Βάση δεδομένων για τραγούδια.

Πέτρο, καλά θα κάνεις βέβαια να το ανακοινώσεις παντού, αλλά μη βιάζεσαι/απογοητεύεσαι κιόλας. Εγώ δεν έχω καμία αμφιβολία ότι κάποια στιγμή η βάση θα φτάσει σε υποδειγματική πληρότητα. Ε, ίσως όχι αυτή τη βδομάδα βέβαια!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 18:51 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 18:42 —

Νομίζω ότι είναι εξίσου παλιό με το παλιό. Το ακούμε σε πολλές ηχογραφήσεις που όχι μόνο είναι παλιές, αλλά έχουν και παλαιινού στυλ τραγούδια, δηλαδή περισσότερο ή λιγότερο παραδοσιακά. Επίσης και σε τούρκικα ζεϊμπέκικα. Απλώς κάποια στιγμή, αρκετά προχωρημένη ('60;), άρχισαν να παίζουν έτσι και τα παλιά τραγούδια που ήταν γραμμένα αλλιώς, και σταδιακά να γράφουν καινούργια μόνο έτσι ή σχεδόν μόνο, κι επειδή αυτό φάνταζε συγκριτικά ως καινοτομία το είπαν “νέο”.

Μπορεί να έχεις δίκιο. Δεν το ξέρω. Πριν από το 1940 με ελάχιστες εξαιρέσεις οι ηχογραφήσεις που υπάρχουν είναι με το λεγόμενο παλαιό. Έχω την αίσθηση πάντως ότι οι ηχογραφήσεις με το νέο ζεϊμπέκικο, ξεπέρασαν αυτές με το παλιό γύρω στο 1955. Αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος.

Δεν υπάρχει πρόβλημα να αναβάλλω την ανακοίνωση, αλλά νομίζω ότι όσο περισσότεροι (και εκτός φόρουμ) το ξέρουν, τόσο συντομότερα θα αναπτυχθεί. Αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος. Δεν είμαι ειδικός σε τέτοιου είδους εκτιμήσεις και το πιθανότερο είναι ότι πέφτω έξω. Στατιστικά, θα είμαι ικανοποιημένος αν υπάρξει ανταπόκριση του 1 με 2%, όσων ενημερωθούν.

Μα προφανώς! «Μη βιάζεσαι» εννοούσα μάλλον «μην ανυπομονείς, μην περιμένεις ότι θα γίνει αμέσως», και όχι βέβαια «μη βιαστείς να το ανακοινώσεις παραέξω».

Και τι φόρμα έφτιαξα. Μέχρι και βίντεο έχει. Μόνο τσόντα δεν έχω βάλει. Ακόμα.

Πολύ καλομελετημένη λεπτομέρεια ότι όταν σκρολάρουμε προς την άκρη της (πολύ φαρδιάς) σελίδας οι δύο πρώτες στήλες μένουν στη θέση τους, κι έτσι εξακολουθούμε να βλέπουμε τον τίτλο του τραγουδιού που μας ενδιαφέρει.

Μπράβο Πέτρο! Πολύ καλή δουλειά και με πολλές πληροφορίες-δεδομένα! όλα σε μια αναζήτηση! Πολύ μου αρέσει! Ο Πρίαμος επίσης έχει μεγάλη συλλογή (μου έχει δώσει σχεδόν όλα τα τραγούδια του Τούντα σε μπ3, κάτι που εγώ θα χρειαζόμουν πολύ χρόνο και κόπο για να τα μαζέψω, ένεκα η τύφλα μου στα “μηχανήματα του διαβόλου”!Αν “ακούει”, ας βοηθήσει!!

Λόγω μη πλήρους συμβατότητας του google excel και microsoft excel, το πρώτο δεν δέχεται από κάποιο σημείο και μετά τα λινκ που καταχωρούνται στο microsoft excel και εμφανίζει τα σχόλια σε λάθος κελιά.
Επειδή έγινε ένα τέτοιο μπέρδεμα, για να διορθωθεί, οι απαντήσεις τις φόρμας κατευθύνονται σε νέο φύλλο, του οποίου η διεύθυνση ενημερώθηκε στην υπογραφή μου Βάση δεδομένων τραγουδιών

Καλησπέρα.
Επειδή η βάση καθυστερούσε να ανοίξει, γιατί παραφόρτωσα το φύλλο απαντήσεων με λινκ που έβαζα εκ των υστέρων και δεν ήταν λειτουργική, ξαναφόρτωσα τις απαντήσεις, όπως δόθηκαν από τις φόρμες. Τις διορθώσεις τις κάνω σε microsoft excel offline και τις φορτώνω στο δεύτερο φύλλο του workbook, μαζί με άλλα τραγούδια που έχω βάλει λινκ για διαδίκτυο. Νομίζω ότι έτσι λειτουργεί χωρίς καθυστερήσεις.

Το λινκ της βάσης είναι πλέον https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AoamBw7mBRg6dEJKNlFzOXY1UEUxMGNMY3hBcWwwaHc&usp=sharing

Μήπως θα μπορούσε να εμφανίζεται στην μπλε μπάρα δίπλα στην Κλίκα;?

Καλημέρα στα παιδιά. Καλημέρα Πέτρο σήμερα με έπιασα ο νταλκάς μου και ανέβασα ένα τραγουδάκι…:slight_smile: Ωραία δουλεία έκανες μπράβο. Άντε να κανονίσουμε και καμμιά μουσικοσυνάντηση.

Πολλα συγχαρητηρια Πετρο και απο εμενα, εστω και καθυστερημενα.
Ειναι πολυ σημαντικο αυτο που ετοιμαζεις και το να σε ευχαριστησουμε ειναι το ελαχιστο που μπορουμε να κανουμε.

