Αμοιβές σε Ταβερνάκια

Ναι το έχω συζητήσει με τους φίλους μου οργανοπαίχτες με τους οποίους σκοπεύω/-α να παίξω. Δεν τέθηκε καν το θέμα διαφορετικών αμοιβών γιατί πολύ απλά δεν μας ένοιαζε και ούτε πρόκειται. Η απορία μου γεννήθηκε εκ των υστέρων. Και εννοείται πως οι περισσότεροι που ρώτησα είπαν αυτό που λένε και οι περισσότεροι εδώ. Τη θεωρούν λογική σκέψη μεν, αλλά την απρρίπτουν δε.

παντως εγω αν επαιζα τουμπερλεκι και δεν τραγουδοουσα ουτε τιποτα θα <<ψιλο ντρεπομουν>> να παρω τα ιδια λευτα με τους αλους εκτος αν ημουν υπερβολικα καλως και το παιξιμο μου εκανε πραγματικα την διαφορα αλλα θα τα παιρνα.εχει να κανει και με το ποσο φιλοι εισται με τους αλλους.

Ωραία τοποθέτηση, ευχαριστώ για τη γνώμη σας.

ε οχι και μας 22 χρονων ειμαι ευχαριστω κι εγω

φιλε Papadoman ξεκίνησε να παίζεις πρώτα ο θεός , σιγούραρε οτι εκει που θα παίξεις θα συνεχίζεις εκτός της μιας εμφάνισης και απο εκει και πέρα να αρχίσει να σε απασχολεί η μοιρασιά, τώρα όσο αφορά το αναλογικό μοίρασμα είναι ενα θέμα που το κανονίζεται μεταξύ σας και δεν υπάρχουν κανόνες ιδιαίτεροι , απλά σε ενημερώνω οτι το κάθε μουσικό (απο τον πρωτάρη που θα πάει σε ταβερνα μέχρι και τον φτασμένο) ακολουθεί και ένα όνομα στη πιάτσα και η αναλογική πληρωμή είναι μια απο τις παραμέτρους που ορίζουν το όνομα.

Ε όχι,συγνώμη δεν είναι ωραία η τοποθέτηση. Εφόσων απασχολείς τον άλλον σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι αλλού να δουλεύει,ακόμα και αν τον χρειάζεζαι για 2-3κομμάτια,αμα του τρως τη μέρα, πληρώνεις καί για την τέχνη του αλλά και για τον χρόνο που τον απασχολείς

Σου βρηκα ακομα μια λυση για το προβλημα σου…αν ο κρουστός επιμενει για ισοποση μοιρασία του μεροκάματου…προτέινω να του κοψεις το φαγητό και το ποτό…ε μα τον αναίσθητο που θέλει και ίσα κ όμοια πράματα…εκεί ρε να πεινάσεις…

υ.γ. Με ελαφρως χιουμοριστική διαθεση γιατι τα παιρνεις και προσωπικα…

Ισχύει κι αυτό.

Μια μοναδική φορά στη ζωή μου έπαιξα σε μια μεγάλη εκδήλωση, επιχορηγούμενη από κοινοτικό κονδύλιο κλπ., τέλος πάντων με καλά λεφτά: συμμετείχα με ένα (1) τραγούδι, και πήρα 250 (250) ευρώ. Ο φίλος που με είχε καλέσει είναι κανονικός επαγγελματίας της πιάτσας, από αυτά ζει. Του εξέφρασα πόσο κουφάθηκα μ’ αυτή τη συμφωνία, και μου είπε το ίδιο με τον Αλκ: ότι άπαξ και συμφώνησα, θα μπορούσαν την επόμενη μέρα να μου προτείνουν μια δουλειά με τα ίδια ή καλύτερα λεφτά που θα ήμουν υποχρεωμένος να απορρίψω (αν ήθελα να είμαι συνεπής). Αυτή τη δέσμευση μου πλήρωναν με τα 250, όχι τον πολύτιμο χρόνο που αφιέρωσα λιώνοντας στο μεροδούλι επί 3 ολόκληρα λεπτά.

(Στην πράξη βέβαια δεν ήταν ιδιαίτερα πιθανό να μου έσκαγε δεύτερη πρόταση για την ίδια ημερομηνία. Σε άλλον όμως, πιο επαγγελματία, θα μπορούσε κάλλιστα.)

