Βιολιστής στο μετρό

Δεν έφταιγα εγώ, ρε Μανόλη… Τώρα, συνδύασα και κανα δυό άλλα μηνύματά σου και… σου άλλαξα φύλο! :019:

Τον τυφλό ακορντεονίστα με τη στεντόρεια φωνή τον θυμάμαι και εγώ. Καθόμουν επί ώρα πολλή, όσο άντεχα βέβαια τότε υπό την Δαμόκλειον σπάθην της εξασφάλισης του άρτου του επιουσίου και έδινα και εγώ, όπως όλοι, γενναιόδωρο φιλοδώρημα. Βλέπουμε λοιπόν ότι ο κόσμος καταλαβαίνει πολύ καλά ποιος αξίζει και τον ανταμοίβει αντίστοιχα.

Δεν μπορώ να πώ όμως το ίδιο και για μία αξιολύπητη κοπέλα, Ρωσίδα με ένα βιολί, λίγα χρόνια πριν στο Μοναστηράκι, που τα φάλτσα της στα κλασικά κομμάτια που έπαιζε, δεν τα άντεχε άνθρωπος. Εκεί, μόνο από φιλανθρωπία κάτι έδινα.

Μπάμπη, αν λάθος έμαθα, λάθος μεταφέρω. Τον Σταματάκη τον είχα δεί ΜΟΝΟ στην εκπομπή του Παπαδόπουλου, όπου ο ίδιος το ανέφερε. Η άλλη πηγή είναι απο προσωπική αφήγηση.

Αν υπαρχει σε youtube κανενα κοματι της εκπομπης θατον αναγνωριζα αν ειναι ο Σταματακης
η οχι

Επειδή θεωρώ στενόχωρο :106:να είναι ο Σταματάκης ιδού το video από την εκπομπή του Παπαδόπουλου:

Και ακόμα δύο με τον Καζατζίδη

http://www.youtube.com/watch?v=69UIkY0-0zQ (Βραδυάζει)

http://www.youtube.com/watch?v=AvApZvzMHbA (Αγριολούλουδο)

Καμμια σχέση με αυτόν που αναφέρομαι εγώ. Έχεις απόλυτο δίκιο Γρηγορη

Καλησπερα σε ολους.Ειχα πριν απο λιγες μερες και εγω την κουβεντα για τον ανθρωπο με το ακορντεον με καποιο φιλο,αφου τον θυμηθηκα και κουβεντιασαμε γι’αυτον, για τον μοναδικο τροπο που τραγουδουσε.Μου ειχε κανει και εμενα πολυ εντυπωση τοτε και καθομουνα και τον ακουγα συγκινημενος απο ολη την εικονα.Καταλιγοντας την κουβεντα μας μου ειπε οτι μαλλον ο κυριος με το ακορντεον που τραγουδαγε τοσο ωραια Καζαντζιδη, πεθανε.

σε τίποτα όμως δε μου θύμιζε τον άνθρωπο της Ομόνοιας ,μπορεί και να κάνω λάθος αλλά …

Οχι δεν κανεις λαθος μπαμπη, θυμαμαι και εγω τα ιδια πραγματα γι’αυτα που τραγουδουσε, ελεγε παντα <<πονεμενα>> τραγουδια.Σιγουρα δεν ηταν ο Σταματακης,εχω ακομα και τωρα την εικονα του και την φωνη του <<μπροστα μου>>.

Επειδή το emoticon χάλασε το link για την εκπομπή του Παπαδόπουλου το ξαναποστάρω

Στο βιντεο δοκιμασια που εστειλε ο Γρηγορης μου τον θυμιζει παρα πολυ

Γρηγόρη, ανεξάρτητα με το αν ήταν ή όχι ο Σταματάκης που έπαιζε στην Ομόνοια, ΜΠΡΑΒΟ για τα βιντεάκια που ανέβασες. Σε αυτή την εκπομπή τον είχα δεί.

Επίσης είναι ευκαιρία να μιλάμε και για κάποιους ανθρώπους που κοντεύουν να ξεχαστούν εντελώς.

