ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ

Τις καλές φωτογραφίες μάλλον τις τράβηξε ο Άρης. Όμως να και μερικές δικές μου.
Κατά σειρά:

  1. Την Παρασκευή το βράδυ (τι βράδυ δηλαδή … ξημερώματα, στην ταβέρνα με τα κολονάτα ποτήρια)
  2. Το Σάββατο το μεσημέρι
  3. Το Σάββατο το βράδυ μετά το συνέδριο (προς τα ξημερώματα)
  1. Ο Άρης τακτοποιεί για να φωτογραφήσει, ενώ πίσω του ο ΣΤΑΥΡΟΣ-Κ περιεργάζεται ένα από τα όργανα της έκθεσης
  2. Ο Γιάννης Τ στο βήμα
  3. Δύο Σταθόπουλοι επί σκηνής και ένα κιθαρόνι του Γ. Καρελλά (Γρηγόρης, Γιώργος, Νίκος Πολίτης)

Ο Αγγελάκος με μπουζούκι Καγιάφα :slight_smile: και ο Άρης με κιθαρόνι Σπουρδαλάκη.

Τυχερέ Φώτη με την μπουζουκάρα που απέκτησες… Αλλά το αξίζεις!:088:

Κατέβηκε και ο Βάρλας ; Μίλησε για κάτι γιατί; δεν το είχαν ανακοινώσει…

Πολύ όμορφη προσπάθεια πάντως , η Σπάρτη μας έχει βάλει τα γυαλιά Μπράβο στα παιδιά

Δεν ήταν στο πρόγραμμα των ομιλητών.Απλά κατέβηκε και έκανε μια παρέμβαση- σχόλιο στο τέλος.
Εκ των πραγμάτων δεν μπορούσαμε τουλάχιστον φέτος να συμπεριλάβουμε στο πρόγραμμα των ομιλητών πολλούς καταξιωμένους κατασκευαστές.
Ελπίζουμε του χρόνου αν το διευρύνουμε να έχουμε περισσότερες συμμετοχές.

Νομίζω ήταν η πιο μαγική στιγμή του τριήμερου. Ήταν ξημερώματα της Παρασκευής προς Σάββατο στην ταβέρνα στα Πικουλιάνικα που μας πήγανε ο Γιάννης και οι άλλοι φίλοι. Οι περισσότεροι είχαν φύγει (είχαμε μείνει 5 άτομα). Ο Νίκος Αγγελάκος και ο Νίκος Φρονιμόπουλος σε μεγάλα κέφια αδύνατον να αφήσουν από τα χέρια τους τα όργανα.

Ο βιντεοσκόπος αντί να χαρεί την στιγμή προσπαθεί να την αποτυπώσει. Ένα αξέχαστο τρίο μπουζουκιών το οποίο στην πραγματικότητα δυστυχώς δεν μπορεί να φυλακιστεί σε ένα άψυχο μηχάνημα. Μπορούμε όμως να το ανακαλέσουμε από την μνήμη μας όσοι το ζήσαμε. Οι άλλοι ας προσπαθήσουν να φανταστούν το όλο σκηνικό. Ξημέρωμα (5 ή ώρα), εμείς στα Πικουλιάνικα ψηλά στο βουνό, η Σπάρτη στο πιάτο μας, το φεγγάρι μεγάλο και φωτεινό, τα ποτήρια κολονάτα (αλλά τρύπια όλη τη νύχτα), το τρίο να την βρίσκει πρώτα για πάρτυ του και οι 2-3 τυχεροί παραμένοντες ακροατές (και ο ταβερνιάρης) με όλες τις αισθήσεις σε επιφυλακή, βλέπαμε και ακούγαμε.

Ας δούμε ότι μπόρεσε να αποτυπωθεί.

//youtu.be/Gdi-TPQjgFI

ΥΓ
Τύφλα νάχει το Dolby Digital.Ο Νίκος Πολίτης στην καλύτερη θέση ακρόασης . Δεξιά του ο Αγγελάκος, αριστερά ο Φρονιμόπουλος και στο κέντρο ο φίλος από τη Σπάρτη που δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά του (Γιάννη βοήθα λίγο). Ήταν πολύ καλός στο μπουζούκι και εξ ίσου καλός και σε άλλα όργανα που έπαιξε.

Γιώργος Κόκκορης.Εξαίρετος μπουζουξής και μουσικοπαιδαγωγός αλλά ακόμα πιο εξαίρετο παιδί:110:

Γρηγόρη το κιθαρόνι είναι κατασκευή του Γιώργη του Καρελλα (έτσι για την ιστορία…)

Πράγματι περάσαμε πολύ καλά, πάντα τέτοια και σε άλλα με υγεία.

Υ.Σ. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, απλά το παλεύουμε όσο μπορούμε:088:

Ζήλεψα!!! Ακούγεται τέλεια! Μπράβο σπουδαία βραδιά!

Ξέρει κανείς ποιός έχει γράψει το παραπάνω κομμάτι?

Νομίζω είναι το Σόλο Λα μινόρε του Τσιτσάνη

Τσιτσάνης -σόλο Μινόρε του 1939.

Φώτη τόσο χάλια το παίξαμε που δεν το γνώρισες:019:

Νίκο ήσασταν άψογοι.:110:Ειλικρινά ζήλεψα που έχασα όλο αυτό το μεγαλείο και μάλιστα σε μπαλκόνι του Ταυγέτου.:106:

Είναι το “Σόλο Σέρβικο” του Τσιτσάνη, του 1939 (ΔΙΣΚΟΣ: COLUMBIA DG. 6511)

Το λαουτο του Αναστασιου στο εβαυ πέταξε στα 2000$ σχεδόν.Υψηλές τιμές

Η τελική τιμή διαμορφώνεται στα τελευταία λίγα δευτερόλεπτα! Όποιος έχει όρεξη, ας τα παρακολουθήσει…

Και λεφτά Γιάννη…

κάτι ανάποδο συμβαίνει με τη πώληση του λαούτο στο ebay - σύμφωνα με τους κανονισμούς του ebay,το listing, (στοιχεία, φωτογραφίες κτλ.) είναι προσβάσημα γιά 15 μέρες. σήμερα - το λαούτο δεν υπάρχει πουθενά!!!, και, ψάχνοντας τον πολητή βλέπω οτί δεν είναι πλέον εγγεγραμμένος μέλος! έχω γράψει στον άνθωπο και περιμένω (με λίγες ελπίδες) μιά απάντηση…

ακυρο μην. διαγράψτε το παρακαλώ

είμαι χρήστης του ebay τώρα και 11 χρόνια. ο μόνος λόγος που αποσείρεται ένα listing από το ebay είναι επειδή κάποιος κατάγγειλε τον άνθρωπο που πουλούσε το λαούτο για απάτη. ΔΕΝ υπάρχει άλλος τρόπος. εξάλλου - ο τύπος ήταν μέλος του ebay από το 2001 και έχει ολοκληρώσει 2860 πράξεις από τότε. και τώρα άμα τον ψάχνεις το ebay σου βγάζει - No longer a registered user - !!!

αυτά είναι τά λίγα που θα πώ για την υπόθεση - σταματαώ εδώ - είμαι βέβαιος πάντως με τα πολλά χρόνια πείρας που έχω στο ebay οτί κάτι πήγε πολύ στραβά με τη πώληση του λαούτο…

Έχει πολλά κρούσματα τον τελευταίο καιρό ειδικά με ακριβά όργανα μαντολίνα κλπ.