<<Εφόσων απασχολείς τον άλλον σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι αλλού να δουλεύει,ακόμα και αν τον χρειάζεζαι για 2-3κομμάτια,αμα του τρως τη μέρα, πληρώνεις καί για την τέχνη του αλλά και για τον χρόνο που τον απασχολείς>> ναι συμφονουμε απλως αν ειναι στο χερι μου μπορω να του πω πριν συμφωνισουμε οτι θα παιρνει λιγοτερα πραγμα που δεν εχω κανει ποτε και δεν νομιζω να κανω.γιατι αν ειναι στο χερι μου κλεινω τη δουλεια χωρις κρουστο για να μου μηνουν περισσοτερα.και δεν ειπα οτι αν εχεις κρουστο ειναι λαθος να γινει ιδια η μοιρασια (σε αντιστιχες περιπτωσεις παντα προτινω ισομιρασια) ειπα οτι αν ημουν κρουστος και ουτε τραγουδουσα ουτε τιποτα θα<<ψιλοντρεπομουν>> να παρω τα ιδια λεφτα αλλα θα τα παιρνα εφοσων τα εχω αναγκη.θα ψιλο <<ντρεπομουν>> γιατι απλουστατα θα εκανα λιγοτερη δουλεια απτους αλους παρολα αυτα πιστευω οτι δεν ειναι λαθος να γινει ιση μοιρασια σε τετοιες περιπτωσεις.

μπαίνω καθυστερημένα στην κουβέντα, και με καλύψανε σε μεγάλο βαθμό ο bourbou, ο pepe και ο alk. ας τα μαζέψω:
όλοι έχουν ίσα μερίδια, εκτός και αν κάποιος βάζει μηχανήματα ή βενζίνες (σε καμιά περίπτωση αν έχει κλείσει την δουλειά, εν είδει μάνατζερ/νταβατζής). όλοι έχουν εξίσου σημαντικό ρόλο στο σχήμα, αν όχι ας σκεφτούν τον λόγο που βρίσκονται εκεί.
επίσης, καθένας πρέπει να παίρνει αξιοπρεπές μεροκάματο από τη στιγμή που περνάει κάποιο χρόνο παίζοντας σε μαγαζί. αν αυτό πέσει κάτω από ένα όριο (ας πούμε 50άρικο εδώ που φτάσαμε), καλύτερα να μην γίνει η δουλειά και ας μπει μουσική κονσέρβα.
τέλος, 100 κομμάτια ρεπερτόριο αρκούν για ένα γλέντι σε σπίτι ή με φίλους, αλλά όχι για να πας να δουλέψεις. εκεί θέλει να προσαρμόζεις το πρόγραμμα ανάλογα την περίσταση, να ανανεώνεις τα κομμάτια, να ικανοποιείς επιθυμίες, κλπκλπ.

liga <<όλοι έχουν ίσα μερίδια, εκτός και αν κάποιος βάζει μηχανήματα ή βενζίνες (σε καμιά περίπτωση αν έχει κλείσει την δουλειά, εν είδει μάνατζερ/νταβατζής).>> αυτα τα γραφεις σαν να ενοεις οτι κλεινονται ολες οι δουλειες ετσι, πραγμα που δεν συμβαινει.εκτος αν ενοεις οτι για σενα πρεπει να κλεινονται ολες οι δουλιες ετσι.τωρα επι της ουσιας φυσικα και υπαρχουν πολλα σχηματα στα οποια δεν εχουν ολοι εξισου σημαντικο ρολο και ο λογος που βρισκονται εκει ειναι η τα λεφτα η επειδη ειναι λιγο ψωνια η απλως περνανε καλα η και τα τρια. liga <<επίσης, καθένας πρέπει να παίρνει αξιοπρεπές μεροκάματο από τη στιγμή που περνάει κάποιο χρόνο παίζοντας σε μαγαζί. αν αυτό πέσει κάτω από ένα όριο (ας πούμε 50άρικο εδώ που φτάσαμε), καλύτερα να μην γίνει η δουλειά και ας μπει μουσική κονσέρβα>> αυτο παιστο σε καποιον για τον οποιον τα 30 35ΕΥΡΟ που θα παρει ειναι ζωτικης σημασιας. liga << τέλος, 100 κομμάτια ρεπερτόριο αρκούν για ένα γλέντι σε σπίτι ή με φίλους, αλλά όχι για να πας να δουλέψεις. εκεί θέλει να προσαρμόζεις το πρόγραμμα ανάλογα την περίσταση, να ανανεώνεις τα κομμάτια, να ικανοποιείς επιθυμίες, κλπκλπ.>> εχωου βγαλει σεζον με λιγοτερα απο 80 κομματια.

