Βάψιμο Τζουρά

Κατ’αρχήν καλησπέρα,έιμαι νέος στην παρέα σας…κατα δεύτερον ζητώ συγγνώμη αν έχει ξαναανοιχτεί τετοιο θέμα αλλά ειναι τόσα πολλά που δεν μπόρεσα να κάνω μια καλη αναζήτηση…
Εδώ και λίγο καιρό έχω πάρει ενα τζουρά απο καποιο οργανοποιείο και θα ήθελα να ζωγραφίσω κάποια σχέδια επάνω του…
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
*Γίνεται αυτο? ή το αποτέλεσμα θα είναι άθλιο
*Τι χρώμα-μπογιά πρέπει να χρησιμοποιήσω
*υπάρχει κάποιο link που να έχει διάφορα σχέδια για παρόμοια όργανα να πάρω ιδεές?

Κανείς…?

Τα μόνα όργανα που έχω δει ζωγραφισμένα είναι ηλεκτρικές κιθάρες, μπάσα, κλπ. με μια αναζήτηση στο net θα βρεις (joe Satriani, Steve Vai, και σε site κατασκευαστών κυρίως metal συγχρονου ήχου πχ Jackson, ESP, BCRich). Δεν έχω δει κάτι άλλο, αλλά και μόνο η ιδέα για ζωγραφιά σε τζουρά μου φαίνεται το λιγότερο κακή, αντιαισθητική κλπ. Έχεις δει στην παραδοσιακή τέχνη τι ζωγράφιζαν? έπιπλα, άμαξες, δοχεία κλπ. Εκτός νομίζω από περιπτώσεις που υπήρχαν κάποια γεωμετρικά σχήματα σε μουσικά όργανα (γραμμές έχω δει νομίζω σε ταμπουρά) και στα τουμπελέκια. (α…κι εγώ είχα κάνει κάποτε τελίτσες με μαρκαδόρο στο πλάι του μπράτσου σέ μια κιθάρα που δεν είχε και μπερδευόμουνα:))

γενικώς εγώ ψηφίζω να μη ζωγραφίσεις.

Λέγοντας να ζωγραφίσω κατι στον τζουρά δεν εννοώ να κάνω εξαιρετικά πράγματα,φυσικά και θα ήταν αντιαισθητικό αυτό… Απλά ο τζουράς που αγόρασα έχει κατι σχήματα που δεν μ’αρέσουν καθόλου και επειδή ξέρω απο ζωγραφική σκεφτόμουν μήπως μπορέσω με κάποιο τροπο να τα τροποποιήσω ώστε να φαίνονται άλλα σχέδια ή με κάποιο βερνίκι-μπογιά(δεν ξέρω πως τα βάφουνε,γιαυτο ρώτησα)
να τον κανω ένα χρώμα ώστε να μην φαίνονται καθόλου.Ξέρω ότι ειναι δύσκολο αυτό και με μεγάλες πιθανότητες το αποτέλεσμα να είναι άσχημο. Φυσικά εχω δει ζωγραφιές πανω σε ηλεκτρικές κιθάρες σίγουρα όμως δεν θα ταίριαζε με τίποτα :079:. Είναι κρίμα να είσαι ερωτευμένος με το όργανο και να μην σου αρέσουν καθόλου τα πέντε λουλούδια που 'χει επάνω…
<<<(α…κι εγώ είχα κάνει κάποτε τελίτσες με μαρκαδόρο στο πλάι του μπράτσου σέ μια κιθάρα που δεν είχε και μπερδευόμουνα:)) >>>
Κάτι μου θυμίζει αυτο … :slight_smile: