Γειά χαρά στον ρεμπέτικο λαό

Γεια χαρα σε ολους. Ελληνας εξωτερικου (καναδας-καλγκαρυ) με πολυ αγαπη για το ρεμπετικο τραγουδι. Βρηκα το φορουμ και ευχαριστιθηκα με τις συζητησεις και γενικως το “απλο” και φιλικο πνευμα που υπαρχει.

Παιζω μπασο και μπαγλαμα με μια μπαντα εδω στο καλγκαρυ με κατι φιλους (που λογο της αγαπης τους για την ελλαδα και το ρεμπετικο τραγουδι, τους εχω κανει “τιμητικους ελληνες”). Rembetika Hipsters http://rembetika.com.

5 «Μου αρέσει»

Καλώς τον και καλές συζητήσεις Γιώργο.
Βρέθηκες στην καλύτερη ιντερνετική παρέα γίνονται διάφορες συζητήσεις για πολλά υπο-θέματα σχετικά με το ρεμπέτικο. Καλώς όρισες!

Γεια σου Γιώργο. Καλωσόρισες στη παρέα μας.
Καλές συζητήσεις να έχουμε!

Αλήθεια από ποιο μέρος της Ελλάδας κατάγεσαι;

Γενικά θερμά Αθηναίος με καταγωγή από Μυτιλήνη και Σμύρνη.

3 «Μου αρέσει»

Φίλε Γιώργο, καλωσόρισες στην παρέα μας! Καλές συζητήσεις να έχουμε.

Μην διστάσεις, για ό,τι απορία έχεις ή για ό,τι θα ήθελες να συζητήσεις με άλλους φίλους του ρεμπέτικου (αλλά και της παραδοσιακής μουσικής) να ανοίξεις ένα νέο θέμα ή να απαντήσεις σε ένα ήδη υπάρχον.

Είναι χαρά μας να βλέπουμε και έλληνες του εξωτερικού να συμμετέχουν στην παρέα μας και να μεταδίδουν και εκεί το πάθος για την αγαπημένη μας μουσική!

Και πάλι καλωσόρισες! :smiley:

2 «Μου αρέσει»

Καλώς ήλθες Γιώργο
Λίγα χρόνια πριν ήμουν για μερικούς μήνες πολύ κοντά σου, στο Edmonton
Δεν με άντεξε το κλίμα (όχι εγώ, αυτό, χαχαχα), και γύρισα Ελλάδα

2 «Μου αρέσει»

Ναι το κλίμα είναι αστα να πάνε. Καλός ο Καναδάς αλλά σαν την Ελλάδα πουθενά.

Αυτά με κάναν να ασχοληθώ με το ρεμπέτικο και άρχισα να γρατζουναω τον μπαγλαμά.

2 «Μου αρέσει»

Καλως ηρθες Γιωργο!
Σαν Ελληνας του εξωτερικου κι εγω θα ηθελα να σε καλωσορισω στην ιντερνετικη μας παρεουλα η οποια ειναι ενα ευχαριστο λιμανι για τη μουσικη και την παραδοση που αγαπαμε!
Καλη μουσικη μελετη αλλα και ταξιδι στον κοσμο που ειτε εν μερει ή εν πολλοίς μας χαρακτηριζει!

3 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 365 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.