Λιγκα μην το παρεις στραβα που θα ξαναδιαφωνησω μαζι σου (θα νομιζεις οτι εχω κολλημα στο φιναλε), αλλα στην θεσσαλονικη ο καματος της ημερας για ρεμπετοκαταστασεις σπανια εχω δει να ξεφευγει του 35ου… Οποτε θεωρω λαθος την τοποθετηση σου, βεβαια δεν ξερω τι παιζει αθηνα, μπορει να χει περισσοτερη ζητηση εκει…Βεβαια στην ΑΘηνα οπως καταλαβαινω ειναι πιο αλτερνατιβ ο κοσμος στη διασκεδαση, κατι που γουσταρω, σε αντιθεση με εδω που ειναι σκυλολεσαραδες οι πιολλοι. οι χαρακτηρισμου χρησιμοποιουνται χιουμοροδως. Συγχωρεστε τον ευριπιδη για την ορθογραφικη δολοφονια. γραφει ετσι επειδη βαριεται. σε κανει να θες να του προτεινεις δασκαλο δημοτικου :079:

Καλημέρα! Συμφωνώ απόλυτα με την γνώμη σου φίλε Alchimisti! Τέτοιες σκέψεις θαρώ πως…“τελειώνουν” εν τη γενέσει της κάθε καλλιτεχνική προσπάθεια και προπαντός…δημιουργία! Τι θέλεις να κάνεις φίλε Papadoman? Να παίξεις μουσική η να ανοίξεις…κρεοπωλείο? Και μην νευριάζεις μωρέ! Κι εγω οπως και οι αλλοι φαντάζομαι οτι νιώθουμε σαν παρεούλα και μιλάμε απο καρδιάς μεταξύ μας! Αλλιώς τι φιλόμουσοι θα είμασταν? Ουτε σε παρεξηγεί κανένας, απλά την γνώμη μας σου λέμε καθένας με την πείρα που εχει απ’ την ζωή και την πορεία που διέλεξε να πάρει! Εσυ θα ακούσεις και θα εμπιστευτείς οποιον εσυ γουστάρεις! Ομως να εχεις πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως οι μεγαλύτεροι καλλιτέχνες ολων των εποχών πεθάνανε στην ψάθα κι οι πολλοί τους είπανε “κορόϊδα” και η ιστορία τους κατέγραψε ως Διάνοιες και Κολοσούς!! Να είσαι καλά και καλή πρόοδο απο καρδιάς! Φιλικά Δημήτρης

Μήπως δεν κατάλαβες σωστά Ευριπίδη; Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι αν είμαστε π.χ. 4 άτομα κομπανία, πιο πιθανό είναι να τη βρήκε ο ένας τη δουλειά για όλους παρά όλοι μαζί. Αλλά ότι αυτό δεν είναι λόγος να πάρει παραπάνω μερτικό.

Αυτό μπορεί να ισχύει σε μεγάλες ορχήστρες. Σ’ ένα σχήμα των 3 οργάνων, το τρίτο έχει προφανώς θεωρηθεί από τα μέλη αρκετά σημαντικό ώστε να υπάρχει, αλλιώς θα ήταν δύο. Να σημειώσω επίσης ότι άμα λες “επειδή περνάνε καλά” θα πρέπει να σκεφτούμε ότι περνάνε καλά όλοι μαζί (δεν πιστεύω να παίζει κανείς σ’ ένα σχήμα όπου οι υπόλοιποι δεν περνάνε καλά με την παρουσία του, ιδίως αν παίζει ένα περιττό όργανο!!). Άρα, ίσα μερίδια στην καλοπέραση, ίσα μερίδια στο χρόνο, γιατί άνισα μερίδια στα φράγκα;

Ένας λόγος παραπάνω. Θα κάτσεις να κόψεις τα 35-35 σε 30-40 ή 25-45, ψιλικατζήδες είμαστε;

Ένας φίλος μου, λαουτιέρης από την Κάλυμνο, μου διηγούνταν για μια εκδρομή που είχε πάει με την παρέα του στην Αστυπαλιά τον καιρό που είχε μόλις πάρει το λαούτο και είχε μάθει μία συγχορδία, τη Λα. Και κάναμε, μου έλεγε, κάτι γλέντια Περικλή μ’ αυτό το Λα!

Υ.Γ. Δοκίμασε πώς δουλεύει η «απάντηση με παράθεση». (Αυτή τη στιγμή δε δουλεύει πολύ καλά και μου 'κανε το τελευταίο παράθεμα μισό-μισό, αλλά γενικά εξυπερετάει!)

