Βάση δεδομένων για τραγούδια.

Μήπως καλέ μου φίλε δεν πρέπει να βιαστείς; Οι αποκλεισμοί δεν είναι ότι καλύτερο. Μου θυμίζει … οι λεπροί και οι άλλοι.
Ο.Κ. Είπαμε ρεμπέτικο, κόλλημα; ναι αλλά θα μας μαγαρίσει ένα τραγούδι του Κορακάκη π.χ. ή κάποιο “λαϊκό” που υποθέτω ότι αρέσει σε κάποιους “κολλημένους”? Άσε που μάλλον θα μπλέξομε πάλι στην οριοθέτηση. Η πιθανότητα διπλής βάσης (ρεμπέτικα - λοιπά) παίζει;

Υ.Γ. Τον οδηγό ελληνικής δισκογραφίας του Δραγουμάνου, τον έχεις υπ’ όψιν σου;

Καλημέρα Νικήτα. Δεν κατάλαβα αν ρωτάς εμένα και για τι αποκλεισμούς λες. Για σπάστα και ξαναρίχτα.

Για λάθη στις καταχωρήσεις που θα υπάρξουν αναπόφευκτα, προστέθηκε φόρμα διόρθωσης. Ο σύνδεσμος είναι στην υπογραφή μου, μαζί με τη φόρμα καταχώρησης και τη βάση δεδομένων. Πληροφορίες για τη συμπλήρωση στη φόρμα. διόρθωσης.
Φόρμα διόρθωσης

να σας τη σπασω λιγο; Προσωπική μου γνωμη:

Αυτο που θελετε να κανετε το εχει κανει το sealabs.
Το μονο που δεν εχει απ’ οτι βλεπω είναι οι στίχοι.
Μηπως θα ηταν καλυτερο να προτείνετε να γίνει μια καταχωρηση ακομα στη βαση του sealabs και να συνεχίσετε εκει; Ετσι και αλλιως οι ιδιοι ειμαστε και εδω και εκει… πιο ευκολο μου φαίνεται γι’ αυτο και το λεω. Δεν υπαρχει αλλος λογος
Και τα δυο χρειαζονται ιντερνετ για να δουλεψουν οποτε δε νομιζω οτι υπαρχει καποιο ουσιαστικο κερδος.

Δε βλέπω το λόγο που σπάστηκες και τίθεσαι ενάντια τόσο επιθετικά στην ιδέα, με αιτιολογία μάλιστα που δεν ευσταθεί.
Εκτός του ότι απαξιώνεις και κάποιους ανθρώπους εκτός από εμένα, που το είδαν θετικά.
Ας αναφέρω κάποιους λόγους που δεν μπορείς να συγκρίνεις τη μία βάση με την άλλη.

  1. Για να δεις τη βάση του Sealabs, θα πρέπει να είσαι μέλος. (Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Είμαι μέλος από το 2004.)
  2. Για να γίνεις μέλος δεν είναι και πολύ εύκολο, εκτός και αν έχουν αλλάξει τα πράγματα τελευταία και γίνεται άμεσα μέλος όποιος κάνει αίτημα. (Δεν το ξέρω. Κάποιοι φίλοι παλιότερα προσπάθησαν να γίνουν μέλη και δεν τα κατάφεραν)
  3. Μόνο τα μέλη μπορούν να ανεβάσουν τραγούδι, που θα πρέπει να εγκριθεί από τους συντονιστές, πριν ανέβει στη βάση και θα πρέπει να είναι προ του 1955. Επίσης όποιος στείλει τραγούδι για ανέβασμα δεσμεύεται από: (Αντιγραφή από Sealabs)
    |[LEFT]Οι αποστολείς δεσμεύονται από τον κανονισμό για το ανέβασμα τραγουδιών:
    |

