Απορία για κατασκευή τρίχορδου προπολεμικού μπουζουκιού

Δε ξέρω τι χαρακτηριστικό αντικατοπτρίζει ακριβώς το προπολεμικο μπουζουκι εγώ το έχω στο μυαλό μου με τα δικά μου γούστα και αισθητική.Να είναι ο ήχος παλαιικος,με διάρκεια, πιο “ξερός”,μουρμουρικος,κάπως έτσι.Γιαυτο ρωτάω μηπως γνωρίζει κάποιος αν κάποια συγκεκριμένα υλικά ή τεχνικές παραπέμπουν σε αυτό!

@george_s σόρρυ, δεν είχα πάρει χαμπάρι αυτήν την απάντηση (και εν μέρει έφταιγε που παρεξήγησα τον αλέξανδρο στο επόμενο μήνυμα). από θεσσαλονίκη πηγαίνεις τάσο θεοδωράκη, ή αν θες πιο οικονομικά στον παπαδάμου.
ο τζουράς παρ’ό,τι θα παίξει αξιοπρεπέστατα το πειραιώτικο, ούτε θα βγάλει τον ήχο που θες ούτε θα σε βοηθήσει παιχτικά σε κάποια πιο απαιτητικά κομμάτια.
αφού σε οδηγάει ο ήχος των ηχογραφήσεων, πρέπει να δεις και την πενιά των παιχτών της εποχής. πάντως για τα προπολεμικά όργανα γενικά θέλεις μικρό σκάφος με 65άρα κλίμακα ή μικρότερη, τσάκιση στο καπάκι και μικρή (μάλλον στρογγυλή) τρύπα με ροζέτα ή χωρίς. από ξύλα μουριά-καρυδιά-κελεμπέκι-παλίσανδρος, χωρίς να αποκλείονται και άλλα με παρόμοιες ιδιότητες. βερνίκι γομαλάκας ή ελαφρύ χημικό, ακόμα και ψαρόκολλα αν θέλει κάποιος. αυτά όμως είναι γενικά χαρακτηριστικά που χωρίς την αντίληψη του μάστορα δεν σημαίνουν τίποτα.

@icetelli νομίζω ο ήχος που ακούμε στις ηχογραφήσεις, μαζί με την τσάκιση που πλασάρει το χέρι με συγκεκριμένο τρόπο. όπως σωστά λες άλλος ο ήχος του χαλκιά και άλλος του μάρκου, αλλά σίγουρα δεν είναι ο ζοζεφικός ήχος του '50 ή ο πλαδαρός του τετράχορδου ή ο αδιάφορος σύγχρονος.
συμφωνώ για θεοδωράκη, τον ανέφερα εξάλλου από την αρχή, και για τον μουστάκα επίσης που τον παρέλειψα (στα πιο οικονομικά νομίζω).

Απ’ ότι έχω δει εκεί παίζεται αλλά σίγουρα θα παίζουν και άλλα ρόλο πχ τεχνική ή και το ποσο παλιό ξύλο είναι.(ή όχι)?
εννοώ ότι μπορεί να ακούσεις τρία μπουζούκια από καρυδιά αλλά να έχει σχετικά διαφορετικό ήχο και αποτέλεσμα!
Για τη κλίμακα νομίζω 64-65cm όπως είπες!
Πέρα από κλίμακα μετά όλη η δουλειά γίνεται στο καπάκι ή παίζουν ρόλο και άλλα μέρη πχ στριφταρια κλπ.?

το καπάκι και το σκάφος παίζουν μεγάλο ρόλο (μέγεθος, καμάρια, κλπ). τα στριφτάρια δεν νομίζω, εξάλλου από τις αρχές του αιώνα ήδη είχαν μηχανικά κλειδιά. μην κολλάμε στην εξωτερική εμφάνιση απαραίτητα ή σε επιμέρους χαρακτηριστικά.
βασικά διάλεξε μάστορα, εξήγησέ του τί θέλεις (πχ ήχο από συγκεκριμένες ηχογραφήσεις) και άσε τον να δημιουργήσει. δεν σημαίνει ότι θα βγει ντε και καλά ο πρότυπος ήχος, αλλά πιστεύω θα έχει κάποια χαρακτηριστικά που θα αναδειχτούν με το κατάλληλο παίξιμο. δώσε περισσότερη βάση στην πενιά σου και στα ακούσματά σου, από εκεί θα βγει πραγματικά ο ήχος που θέλεις.

1 «Μου αρέσει»

Καλά εννοείται ότι παίζει ρόλο κυρίως η πενια και μεγαλύτερο ακόμα η ψυχή που βάζεις και βγαίνει και στο όργανο! Απλά ρωτάω και για χαρακτηριστικά για να ολοκληρωθεί όλο το πακετο! Αυτό σίγουρα αφήνεις τον μάστορα να δημιουργήσει όπως ξέρει! Σίγουρα δεν γίνεται να είναι ακριβώς όπως ο τότε ήχος απλά να είναι όσο πιο κοντά γίνεται!

