Έφυγε από τη ζωή ο Νίκος Παπάζογλου

Γιατί να πεθάνει αυτός;

Αφήνει τουλάχιστον κάτι πίσω του για να τον θυμόμαστε και να μας ταξιδεύει.
Καταραμένοι αυτοί που η ροή του χρόνου θα τους σκεπάσει!!!

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=70347&tsz=0&act=mMainView

Live στο Θεατρο της Ιου
https://rapidshare.com/files/457926114/_________________________________________________31-7-2004.rar

//youtu.be/or0TLde5sEo

… από τότε δεν σε ξανάδα

μαπόμεινε μονάχα μια αίσθηση όταν σε χάζευα ψηλό, ευθυτενή, στιλάτο με την τζιν σου φορεσιά κι εκείνο το κόκκινο φουλάρι με τακαθόριστα σχήματα

γραμμές …
οι γραμμές της ζωής σου άραγε ;

ποιος ξέρει …

μάτι σχιστό, βλέμμα αετίσιο

όχι, δεν βρεθήκαμε σε συναυλία

μέσα στο λεωφορείο
του αεροδρομίου σε τράκαρα

ανέμελα μιλούσες, γελούσες
αστειευόσουν με την παρέα σου

έκλεψα το βλέμμα
το γέλιο
την κορμοστασιά
τα στιχάκια
το παγκάκι
τα πάντα

κι από `κείνο το σούρουπο

ποτέ δεν σε ξανάδα …

λένε έφυγες …

σε πήρε ο βαρδάρης
στα ταξίδια του …

διαδόσεις …

βρίσκεσαι μέσα
σε καρδιές

για πάντα …

…Στολίζονται και όμορφοι
βγαίνουνε στα σοκάκια.
Φύσα αγέρα, παρε τα,
χόρεψ’ τα τα παιδάκια!

Καλό ταξίδι Νικόλα με το φουλάρι…

Για εμάς τους νέους αποτελεί τεράστια πηγή έμπνευσης…

Και για τους μοντέρνους ρεμπέτες , και για τους ροκάδες , αλλά και για όλους!

Μεγάλη απώλεια αλλά σκοπός μας είναι να συνεχίσουμε εμείς το έργο του όσο και όπως μπορούμε.

Μην με πείτε γραφικό , αλλά δεν είναι αδύνατον… κι αυτός όταν άρχισε να γίνεται γνωστός , πολλοί θεωρούσαν
το ρεμπέτικο πεθαμένο κτλ… η εκδίκηση της γυφτιάς ήταν μία ισχυρή γροθιά όμως… πιστεύω ότι και σήμερα
υπάρχει έδαφος για νέους “παπάζογλου” και “ρασούληδες” απλά είναι ξερό και δύσφορο το έδαφος επειδή
έτσι κάποιοι επιθυμούν.

“Οι ανθρωποι πεθαινουν μονο οταν ξεχνιούνται…και εσυ δεν προκειται να ξεχαστεις…”

Καλό ταξίδι

http://www.youtube.com/watch?v=zXioMUPO0xI&feature=related

Πώς θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε την ερμηνεία του Παπάζογλου και τα τραγούδια του; Θα μπορούσε να θεωρηθεί ρεμπέτης;

Ένα βίντεο που ανέβασε ο Ηλίας (Zabe). Η συγκεκριμένη ηχογράφηση σε ένα καφενείο στην Ιο πριν από κάποια συναυλία που είχε κει ο Νίκος. Παίζει και τραγουδάει. Ευχαριστούμε Ηλία.

//youtu.be/fqcfve43fu0

Βεβαίως… Για μένα είναι η αντιπροσώπευση του σύγχρονου ρεμπέτικου της εποχής του!!

Ουτε τη κολωνια του χιωτη…
Ουτε τ’αντριλικι του Στρατου…
Ουτε το κλαμα του Στελιου…

Εγω εσενα γουσταρα Νικολα

Χρονε αστατε μπαμπεση
που στο διχτυ σου οποιος πεσει
χανεται για τα καλα
Πεταξε μας ενα γαντζο
στη ζωη μας δωσε αβαντζο
κι εχε μας απο κοντα.

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ!

Την καρδια μου…
Κυριακατικα…
Τη χαλασα…

Δεν θα πω πολλά … η απώλεια του με έχει συγκλονίσει … καλό ταξίδι και ευχαριστούμε φίλε Νίκο για τα διαμάντια που μας άφησες … είχες ακόμη πολλά να προσφέρεις… καλό παράδεισο.

Απιστευτος ανθρωπος. Βυζαντινή φωνή, σεμνός ανθρωπος, απιστευτοι στίχοι, ήχοι διαφορετικοί (λαικο, ροκ, μπαλάντες, παραδοσιακά), συνδυασμένες όμως με τον πιο τέλειο, όμορφο και αμίμητο τρόπο. Νομιζω οτι ο θανατος του δεν αφησε ασυγκίνητο κανεναν. Κριμα γιατι ηταν νεος ανθρωπος. Πάλεψε σκληρά να κρατήσει ζωντανό το “αγροτικό”. Νομίζω οτι δεν υπάρχει έλληνας που να μην συγκινείται ακόμα απο την φωνή του και την ερμηνεια του. Τον εχω στο μυαλό μου σαν την τελευταία μοναδικη μεγάλη φωνή, που οτι ειδος και να τραγουδούσε, θα κατάφερνε να το περάσει στα μέτρα του, να το κάνει κτήμα του και να το δωσει στον κόσμο. Και ο κοσμος το αποδεχόταν, αυτο που εκλάμβανε απο εκεινον, γιατι καταλαβαινε οτι δεν υπηρχε κατι το “δηθεν” πισω απο αυτο, αλλα βαθιά αγάπη, μεράκι και ειλικρίνεια.
Ειναι απίστευτο πως επηρεασε την ελληνικη μουσικη σκηνη με 3 μονο δισκους…
Μεγάλη απώλεια για όλους.

Μπραβο σου Κωστα εχεις απολυτο δικιο, με το μερακι του εντυσε τις ζωες μας, θα τον θυμομαστε παντα!!

Ηλία μπράβο για το βίντεο είναι πλέον ντοκουμέντο… από αυτόν τον μεγάλο καλλιτέχνη που μας άφησε νωρίς…
Μήπως θυμάσαι ποια χρονιά ήταν;

Ηταν Παρασκευη 30 Ιουλιου 2004. