα των οργάνων, αντικειμενικά μιλάω και λέω ότι ίσως είναι ο κορυφαίος στα χωράφια μας(Θεσσαλονίκη). Εγώ έχω μπουζούκι από αλλού, από τα παιδιά στο Ταξίμι, αλλά έχω έναν μπαγλαμά που σκίζει από το μάστορα και όσοι τον έχουν παίξει μείναν κάγκελα.Να προσθέσω ότι τα μπουζούκια του Μητρέντζη είναι καθαρή λαγνεία επίσης. Βέβαια δεν είναι φτηνό όργανο, αλλά είναι για μια ζωή. Όσοι μπορέσετε να τον επισκεφτείτε κάντε το, ίσως βαρέσει κάνα ταξίμι στο ούτι και στην κιθάρα τα οποία παίζει φανταστικά. Μπάμπη του μετέδωσα και κάτι χαιρετίσματα σου και βεβαίως ανταποδίδει. Αξέχαστες οι συζητήσεις που έκανε με τον κύριο Φρονιμόπουλο στο Γενί Τζαμί στο φεστιβάλ λαϊκής κιθάρας. Οι άνθρωποι συνεννοούνταν και λέγαν πολύ όμορφα πράγματα…

Μάγκες έβγαλε ένα τριχορδάκι ο μάστορας, που πρέπει να το δείτε. Από κινητό είναι το βίντεο και ο ήχος δεν είναι όπως πρέπει, αλλά το όργανο είναι πολύ τσιτσανίστικο στον ήχο. Δηλαδή όποιος γουστάρει να ακούγεται λίγο έτσι, είναι ότι πρέπει. Θα πάω να το βιντεοσκοπήσω και καλλίτερα δηλαδή


//youtu.be/26jIhHdAmqw