Βιβλία για Γιώργο Μουφλουζέλη?

Ξέρει κανείς κάνα καλό βιβλίο-βιογραφια για τον Γιώργο Μουφλουζέλη?

«Όταν η λήγουσα είναι μακρά» του Φώτη Μεσθεναίου.

Είναι η βιογραφία του Μουφλουζέλη την οποία χρησιμοποίησε ο συγγραφέας και ως σενάριο στο β’ κύκλο της σειράς «Το μινόρε της αυγής» την οποία και σκηνοθέτησε.

Στην ΚΛΙΚΑ είχαμε ένα εκτενές αφιέρωμα στο Μουφλουζέλη, όταν με το καλό είναι και πάλι προσβάσιμη, δείτε το.

5 «Μου αρέσει»

a2224f91-5edf-4ca1-9b75-eedcc67c7d5f

3 «Μου αρέσει»

Όπα δηλαδή το μινόρε της αυγής είναι βασισμένο σε βιογραφία? Έτσι εξηγείται η εκπληκτική ακρίβεια στην αναπαράσταση της ιστορίας του ρεμπέτικου τραγουδιού μας.

Ότι χρησιμοποιήθηκε ως σενάριο αναφέρεται κάπου στα στοιχεία του β΄κύκλου ή κάπου αλλού;

1 «Μου αρέσει»

τον χαρακτηρα του μουφλουζελη τον παιζει ο ηλιας λογοθετης στο ‘‘μινορε της αυγης’’.

2 «Μου αρέσει»

Αξιοσημείωτο είναι ότι εμφανίζεται ομως και ο ίδιος ο Μουφλουζέλης και αν δεν κάνω λάθος με το κανονικό του όνομα, παίζει δηλαδή τον εαυτό του.

Ο ίδιος ο Μουφλουζέλης σε συνέντευξή του στα «Νέα», το 1989, είχε πει πως
αν θέλει κάποιος να σχηματίσει μια εικόνα για την προσωπική του ζωή,
καλό είναι να δει «Το μινόρε της αυγής».

2 «Μου αρέσει»

Για την ακρίβεια είπε:

“Γιατί αυτό το βιβλίο που μου 'γραψε ο μακαρίτης ο Φώτης ο Μεσθεναίος είναι λίγο για να δώσει την εικόνα την πραγματική για τον Μουφλουζέλη. Κι αυτά που είδε ο κόσμος στο σίριαλ της τηλεόρασης Το μινόρε της αυγής έχουν μια γεύση από τη ζωή μου”

Οπότε παραμένω με την απορία μου

Σχετικά με την κλίκα που αναφέρθηκε πιο πάνω , επειδή βλέπω συχνά αναφορές σε αλλά νήματα και φαίνεται να έχουν γίνει ωραία πραγματάκια , υπάρχει κανένα σχέδιο να ξανανοίξει να δούμε τη γλυκά κ μείς οι νεότεροι ;;;

για το “κλικα”,
κανε ενα ψάξιμο εδω. στο web archive.
θα βρεις μερικά.