Από το FB(Η Αθήνα του χτες) , ο George Makris γράφει

…μ’ ένα σμπάρο δυο τρυγόνια… Πατησίων 12.
Ο κινηματογράφος «Ροζικλαίρ» και το κοσμικό κέντρο «Πίγκαλς»
() Ο Κινηματογράφος «Ροζικλαίρ» ξεκίνησε τη λειτουργία του το 1913 και έκλεισε το 1968, με πάνω από μισό αιώνα ζωής. Πρώτος ιδιοκτήτης ο Π. Φλεγκενάιμερ, ο οποίος το ονόμασε «Ροζικλαίρ» από την σύνθεση των ονομάτων των δύο κοριτσιών του Ρόζας και Κλαίρης. Αργότερα ο κινηματογράφος αγοράστηκε από την οικογένεια του Δημήτρη και της Ελένης Καρρά. Το «Ροζικλαίρ» αποτέλεσε έναν από τους παλαιότερους και πιο κακόφημους κινηματογράφους των Αθηνών. Τα τελευταία χρόνια της ζωής του το κοινό του αποτελείτο από λούστρους της περιοχής Ομονοίας, επαρχιώτες, σκασιάρχες μαθητές, ομοφυλόφιλους, πλανόδιους μικροπωλητές κλπ.
(
)Κοσμικό κέντρο «Πίγκαλς». Κάτω από το θρυλικό Κιν/φο «Ροζικλαίρ», στο υπόγειο υπήρχε η κοσμική ταβέρνα «Πίγκαλς» (ονομασία από τη Γαλλική πλατεία Πίγκαλς), από το 1946 ως τα μέσα της δεκαετίας του ‘50. Ένα αριστοκρατικό μαγαζί πολυτελείας με την ορχήστρα να παίζει μέσα σε ένα διάκοσμο «αχιβάδας». Ιδιοκτήτης του νυχτερινού κέντρου ήταν ο Παναγιώτης Κόκκαλης. Από εδώ πέρασαν μερικοί κορυφαίοι συνθέτες, μουσικοί, τραγουδιστές /τριες του λαϊκού τραγουδιού όπως οι: Χιώτης, Μητσάκης, Περιστέρης, Μπίνης, “Μπέμπης” Στεργίου, Χατζηχρήστος, Λεμονόπουλος, Βασίλης Βασιλειάδης, Βούλα Δερέμπεη (συνθέτης - πιανίστρια), Στέλλα Χασκίλ, Μαρίκα Νίνου, Πετσάς κ.α.

Σημειώσεις:

3 «Μου αρέσει»

Βάζω το λινκ από μια σχετική συζήτησή μας, για να είναι συγκεντρωμένες οι πληροφορίες:

2 «Μου αρέσει»

Έψαξα για Κατσαρό. Δεν βρήκα κάτι.
Τι πιθανούς τίτλους να υποθέσουμε?

Ούτε εγώ έχω βρει κάτι, προς το παρόν τουλάχιστον.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα μετά από 365 ημέρες. Δεν επιτρέπονται πια καινούριες απαντήσεις.