Εφόσον κάποιος θαμώνας επιθυμεί να στείλει ένα τραγούδι στη βάση δεδομένων της σελίδας, αναγνωρίζει ότι το κάνει με δική του πρωτοβουλία και ευθύνη και με τις παρακάτω προϋποθέσεις:
Α. Ο θαμώνας έχει νόμιμα στην κατοχή του το συγκεκριμένο τραγούδι, είτε από δίσκο 78 στροφών, είτε από μεταγενέστερη επανακυκλοφορία του σε δίσκο 33 στροφών, κασέτα ή cd, είτε με οποιονδήποτε άλλο νόμιμο τρόπο (πχ online αγορά).
Β. Ο χρήστης, στέλνοντας το τραγούδι στη σελίδα, δηλώνει και αναγνωρίζει ότι προβαίνει σε άτυπη άνευ ανταλλάγματος δωρεά του ψηφιακού αντιγράφου του τραγουδιού στη σελίδα και μεταβιβάζει στη σελίδα (στον ιδιοκτήτη της σελίδας) κάθε δικαίωμα πάνω στο ψηφιακό αντίγραφο του τραγουδιού. Ο ιδιοκτήτης της σελίδας μετά τη μεταβίβαση, έχει τη διακριτική ευχέρεια να κάνει το τραγούδι διαθέσιμο προς όλους τους θαμώνες της σελίδας, χωρίς κανένα εκ μέρους τους αντάλλαγμα ή αμοιβή, υπό τους όρους του ισχύοντος κανονισμού. Ο χρήστης που έστειλε το τραγούδι στη σελίδα, μετά τη μεταβίβαση, δεν διατηρεί κανένα δικαίωμα αποζημίωσης, αποζημίωσης λόγω ηθικής βλάβης, διαφυγόντων κερδών ή ανάκλησης της δωρεάς για οποιοδήποτε λόγο, έναντι του ιδιοκτήτη της σελίδας, των διαχειριστών και των μελών της σελίδας, ούτε και δικαίωμα προσδοκίας για οποιοδήποτε από τα προηγούμενα. Η μη ενσωμάτωση του τραγουδιού στη βάση δεδομένων της σελίδας, σύμφωνα με τον ισχύοντα κανονισμό, δεν γεννά δικαίωμα επιστροφής του τραγουδιού στο μέλος που το έστειλε, ούτε γεννά προς όφελος αυτού του μέλους, δικαίωμα αποζημίωσης, αποζημίωσης λόγω ηθικής βλάβης, διαφυγόντων κερδών ή ανάκλησης της δωρεάς για οποιοδήποτε λόγο, έναντι του ιδιοκτήτη της σελίδας και των διαχειριστών, ούτε και δικαίωμα προσδοκίας για οποιοδήποτε από τα προηγούμενα. Σε κάθε περίπτωση, το αν θα ενσωματωθεί ή όχι ένα τραγούδι στη βάση δεδομένων της σελίδας, υπόκειται στην ανέλεγκτη κρίση του ιδιοκτήτη της σελίδας και των διαχειριστών της και μόνο αυτών, χωρίς να δίνεται δικαίωμα γνώμης στον χρήστη που έστειλε το τραγούδι ή σε οποιονδήποτε άλλο χρήστη. Ο ιδιοκτήτης της σελίδας υπόσχεται ότι, σύμφωνα με τον ισχύοντα κανονισμό, θα κάνει το τραγούδι διαθέσιμο στα μέλη της σελίδας ακριβώς όπως στάλθηκε, χωρίς περικοπές ή αλλοιώσεις με εξαίρεση εάν προϋπήρχε στη σελίδα, οπότε στο ξεκαθάρισμα των διπλών να έφυγε. Σημειωτέον ότι στο ξεκαθάρισμα κρατιέται το καθαρότερο αρχείο. Αυτό δικαιολογείται διότι πρέπει να γίνεται έλεγχος, αν υπάρχει ή μη η συγκεκριμένη ηχογράφηση στη σελίδα. Τα διπλοανεβασμένα τραγούδια κατασπαταλούν τον χρόνο των υπεύθυνων της σελίδας.[/LEFT]|
|
Θυμηθείτε επίσης ότι κατά κανόνα
ανεβαίνουν στη σελίδα μόνο ηχογραφήσεις
που χρονολογούνται πριν το 1955!|

  1. Η βάση δεδομένων του sealabs δεν έχει καμία σχέση (τουλάχιστον όπως εμφανίζεται και οι επιλογές ταξινόμησης που δίνει) με την συγκεκριμένη βάση σε Excel που φτιάχνουμε. Ένα παράδειγμα για τη διαφορά μεταξύ των δύο βάσεων. Εδώ σε ένα τίτλο στην παρούσα έκδοση, μπορούν να μπουν μέχρι και 4 διαφορετικές εκτελέσεις. Και περισσότερες, αν υπάρξει τέτοια ανάγκη. Μπορεί να προστεθεί άμεσα, νέα στήλη (πεδίο) αν κρίνουμε στη πορεία ότι εξυπηρετεί. Δοκίμασε να προτείνεις εσύ στο sealabs να προσθέσουν μία στήλη για στίχους και ακόρντα και το ξανασυζητάμε πάλι.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να προχωρήσω και στο 5, αν και υπάρχει.

