Έχουν βέργα ή όχι;

Τελικά πότε θα το πάρει το ποτάμι…;

Καλησπέρα απλά συγκρινόμενα με το δικό μου που έχει βέργα, λέω το 4

Εγώ λέω να αφήσουμε λίγες μέρες ακόμα, αν υπάρχει κι άλλη συμμετοχή, θα το τρενάρουμε.
Αν και νομίζω ότι σε λίγες μέρες όσοι θα ήθελαν να ψηφίσουν, θα το είχαν κάνει.
Λίγες μέρες λοιπόν, ας πούμε μέχρι το τέλος του μήνα.

έχω ψηφίσει το 1 και το 5, πριν μια εβδομάδα, περισσότερο διαισθητικά. Δύσκολο να καταλάβεις από τον ήχο ένα όργανο αν έχει βέργα ή όχι, μιας και έχω ακούσει όργανα με βέργα που έχουν τον πιο διαφορετικό ήχο και ένταση μεταξύ τους.
Πάντως έξυπνο το ‘‘παιχνίδι’’ και αναμένω και εγώ το αποτέλεσμα.

Εγώ πιστεύω πως είναι αδύνατον να κρίνεις από τον ήχο αν έχει βέργα ή όχι, είναι τόσοι άλλοι παράγοντες, όπως καπάκι, καμάρια, κλίμακα

Μπάμπη, Αυτό μου θυμίζει κάποια ακρόαση που είχε γίνει πίσω από κουρτίνα, με ένα παλιό βιολί Stradivarius σε σύγκριση με κάποια καλά καινούργια, που οι περισσότεροι έμπειροι βιολιστές είχαν ψηφίσει ένα καινούργιο βιολί νομίζοντας ότι είναι το παλιό αυθεντικό…

Προσωπική άποψη του τεστ:Δώρο άδωρο, αλλά όμορφο σαν παιχνίδι.

Εφόσον δεν κάνεις πλάκα και το εννοείς αυτό ως τεστ έχω μια παρατήρηση…
Τα όργανα της δοκιμής θα πρέπει να είναι του ίδιου κατασκευαστή, βασισμένα στο ίδιο μοντέλο, της ίδιας εποχής και από την ίδια ξυλεία…
Μάλλον θα πρεπε να γραφτούν και με μεγαλύτερη δυναμική στην πέννα, γιατί με τον γλυκό τρόπο που τα παίζεις ακούγονται όλα σαν προπολεμικά!..

Καλό καλοκαίρι σε όλους.

“Μπάμπη, Αυτό μου θυμίζει κάποια ακρόαση που είχε γίνει πίσω από κουρτίνα, με ένα παλιό βιολί Stradivarius σε σύγκριση με κάποια καλά καινούργια, που οι περισσότεροι έμπειροι βιολιστές είχαν ψηφίσει ένα καινούργιο βιολί νομίζοντας ότι είναι το παλιό αυθεντικό…”

Αυτό που λες Τάσο το έχω ακούσει και εγώ και μάλιστα το τεστ έγινε με καινούριο βιολί κατασκευασμένο από ανθρακόνημα. Ψάχνω το λινκ αλλά δεν μπορώ να το βρω. Αν το βρω θα το βάλω.
Να δεις που στο τέλος το νούμερο 4 που είπα ότι έχει τον πιο σύγχρονο ήχο θα βγει κανένας Σταθόπουλος του 1915 :slight_smile:

κ εγώ δεν νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις αν έχει βέργα το όργανο . Το μόνο που , εγώ τουλάχιστον , θα μπορούσα να πω , ειναι ότι μου φαίνεται ότι το 4 και 5 έχουν πιο πολύ βάθος και sustain . Συνεπώς , θα μπορούσαν να έχουν πιο σύγχρονο ( αν μπορούμε να το πούμε έτσι ) σκάφος . Επίσης , το 2 μου φαίνεται πιο πρίμο, ξερό και χωρις πολύ sustain . Το ενδιαφέρον είναι πόσο πολύ (μπορεί να ) διαφέρουν οι γνώμες μας , όταν δεν ξέρουμε λεπτομέρειες για τα όργανα ! Πολύ σημαντικό στοιχείο είναι και ο παίχτης , ο οποίος χρωματίζει το όργανο πολύ περισσότερο από τα χαρακτηριστικά κατασκευής του , κατά τη γνώμη μου .

