Αγορά τρίχορδου απο Θεσσαλονίκη

Συγνώμη, αλλά γιατί μπλέκεις την συντονιστική ομάδα; Τι καραμέλα και αυτή πια!!! Εγώ ως απλό μέλος δεν μπορώ να τοποθετούμε στα θέματα του φόρουμ;
Μίλησα ως Δημήτρης και είπα αυτό που με ενόχλησε γιατί με κουράζει το ίδιο βιολί.

Επειδή γράφαμε ταυτόχρονα όλοι και τα είδα μετά.

Μπάμπο, είμαι ηρεμότατος σε πληροφορώ. Σου λέω λοιπόν και προσωπικά ότι όπως εσύ τοποθετείσαι ελεύθερα έτσι θέλω κι εγώ. Και ας μην σας αρέσουν αυτά που γράφω.
Έχω κουραστεί να το λέω: πρώτα είμαι μέλος και ΟΤΑΝ χρειάζεται γίνομαι συντονιστής.

Ο φιλος ρωταει, εγω λεω την γνωμη μου. Ποσο κακο μπορει να ειναι; Μεχρι να γνωρισω την δουλεια του Σταμκου δεν ελεγα τιποτα. Και ο Ηλιας οταν ειχε ερθει πανω, περασαμε απο αρκετους οργανοποιους. Δεν εχω καν οργανο του. Και εν τελει δεν θα απολογηθω αν προτεινω καποιον που ειναι οικονομικος. Σιγουρα το 400αρι του Παναγιωτη μπορει να ειναι χειροτερο απο ενα 1500αρι του Αλεξανδρη, του Ροτσκου, κλπ. Αλλα αφου τοσα λεφτα θελει να δωσει ο αλλος τι να κανω; Να του πω, περιμενε να μαζεψεις 1500 και πηγαινε αλλου; Αν ελεγε, θελω να αγορασω ενα μπουζουκι χωρις να με νοιαζουν τα χρηματα, πρωτος θα του ελεγα περνα απο ΟΛΟΥΣ. Αλλα αυτο παραπαει νομιζω.
Το τελειωνω εδω.

Ευχαριστώ όλους σας για τη συμμετοχή στη συζήτηση. Όπως καταλαβαίνετε το θέμα της αγοράς ενός μπουζουκιού, για μένα προσωπικά, είναι στην παρούσα φάση άρρηκτα συνδεδεμένο με την τιμή του. Δεν είμαι επαγγελματίας και δεν πρόκειται να γίνει πραγματική απόσβεση της αγοράς μου. Είναι ξεκάθαρο ότι εάν ήθελα να δώσω 1500 ή 2000? για μια τέτοια αγορά, προφανώς δεν θα γινόταν και η συζήτηση. Όμως είμαι απλά ένας αυτοδίδακτος χομπίστας που λατρεύει τη μουσική, παίζει κιθάρα-μπουζούκι στον όσο ελεύθερο χρόνο διαθέτει και τώρα τελευταία του μπήκε το μικρόβιο του τρίχορδου. Κατά αυτή την έννοια με ενδιαφέρει μονο (όπως και πολλούς άλλους στην ίδια κατηγορία με μένα) το λεγόμενον value for money. Γι’ αυτό και ξεκίνησα τη συζήτηση. Στο κάτω κάτω ας χαλάσει και σε τρία χρόνια…Δεν χάθηκε ο κόσμος, κάλα να είμαστε, θα ξαναψαχτούμε όλοι μαζί σε μια ανάλογη συζήτηση. Αλλά πάλι απο την άλλη - με το φτωχό μου μυαλό - αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να δίνει κάποιος 500-600? για την αγορά ενός ερασιτεχνικού οργάνου και να αναρωτιέται αν θα αγοράσει μπουζούκι ή τενεκέ. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κατασκευαστές - πέραν αυτών με ονοματεπώνυμο - που σίγουρα φτιάχνουν αξιοπρεπέστατα όργανα σε αυτή την τιμή και μπορούν να απευθύνονται σε μη επαγγελματίες. Εξάλλου όλα είναι σχετικά. Π.χ. το τετράχορδο μπουζούκι που έχω - κατασκευής Παλάβρατζη και ίδιας περίπου τιμής - για εμένα προσωπικά είναι άριστο. Για κάποιον πολύ πιο έμπειρο που έχει στο σπίτι του όργανο τριπλάσιας ή τετραπλάσιας αξίας μπορεί να φανεί (και κατά πάσα πιθανότητα να είναι) “άδειο”. Συνεπώς για να μην κουράζω, γνωρίζω τί περίπου όργανο μπορώ να πάρω με τα λεφτά που διαθέτω. Ζήτησα τη γνώμη σας για το ποιος κατασκευαστής μπορεί να δώσει μεγαλύτερη αξία σε αυτά τα χρήματα ή να με πείσει ότι αξίζει το κόπο να πάω και λίγο πιο πάνω. Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων τον κ. Στάμκο - όπως και τα ονόματα των περισσότερων κατασκευαστών - τα γνώρισα μέσα απο τις συζητήσεις αυτού του φόρουμ.

