Αρχάριος

Παιδιά καλησπέρα,

είμαι καινούριος στο forum αφού μετά από χρόνια που το συζητάω αποφάσισα να ασχοληθώ με το μπουζούκι. Το θέμα είναι ότι το γουστάρω σαν τρελός (ακουστικά…) αλλά δεν έχω ιδέα σχετικά με το αντικείμενο. Έχω ακούσει για τρίχορδο και τετράχορδο μπουζούκι. Δεν ξέρω τί διαφορά έχουν και τί είναι καλύτερο για αρχάριο. Επίσης σκέφτομαι να ξεκινήσω να μάθω με κάποιο βιβλίο κι αν δω ότι όλα βαδίζουν καλώς να πάω σε κάποια σχολή. Διαφωτίστε με… από πού να ξεκινήσω, τί μπουζούκι να πάρω, τί βιβλίο να αγοράσω και γενικά τί να προσέξω…

ΥΓ: Παιδιά να σημειώσω ότι δεν ξέρω ούτε νότες ούτε τίποτα. Πιτσιρικάς είχα ξεκινήσει αρμόνιο αλλά σε 2 μήνες τα παράτησα γιατί μου φαινόταν πολύ βαρετό όργανο.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!

Νικόλα,

Πρώτα απ’ όλα καλώς όρισες.

Όπως και πολλοί αρχάριοι αλλά και προσωπικά μιά και όλοι είμαστε μονίμως αρχάριοι στο χάος που λέγεται μουσική, σε συμβουλεύω να ξεκινήσεις με δάσκαλο.
Το βιβλίο -ακόμα και το καλύτερο- θα σε μπερδέψει παρά θα σε βοηθήσει.

Ξεκίνα με κάποιον δάσκαλο με τον οποίο να ταιριάζει η χημεία σου και δεν θα χάσεις.

Όσο για τρίχορδο ή 4χορδο, εδώ μέσα που μπήκες τί περιμένεις να ακούσεις: Τρίχορδο straight και ξερό ψωμί φίλε, αλλιώς καλύτερα ξεκίνα κιθάρα!

Έχει δίκιο ο Ισαακ ξεκίνα με δάσκαλο και πάντα τριχορδο.Καλό ταξίδι φίλε μου.
Κυριάκος

Κάνε και καμιά αναζήτηση στο forum και θα βρεις πάρα πολλές συζητήσεις που καταπιάνονται με το θέμα (διαφορές τρίχορδου - τετράχορδου, κατασκευαστές οργάνων, βιβλία κ.λ.π.)…

Είπα να ξεκινήσω με βιβλίο γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο και η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει κάτι τρελές τιμές για μαθήματα με δάσκαλο και μάλιστα μια φορά την εβδομάδα. Συγκεκριμένα είχα ακούσει για 30-40 ευρώ το μάθημα. Οπότε και ακριβό μου φαίνετε κι αν ισχύει στις σχολές που μου είπαν για μια φορά την εβδομάδα θα πρέπει να περάσουν χρόνια για να πείς ότι κάτι έμαθες.

Αν το αγαπας πραγματικα, αφοσιωθεις σ’ αυτο και εχεις και λιγο “αυτι”… τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες. :089:
Υπηρξα (καποτε) “παθώς και μαθώς”!

Δηλαδή σε καμία περίπτωση να μην ξεκινήσω μόνος, έτσι?

Είχα φιλαράκι που ξεκίνησε μόνος του να μαθαίνει κιθάρα ηλεκτρική απο κάποια βιβλία και τώρα παίζει σε ένα γρουπάκι. Δεν είχε ιδέα από μουσική έως τότε όμως είχε πάρα πολύ καλό αυτί και θυμάμαι αν άκουγε ένα τραγούδι μια φορά το έβγαζε αμέσως.

Πολυ καλα τα λες φιλε Νικολα !!
Αν εχεις το ιδιο μουσικο αυτι με το φιλο σου (ποιος το ξερει αραγε ;:wink:
και αφου τον ρωτησεις ποσες ωρες και μερες σπαταλησε μεχρι να αρχισει να παιζει καλα, τοτε κανε κι εσυ το ιδιο !!

Η αληθεια ειναι οτι και τον Αλ Ντι Μεολα ή τον Παππο να εχεις δασκαλο, αν δεν καθησεις να παιξεις και να παιδευτεις πανω στο οργανο δεν κανεις τιποτα.
Ασε που τον πρωτο χρονο θα παιζεις μετριοτατα εως μετρια … μην περιμενεις να γινεις σε ενα-δυο μηνες.
Η πλακα ειναι οτι οσο ασχολεισαι τοσο θα γουσταρεις αλλα και αν βρεις τον τροπο να “κλεβεις” και να παιρνεις σωστα στοιχεια απο αυτα που βλεπεις και ακους, ειτε δασκαλος ειναι αυτος, ειτε βιβλια, ή να πηγαινεις καθε βραδυ να βλεπεις καποιο μπουζουξη ή να πηγαινεις στο σπιτι καποιου φιλου που ξερει,
τοσο θα μαθαινεις και θα βελτιωνεσαι.

Νικόλα,

Τα βοηθήματα της κιθάρας είναι κατά πολύ καλύτερα από ότι έχω κατα καιρούς κοιτάξει για μπουζούκι. Για τρίχορδο δε η κατάσταση είναι ψιλοαπελπιστική.
Πάντως, η γνώμη μου είναι δάσκαλος, ακόμα κι αν λόγω κόστους περιορίσεις τα μαθήματα ανά μήνα. 25-30 ευρώ είναι λογική τιμή για μαθήματα.

Πάντως εγώ ακόμα και στον τρίτο χρόνο που μαθαίνω ακόμα είμαι για τα έλατα, άρα μάλλον εκτός από μελέτη, μελέτη, μελέτη, χρειάζεσαι όπως πολύ καλά λέει ο Γιώργος υπομονή και ταλέντο για να εξελιχθείς σωστά.

Μην σε τρομάζουν όλα αυτά. Βούρ και με το καλό!

Εγω νομίζω πως τα 20 εύρω και απο μόνα τους είναι πολλα για απλα προπαιδεία. Εγω δίνω μόλις 20 για προετοιμασία για ανωτέρα στην κλασσική κιθάρα. Νομίζω πως θα πρέπει ενας νεαρός μαθητής να πειραματιστέι αρκετα με το όργανο και μετα απο αυτό να ακολουθήσει η διδασκαλία.

Πάντως με τα μπουζούκια υπάρχει γενικώς μια υπερβολή στις τιμές… και στα όργανα και στη διδασκαλία… μήπως είναι λίγο ψηλά ο αμανές;;