Βιολιστής στο μετρό

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας.

Οχι δεν παρακολουθώ καιρό το Ρεμπέτικο Φορουμ…Ετυχα εχτές σε μια αναζήτηση για τον πατέρα μου στο Google να πέσω επάνω εδώ.

Δεν θύμωσα με κανένα μέλος, απλά ήθελα να αποκαταστήσω την αλήθεια γιατί δεν γίνεται να ρωτάμε κατι και να απαντάμε με απόλυτη σιγουριά όταν δεν το έχουμε εξακριβώσει!

Επίσης λένε πως…έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρεις και επειδή είμαι στο πλευρό του πατέρα μου τα τελευταία 26 χρόνια της ζωής μου, και επειδή έχω δει και συνεχιζω να βλέπω πολλά, εχω μάθει να μην προτρέχω.

Ο Σταματάκης και ο ήχος του είναι κάτι αλλόκοσμο…Κάτι μαγικό.
Σας ευχαριστούμε που τον έχετε όλοι σαν μια όμορφη ανάμνηση.
Ο πατέρας μου αποσύρθηκε απο τον χώρο για να με μεγαλώσει αλλά και γιατι δεν έμαθε ποτέ να είναι ΧΑμογεΛΑΚΙΑΣ και δήθεν όπως ζητάει το Σταρ Συστεμ.

Δεν παυει όμως ποτέ να συνεχίζει να συγκινεί κόσμο το παιξιμο του, δεν παύει να γίνετε είδωλο, δεν παύουν να τον διαβάζουν και δεν παύει να μας κανει να γελαμε εμάς που είμαστε καθημερινα κοντα του!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ …ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ…ΚΑΝΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΕΤΟΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.

ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΣΑΣ.

Μετά τις παραθέσεις των μηνυμάτων και ιδιαίτερα, μετά τη δεύτερη παρέμβαση της κυρίας Σταματάκη πιστεύω ότι το ζήτημα έχει διευκρινιστεί.

Δεόν να τονιστεί ότι τα εμπλεκόμενα πρόσωπα αντιμετωπίστηκαν από όσους περέθεσαν τα σχετικά μηνύματα με θαυμασμό, εκτίμηση και τρυφερότητα. Από την άλλη, τα ανακλαστικά των υπεύθυνων του φόρουμ, όπως έχει δειχθεί σε πολλές περιπτώσεις, είναι τέτοια ώστε με την παραμικρή εκτροπή αμέσως θα υπήρχε επέμβαση.

Όπως υπονοείται στο μήνυμα του Νίκου Πολίτη παραπάνω, μας ενδιέφερε η τύχη των ανθρώπων αυτών ως προς τις (σημαντικές κατ’ εμέ) μουσικές αρετές τους και όχι ως προς την προσωπική τους διαδρομή.

Μετά τις εξηγήσεις, την αποκατάσταση, τη συνώμη κλπ, προτείνω:
Ο κύριος Σταματάκης να ανακηρυχθεί επίτιμο μέλος του forum.
Με την βοήθεια της κόρης του, μέλος του φόρουμ, θα μπορούσε να είναι και ενεργό ίσως. Επίσεις καλό θα ήταν να τον γνωρίσουν και οι νεότεροι και να απολαύσομε όλοι τον “αλόκοσμο και μαγικό του ήχο”. Μετά τα καλά σχόλια που διάβασα, με χαρά θα τον συναντούσα σε μια από τις επόμενες μαζώξεις, αν το επιθυμούσε και ο ίδιος. Αν υπάρχουν ηχογραφημένα ή video ντοκουμέντα, επίσης θα ήθελα να τα ακούσω.

Επίσης εάν είναι εφικτό θα ήταν μεγάλη μας χαρά να τον φιλοξενήσουμε ένα βράδυ στην Πριγκηπέσσα.

Χωρίς να θέλω να απαντήσω στην συγκεκριμένη παρέμβαση, αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να είμαστε λιγότερο σκληροί και να προσέχουμε να μην προσβάλλουμε ανθρώπους που για κάποιους λόγους έπεσαν στην ανάγκη των υπολοίπων. Η ζωή δυσκολεύει για όσους είναι αρτιμελείς, σκεφτείται τι γίνεται με τα άτομα με ειδικές ανάγκες και σε τι σημείο έχουν φτάσει για να ρίχνουν τόσο την αξιοπρέπειά τους και να βγαίνουν στο δρόμο.

Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι ο Νίκος Πολίτης το έθεσε πολύ σωστά το θέμα. Υπάρχουν πλανόδιοι μουσικοί, που βγαίνουν με το όργανό τους στο κυνήγι της επιβίωσης, αλλά υπάρχουν και οι δύστυχοι που απλά το παίρνουν για να γεμίζει τα χέρια τους σε μια εικόνα που περνάει χωρίς να αποτυπωθεί στη μνήμη κανενός από τους χιλιάδες περαστικούς.

κυρια σταματακη.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ 'Η ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΜΑΣ! ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΙΚΗ ΔΑΝΙΗΛ Κ ΕΙΜΑΙ Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΔΑΝΙΗΛ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ ΖΗΤΙΑΝΕΥΕ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΕΙΑ! ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΛΕΟΝ Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΤΙΣ ΚΑΚΟΗΘΙΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΟΠΩΣ Κ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΩΝ ΒΛΕΠΕΤΕ! ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕ Κ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΩΝΑΞΩ! ΣΠΟΥΔΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΔΟΥΛΕΨΕ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΩΣΤΑ!!! ΕΝΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Κ ΑΥΤΟΣ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΡΙΕΡΑ ΔΙΑΛΕΞΕ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΕΙΑ. ΓΙ’ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΘΗΤΕ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΜΙΛΗΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ.
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΟΝ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ 2009.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε 17.02.2011 στις 00:03 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε 16.02.2011 στις 23:55 —

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΑΤΕ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ! ΤΟΝ ΕΛΕΓΑΝ" ΣΤΡΑΤΟ ΔΑΝΙΗΛ" Κ ΛΑΤΡΕΥΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ! ΑΡΧΙΣΕ ΑΠΟ ΨΑΛΤΗΣ ΥΣΤΕΡΑ ΕΜΑΘΕ ΑΚΟΡΝΤΕΟΝ,ΠΙΑΝΟ Κ ΑΡΜΟΝΙΟ. ΔΟΥΛΕΨΕ ΣΕ ΚΕΝΤΡΑ(ΜΕΧΡΙ Κ ΜΑΧΑΙΡΙ ΕΒΓΑΛΑΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΚΕΝΤΡΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ) ΚΡΑΤΑΓΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΑ 15 ΤΟΥ.
ΥΣΤΕΡΑ ΣΕ ΟΜΟΝΕΙΑ Κ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ. ΕΔΩΣΕ ΚΕΦΙ,ΠΟΝΟ,ΙΔΡΩΤΑ Κ ΠΗΡΕ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ!

                                                                                     ΜΕ ΕΚΤΙΜΙΣΗ ΚΟΡΗ "ΣΤΡΑΤΟΥ ΔΑΝΙΗΛ" ΤΟ ΑΚΟΡΝΤΕΟΝ ΤΗΣ ΟΜΟΝΕΙΑΣ

Καλα και αυτο το ποσταρισμα περασε στο ντουκου?Τοσο καιρο ψαχνατε να βρειτε ποιος ειναι ο ανθρωπος αυτος που σας μαγευε στο σταθμο και τελικα κανενας δεν ειπε τιποτα για τον Στρατο Δανιηλ?Εγω τον ανθρωπο δεν τον ξερω αλλα δεν υπαρχει καποιος που να τον ξερει να μας πει 2 λογια…?Το ξαναφερνω στη επιφανεια γιατι επεσε τυχαια στο ματι μου σε αναζητηση για τον Σταματακη κ μου εκανε μεγαλη εντυπωση…

Αυτό είναι το καλύτερο θρεντ που έχω διαβάσει στο φόρουμ. Είναι μερικοί και συζητάνε: «Εκείνος ο τυφλός με το ακορντεόν - Ναι, τον θυμάμαι κι εγώ, πολύ καλός ε; - Μήπως τον έλεγαν Σταματάκη;».

Μετά εμφανίζεται η κόρη του Σταματάκη και λέει «Όχι, ο πατέρας μου δεν ήταν αυτός, ήταν άλλος», και δίνει όλες τις σχετικές πληροφορίες

Και τέλος εμφανίζεται και η κόρη του περί ου ο λόγος και λέει «δικός μου πατέρας ήταν, τον λέγαν Δανιήλ», και επίσης δίνει όλες τις σχετικές πληροφορίες.