To επιθετικα που το βλεπεις βρε peven;

Η εγγραφη γίνεται σε ενα λεπτο. Για το ανεβασμα δε βλεπω καποιο πρόβλημα. Ειναι ολα ανεβασμενα. Απο εκει ανεβαίνουν μετα στο youtube. Αν δεν υπαρχει στο ενα δεν υπαρχει στο αλλο. Μιλαω για πριν το 55 που νομιζω οτι μας ενδιαφερει. οσο για τις εκτελεσεις ολες οι προ του 55 είναι ανεβασμενες (με λεξη κλειδι το τραγουδι τις βγαζει ολες)

αντιστοιχους περιορισμους εχει και το youtube με τα πνευματικα δικαιωματα παντως.
τελος παντων δε μου πεφτει λογος αν θελετε να το κανετε. Τι γνωμη μου είπα και οχι επιθετικα…

Απλά με εκπλήσσει που υπάρχουν αντιδράσεις ή έστω αρνητικές γνώμες για κάτι που θα είναι χρήσιμο για όλους, προσφέροντας αρκετό από το χρόνο μου για την υλοποίηση και μάλιστα χωρίς να το έχω ο ίδιος ανάγκη.
Για να έρθουμε στο θέμα μας όμως.
Κάποιους τους ενδιαφέρουν τραγούδια και μεταγενέστερα του 55. Και εδώ δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός. Μπορούμε να καταχωρούμε και λαϊκά, αλλά και άλλα είδη. Το πολύ πολύ να προστεθεί και μία στήλη για το είδος του τραγουδιού, αν και μπορεί η επιλογή να γίνει από το έτος. Σκυλάδικα μόνο δεν θέλουμε, όπως ανέφερε και ο admin.
Αλλά ας συγκρίνουμε τις δυνατότητες ταξινόμησης της μίας βάσης με την άλλη, χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω σε καμία περίπτωση το έργο που έχει προσφέρει το sealabs τόσα χρόνια και συνεχίζει να προσφέρει.
Εξυπακούεται ότι τη βάση αυτή μπορούν να τη χρησιμοποιήσουν και τα μέλη του sealabs, αφού μπορεί να τη χρησιμοποιήσει και οποιοσδήποτε έχει το σύνδεσμο (που τον έχουν και oi επισκέπτες) είτε είναι μέλη είτε όχι, εδώ ή στο sealabs.

Δίπλα σε κάθε επικεφαλίδα πεδίου, υπάρχει ένα βελάκι φίλτρου. Πατώντας το, κάθε πεδίο σου δίνει επιλογές που μπορείς να επιλέξεις ή να μην επιλέξεις και έτσι να φιλτράρεις τι θα εμφανίζεται. Πχ. Στο πεδίο στιχουργός, μπορείς να επιλέξεις έναν, δύο ή όσους θέλεις στιχουργούς, και στο πεδίο συνθέτης να επιλέξεις τον συνθέτη ή τους συνθέτες που σε ενδιαφέρουν. Θα εμφανιστούν οι καταγραφές που είναι κοινές για τους στιχουργούς αυτού και τους συνθέτες. Αν θέλεις να βρεις λοιπόν τα τραγούδια με συνθέτη τον Χιώτη και sτιχουργό την Παπαγιανοπούλου, επιλέγεις το Χιώτη μόνο στη στήλη Συνθέτης και Παπαγιαννοπούλου στη στήλη Στιχουργός και βλέπεις αμέσως όσες καταχωρήσεις υπάρχουν. Οι υπόλοιπες δεν εμφανίζονται. Είναι κάτι από τα διάφορα που μπορείς να κάνεις σε αυτή τη βάση και δεν το κάνει η βάση του sealabs.
Ταξινόμηση με πολλαπλές επιλογές είναι κάτι άλλο που δεν κάνει η βάση του sealab και το κάνει αυτή η βάση. Π.χ. Ταξινομείς, α) κατά ρυθμό (θέλεις ας πούμε τα ζειμπέκικα) β) κατά συνθέτη και γ) κατά τίτλο. Και δ και ε αν έχεις και άλλες επιλογές.

Μπαίνω στον κόπο και τα γράφω αυτά όχι τόσο για να υποστηρίξω την ιδέα, ούτε βέβαια για αντιπαράθεση, όσο για να δείξω τις δυνατότητες της βάσης, σε πολλά μέλη και μη, που δεν έχουν μεγάλη σχέση με τα υπολογιστικά φύλλα excel.

