Αντιλαλούνε τα βουνά - Στέλλα Χασκίλ (Β.Τσιτσάνης)

Ξέρουμε αν αυτή η εκτέλεση της Χασκίλ είναι η πρώτη ? Επίσης ξέρει κανένας την κλίμακα του τραγουδιού ?

Αντιλαλούνε τα βουνά, σαν κλαίω εγώ τα δειλινά
Περνούν οι ώρες θλιβερές σ’ ένα παλιό ρολόι
κι εγώ τους αναστεναγμούς τους παίζω κομπολόι
Αντιλαλούνε τα βουνά, σαν κλαίω εγώ τα δειλινά
Εμπάφιασα απ’ τα ντέρτια μου κι απ’ τα πολλά σεκλέτια μου
Κουράγιο είχα στη ζωή, μα τώρα που σε χάνω
θα είναι προτιμότερο για μένα να πεθάνω
Αντιλαλούνε τα βουνά, σαν κλαίω εγώ τα δειλινά
Μουγκρίζω απ’ τις λαβωματιές κι απ’ τις δικές σου μαχαιριές
Λαβωματιές με γέμισες και μ’ έφαγαν οι πόνοι
και στη φωτιά που μ’ έριξες, τίποτα δε με σώνει
Αντιλαλούνε τα βουνά, σαν κλαίω εγώ τα δειλινά

1 «Μου αρέσει»

Στίχοι:

Βασίλης Τσιτσάνης

Μουσική:

Βασίλης Τσιτσάνης

3 «Μου αρέσει»

σύμφωνα με το sealabs, η πρώτη είναι με νίνου και τζουανάκο λίγο νωρίτερα:

η δεύτερη εκτέλεση είναι σε κακή ψηφιοποίηση, κρίμα γιατί είναι καλοπαιγμένη κι αυτή. στο σήλαμπς είναι λίγο καλύτερη απ’ό,τι στο γιουτιούμπ.
το κομμάτι είναι αρμονικό μινόρε, η πρώτη εκτέλεση από σολ και η δεύτερη από φα.

2 «Μου αρέσει»

Στο http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details&song_id=4977
Στα σχόλια από κάτω γράφει ο χρήστης Secarius ο οποίος έχει αξιόλογο κανάλι στο youtube τα εξής:
"Πρώτη εκτέλεση
Aθήνα, 3 Ιανουαρίου 1951
Στ.Χασκίλ, Γ.Τατασόπουλος, Τ.Μπίνης, Θ.Ευγενικός

Δίσκος : Parlophone B 74240

2H EKTEΛΕΣΗ:

Μ.Νίνου, Στ.Τζουανάκος, Σπ.Ευσταθίου
Aθήνα, 1 Σεπτέμβρη 1951

Δίσκος : ΗisMaster’sVoice AO 5009"

Τώρα για τον δρόμο δεν μπορώ να διαφωνήσω με τον δάσκαλο. :wink: :laughing:

2 «Μου αρέσει»

το σήλαμπς αναφέρει 1/9/1951 για νίνου για ως πηγή τον ορδουλίδη, που έχει ερευνήσει ιδιαίτερα τον τσιτσάνη. ο σεκάριους όντως έχει ανεβάσει πολλά ρεμπέτικα σε πρώτη εκτέλεση, δεν ξέρω τί πηγές έχει. πάντως αναφέρει ως ημερομηνίες ηχογράφησης 3/1/1951 για χασκήλ και 1/9/1951 για νίνου (πιθανόν επίσης από τον ορδουλίδη).
έχει κάποιος την εργασία του ορδουλίδη να μας διαφωτίσει;

2 «Μου αρέσει»

@liga_rosa για ημερομηνίες λες τα ίδια με τον @loukasfilm. Επομένως πρώτα είναι η Χασκίλ και μετά η Νίνου.
Δεν έχω χρόνο τώρα για να ψάξω την εργασία, αλλά όποιος δεν την έχει μπορεί να τη βρει εδώ.