Αισθάνομαι και λίγο άβολα να μου δίνουν συγχαρητήρια για κάτι που δεν έχει υλοποιηθεί και που δεν εξαρτάται από εμένα για να υλοποιηθεί, αλλά από όλους. Η βάση λειτουργεί ανεξάρτητα από εμένα. Είτε μπω για να τη δω είτε όχι, 24 ώρες το εικοσιτετράωρο. Η συμμετοχή μου θα είναι να περνάω τα τραγούδια που καταχωρούνται, στο 2ο φύλλο και να βάζω, για ευκολία χρήσης, τα λινκ επάνω στον τίτλο. Και να μην το κάνω όμως αυτό, η βάση λειτουργεί και με το πρώτο φύλλο, και με τις καταχωρήσεις που γίνονται από τη φόρμα. Εύχομαι να το δουν όλοι πιο ζεστά, γιατί πραγματικά θα είναι ένα χρήσιμο βοήθημα για όσους ασχολούνται με τη μουσική.

Καλησπέρες σε όλους.
Μέχρι τώρα τα κείμενα του sealabs δεν ήταν επιλέξιμα και δεν μπορούσαν να γίνουν copy - paste. Ανακάλυψα ότι αυτό δεν ισχύει πλέον, αν και δεν ξέρω για πόσο χρόνο. Εγώ πάντως επωφελήθηκα και αφιέρωσα μία μέρα για να αντιγράψω όλη τη βάση των τραγουδιών, και να την περάσω σε excel. Με κατάλληλη επεξεργασία αφαίρεσα τις διπλοεγγραφές (ίδιων τραγουδιών), αλλά άφησα με τον ίδιο τίτλο τις διαφορετικές εκτελέσεις από άλλους ερμηνευτές ή με διαφορετικές χρονολογίες. Συμπεριέλαβα μόνο τα τραγούδια που βρίσκονται στην αναζήτηση στο παράθυρο Ρεμπέτικο. Το Δημοτικό μπορεί να προστεθεί εύκολα αν υπάρχει τέτοια ανάγκη. (Για μένα όχι).

Η βάση μπορεί να εμπλουτισθεί με συνδέσμους στο διαδίκτυο, που να οδηγούν σε βίντεο, σε audio, σε παρτιτούρες, στίχους και ακόρντα. Έχουν προστεθεί οι σχετικές στήλες και μπορεί εύκολα να προστεθούν και άλλες στήλες με άλλα θέματα αν υπάρξει ανάγκη ή επιθυμία.

Θεώρησα σκόπιμο να συμπεριλάβω και τα σχόλια που συνοδεύουν κάθε εγγραφή στο sealab. Έτσι υπάρχουν στην τελευταία στήλη, με το μεγαλύτερο πλάτος, αλλά για ευκολία, έχουν προστεθεί και σαν σημείωση στη πρώτη στήλη και εμφανίζονται όταν ο δείκτης του ποντικιού δείχνει κάποιο κελί της 1ης στήλης.

Το παρακάτω κείμενο υπάρχει και σαν σημείωση στο κελί Α1 του φύλλου:

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ
Με δεξιό κλικ σε οποιοδήποτε κελί θέλουμε να βάλουμε σύνδεσμο, αφού έχουμε πρώτα αντιγράψει το σύνδεσμο που θέλουμε να βάλουμε, επιλέγουμε από το μενού που ανοίγει “Εισαγωγή συνδέσμου” (τελευταία γραμμή) και στο παραθυράκι με την ένδειξη σύνδεσμος, κάνουμε δεξιό κλικ και από το μενού επιλέγουμε “επικόλληση” και "Εφαρμογή αμέσως μετά. Εάν είναι κενό το κελί που βάζουμε το σύνδεσμο, στο παραθυράκι με την ένδειξη “ΚΕΙΜΕΝΟ” γράφουμε και κάποια λέξη, αλλιώς στο κελί θα εμφανίζεται ο σύνδεσμος που μπορεί να είναι εξαιρετικά μεγάλος, κάνοντας το φύλλο αντιαισθητικό.
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
Σημειώσεις μπορούν να προστεθούν σε οποιοδήποτε κελί χρειάζεται, κάνοντας και πάλι δεξιό κλικ και επιλέγοντας “Εισαγωγή σημέίωσης” και γράφοντας το κείμενο που θέλουμε να φαίνεται στη σημείωση
ΣΧΟΛΙΑ
Μπορούν επίσης να προστεθούν σε κάθε κελί, αν επιβάλεται κάποια ενέργεια ή διόρθωση. Όταν γίνει αυτή η ενέργεια και δεν υφίσταται λόγος να υπάρχει το σχόλιο, πατιέται το κουμπάκι επίλυση και το σχόλιο αφαιρείται.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ GOOGLE DRIVE

Η δυνατότητα κοινής επεξεργασίας είναι απενεργοποιημένη, ώστε να μη γίνουν αλλαγές κατά λάθος. Όποιος θέλει να συμμετέχει στη συμπλήρωση της βάσης, με συνδέσμους από το youtube, το kithara.to, το stixoi.info ή από άλλους ιστότοπους, μπορώ να του δώσω πρόσβαση στην επεξεργασία, αν μου στείλει το gmail του, στο peven@otenet.gr
Τη βάση μπορεί να την κατεβάσει ελεύθερα όποιος θέλει, να την ανοίξει και να την επεξεργαστεί σε Microsoft Excel ή open office. Από Αρχείο -> Λήψη ως … κλπ

Η βάση έχει 11629 σειρές (εγγραφές)
Βάση ρεμπέτικων τραγουδιών SeaLabs