Υ.Γ. Οι περιορισμοί του youtube, δε μας αφορούν και δεν ασχολούμαστε καθόλου, αφού δεν ανεβάζουμε τίποτα στο Youtube, ώστε να χρειαζόμαστε έγκριση. Χρησιμοποιούμε συνδέσμους από ήδη ανεβασμένα τραγούδια και εγκεκριμένα χωρίς περιορισμούς (τουλάχιστον για την Ελλάδα, εφόσον μπορούμε και τα ακούμε) από το Youtube. Επίσης το ίδιο συμβαίνει και για τους συνδέσμους των στίχων. Συνδέσμους χρησιμοποιούμε και τα πνευματικά δικαιώματα αναζητούνται από αυτούς που έχουν ανεβάσει το υλικό στο διαδίκτυο και όχι από αυτούς που το βλέπουν. Φαντάζομαι ότι είναι κατανοητό από όλους.

Για να ευχαριστήσω και το φίλο μου το Νικήτα, πρόσθεσα και τη στήλη Κατηγορία, (Είδος), με επιλογές, παλιό & νέο ρεμπέτικο και παλιό & νέο λαϊκό, που νομίζω καλύπτει περισσότερα μέλη. Ο σύνδεσμος για τις απαντήσεις φόρμας άλλαξε εξ’ αιτίας της προσθήκης αυτής, γιατί δημιουργήθηκε νέο φύλλο απαντήσεων και είναι τώρα Βάση δεδομένων τραγουδιών
Νομίζω ότι η βάση δεν πρέπει να έχει περιορισμούς στα τραγούδια που θα φιλοξενεί, αλλά να εκφράζει το σύνολο των μελών, του φόρουμ. Έτσι όταν γίνεται καταχώρηση, καλό θα είναι να αναγράφεται και το όνομα ή το ψευδώνυμο του καταχωρούντος, ώστε να ξέρουμε αν είναι μέλος του φόρουμ.

Τσούλα το, Πέτρο, και όπου βγει. Κάποιες παρατηρήσεις

[ol]
[li]Μερικοί είμαστε αγράμματοι. Ποια διαφορά έχει το παλιό με το νέο ζεϊμπέκικο; Πώς μπορώ να καταλάβω το κλάσμα σε κάποιο τραγούδι; Μήπως δεν χρειάζεται να είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση των πεδίων αυτών;[/li][li]Τι γίνεται όταν υπάρχουν πάνω από ένας/μια τραγουδιστές/στριες.[/li][li]Τι γίνεται με τα δημοτικοφανή/δημώδη/παραδοσιακά; Τα παίζουμε ή δεν τα παίζουμε;[/li][/ol]

Θερμά συγχαρητήρια PeVen για τη δουλειά που έχει γίνει! Θα βοηθήσω όπως μπορώ! :088:

Αν συμφωνείτε, θα ήταν καλό να γράφεται και η τονικότητα της αρχικής εκτέλεσης, δίπλα στη στήλη δρόμος/κλίμακα.

Βιοι παράλληλοι PEVEn , εδώ και 9 χρόνια ετοιμάζω τη REBETA CARTA ενα project που έχει την ίδια φιλοσοφία με το δικό σου αλλα διαφορετική μορφή, βρίσκομαι στο στάδιο της ολοκλήρωσης (θέλω 3 μηνες περίπου ακόμα) όταν ολοκληρωθεί θα στο στείλω γιατί θα το χρειαστείς μιας και αυτά που ζητάς βρίσκονται μέσα, η χαρτα είναι στημένη ετσι ώστε να δουλευει offline , θελω να ρωτησω τους συμφορουμίτες αν κάποιος ξέρει τι κόστος θα είχε αν κάναμε μια επίσημη έκδοση που θα περιλάμβανε τα κομμάτια όλων των συνθετών μαζί με τα ακκόρντα??γιατί για ένα άτομο πιστευω οτι θα ηταν απαγορευτικο εδώ όμως είμαστε πολλοί, ίσως μια έκδοση του Ρεμπέτικου φόρουμ???

Όλα τα συζητάμε Γιώργο. Τέλειωσε το project σου με το καλό, και το ρεμπέτικο φόρουμ θα βοηθήσει στη διάδοσή του εφόσον αυτή η δουλειά παρέχει προστιθέμενη αξία. Περιμένουμε την παρουσίασή του :slight_smile:

ερωτηση:
συνεχιζουμε να ενημερωνουμε τη βαση δεδομενων του φιλου peven?

εγώ να δείς πως την περιμένω :112: αυτη τη ρημάδα την ώρα

Φυσικά!!! Είναι σημαντικό που η βάση δεδομένων του PeVen είναι online και μπορεί να έχουν όλοι άμεσα πρόσβαση!

έχω internet exporer και μου κολαει η βαση δεδομενων.Οφείλεται στο οτι το google συνεργαζεται με τον chrome?

Εχθές είχα διακοπές ρεύματος από τις 10 το βράδυ. Αποκαταστάθηκε το πρόβλημα σήμερα πριν από καμιά ώρα, γι αυτό και καθυστέρησα να απαντήσω.
Με τη σειρά

  1. Είναι σημαντικό να το ξέρει ο κιθαρίστας που κρατάει το ρυθμό. Αν δώσεις λίγη μόνο προσοχή στον ρυθμό, μετά θα το καταλαβαίνεις άμεσα αν είναι παλιό ή νέο ζεϊμπέκικο.

Ζεϊμπέκικο 1 (9/8) [](file:///E:/WORD/Tragoydi/midis/9-8zeimpekiko1.mid) Ζεϊμπέκικο 2 (9/8) [](file:///E:/WORD/Tragoydi/midis/9-8zeimpekiko2.mid)

8 16 16 8 8 8 16 16 8 8 8 16 8 16 8 8 16 8 16 8 8 8
Τ Τ Τ Τ Τ Τ Τ Τ Τ
Β1 Κ Κ Β5 Κ Β1 Κ Κ Β5 Κ Κ Β1 Κ Κ Β5 Κ Β1 Κ Κ Β5 Κ Κ

Αριστερά είναι το παλιό, δεξιά το νέο ζεϊμπέκικο.
Το νέο ακούγεται σαν δύο μέτρα από τσιφτετέλι συν ένα όγδοο στο τέλος.
Τα Β1 Β5 είναι ποιο μπάσο παίζεται στη κιθάρα και τα Κ είναι τα καντίνια του ακόρντου. Στη μεσαία σειρά το Τ δείχνει το σημείο που τονίζεται. Η πρώτη βέβαια είναι αν παίζεται όγδοο ή δέκατο έκτο.

Παράδειγμα το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας, που ξεκινάει με ρυθμό παλιό ζεϊμπέκικο και συνεχίζει με νέο.
Παλιό ζεϊμπέκικο είναι τα πριν από το 1940 σχεδόν όλα. (Δεν ξέρω το έτος που εισήχθη το νέο ζεϊμπέκικο. Αν ξέρει κάποιος ας το απαντήσει). Τα καινούργια τραγούδια ακολουθούν σχεδόν όλα το νέο ζεϊμπέκικο, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

  1. Συμπληρώνονται στο ίδιο κελί. Χωράει αρκετά κι ας φαίνεται μικρό. Εκτός και θέλετε να προσθέσουμε και άλλη στήλη. Απλά θα γίνεται μεγαλύτερη η φόρμα όσες παραπάνω στήλες προσθέτουμε.

  2. Από εμένα δεν υπάρχει περιορισμός. Μπορώ να προσθέσω αυτή την επιλογή και να μπαίνουν, χωρίς να ενοχλεί κάτι τη βάση, αν δεν υπάρχει αντίρρηση από την πλειοψηφία.

Από εμένα καμία αντίρρηση. Μπορώ να το βάλω στην επικεφαλίδα και σε σχόλιο στην επικεφαλίδα.

Φίλε Γιώργο σε offline δουλεύει και η δική μου βάση που την παλεύω κι εγώ 10 χρόνια και έχει αυτή τη στιγμή 6709 καταχωρήσεις. Μπορούμε να τα πούμε και κατ’ ιδίαν αν θέλεις να ανταλλάξουμε στοιχεία και να αλληλοσυμπληρώσουμε αυτές τις βάσεις.

Δεν θεωρώ ότι είναι δική μου η βάση αυτή. Είναι όλων μας. Ξαναλέω ότι οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει λήψη το αρχείο, κλικάροντας στο “Αρχείο” –> Λήψη ως Microsoft Excel (.xlsx) και να την ανοίξει με το microsoft Office. Τα δεδομένα εμφανίζονται όλα και οι σύνδεσμοι θα λειτουργούν εφόσον ο υπολογιστής θα έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο. Είναι συλλογική δουλειά και μπορεί να αναφέρεται σαν βάση του ρεμπέτικου φόρουμ και όχι δική μου.

Εκτός από τις καταχωρήσεις που γίνονται στη φόρμα, μπαίνουν και επιπλέον σύνδεσμοι εκ των υστέρων. Όπως οι βιογραφίες των συντελεστών των τραγουδιών. Γενικά σύνδεσμοι υπάρχουν όπου τα γράμματα δεν είναι μαύρα, αλλά γαλάζια. Επίσης υπάρχουν σχόλια σε όποιο κελί υπάρχει ένα τριγωνάκι στην πάνω δεξιά γωνία του και εμφανίζονται όταν πάει ο δείκτης του ποντικιού επάνω στο κελί αυτό.

Για να γίνουν χρειάζεται κάποιος χρόνος και όσο περισσότερες καταχωρήσεις γίνονται τόσο περισσότερος χρόνος χρειάζεται. Θα ήθελα λοιπόν να ζητήσω μια βοήθεια από όποιος έχει τη διάθεση και τη γνώση να ασχοληθεί μαζί μου, ώστε να συμπληρώνουμε αυτά τα δεδομένα, ώστε να μοιράσουμε τον χρόνο που χρειάζεται. Όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα.

Δεν το έχω δοκιμάσει σε IE. Χρησιμοποιώ το chrome, γιατί ο ΙΕ κολλάει σε πολλά και είναι σημαντικά πιο αργός από το chrome. Το ίδιο ισχύει και για το firefox σε σχέση με το chrome, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα που τα έχω δουλέψει.

Με μια ματιά που έριξα δεν μου κολλάει ο ΙΕ σε windows 8.1 που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή.

Να ενημερώσω ότι γίνεται ενημέρωση του φύλλου ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ με τις νέες καταχωρήσεις. Εάν υπάρχει ήδη το τραγούδι ως παράδειγμα η καταχώρηση σβήνεται και μένει η νέα που παίρνεται από το φύλλο Απαντήσεις φόρμας και περιέχει τους συνδέσμους.
Η επεξεργασία γίνεται offline σώζονται τα δεδομένα και το αρχείο εισάγεται σαν νέο φύλλο με άνομα ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ, ενώ σβήνεται το παλιό. Προσπαθώ να μην το κάνω αυτό όταν υπάρχουν μέλη που είναι μέσα τη συγκεκριμένη στιγμή. Αν γίνει κατά λάθος κάποια φορά όσοι βλέπουν το αρχείο θα το χάσουν. Δεν είναι τίποτα σοβαρό. Κάνουν μία ανανέωση στον browser και ξαναμπαίνουν και βλέπουν το ενημερωμένο αρχείο που μόλις θα έχει ανέβει.
Στο φύλλο “Απαντήσεις φόρμας” δεν γίνονται παρεμβάσεις, εκτός και αν προστεθεί κάποιο επιπλέον πεδίο, οπότε θα αλλάξει και πάλι η διεύθυνση του αρχείου. Η διεύθυνση (σύνδεσμος) θα ανακοινώνεται πάντα σε τέτοια περίπτωση, αλλά θα ενημερώνεται και στην υπογραφή μου.
Παραλήψεις ή διορθώσεις σφαλμάτων των καταχωρηθέντων τραγουδιών, μπορούν να γίνουν πάντα με τη συμπλήρωση της φόρμας διόρθωσης.
Ο σύνδεσμος του φύλλου διορθώσεων, αν και δεν ενδιαφέρει, είναι εδώ για κοινή χρήση.

Ο σύνδεσμος του πεδίου “1η εκτέλεση”, είναι προσπελάσιμος και από το πεδίο"ΤΙΤΛΟΣ ΤΑΓΟΥΔΙΟΥ"
Στο πεδίο “Ρυθμός” οι σύνδεσμοι δίνουν τον ήχο του συγκεκριμένου ρυθμού. Π.χ. Φαίνεται καθαρά η διαφορά, μεταξύ παλαιού και νέου ζεϊμπέκικου.

Μπράβο Πέτρο για την πρωτοβουλία σου αυτή. Θα βοηθήσω και εγώ μόλις βρώ λίγο χρόνο.

Επειδή δεν βλέπω να υπάρχει αρκετή συμμετοχή στις καταχωρήσεις, θα ανακοινώσω τους συνδέσμους για τις καταχωρήσεις και σε άλλες ομάδες, ώστε να προχωρήσει πιο σύντομα η ανάπτυξη της βάσης.