Μπαμπη , να υποθέσω ότι παίζεις εσυ τα όργανα ?

Κάνοντας και “αιτιολόγηση ψήφου”, την οποία παρέλειψα: Με μη αποδεκτούς μουσικολογικά όρους, προτίμησα το 4 λόγω της αίσθησής μου ότι ο ήχος του είναι “χαλιναγωγημένος” (με την έννοια του περιορισμού) από “κάτι”. Αυτό βέβαια παραπέμπει εξαρχής σε άποψη, ή ίσως προκατάληψη, ότι γενικά η βέργα θα πρέπει να “χαλιναγωγεί” (να περιορίζει) τον ήχο. Αλλά φυσικά δεν μπορώ να βεβαιώσω ότι αυτό πράγματι ισχύει, και βέβαια η “χαλιναγώγηση” που μου φάνηκε μπορεί να έχει πολλές διαφορετικές αιτίες.

Είπες ότι είναι 5 διαφορετικά όργανα.αλλα υπάρχει ακόμη η περίπτωση να είναι κ τα 5 με βέργα ,ή να είναι κ τα 5 χωρίς βέργα σωστά;

Ιπποκράτη “Βεργα” υπάρχουν τουλάχιστον ένα χωρίς βέργα και τουλάχιστον ένα με βέργα

Άλα! Γουστάρω αυστηρά μονοσήμαντη αλλά πλήρη παρουσίαση της κατάστασης, μπράβο Μπάμπη!

Μια παρατήρηση…:
Περίμενα περισσότερη συμμετοχή στο παιχνίδι…ειδικά από τους “φανατικούς” πολέμιους της μίας ή της άλλης μεθόδου!

Στο φορουμ πάντως, πολέμιους φανατικούς της βέργας δεν έχουμε. Υπερασπιστές φανατικούς σίγουρα.
Το πράγμα είναι απλό δυστυχώς ή ευτυχώς.
Ένα καλό τρίχορδο μπουζούκι, αν είναι γερή και ποιοτική κατασκευή, το να χάσει ξύλο από το μάνικο και να αποκτήσει βάρος, έστω και γραμμάρια, είναι κακό. Δεν είναι αναγκαία στον ήχο η διαφοροποίηση. Έχω μπουζούκι με βέργα, καλό όργανο-όντως καλό, αλλά είναι βαρύ. Δε μου έχει σκεβρώσει ποτέ, επειδή είναι καλή κατασκευή. Όταν το πήρα ήμουν πιο αδαής, τώρα θα έπαιρνα ένα καλό μπουζούκι πάλι, αλλά χωρίς βέργα. Αν φροντίζεις το όργανο σου και είναι καλό, η βέργα είναι αχρείαστη.
Τώρα, είναι προφανές ότι ψηφίστηκαν όλα τα όργανα που έβαλε ο Μπάμπης. Αν και είναι γλυκοπενίτης και συμφωνώ ότι δεν ακούμε στο φουλ το όργανο, ψηφίστηκαν όλα. Οπότε είναι πολλές φορές ψυχοακουστικό. Ενδεικτικά: Αυτοί που είναι πολέμιοι της βέργας θα ψηφίσουν όποιο τους κάνει χειρότερο αποτέλεσμα, ενώ οι φαν, θα πιάσουν τον καλό ήχο. Δεν έχει σκεπτικό, γιατί δεν υπάρχουν απτά στοιχεία του πως επηρεάζει τον ήχο η βέργα. Εγώ ψήφισα βάσει του πιο θυμίζει το δικό μου(?).
Το θέμα στο φόρουμ πήρε διαστάσεις από αγοραστές φτηνών μπουζουκιών με βέργα που υποστήριζαν την τεχνική του σαλονικιού οργανοποιού Στάμκου, που βάζει σε όλα βέργα και έχει πει ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για μανίκι. Ή ότι το καπάκι είναι καλύτερος ο κέδρος. Και πολλά άλλα που για όσους εδώ είναι γνώστες, δε στέκαν βάσει της εμπειρίας που είχανε. Έχουμε δει ότι οι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ μάστορες, Βαρλάς κλεφτογιάννης αλεξανδρης καρβουνης καφετζοπουλος μητρεντζης απορριπτουν κατηγορηματικα τη χρήση της στα μπουζούκια. Πολύ απλά αυτό έρχεται σε αντίθεση με τ λόγια του κ Στάμκου που υποστηρίζει τη χρήση της βέργας παντού. Έτσι μπηκαν κατι φανατικοι υπερμαχοι καποια στιγμη και γινοταν εδω ενα πανηγυρακι διαφημισης (και εν πολλοις δυστυχως και δυσφημισης) του οργανοποιου. Κανεναν φορουμιτη που να ηταν πολεμιος γενικα της βεργας με τοσο αψυ τροπο δε θυμαμαι προσωπικα.
Εν πασει περιπτωσει δε διαφωνει κανεις εδω, οτι αμα ενα μπουζουκι σου κατσει στα χερια και ειναι με βεργα και καλο, δε θα επιλεξεις το αλλο που δεν εχει, ενω δε σου καθεται τοσο καλα.
Απλα πραματα. Με ολα τα μπουζουκια γινονται θαυματα. Κατασκευαστικα ομως, δεν εχει αποδειξει κανεις τπτ με τη χρηση βεργας στο μπουζουκι. Ισως ομως τα ανθρακονηματα του κυριου σπουρδαλακη να ειναι μια πιο ντελικαντ για την κατασκευη, προσθηκη, που εξασφαλιζει και επιπλεον σταθεροτητα.