Για κάτι συγγενείς μου που πήγαν το 1850 στην Αμερική να δουλέψουν στους σιδηροδρόμους κι έκτοτε δεν ξανακούσαμε τίποτε γι’ αυτούς, μπορεί να γίνει τίποτε;

Ειρωνεια?Εμενα μου αρεσε μαλλον γιατι ειμαι κατωτερης νοημοσυνης απο εσενα…Θα μας πεις εσυ καμια ιστορια καλυτερη?Αλλωστε εσυ δεν παιζεις σε μετρο,αυτος ομως επαιξε…Τον πανηλιθιο ρε…Ακου εκει βγηκε κ η κορη του,η ξεδιαντροπη…Δηλαδη πρεπει να συζηταμε μονο στα θεματα που εγκρινει ο pepe?Ιστορια της παραδοσιακης μουσικης,κανονες κ νομους της κ κατι ηθικολογικες χαζομαρες…Ωραια…

ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΙΤΕ … ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ ΕΨΑΧΝΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ Κ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΩΡΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΙΣΗ ΜΕΣΩ GOOGLΕ.
ΘΕΩΡΗΣΑ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ?
Υ.Γ: ΕΠΙΣΗΣ ΒΡΗΚΑ ΟΤΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΧΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΟΜΑΔΑ ΣΤΟ FACEBOOK ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΨΑΞΕΤΕ ΣΤΟ GOOGLE
ΜΕ ΤΗ ΦΡΑΣΗ ¨" Ο ΤΥΦΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΚΟΡΝΤΕΟΝ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΤΗΣ ΟΜΟΝΟΙΑΣ"

ήταν ένας εκπληκτικός παίκτης και τραγουδιστής! Τέτοιο λαικό ακορντεόν δεν έχω ακούσει ποτέ σε ζωντανό παίξιμο.
τον άκουγα απο το ‘75 έως το ‘80 κάθε μέρα γιατί για να πάω στη δουλειά μου έπρεπε να περάσω από το υπόγειο της Ομονοίας. Πάντα πριν το τραγούδι έκανε ταξίμι και ήταν τόσο “αφοπλιστικό” που σταματούσαν οι περαστικοί --βιαστικοί και μη-- και απ’ τον συνωστισμό δεν χωρούσες να περάσεις. Η φωνή του ήταν καμπάνα, απ’ αυτά τα μέταλλα που όπως συχνά λέμε δεν ξαναβγαίνουν!
Τον θεωρώ ένα από τα σπουδαιότερα κομμάτια των αναμνήσεών μου.

υγ. η βιογραφία αυτού του ανθρώπου με υλικό τυχόν ηχογραφήσεων καθώς και φωτογραφίες, θεωρώ ότι θα τιμήσει τη μνήμη του και παρακαλώ τη ΚΙΚΗ αν θέλει να συμβάλει μιας και γνωρίζει τις λεπτομέρειες…

Για ειρωνεία, ούτε λόγος.
Πώς θα ήταν δυνατόν ως μέλη εδώ και καιρό ενός ρεμπέτικου φόρουμ να ειρωνευτούμε ένα μουσικό που κέρδιζε τα προς το ζην, με έντιμο τρόπο, αξιοποιώντας το ταλέντο του ;
Θα ειρωνευόμαστε και το Μάρκο - αν είναι έτσι - για τη σφουγγάρα ή θα προτιμούσαμε ατάλαντους (ονόματα δεν λέμε, τα ξέρουμε όλοι μας) που κονόμησαν γερά πατώντας επί πτωμάτων;

Αλλά, θα προτιμούσαμε νομίζω όλοι μας η Κική να ανέφερε στοιχεία βιογραφικά για τον πατέρα της, για τη σταδιοδρομία του κ.λπ. , ενδιαφέροντα πολύ για όλα τα μέλη που μας διαβάζουν.

Ψυχραιμία, παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τις καρδιές μας. :slight_smile:

Υ.Γ. Με πρόλαβε ο Άλκης!!! :slight_smile:

Όπα παιδιά και πήρατε φόρα.
Γιάννη, ξαναδιάβασε το μήνυμα του Πέπε γιατί είσαι φάουλ. Ο άνθρωπος δεν τα έγραψε με ειρωνεία. Εγώ κατάλαβα ότι τον εξέπληξε θετικά η πλοκή της ιστορίας (ας με διορθώσει εάν κάνω λάθος).

Κική, πολύ καλά έκανες και μας έδωσες τις πληροφορίες για τον πατέρα σου (και από ότι φάνηκε και άξιο μουσικό). Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

υ.γ. Ουπς!! γράφω πολύ αργά τελικά!!! εμένα με πρόλαβε η Ελένη.