Παιδια για ηρεμηστε λιγο γιατι τα υποπτα συμπερασματα μεχρι ενα σημειο τα δικαιολογω. Αλλα ξερω πολυ καλα τι λεω κι αν δεν το λεω παει να πει ο,τι δεν το γνωριζω. Π.χ οσο αφορα τον Δεκαβαλα δεν γνωριζα για τα μπουζουκια των 600ευρω αλλα και παλι αλλο 400 κι αλλο 600!!! Επισης δεν ξερω κατα ποσο τα φτηνα μπουζουκια ειναι του Δεκαβαλα, ενω του Σταμκου τα εχω δει οτι φτιαχνονται μεσα στο εργαστηριο και οτι επισης δεινει εγγυηση εφ ορου ζωης. Και για οποιον αναρωτιετε εγω δεν εχω μπουζουκι του Σταμκου, και στα βιντεο που παιζω ειναι ειτε μπουζουκια που ζαχαρωνα παιζοντας τα εκει στο εργαστηριο ή μπουζουκια που εχω αγορασει εγω για φιλους μου!!! Δεν ειμαι Θεσσαλονικιος ειμαι απο την Αθηνα στην Θεσσαλονικη εχω λιγους μηνες, και οταν με ρωτανε αυτον εχω να προτεινω. Οποιον ενοχλει το ονομα Σταμκος ας κλεινει την σελιδα και να προχωραει παρακατω.

Με αυτό και μόνο, φίλε, το ερώτημα που έθεσες έχει απαντηθεί ικανοποιητικά. Δεν σου μένει τώρα παρά να ελέγξεις και στον κατάλογο του Παναγιώτη Καγιάφα, που είναι πολύ ενημερωμένος, ώστε να βεβαιωθείς ότι έχεις όλους τους κατασκευαστές που δραστηριοποιούνται κοντά στην περιοχή σου και να κάνεις τη γύρα σου. Για το θέμα του πόσοι προσφέρουν όργανα στην τιμή που ζητάς, θα ενημερωθείς άνετα με κάποια τηλεφωνήματα. Όλα τα υπόλοιπα είναι απόφαση δική σου.

Νομίζω ότι αν η συζήτηση συνεχιστεί, δεν πρόκειται να σου προσφέρει κάτι παραπάνω. Μπορείς, αν θέλεις, να μας ζητήσεις να κλείσουμε το θέμα.

παιδιά νομίζω ότι το πρόβλημα είναι το εξής: πόσο πια μπορούμε να συζητήσουμε για το πού θα βρει κάποιος μπουζούκι κάτω από 500 ευρώ. Πόσες φορές πια πρέπει να ερωτηθεί το ζήτημα και να απαντηθεί; φυσικά κι ο καθένας να λέει τη γνώμη του και να να ρωτάει ό,τι θέλει αλλά φαντάσου κάθε μια εβδομάδα ή 15 μέρες κάποιος να ρωτάει "παιδιά που θα βρω τη συννεφιασμένη κυριακή σε πρώτη εκτέλεση’ και να του απαντάμε όλοι “στο τάδε cd”. Εγώ θεωρώ πως κάθε έμπειρο μέλος του φόρουμ σε παρόμοια ερώτηση πρέπει να απαντάει “ΦΙΛΕ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ”. Που το παλικάρι την έχει ήδη κάνει όπως λέει… Άρα ίσως περιμένει διαφορετικές προτάσεις…

Βεβαίως να κλείσει το θέμα, σας ευχαριστώ όλους.