Αντίγραφο καλουπιού

επεσε στα χερια μου ενα σκαφος απο τριχορδο και μιας που εχω παραγγίλει και το κελεμπεκι μου :slight_smile: σιγα σιγα να ετοιμαζομαι

Ειναι εφικτο να κανω αντιγραφο του καλουπιου με πολυεστερα?

ερωτησεις:
1)που θα βρω?
2)ποσο θα χρειαστώ
3)πως ετοιμαζουμε το μειγμα?
4)τριβεται με γυαλοχαρτο ?
5)υπαρχει περιπτωσει να καρφωσω δουγιες πανω στο πολυεστερα η να βιδωσω
6)καποια βιδα με πατεντουλα ισα να σφιγγει την δουγεια?
7)Μπορώ να τον κόψω στο σημειο που θα προσαρμοσω τον τακο με πριονι?

υπ. για το κελεμπεκι - σφενδαμι τι γνωμη εχετε? :089:

φιλε μου, εχω δουλεψει τον πολυεστερα (μερεμετια στο βαρκακι μου) και νομιζω πως δεν θα εχεις προβλημα.
Και για να καταλαβης καλυτερα, ο πολυεστερας δουλευεται ως εξης΄
Ανακατευεις το υλικο με στεγνωτικο και περνας μια στρωση, και καπακι πριν στεγνωσει (στεγνωνει γρηγορα) περνας απο πανω τη ΄¨γαζα¨, (ξεχασα να σου αναφερω οτι τα υλικα ειναι τρια. Το στεγνωτικο, ο πολυεστερας και η γαζα.(δεν θυμαμαι ακρειβεις ορολογιες αλλα δεν χρειαζονται),
μολις περασης τη γαζα που την στρωνεις να μην κανει βυζια, ξανα περνας απο πανω μια στρωση πολυεστερα.
Τωρα για να τριβεται , τριβεται, αλλα για να γλυτωσης τη βρωμα του και να εχεις καλυτερο αποτελεσμα, θα το ρετουσαρεις στην αρχη πριν στεγνωσει οσο καλυτερα μπορεις.
Μετα μπορεις να βιδωσεις οτι γουσταρεις επανω, αλλα οχι να καρφωσεις.
Αντε και καλο…καλαφατισμα.

Μιλαμε με τον πασχαλη τωρα και μαλλων υπαρχει περιπτωση να προσπαθησω με κόλλα και πριονιδι… νομιζω θα εχω καλυτερα αποτελεσματα xm

Καλά δεν σε προλαβαίνω απο τη μια τα λέμε και απο την άλλη παίζεις και σε δευτερο ταμπλό μεγάλε οχταχορδε. Είδες ότι ο φίλος μουζικος ξέρει απο αυτά που σου έλεγα λόγω βαρκας; Αντε πάω να ανεβάσω τις φωτό και μετα για ύπνο.
Πασχάλης

καθως ετοιμαζω το αρχικο μου ξυλινο καλουπι ψαχνω ιδεες για το αντιγραφο του μικρου σκαφους για τριχορδο λοιπων σας ανεβαζω ενα σχεδιαγραμμα για να μου πειτε αν εχει ελπιδες αυτη η πατεντα να κανει δουλεια:080:

για να μειωσουμε την ελαστικοτητα στο πανω μερος δηλαδη κατω ακριβως απο την δουγια θα το χαραξω με μια φαλτσετα και θα σκαφτει 2,5 cm μετα θα στοκαριστει με σιδιροστοκο -πολυεστερα .
απο το κατω μερος εχουμε εξαλίψει την ελαστικοτητα που υπαρχει λόγω πολυουρεθανης λογω παξιμαδιου κατω απο το ξυλο.

πατηστε πανω στην εικονα να φορτωσει