Ασκήσεις δαχτύλων

Παίζω λαούτο εδώ και 7 μήνες ,πέρασα σε αυτό μετά από 7+ χρόνια παιξίματος μαντολίνου, θα ήθελα λοιπόν λόγο της διάφορα στις αποστάσεις των τάστων κάποιες ασκήσεις για τα δάχτυλα έτσι ώστε να ανοίξουν και να δυναμώσουν όλα ισοδύναμα

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Βαγγέλης

δεν παίζω λαούτο αλλα νομίζω θα βρείς οτι το να παίξεις μεγαλύτερα διαστήματα δεν είναι θέμα …γυμναστικής…αλλα διαφορετικής τεχνικής. Καλύτερα να ζητήσεις συμβουλές"φέις του φέις" με κανέναν ειδικό. Ειναι περίεργο θέμα να εξηγηθεί
καλή τύχη

Ασκησούλες οι ίδιες περίπου με του μπουζουκιού…
Αλλά πως να σου τις δείξω τώρα μέσω forum???!!!:112:
Λοιπόν περιγράφω, και ελπίζω να γίνω κατανοητή:
1)Παίζουμε ημιτόνια (τάστα στη σειρά δηλαδή) πάρα πολύ αργά όπου κάθε δάχτυλο αντιστοιχεί σε ένα τάστο και αυτά σε μία πενιά. Ενναλλάξ θέση άρση. Δηλαδή πορώτο τάστο θέση, δέυτερο άρση,κτλ. Μόλις μας τελειώσουν τα δάχτυλα, περνάμε στην παρακάτω χορδη. Δηλαδή 1-2-3-4 τάστο στη ντο, μετά 1-2-3-4 τάστο στη σολ…κτλ. Όταν τελειώσουμε μπορούμε να επαναλάβουμε από κάτω προς τα πάνω τη διαδικασία αντίστροφα.Είναι πάρα πολύ κουραστικό, αλλά και αποτελεσματικό, ειδικά ότάν το κάνεις αργά…
2) Ημιτόνια κατά τον παραπάνω τρόπο, όμως δε σηκώνουμε το δάχτυλο από το προηγούμενο τάστο αλλά παραμένει να ακουμππάει πάνω στη χορδη…
3) Ντιμινουίτες!! ζόρικη συγχορδία, η οποία βοηθάει πολύ στη σταθερόποίηση και την σωστή τοποθέτηση των δαχτύλων.
4) Και μία για το δεξί: Πρώτη χορδη παίζουμε θέση, τρίτη άρση, δεύτερη θέση, 4η άρση, και σταδιακά επιταχύνουμε, δοκιμάζουμε να δουλέψουμε και το αριστερό συχρόνως, κτλ.

Είναι κι άλλες, αν τις θυμηθώ θα επανέλθω…
Το καλύτερο, βέβαια, είναι να τις δεις live…

pelagie σε ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου πιστευω να τις καταλαβα σωστα…

καλή δουλειά VaggStef, βλέπω ότι είσαι σε πολύ καλή ηλικία (22)… όρεξη νάχεις το λαούτο έχει πολλές γλύκες, αν και το καταντήσαμε μόνο μπασαδόρικο όργανο (αν δεν το αντικαταστήσαμε με τα “αρμόνια” … )…

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ξεκινήσει μπουζούκι εδώ και δύο μήνες περίπου , αφού είχα κάποια επαφή πριν 20 χρόνια περίπου. Τώρα με αφορμή τα παιδιά μου που ξεκίνησαν κιθάρα σε δάσκαλο πάω κι εγώ μαζί τους αλλά ο δάσκαλος είναι κιθαρίστας κι απ΄ότι καταλαβαίνω δεν μπορεί να με βοηθήσει και πολύ. έχω αποκτήσει πολύ καλή ευχέρεια στη πένα και στο αριστερό χέρι , γνωρίζω τις νότες στη ταστιέρα [8χορδο μπουζ.] έτσι αυτή τη βδομάδα μου έδωσε να μελετήσω τους δρόμους αλλά απ΄ότι καταλαβαίνω για να περάσω όλους τους δρόμους σε διάφορες θέσεις τις ταστιέρας αλλά και από όλους τους τόνους απαιτείται μεγάλο χρονικό διάστημα. Άραγε είναι δυνατόν μέσα σε μια βδομάδα να μάθω όλους τους δρόμους όπως έγραψα παραπάνω ? Ουσιαστικά μέσα σε λίγες μέρες έμαθα το δρόμο Ουσάκ σε ντο , ρε , μι , φα , σολ , λα , σι και σε διαφορετικές οκτάβες και θέσεις της ταστιέρας . Μπορεί να μου πεί κάποιος αν στο χρονικό διάστημα των 4 ημερών με μελέτη 1/2 ώρας αυτά που έμαθα θα τον ικανοποιούσαν ή πρέπει να μάθω περισσότερα σ’ αυτό το χρονικό διάστημα. Συγχαρητήρια για την σελίδα νάστε καλά. Βασίλης

Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτάς, φίλε Βασίλη. Ο τελικός κριτής κάθε προόδου μας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός. Εσύ είσαι ευχαριστημένος; Τελείωσε. Αλλά όχι και να τρελλαθούμε, επειδή το θέλει ο δάσκαλος, αν αυτό εννοείς. Για το κέφι μας μαθαίνουμε και, βεβαίως, πληρώνουμε.

φίλε Νίκο σ΄ευχαριστώ … Θα συνεχίσω για το κέφι μου όπως λές…
Νάσαι καλά…

Έτσι κι αλλιώς, το ζητούμενο είναι -νομίζω-
το
να παίζει κανείς
με το μεράκι του ερασιτέχνη
και
τη σοβαρότητα (συνέπεια) του επαγγελματία.

Γεια
Ειμαι φυσικοθεραπευτρια και γνωριζα καλα τα θεματα των μουσικων. Προσπαθησε να δυναμωσεις τα δαχτυλα σου και χωρις το λαουτο. παρε απο καποιο καταστημα με ορθοπεδικα ειδη μπαλιτσες και λαστιχα για να δυναμωσει το χερι σου σε πιο αναπαυτικη θεση: ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ: μην χρησιμοποιησεις ελατηρια που πουλανε σε αθλητικα καταστηματα!
στειλε μου mail αν ενδιαφερεσαι να σου στειλω καποιες ασκησεις με αντισταση.

φιλικα - Αντζυ