Βιολιστής στο μετρό

Ωραίο θέμα! Ενας μουσικός που δεν έκανε ηχογραφήσεις που το όνομά του
μέχρι πρότινος μας μας ήταν άγνωστο,έχει γράψει μέσα μας,σε πολλούς
από μας.
Σπουδαστής στην Αθήνα του 80,σε κακή ψυχολογική κατάσταση γιά
ποικίλους λόγους,κατέβαινα στο υπόγειο της Ομόνοιας και έπαιρνα
ανάσες.“Ερωτα μου αγιάτρευτεε…”
Μια επισήμανση:Στην ταινία"πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι"
ένας τυφλός ακκορντεονίστας τραγουδούσε το"γύρισε κοντά μου
αγάπη μου μεγάλη".Ισως ήταν αυτός.

kalhspera sas! ystera apo poly kairo. sas dhmosieyw mia selida sto facebook pou eftiakse ena poly kalo paidi pou akouge ton patera mou sthn omonoia k eixe th kalosynh na tou ftiaksei ayth th selida. th vrika tyxai psaxnontas sto google. epikoinwnhsa me ayto to paidi k ekane emena k ton aderfo mou diaxeiristes. http://www.facebook.com/pages/%CE%9F-%CE%A4%CE%A5%CE%A6%CE%9B%CE%9F%CE%A3-%CE%A4%CE%A1%CE%91%CE%93%CE%9F%CE%A5%CE%94%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%A3-%CE%9C%CE%95-%CE%A4%CE%9F-%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A1%CE%9D%CE%A4%CE%95%CE%9F%CE%9D-%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9D-%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%93%CE%95%CE%99%CE%9F-%CE%A4%CE%97%CE%A3-%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%99%CE%91%CE%A3-%CE%A3%CE%A4%CE%91-80s/286667448443
Σημείωση από συντονιστική ομάδα: Παρακαλούμε γράφετε Ελληνικά

Μήπως έχει εντοπίσει ή έχει κάποιος κάποια ηχογράφηση με τον Στράτο Δανιήλ?

Η λατερνα της ταινιας,ανηκε στον Νικο Αρμαο και απλα ειχε νοικιαστει για την ταινια… Αργοτερα,απ οτι μου ειχε πει το οργανο αυτο το αγορασε ο Μιμης Πλεσσας ο οποιος με τη σειρα του το εδωσε σε καποιον φιλο του στην Αμερικη και εκει χανονται τα ιχνη του… Πιθανον να το εχει ο αδερφος του Τελη Σαβαλας… Η λατερνα της Γλυφαδας ειναι ενα οργανο δικιας μου κατασκευης του 1998 ,προφανως ο χειριστης επλασε αυτη την ιστορια για λογους εντυπωσιασμου…

4 «Μου αρέσει»

Πράγματι, ρε παιδιά! Είναι δυνατόν να μην τον ηχογράφησε κανένας, κι αν κάποιος, να χάθηκε η ηχογράφηση; Κρίμα… Τη θυμάμαι ακόμα τη στεντόρεια αλλά μουσικότατη φωνή του!

(υγ. με βιολιστή στην Αμερική ξεκινήσαμε μεν, αλλά σε έναν τυφλό ακορντεονίστα / τραγουδιστή στις στοές του μετρό της Ομόνοιας στα 80ς εντοπίσαμε)

Μπράβο για τη σελίδα για τον Στράτο Δανιήλ, που δεν την είχα πάρει χαμπάρι!

Ήμουν φοιτητής τότε και καθημερινά χρησιμοποιούσα το τρένο: η μουσικότατη φωνή του με “καλωσόριζε” από πολλά μέτρα μακριά και αντηχούσε στην Ομόνοια το έκδηλο μεράκι του!

1 «Μου αρέσει»

Άραγε αν έπαιζε ένας άριστος μουζουκξής σε ένα κεντρικό μέρος της Αθήνας, θα τραβούσε την προσοχή του κόσμου; Αν ήταν κανας τράπερ νομίζω θα μάζευε την πιτσιρικαρία .

Ο οπόιος είναι το αφεντικό μου και δουλεύω μαζί του αυτό το μηνα :slightly_smiling_face:

1 «Μου αρέσει»

Και; Γεμίζει καθόλου το καπέλο; :wink:

Παρακολουθώντας μια ταινία για τους βασανιστές χουνταίους, να σου και σκάει -έστω και για 15 δευτερόλεπτα- ο υπέροχος Δανιήλ!: ξεκινά από το 15.16 και τελειώνει στο 15.32.

Μεγάλη τύχη!

3 «Μου αρέσει»