Σε τέτοιο ύφος!

3 «Μου αρέσει»

Εδώ ένα προπολεμικό μπουζουκάκι μου, με σπαστό καπάκι σε καραντουζένι… (αν το δείτε όλο, μετά ακούγεται και στα ρυθμικά του…)
Αν σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο σε ήχο και εμφάνιση, εδώ είμαστε… Αρκεί να υπάρχει υπομονή! :grinning:

7 «Μου αρέσει»

Αξιοπρεπές,όμορφο και περιποιημένο φαινεται!
Σε τέτοιο μοτίβο πόσο περίπου κοστίζουν ?

2 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

είναι και ο παίχτης βέβαια που ξέρει να το αξιοποιήσει! γεια σου τάσο και βασίλα!

3 «Μου αρέσει»

Εννοείται,όσο καλά χαρακτηριστικά και να έχει όσο καλό ήχο και να έχει ο παίκτης καθορίζει τη δυνατότητα του οργάνου και τη φωνουλα του!

1 «Μου αρέσει»

ηθελα να ξερω επειδη κατα καιρους διαβαζω να λενε για προπολεμικο ηχο… πως καταλαβαινετε αυτον τον διαφορετικο ηχο οταν οι παλιες αυτες ηχογραφησεις δεν ειναι πλεον καθαρες διοτι οι δισκοι ειναι χιλιοπαιγμενοι και γρατσουνισμενοι… οταν οι τοτε παιχτες ειχαν αλλο χειρισμο απο τον σημερινο τον μαντολινιστικο θα ελεγα διοτι περα απο το πως πιανουν και χτυπουν την πενα βλεπω στις φωτο οτι πολλοι ακουμπουν τα δαχτυλα πανω στο καπακι και αυτο κοβει τον ηχο τον μειωνει και τον κανει πιο στακατο … οταν οι πενες νομιζω πρεπει να ηταν απο οστρακο χελωνας και οχι πλαστικο οπως τωρα… οταν τα οργανα που μειναν απο τοτε μεχρι σημερα νομιζω αποκλειεται να εχουν τον ιδιο ηχο που ειχαν πριν 80 και βαλε χρονια τοτε δλδ που ηταν σχετικα καινουργια… μετα ειναι και οι χορδες διαφορετικες απο του 20’ και του 30’… και διαφορα αλλα… απορια το 'χω…!

κατ’αρχήν άμα ακούς εκδόσεις του charles howard και του σταύρου κουρούση έχεις πεντακάθαρο ήχο, καμία σχέση με κουνάδη κλπ… άμα έχεις παίξει με όργανα εποχής (μπουζούκια, κιθάρες, λαούτα, μαντολίνα κλπ) βλέπεις ότι ο ήχος είναι ακριβώς αυτός.
για τον χειρισμό έχεις πολύ δίκιο, ένα όργανο με τσάκιση σε βοηθάει σε αυτό. πένες από ταρταρούγα δεν βρίσκεις πια (ευτυχώς απαγορεύτηκε), αλλά υπάρχουν αξιοπρεπείς πλαστικές καθώς και από κέρατο. οι χορδές σονάτα είναι αρκετά κοντά στις παλιές, αν δεν κάνω λάθος γερμανικό ατσάλι χωρίς νίκελ κλπ.
ένα όργανο εποχής όταν είναι σωστά επισκευασμένο βγάζει μια χαρά ήχο, δεν παροπλίζονται έτσι εύκολα! βέβαια δεν είναι για να τα βγάζουμε στο μεροκάματο και να τα διαλύουμε πριν την ώρα τους. ευτυχώς αρκετοί οργανοποιοί πλέον δουλεύουν πάνω σε αντίστοιχα μοντέλα, είμαι αισιόδοξος για το μέλλον της οργανοποιίας (που τις τελευταίες δεκαετίες βασιζόταν στην εμφάνιση με όστρακα και στους μαγνήτες). γιατί δεν είναι τόσο το θέμα να αντιγράψεις έναν ήχο, όσο το να έχεις ένα ζωντανό και ποιοτικό όργανο.

6 «Μου αρέσει»

βλεπω οτι πολλοι θελουν αυτο το παλαιο το στυλ αλλα βολευονται με πιο μεταγενεστερης νοοτροπιας οργανα. αν δεν εχουν τα χρηματα να παρουν ενα αυθεντικο παλιο διοτι πλεον τα καλα πωλουνται ως συλεκτικα γιατι δεν ζητανε ακριβη αντιγραφα απο μαστορους…? αλλα και οι ιδιοι οι μαστορες που πολλοι ειναι ρεμπετοφιλοι και αντιγραφουν σκαφη και φιγουρες απο παλια οργανα θα ελεγα αφουν μπαινουν στον κοπο να φτιαξουν οργανα γιατι να μην κανουν ακριβη αντιγραφα οταν υπαρχουν παιχτες που θελουν ενα μπουζουκι γιατι παιζουν ρεμπετικα και οχι ενα μπουζουκι για λαικα καζαντζιδη η και μητροπανο… γιατι το ιδιο βλεπω και στους κιθαριστες…

1 «Μου αρέσει»

καλησπερα john88!
νομιζω οτι οι πληροφοριες που εχεις παρει για τους οργανοποιους απο τους φιλους συμφορουμιτες ειναι υπεραρκετες για να ξεδιαλυνουν το ομιχλωδες τοπιο της επιλογης. Θα σου αναφερω προσωπικες μου εκτιμησεις/εμπειριες που ενδεχομενως σου φανουν χρησιμες.
Αρχικα, ειμαι κατοχος παλιου οργανου(κιθαρας), κακοεπισκευασμενου πολλακις στο παρελθον, με ηχο πολυ κοντα στα γουστα μου(επιφυλασσομαι για το αν ειναι ο παλιος που συζητιεται), το οποιο δυστυχως κατα περιοχες στην ταστιερα δεν κουρδιζει. Δεν ειναι τελειως φαλτσο , αλλα ενα μερικως εμπειρο αυτι το ακουει. Ακομη, ειναι ενα οργανο που δεν αντεχει την ταλαιπωρια(χορδες,ταστα),το οποιο επισης αποτελει προβλημα εαν περνας πολυ χρονο μαζι του.
Για τα καινουρια οργανα, προσωπικα δε θα παιρνα ποτε καποιο αντιγραφο παλαιου οργανου,καθως οσα εχω ακουσει μου φαινεται οτι δεν εχουν την παραμικρη συναφεια με αυτο που εγω αναγνωριζω ως παλιο ηχο.Προφανως, προκειται περι γουστου/τροπου αντιληψης και δεν περιμενω να κανεις το ιδιο. Το παραθετω σε περιπτωση που σε απεγκλωβιζει(σ εμενα συνεβη). Ευκολοτερα, θα κοιτουσα αναμεσα στους οργανοποιους της γενιας μας τι μπορει να με εκφραζει απο τον προσωπικο τους ηχο. Τωρα αν με ρωτας, με τοσα λεφτα ,παρε αμαξι .
Τελος, και νομιζω σημαντικοτερο, ακουω τις ηχογραφησεις των αγαπημενων μου παλιων μουσικων και προσπαθω να αντιληφθω την τεχνικη/αισθητικη τους. Να μεταφερω στα χερια μου λιγο απο τον τροπο τους. Ταυτοχρονα, θα σου λεγα να βρεις τους αγαπημενους σου συγχρονους παιχτες και να δεις με τι οργανα παιζουν αυτοι,τινος οργανοποιου. Σε εκφραζουν?
Ελπιζω να βοηθησα και εκτιμω οτι βασικο ζητημα ειναι τα χερακια και το μερακι σου και τελευταιο το ιδιο το οργανο. Καλη τυχη στην αναζητηση σου!

4 «Μου αρέσει»

Εγώ θα πρότεινα να μη μπλέξεις με παλιό όργανο γιατί πέρα από τη ρομαντική διάθεση, η ταλαιπωρία και η φροντίδα είναι μεγαλύτερη από την απόλαυση. Ένα ιστορικό όργανο είναι πρώτα αντίκα και μετά μουσικό όργανο. Μιλάω με βάση προσωπική εμπειρία. Σκέψου με ένα αυτοκίνητο αντίκα του 30-40 πόσες βόλτες θα έκανες; Θα μπορούσε να είναι το κυρίως αυτοκίνητό σου; Κάτι αντίστοιχο και εδώ. Πάντως αν ανέβεις από Λάρισα προς Θεσσαλονίκη είμαι στο δρόμο σου. Μπορείς να δεις από κοντά και το παλιό αλλά και το σύγχρονο που ακολουθεί τα παλιά πρότυπα

3 «Μου αρέσει»

Καλά εννοείται συμφωνώ μαζί σου δεν είπα ότι ψάχνω και για αντίκα! Απλά ένα όργανο που μέσα απ’ τα χαρακτηριστικά του και τις τεχνικές του να αποδίδει όσο το δυνατόν γίνεται σε ένα παλαιικο,αυθεντικό ηχο.Ναι θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα αραγμα και να τα πούμε από κοντά!Που βρίσκεσαι?