3 «Μου αρέσει»

Η πρώτη ηχογράφηση του τραγουδιού με την Μαρίκα Νίνου, τον Σταύρο Τζουανάκο και τον Σπύρο Ευσταθίου, με ημερομηνία ηχογράφησης την 1/9/1951.

Παίζουν οι μουσικοί Β. Τσιτσάνης (μπουζούκι), Ανέστης Αθανασίου (μπαγλαμά), Ευαγγελία Μαργαρώνη (ακορντεόν) και Στέλιος Χρισίνης (κιθάρα).

Δεύτερη εκτέλεση του τραγουδιού με την Στέλλα Χασκίλ, τον Θανάση Ευγενικό, τον Τάκη Μπίνη και τον Γιάννη Τατασόπουλο. Ηχογραφήθηκε στις 3/10/1951. Δεν υπάρχουν στοιχεία για τους μουσικούς.

B.74240  A

Πληροφορίες από τη βάση δεδομένων του Ν. Ορδουλίδη για τις ηχογραφήσεις του Β. Τσιτσάνη, με την σημείωση ότι ο Ορδουλίδης αναφέρει για τρίτη φωνή στην εκτέλεση της Νίνου, τον Βασίλη Τσιτσάνη αντί του Σπύρου Ευσταθίου και στην εκτέλεση της Στέλλας Χασκίλ δεν αναφέρει τον Τάκη Μπίνη.

Μία τρίτη εκτέλεση το 1961, σε δίσκο 45 στροφών με την Πόλυ Πάνου τον Γρηγόρη Μπιθικώτση και τον Βασίλη Τσιτσάνη.

Στοιχεία αυτού του δίσκου HMV EXT 7EGG 2578, με ημερομηνία ηχογράφησης 5/12/1961.

6 «Μου αρέσει»

Ευτυχώς που ήρθε ο Φώτης και έβαλε τελικά τα πράγματα στη θέση τους.
Απ΄ότι πρόσεξα το λάθος που έκανε ο σεκάριους, και αναπαρήγαγα εγώ, πρέπει να οφείλεται σε τυπογραφικό λάθος.
Θεωρεί ότι η πρώτη εκτέλεση είναι της Χασκίλ γιατί η ημερομηνία που βάζει είναι 3/1/1951 αντί για την σωστή που παραθέτει ο Φώτης, (πηγή Ορδουλίδης), 3/10/51.

4 «Μου αρέσει»

ωραία, case closed με το απευθείας ψάξιμο στην εργασία. αυτό είναι καλό με τα φόρουμ, ότι μπορεί να γίνει τεκμηρίωση και έλεγχος.

ήθελα να γράψω “ως πρώτη εκτέλεση” αλλά το έφαγε ο δαίμων του φόρουμ και το αποτέλειωσε ο δαίμων του κόπυ-πάστε.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Πιθανόν να ακολουθήσουν και άλλα τέτοια post αφου έχω ξεκινήσει και φτιάχνω σιγά σιγά μια λίστα που είχα αναφέρει σε προηγούμε post.

3 «Μου αρέσει»

Σύμφωνα με χρήστη του youtube, στα σχόλια του τραγουδιού, αυτή είναι η πρώτη εμφάνιση της Π.Πάνου στον κινηματογράφο με την ταινία “Αναστασία” του 1962.

Και μία ακόμη από την Σωτηρία Μπέλλου. Το ωραίο είναι ότι η εκπομπή του Παπαστεφάνου ξεκινάει με φωτογραφία του Τσιτσάνη και της Νίνου. Το τι θα άκουσε ο Παπαστεφάνου από την Μπέλλου μετά το τέλος της εκπομπής δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε! :laughing:

Συμμετέχει και ο Γιάννης Δέδες.

4 «Μου αρέσει»

Κομματάρα ! Είναι σε Μινόρε και γυρίζει στο “παράλληλο” Χιτζάζ. Δηλαδή αν αρχή ΣΟλ -, γυρίζει σε ΡΕ Χιτζάζ. Ρίχνει και το ΦΑ+ ενδιάμεσα έτσι γιατί είναι Τσιτσανιά.!

1 «Μου αρέσει»