Υ.Γ. Παικτικά παντως, οταν παιζω με το μπουζουκι μου και μετα με ενα καλο μπουζουκι χωρις βεργα, επειδη παιζω και δυνατα πολλες φορες, το μανικι παλλεται πιο ωραια στο πληρες ξυλο. ειναι προσωπικη αποψη που επιβεβαιωνεται διαρκως.

Παιδιά :
Η συμμετοχή είναι προεραιτική, ακριβώς επειδή είναι παιχνίδι

Καλημέρα,
δεν ήθελα να προκαλέσω τέτοιο “κατεβατό”…ήθελα να προκαλέσω περισσότερο τη συμμετοχή στο παιχνίδι!
Αλλά πάλι καλά που υπάρχουν στο φορουμ πολέμιοι μόνο της μίας μεθόδου!!!:089:

Χαχαχαχαχαχαχα, τα λόγια σου τα πήρα αφορμή να πω δυο τρια πράγματα και συ. :slight_smile:
και όχι δεν είμαι πολέμιος της μεθόδου. Αυτό σημαίνει ότι είμαι κολλημένος. Εγώ άμα ένα μπουζούκι με βέργα με αρέσει πιο πολύ από ένα ζοζέφ, αυτό θα πάρω.

Παιχνίδι είναι, μην μπούμε σε αντιπαράθεση πάλι για την βέργα. Από αυτή χορτάσαμε στο προηγούμενο θέμα.
Αλήθεια Ανεστάκο ψήφισες?
Έλα να “εκτεθούμε” :slight_smile: μαζί.

Χαχα, ψήφισα το νούμερο 3, που βλέπω ότι έχει και τις λιγότερες ψήφους. Μου θύμισε το μπουζούκι μου που έχει βέργα αυτό. Καμία αντιπαράθεση ρε, τα είπα πιο πάνω.

Μια απλή υπόμνηση:

Η αντιπαράθεση είναι καλό και επιθυμητό πράγμα. Αν εγώ πιστεύω Α και παραθέτω τα επιχειρήματά μου και ο άλλος πιστεύει Β, δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο από το να παραθέσει κι αυτός, απέναντι, τα δικά του, ώστε ο τρίτος, που δεν έχει ακόμη άποψη, να μπορέσει να διαμορφώσει.

Φυσικά, έχει δίκιο ο Λουκάς που λέει να μην ξαναρχίσει εδώ η συζήτηση. Μόνο όμως επειδή υπάρχει αλλού ειδικός χώρος.

(Το λέω για να υπερασπιστώ μια λέξη που καμιά φορά τη δαιμονοποιούμε. Και χωρίς καμία πρόθεση ν’ αφήσουμε πάλι τον γάμο και να πάμε για πουρναροετυμολογίες.)