Αντιλαλούν δυο φυλακές

Άκη δές σχετικά μήνυμά μου της 10/9.

Τι σημασία έχει αν δεν είσαι βασάνης;

Τα παντοφλάκια της γραφής.

Τα τραγούδια είναι καλό να σου τα μάθουν οι παρέες. Όπως είναι πολύ καλό- ψυχοσωτήριο στην κυριολεξία- να συναναστραφείς συντροφιές που πίνουν και τραγουδάνε- κάτι που, όσο περνάνε τα χρόνια, στην πρωτεύουσα σπανίζει.(…)
Όσοι ευεργετήθηκαν στους κόλπους μιας συντροφιάς που συχνά πυκνά τα πίνει και ύστερα το ρίχνει ψυχαναγκαστικά στο τραγούδι, ξέρουν ότι στις πιο διαφορετικές διαθέσεις, σαν σύντομο δράμα που ξεμυαλίζει την μεθυσμένη καρδιά, το τραγούδι σε πάει μακριά, αλλά πάντα στα βάθη του ψυχισμού σου. Καθώς οι στίχοι επανέρχονται άφθαρτοι, αρκεί ένα δεν ξαναπέφτω στην αγκαλιά σου, για να συνδεθείς ως δια μαγείας με το γνωστό απόθεμα μελαγχολίας που σέρνει ο καθένας: το παρελθόν.

Ακόμα κι αν δεν έχεις, το τραγούδι σου χαρίζει αμέσως την βαθύτητα ενός παρελθόντος. Τι σημασία έχει αν δεν είσαι βασάνης; Τραγουδάς και γίνεσαι. Εδώ βρίσκεται ένα από τα μεγάλα μυστικά των τραγουδιών, αυτών που- λαϊκά, δημοτικά, νησιώτικα, αδιάφορο- προξένεψαν ανεπαίσθητα την καρδιά μας με την βαθύτητα μιας αμετάδοτης ιθαγένειας. Όπως στους έρωτες μόνο οι άτυχες στιγμές αντέχουν στον χρόνο, στο τραγούδι- τέχνη του έρωτα και του χρόνου- εκδηλώνεται μια σπαραξικάρδια ανάγκη των συμποτών να θυμηθούν ή να επινοήσουν δυστυχίες. Έτσι δένονται τα αόρατα νήματα πάνω από τα κεφάλια των μεθυσμένων και διανεύουν σκιές χαμένων γύρω τους.

Κωστής Παπαγιώργης, από τη μονογραφία του για τον X. Βακαλόπουλο «Γεια σου Ασημάκη», εκδ. Καστανιώτη

Οι φυλακές του Ρίου,γιά όσους δεν το ξέρουν ,ήταν μέσα στο κάστρο που
υπάρχει κοντά στη γέφυρα και στίς δέστρες των φέρρυ μπόουτ.
“Γέρο βασάνη” με αποκαλούσε συγγενικό μου πρόσωπο όταν ήμουν
πιτσιρικάς…

Στην “Βραδυνή” στις 24/8/1927 και στην στήλη “Ο Τζογές” καταγράφεται το δίστιχο

Αν είσαι μάνα και πονείς
έλα στ΄ανάπλι να με δεις.

Φαίνεται ο Μάρκος να πήρε τα δίστιχα αυτά και να τα έκανε τραγούδι.

Η ΒΡΑΔΥΝΗ 24-8-1927.pdf (512,8 KB)

2 Likes

http://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=16512

1 Like