Ο τυφλός που έπαιζε ακορντεόν και τραγουδούσε στήν Ομόνοια λέγονταν Στράτος.Τον είχα δει πολλές φορές στα μέσα της δεκαετίας του 80 και θυμάμαι πως μάζευε τόσο πολύ κόσμο που αναγκάζονταν να τους παρακαλέσει να φύγουν για να μην τον διώξει η αστυνομία.Σουξέ του ήταν η "Μανόλια¨ και το “Σε μια στίβα καλαμιές”.Θυμάμαι έντονα μια κυρία περασμένης ηλικίας και χαρακτηριστικής λαϊκής κοκεταρίας να του ρίχνει πεντακοσάρικα (πολλά λεφτά για τότε) στην “Μανόλια”.

Αυτος που λες ειναι φιλε.:088: Ηταν το κατι αλλο ! Εβγαζε πολυ συναισθημα , και ο κοσμος ανταποκρινοταν αν κρινουμε με το πληθος που μαζευοτανε

Παραθέτω το μήνυμα που πήρα από το μέλος Gogo.

[i]Καλησπερα σας.
Βρηκα αυτο εδω το φορουμ και εκανα λογαριασμο μονο και μονο να σας απαντησω.
Προσπαθω να απαντησω επανω στο θεμα “Βιολιστης Στο Μετρο” αλλα προφανως επειδη ειμαι καινουργιο μελος ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει ο λογαριασμος μου.

Ειμαι η κορη του Κωστα Σταματακη και θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι προτου να ξερετε τα πραγματικα γεγονοτα καλο θα ηταν να μην απαντατε ετσι ωστε να μην θιγετε την υποληψη του οποιουδηποτε.

Ο πατερας μου ισχυει πως περασε μεγαλες δυσκολιες για να καταφερει να επιβιωσει αλλα και για να μεγαλωσει ενα παιδι όντας τυφλος αλλα ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΖΗΤΙΑΝΕΨΕ και σαφως ποτε ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ.
Το οτι καποιος δεν βλεπει και το εκμεταλευεται ή οτιδηποτε τελοσπαντων δεν σημαινει οτι το κανουν ολοι.

Περα απο αυτο…Ο Κωστας ο Σταματακης εχει αφησει ιστορια στον χωρο του , είναι μια χαρα την σημερον ημεραν με την οικογενεια του και κανεις μας δεν θα αφησει να λενε ανακριβειες για το ατομό του.

Δεν εχω κανενα προβλημα να δημοσιευσετε το μυνημα μου ως εχει γιατι ουτως η αλλως θελω να αποκατασταθει η αληθεια.

Ευχαριστω εκ των προτερων,

Γωγω Σταματακη[/i]

1 «Μου αρέσει»

Ελπίζω πως η κυρία Γωγώ Σταματάκη θα παρακολουθεί τις συζητήσεις στο φόρουμ για κάποιο διάστημα, ώστε να διαβάσει και το δικό μου μήνυμα.

Όπως έλεγα και στο #21 παραπάνω, έχω δεί και ακούσει έναν τυφλό ακορντεονίστα που έπαιζε και τραγουδούσε εκπληκτικά, στο στιλ του Καζαντζίδη, στην είσοδο του Ηλεκτρικού από την Αθηνάς στην Ομόνοια. Ήταν πραγματικά «κάπως γεμάτος». Δεν ήταν ο πατέρας της; Αν έτσι είναι, διαγράφουμε το όνομα και κρατάμε τα υπόλοιπα, άλλωστε έχουν ήδη εκφραστεί αρκετές επιφυλάξεις για το αν ήταν ο Σταματάκης ο συγκεκριμένος ακορντεονίστας. Ήταν όμως, το ξαναλέω, εκπληκτικός.

Φυσικά, κανείς δεν θέλησε να θίξει την υπόληψη του Κώστα Σταματάκη.

