''Αγιογράφημα'' Ρεμπέτη

Όμορφες προσεγγίσεις, ομολογουμένως! Σε στυλ υπερήρωα της Μαρβελ, με καλλιτεχνική πινελιά. Ενδιαφέρουσα τεχνοτροπία. Στο μυαλό μου, ο τίτλος συνδέθηκε με έναν νέο καλλιτέχνη που έφυγε πρόσφατα: Τον Στέλιο Φαϊτάκη. Έκανε (και) τέχνη του δρόμου αλλά με διαφορετικό σημείο αναφοράς: την αγιογραφία και το Βυζάντιο! Δε θα ταν όμορφο να βλέπαμε παρόμοιες αναφορές για τους ίδιους και άλλους υπερήρωες του αστικού λαικου τραγουδιού, με αυτή τεχνοτροπία; Εδώ δείγμα του καλλιτέχνη:


Κρίμα που έφυγε τόσο νωρίς. Ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλοι τα βήματα αυτά!

3 «Μου αρέσει»

Υπάρχει και η αξιολογότατη εκδοχή του Χατζηχρήστου από το Μ.Γρηγορέα, αυτού του υπέροχου ανθρώπου και εξαιρετικού ζωγράφου!

Σας την παραθέτω για λόγους αρχείου αλλά επειδή προσωπικά θαυμάζω αυτό το ζωγράφο πάρα πολύ!

1 «Μου αρέσει»

Η Ιστορία του ρεμπέτικου ( 2η έκδοση) - The History of Rebetiko ( εκδόσεις 24 γράμματα ) περιλαμβάνει δεκάδες απεικονίσεις ρεμπετων σε ψηφιακή ζωγραφική



4 «Μου αρέσει»

Μωρέ τι μου θύμισες Σπύρο! Είχαν παρουσιαστεί πολλά από αυτά εδώ, και μάλιστα θυμάμαι και σχόλια (τύπου εδώ φτιάξ’ το πιο έτσι ή πιο αλλιώς) που ελήφθησαν υπόψη, και παρακολουθούσαμε στενά την εξέλιξη των προχείρων μέχρι το τελικό!

Σε ποιο νήμα άραγε;

@pepe

Ελπίζω να είσαι καλά :sunglasses:
Το νήμα είχα αρχίσει εγώ και κατόπιν ο Χρήστος με τίτλο
«Η ιστορία του Ρεμπέτικου « στην κατηγορία βιβλία
Εκεί είχαν παρουσιαστεί 12 πρώιμα σχέδια που είχαν να κάνουν με 12 υποενότητες του ρεμπέτικου . Το βιβλίο έχει πάνω από 120 ψηφιακά σχέδια των πρωταγωνιστών και οργάνων του ρεμπέτικου

3 «Μου αρέσει»

@pepe
Στη δεύτερη έκδοση που έγινε εδώ και ένα χρόνο υπάρχει η ευχάριστια προς το ρεμπετικο φόρουμ

2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Άργησα να τα δω αλλά πολύ ωραια, να σαι καλά

1 «Μου αρέσει»

Το βρήκα σήμερα στο Facebook, ομάδα «Ρεμπέτικη Ιστορία !!!»

1 «Μου αρέσει»

Ο συνδυασμός Ζαμπέτα - Παρθενώνα μού θυμίζει λίγο ΕΟΤ…