την τοποθέτηση προχτές την έγραψα με πίεση χρόνου και κούραση, οπότε δεν ήμουν αρκετά αναλυτικός. να δώσω μερικές διευκρινίσεις και μετά νομίζω ευριπίδη ότι δεν θα διαφωνούμε τόσο.
προφανώς κάποιος κλείνει τη δουλειά, αλλά αυτός δεν είναι λόγος να πάρει παραπάνω. αν το απαιτήσει, τότε αρχίζει το μανατζεριλίκι.
τα περί πενηντάρικου δεν απευθύνονται στους μουσικούς (ή οποιουσδήποτε εργαζόμενους) που εκβιάζονται να δουλεύουν για χαρτζιλίκι, αλλά στους μαγαζάτορες που δεν θέλουν να δώσουν κανονικά λέφτά ή αν δεν βγάζουν αρκετά τους φταίνε οι εργαζόμενοι. είπαμε, στα κέρδη αφεντικά και στις ζημιές συνέταιροι…
υπάρχουν βέβαια και οι μουσικοί που είτε βιάζονται να δουλέψουν χωρίς να μπορούν να υποστηρίξουν ένα κανονικό μεροκάματο, είτε αυτοϋποτιμούν την εργασία τους και εν γένει αυτό που κάνουνε.
για το αν βγαίνει η σεζόν με 80 κομμάτια, απλά να ρωτήσω σε τί είδος μαγαζί (περατζάδα/αρπαχτή ή σταθεροί θαμώνες) και αν ήταν το ίδιο όλη τη σεζόν.
φιλικά, νίκος

Αν και είμαι πολύ νέα στη δουλειά αυτή, νομίζω πως όλοι θα πρέπει να παίρνουν τα ίδια χρήματα, στο είδος τουλάχιστον που υπηρετούμε (άμα μιλάμε για πίστα και πανηγύρια, σαφώς υπάρχουν άλλα μέτρα και σταθμά). Πιστεύω πως είναι εντελώς εκτός της φιλοσοφίας της δουλειάς αυτής το διαφορετικό νυχτοκάματο… εντάξει, κι εγώ με το πιάνο κρατώ ρυθμό, ακόρντα και κάνω σόλο ή δεύτερες ταυτόχρονα, πρέπει να παίρνω άλλο ποσό από τον τραγουδιστή; δεν μου κάθεται και πολύ σωστό.
Αυτό που ειπώθηκε για τα κομμάτια, πραγματικά μου έκανε κατάπληξη. Συμφωνώ με τον liga rosa σε αυτά που είπε. Προσωπικά πιστεύω πως 100 κομμάτια δεν είναι τίποτα, είναι το λιγότερο για να σταθεί κάποιος μία βραδιά αξιοπρεπώς σε ένα μαγαζί ή ένα εφόδιο για κάποιον που ξεκινά για την 1η εβδομάδα της δουλειάς του.

Εγώ πάντως είπα, ότι τα 50 κομμάτια καλύπτουν ένα απλό 3ωρο όχι την μουσική επάρκεια κάποιου ή μία σεζόν σε μαγαζί.

Προς αποφυγή παρεξήγησης!

Ο αριθμος των κομματιων ειναι πολυ σχετικος. Εξαρταται το μαγαζι και το ρεπερτοριο που επιλεγουν οι μουσικοι. Αν για παραδειγμα ενα σχημα παει σε μια ταβερνα (για 3ωρο προγραμμα κατα μεσο ορο) με σκοπο να παιξει προπολεμικο ρεμπετικο πιστευω 50-60 κομματια αρκουν για να βγαλει αξιοπρεπεστατα το προγραμμα. Αντιθετα αμα κυμαινεται σε ολο το φασμα του ρεμπετικου αλλα και λαικου (Χιωτης κτλ) θελει τουλαχιστον μια κατοσταρα για να ειναι στο μινιμουμ επαρκες το ρεπερτοριο.
Οσον αφορα την πληρωμη, οτιδηποτε αλλο απο την ισομοιρασια δεν συναδει με τη φιλοσοφια του ρεμπετικου (χωρις να εχω εμπειρια απο επαγγελματικη ενασχοληση).

O αριθμός των τραγουδιών είναι σχετικός , μπορεί να παίζετε και 200 κομμάτια και τα 150 να ειναι ζειμπέκικα και να γκαρίξει ο κόσμος στο ζειμπέκικο. Καλό είναι να έχετε λίγο απο όλα τα είδη

Σε αυτό θα συμφωνήσω και θα ήθελα να προσθέσω πως είναι καλό όχι μονό να υπάρχει λίγο από όλα τα είδη, αλλά να είναι και σωστά κατανεμημένα στο ρεπερτόριο, δηλαδή να διαδέχονται το ένα το άλλο με αρμονική σειρά στο αυτί το κοινού. Επίσης να προσανατολίζεται η playλίστα (!) ανάλογα με την ώρα και την διάθεση των ακροατών!..