Αγορά Μπαγλαμά

Γειά χαρά παιδιά. Έχω έναν αδερφό που σκάλωσε μετά από μια επίσκεψη που κάναμε στην αγαπημένη μου ταβέρνα (εκεί γυρίστηκε το μινόρε της αυγής) και μετά από μια βραδιά ρεμπέτικου που έπαιξε για καλή του ώρα ένας φίλος ο Ξηντάρης να πάρει ένα μπαγλαμά.

Ο αδερφός μου όπως και εγώ είμαστε άσχετοι αλλά πραγματικά θέλω να του κάνω δώρο έναν ο οποίος μάλιστα να κάνει και για αριστερόχειρες. Πόσο να υπολογίζω ρε παιδιά και που να πάω να του πάρω έναν;

Ξέρω ότι είναι γενικά και αόριστα αυτά που σας λέω αλλά το καημένο το αδερφάκι μου δεν έχει πιάσει όργανο (εκτός από το δικό του) :019: ποτέ.

Όσο μπορείτε και αν έχετε την ευχαρίστηση βοηθείστε…

καλώς ήρθες στο φόρουμ!
μόλις σήμερα πέρασα από το οργανοποιείο “ψαλτήρι” (μπενάκη 101, εξάρχεια) και είχε φέρει κάποιους μπαγλαμάδες στα 150 ευρώ που όντως παίζανε, παρά την τιμή τους. για το αριστερόχειρα αδεφό σου μην ανησυχείς, απλά θα μπουν οι χορδές ανάποδα. υπολόγισε και κάνα 15άρι ευρώ για κουρδιστήρι+χορδές.
υγ: σαν πλασιέ ακούγομαι, αλλά τί να κάνω;;;

Καλως όρισες στο φόρουμ.
Θα μπείς στην σελίδα των οργανοποιών (την οποία θα βρείς εδώ μέσα). Θα βρείς τους οργανοποιούς που βρίσκονται στις περιοχές ενδιαφέροντός σου (ή κι όλους αν θές, και θα ξεκινήσεις την τσάρκα σου στα μαγαζιά.
Αφού περάσεις απο όλους, τότε θα έχεις αποκτήσει μια μικρήηηηηηηηηηηη ιδέα για το τι παίζεται. Θα έχεςι ακούσει και ένα κάρο ιστορίες, για μπαγλαμάδες, ξύλα, ήχους, καμάρια, λούστρα, κ.λ.π. και μετά θα πάρεις έναν φίλο, γνωστό… που να ξέρει απο όργανα και θα πάτε να πάρετε μπαγλαμαδάκι.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 06:38 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 06:34 —

Καλώς όρισες.
Μπαίνεις εκεί που λέει …φόρουμ…πάς στην κατηγορία…κατασκευαστές μουσικών οργάνων…υπάρχει και μια λίστα του συνφορουμίτη PaKag που τους έχει μέσα όλους.

Καλός ήρθες στην παρέα φίλε πραγματικά ο μπουρης είναι για μένα από της κορυφαίες ταβέρνες των Πετραλώνων και περιξ. Ρίξε μια ματιά στης αγγελίες του φόρουμ για μεταχειρισμένο σε καλεί κατάσταση αν σε ενδιαφέρει.

Καλημέρα παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

ΜΑΝ όταν θέλω να δοκιμάσω μια κοπέλα αν μου ταιριάζει τη πηγαίνω μια βόλτα από εκεί χωρίς να της αναφέρω ότι εκεί γυρίστηκε το μινόρε. Αν μου πει δεν μου αρέσει το μέρος ή κρυώνω (συνήθως έχει κρύο το χειμώνα) τη σβύνω γιατί ούτε κρασάκι πίνει ούτε ταιριάζουν τα χνώτα μας.

Παιδιά βρήκα ένα γείτονα οργανοποιό Ζαράνης λέγεται και έχει και ιστοσελίδα. Τον έχετε ακούσει καθόλου; Αν ξέρετε κάτι για αυτόν γράψτε την άποψη σας.

http://www.p-zaranis.gr/index.htm

εγω προσφατα πηρα εναν μπαγλαμα απο τον κεβορκιαν 90 ευρα ,μπορει να μην ειναι Ο μπαγλαμας αλλα για μαθητικος και για την τιμη του ειναι εξαιρετικος ( παντως εχει μεγαλη ποικιλια μπαγλαμαδων για να διαλεξεις αυτον που σου ταιριαζει).

Πάς συχνά στο ταβερνάκι???

Παλιά που έμενα Πετράλωνα πήγαινα συνέχεια. Τώρα πηγαίνω και πάλι αλλά όχι τόσο συχνά. (Λίγο ακόμα και θα νομίζουν ότι το κάνω διαφήμιση.) Πάντως ο Κώστας είναι φίλος. Ένα άλλο ταβερνάκι που πάω αλλά στις 5 κλείνει είναι ο Λελούδας στη Σαλαμινίας.

Φίλτατε Δράκο, αστειευόμουν… Εννοούσα, πάς με πολλά γκομινάκια για test-drive στο εν λόγω ταβερνείο???
Ακόμα μια φορά καλως όρισες στην παρέα μας.

Στο Αιγάλεω?

Από το Blog του φίλουν και συμφορουμίτη Pakag.

voulpan τωρα γερασαμε…

Δεν ειναι αιγαλεω Κωστα ειναι στο Βοτανικο. ενα φτωχομαγαζο ειναι για εμας τις πονεμενες ψυχες…

Εδώ έχει ανοιχτεί ένα θέμα με ίδιον ΑΚΡΙΒΩΣ τίτλο.

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?16870-%C1%E3%EF%F1%E1-%EC%F0%E1%E3%EB%E1%EC%E1&highlight=%CC%D0%C1%C3%CB%C1%CC%C1%D3

Μήνυμα από συντονιστή: Τα δύο θέματα δεν τα συγχωνεύσαμε διότι το ένα είναι πολύ παλιό σε σχέση με το άλλο. Ας τοποθετηθούν στο νήμα νέες απόψεις.

Ο Πέτρος είναι εξαιρετικός μάστορας και πολύ καλός άνθρωπος. Οι τιμές του θεωρώ ότι είναι πολύ λογικές. Σε σχέση με άλλους μάστορες.

Ασ βάλω και εγω εδώ τον Μπαγλαμά μου

//youtu.be/vKBAF4YkKcE

Baglama_Zaranis..jpg
http://www.p-zaranis.gr/baglama.htm

Πέτρο θα μπορούσες να ανοίξεις και ένα blog μέσα στο φόρουμ, ώστε να είναι συγκεντρωμένα και τα βιντεάκια με τα όργανα που μάς παρουσιάζεις κάθε φορά.

Φίλε Δημήτρη έφτιαξα Blog και θα τα βάζω και εκεί, αλλά βλέπω ότι τα Blog είναι κάπως υποβαθμισμένα στο site…

δεν νομίζω πως τα μπλόγκ είναι υποβαθμισμένα, ίσα-ίσα είναι εύκολα προσβάσιμα και έχουν κίνηση γενικά. οι δημόσιες ομάδες και το τσατ είναι ξεχασμένα… αλλά όποιος ψάχνει βρίσκει κι όποιος έχει γράφει, νόου πρόμπλεμ!

…και πόσο καιρό έχεις να μαμήσεις ρε συ?..εκτός αν πας εκεί πλέον μόνο με ρωσίδες, σκανδιναβές και ισλανδές…που αντέχουν στο κρύο…γιατί εγώ δεν έχω γνωρίσει ακόμα γυναίκα που να μην κρυώνει με το παραμικρό…:slight_smile: