Αναζήτηση ξύλων για κατασκευή ρεμπετοκιθάρας

καλησπερα
ηθελα να ρωτησω ποια ξυλα ειναι τα σχετικα καλα για κατασκευη κιθαρας και εαν εχουν πολυ μεγαλη σημασια.
Εχω στο μυαλο μου ξυλα φτηνα οπως η καρυδια, μαονι, σφενδαμο και κερασια.
Στον ηχο εχουν μεγαλη διαφορα?
Ο παλισανδρος και η μουρια που ειναι τοπ εχουν τοσο μεγαλη διαφορα απο τα πιο φτηνα ξυλα?

Η καρυδιά και το σφενδάμι είναι πολύ καλά ξύλα. Το μαόνι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για μπράτσο και καράολο. Για καπάκι έλατο και για ταστιέρα έβενο.

Mixaraba η πρόταση του κυρίου Κώστα νομίζω ειναι η καλύτερη από άποψη οικονομίας και ποιότητας ξύλων. ο παλίσανδρος ειναι ακριβός, και εάν ειναι η πρώτη σου κατασκευή θα σου έλεγα να μην τον δουλέψεις ακόμα, καλύτερα να είσαι πιο σίγουρος στα βήματα των εργασιών σου, αντίστοιχα και για την μουριά που δεν βρίσκετε εύκολα παλιό ξύλο, μόνο στην Κρήτη και αν έχεις κάποιο γνωστό να σου βρει, αν θες πιο νέα μουριά ειναι εύκολο, αν και να πω, κιθάρα από μουριά δεν έχω δεί, ενδιαφέρων βεβαια θα ειναι να δούμε, πάντως για αρχή καλό ειναι να ακούσεις της συμβουλές του κυρίου Κώστα, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη

εχεις δει την καταπληκτικη λαικη κιθαρα που ειχε παρουσιασει ο Nikolas fereos ! Δεν μου ερχεται στο μυαλο οργανο που να μη κανει η μουρια.

Γιάννο δίκιο έχεις τώρα το θυμήθηκα, ναι όντως ειναι μια καταπληκτική κιθάρα

Σας ευχαριστω πολυ ολους απλα δεν κατασκευαζω εγω οργανα (δηλ. μακαρι να μπορουσα…)
απλα ρωτησα για μια παραπανω γνωμη μιας και εγω εκλεινα προς την καρυδια.
το σιγουρο ειναι οτι ειχα μιλησει με το Nikola Fereo και με ειχε κατατοπίσει πλήρως σε οτι δεν ήξερα.
Επισης ειναι ο ανθρωπος ο οποιος μου εφτιαξε το κιθαρακι μου απο καρυδιά τλκ οπως το ηθελα με εκπληκτικό αποτέλεσμα και τον ευχαριστω γιαυτό.

Ε βάλε καμιά φώτο αν θες και μπορείς, να δούμε κι εμείς το κιθαράκι!

Μερικές φωτο απο το κιθαρόνι που πρόλαβα να βγάλω…
DSC02583.jpgDSC02580.jpgDSC02575.jpgDSC02576.jpgDSC02582.jpg