Δηλαδη μονο εγω διακρινω ειρωνεια ?Οκ…Μακαρι να ειναι ετσι κ να ειμαι λαθος κ να ζητησω συγγνωμη εννοειται…Επισης ελπιζω ο pepe να υποστηριξει την αποψη του κ αν οντω ειρωνευεται να το πει κ οχι να θολωσει τα νερα επειδη τον παει αντιθετα το κλιμα…Τελος παντων…Εχουμε κανα ηχητικο δειγμα απο τον κυριο Δανιηλ να τον ακουσουμε και εμεις?Εγω τους θαυμαζω πολυ αυτους τους ανθρωπους…Στην Θεσσαλονικη,στην Πλατεια αριστοτελους ειναι ενα μουσικος,δεν ξερω τι καταγωγης,ο οποιος παιζει σαντουρι κ ειναι εκπληκτικος,καθομαι κ τον ακουω αρκετες φορες κ παντα συμβαλω γιατι πραγματικα με εντυπωσιαζει…Κριμα που δεν μπορει να βρει δουλεια καπου αυτος ο ανθρωπος…Επισης μια φορα,περιμεναμε τον zabe μαζι με τον guvs να περασει με το αυτοκινητο και να παμε στη δουλεια…Σταματαει λοιπον ενας κυριος γυρω στα 40 κ μας εκανε διαφορες ερωτησεις σχετικα με το αν ειμαστε μουσικοι κτλ κτλ,πιασαμε μια κουβεντα γυρω στα 10 λεπτα…Ηταν βιολιστης απο την Βουλγαρια…Τον ρωταμε με ολη την καλη θεληση κ περιεργεια για να τον ακουσουμε,που δουλευει…Κ μας λεει, εδω πιο περα,στον δρομο…Αληθεια ενιωσα πολυ περιεργα εκεινη τη στιγμη…

Όχι, καμία ειρωνία. Μου έκανε εντύπωση η σωρεία συμπτώσεων, ότι και των δύο οι κόρες, που κανείς από τη συζήτηση δεν ήξερε καν ότι υπάρχουν, έλυσαν ως από μηχανής θεές όλες τις απορίες. Και επιμένω πολύ στην πρώτη φράση μου, ότι είνει το καλύτερο θέμα που έχω διαβάσει, γιατί δικαιώνει απόλυτα το λόγο ύπαρξης του φόρουμ: να μαθαίνουμε αυτά που δεν μπορούμε να βρούμε από αλλού.

Το πρώτο μου παίξιμο μπροστά σε κόσμο ήταν στο σταθμό της Βικτώριας. 1994, 1995, κάπου εκεί, δε θυμάμαι ακριβώς. Έκτοτε το έχω ξανακάνει πολλές φορές, και οι πιο πολλές μαζεμένες πρέπει να ήταν φέτος.

Ώπα φίλε. Την παρανόηση την καταλαβαίνω. Τώρα όμως είναι επίθεση. Δηλαδή κι άμα πω ότι δεν ειρωνευόμουν, που το είπα, πάλι ψέματα το λέω;…

Οκ συγγνωμη παρανοησα…Νομιζα οτι ηταν ειρωνεια…Ιδιως η καταληξη για τους συγγενεις του 1850…

Να 'σαι καλά. Το χιούμορ, να θυμάσαι, δεν το έχουμε μόνο για να μειώνουμε τον άλλον.

Συνεχίζω από εκεί που τέλειωσε ο Αλκης, ο άνθρωπος αυτός με το ακορντεόν στην Ομόνοια, επαιζε κάργα ζεϊμπέκικα των Δερβενιώτη Κολοκοτρώνη Μπακάλη που τα είχε π εί ο Καζαντζίδης, ήταν φοβερός, είχα ξεροσταλιάσει ώρες να τον ακούω …και τα ταξίμια του μεγάλα και…γεμάτα!

ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΑΖΕΥΩ ΥΛΙΚΟ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΟΙ ΗΧΟΓΡΑΦΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΕ Κ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΕ ΓΙ’ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΕ ΠΟΤΕ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ ΕΤΣΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΛΙΓΟ.ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ!

Από συντονιστή: Κική, γράφε με μικρά σε παρακαλώ.

Αν υπάρχει ηχογράφηση από σπιτικά γλέντια ή οτιδήποτε θα είναι πάρα πολύ καλό ντοκουμέντο. Και ερασιτεχνική ηχογράφηση να είναι δεν μας πειράζει καθώς η ουσία δεν κρύβεται…
τα βιογραφικά του στοιχεία στο face book δεν είναι πλήρη. Χρειάζεται η ημερομηνία γέννησης το οικογενειακό του περιβάλλον, γεγονότα της παιδικής του ηλικίας που σχετίζονται με τη μουσική του δραστηριότητα, καθώς και αυτά του βιοποριστικού του αγώνα. Και περισσότερες φωτογραφίες ίσως…
συγκέντρωσέ τα εσύ και εμείς εδώ θα είμαστε!:slight_smile: