Γιάννης Μωραΐτης ΕΡΤ2 ΣΑΒΒΑΤΟ 27/11/2021 ωρα 00.00

Ο “αξεπέραστος” Έλληνας βιρτουόζος του μπουζουκιού Γιάννης Μωραΐτης φιλοξενούμενος του Ανδρέα Ροδίτη και της εκπομπής «Η ζωή είναι στιγμές» το Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2021 στις 24.00, στην ΕΡΤ2.

Ο Γιάννης Μωραΐτης είναι ο σολίστ που έπαιξε με τον Μάρκο Βαμβακάρη, με τον Τσιτσάνη, τον Μπαγιαντέρα και άλλες θρυλικές μορφές της ρεμπέτικης και λαϊκής σχολής.

Αργότερα πέρασε ως σολίστ δίπλα στους εντέχνους συνθέτες όπως ο Μίκης Θεοδωράκης, ο Μάνος Χατζιδάκις, “καθώς και με σχεδόν όλους τους μεγάλους τραγουδιστές της Ελλάδας”.

Αφορμή η έκδοση της αυτοβιογραφίας του “Γιάννης Μωραΐτης, η νύχτα είπε καληνύχτα” από τον Γιώργο Αλτή, όπου για λίγο φιλοξενείται επίσης από την εκπομπή.

ΥΓ
θα το βρείτε και στο ERTFLIX μετά από μερικές ημέρες στο,
https://www.ertflix.gr/show/ekpompes
"ΜΕΝΟΥ>> ΕΚΠΟΜΠΕΣ >>ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ>>Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΓΜΕΣ

4 «Μου αρέσει»

καλα… 12 τη νυχτα θα το δειξει? τι ειναι? αμερικανικη ταινια?
η ειναι συμβολικο, για να πει η νυχτα καληνυχτα?

ανεβηκε στο ERTFLIX για οσους δεν το ειδαν.

τελευταια συνεργασία με συμμετοχή του Γιάννη Μωραΐτη στο LP Λιτανεία - Βασίλης Τσιτσάνης, Καίτη Γκρέυ Δίσκος VENUS SV 75. 1983(full album) YouTube

2 «Μου αρέσει»

και η Τζιτζιφιώτισσα (σόλο πειραιώτικο) του Δελιά.

2 «Μου αρέσει»

τελικα δεν ειναι δελιας αυτο κυριε σπυρο. λαθος πληροφορια ειχαμαν τοσο καιρο.

Ο Μανιάτης αποδίδει την σύνθεση της «Τζιτζιφιώτισσας» στον Ν.(-ίκο) Θεοδοσίου, με τον ίδιον και τον Ι. (-ωάννη) Σκλάμη στο τραγούδι. Η ρεμπετοσελίδα (Αυγέρης Φακίρης;) πιθανολογεί και τον Ε. Γρυπάρη ως συνθέτη, ενώ το μπουζούκι το αποδίδει ή στον Θεοδοσίου ή στον Τσιτσάνη.

Για τον Φώτη (φατσούλα με κλείσιμο ματιού δεν βρήκα…): Odeon GA-7190 / GO-3235

γιατι μου το χαλάτε τωρα?
οταν πηγαινα “σχολειο”, ετσι μου το 'μαθαν… :cry:
για νο ξανακούσω.

1 «Μου αρέσει»

για Τσιτσάνης δεν κολλάει.
μαλλον Παπαϊωάννου θα έλεγα.

Γιάννης Μωραΐτης “Βαρβάτες Πενιές!” | Μπουζούκι Και Μπουζουξήδες.

1 «Μου αρέσει»

Χαχαχαχα Νίκο να΄σαι καλά!

Ο δίσκος είναι αυτός

GA 7190  A

1 «Μου αρέσει»

Ωραία Φώτη, ευχαριστούμε, αλλά ποιος παίζει δεν μάθαμε. Για να παίζει σ’ αυτό το στιλ ο Περιστέρης, δύσκολο το βλέπω, αλλά και για Τσιτσάνη και για Παπαϊωάννου.

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα μετά από 365 ημέρες. Δεν επιτρέπονται πια καινούριες απαντήσεις.