Δυστυχώς επικρατεί η αντίληψη πως οι πλανόδιοι οργανοπαικτες, ειναι ζητιάνοι…Πριν απο κανα μήνα, ήμουν στην Αθήνα και βρέθηκα σε ένα πολυ άσχημο περιστατικό…Ήταν ένας κύριος πλανόδιος που έπαιζε ακορντεόν και μπήκε μεσα στο μετρο και έπαιζε…μετά απο λιγη ώρα μπηκε ελεγχτης και μόλις τον ειδε άρχισε να του φωνάζει-μαζι και καποιοι επιβάτες του μετρο- και τον πέταξε με τις κλοτσιές στην επόμενη στάση…και η απογοήτευση του οργανοπαιχτη ζωγραφισμενη στο προσωπο του…πραγματικα θλιβερο…δεν τους αποδέχεται ο κοσμος, γιατι? Κατ’εμε δε θεωρειται ζητιανια…Αλλά η αλήθεια ειναι οτι ειμαστε ελαφρώς κομπλεξικός λαός…διορθώστε με αν κανω λαθος…:106:

Εγώ πήρα για σίγουρο απ’ τον voulpan ότι ο συγκεκριμένος παχουλός ακορντεονίστας λεγόταν έτσι. Παρά ταύτα, όπως λέει και ο Πολίτης πιο πάνω, μόνο καλά λόγια έχω για αυτόν, όποιος και να ήταν.

(για την gplom): Κορίτσι μου (συγχώρα την προσφώνηση, η διαφορά ηλικίας την υπαγορεύει) δεν ήμουν βέβαια στο συγκεκριμένο βαγόνι του μετρό, αλλά πολύ συχνά έχω ακούσει πλανόδιους ακορντεονίστες που μόνο ζητιάνους θα μπορούσα να τους χαρακτηρίσω. Τον συγκεκριμένο ακορντεονίστα της Ομόνοιας (που λέει και ο Κώστας tm) δεν τον θεωρώ ζητιάνο, μουσικό τον θεωρώ δεδομένης της μουσικής και τραγουδιστικής του υπερεπάρκειας. Όμως, αυτούς τους ακορντεονίστες (και άλλους οργανοπαίκτες) που ούτε ρυθμό, ούτε μελωδία ξέρουν τι σημαίνει, και τους υφιστάμεθα καθημερινά στο μετρό, στο τραμ ή στις πλατείες, δεν μπορώ να τους δώ ως αναξιοπαθούντες καλλιτέχνες. Και δεν καταλαβαίνω γιατί μας θεωρείς κομπλεξικούς ως λαό, σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα. Ο έχων ώτα ακούειν, ακούει. Και κρίνει αναλόγως.

Δικο μου λάθος. Δεν ημουν πολυ συγκεκριμενη.Φυσικα δεν μιλώ για αυτους που δεν ξερουν μουσικη! Μιλω για οσους αξιζουν την προσοχη και την υποστηριξη μας…και μας θεωρω κομπλεξικο λαό γιατι ακόμα και αξιόλογους μουσικους, τους διώχνουμε απο τα μετρο γιατι τους θεωρούμε ζητιάνους…

Καλησπέρα.
Στις 8 Φεβρουαρίου 2009, είχα γράψει, ότι ο άνθρωπος που έπαιζε ακορντεόν στην Ομόνοια ήταν ο κ. Σταματάκης.

Επικοινώνησε μαζί μου η κ. Γωγώ Σταματάκη, διαβεβαιώνοντας ότι αυτό δεν συνέβη ποτέ και ότι είναι λάθος και ανακριβές.

Απάντησα στην ίδια με προσωπικό μήνυμα, αλλά και δημοσίως ζητώ συγνώμη-εφ΄όσον απο λανθασμένη πληροφόρηση- αναφέρθηκε το όνομα του πατέρα της. Σαφως δεν υπήρξε καμία διάθεση να θιγεί η υπόληψη κανενός.
Αυτούσιο το μήνυμα, που απέστειλε η κ. Γωγώ Σταματάκη, μπορείτε να διαβάσετε 3-4 μηνύματα πιο πάνω {σταλθέν απο Kostas™}.

Ευχαριστώ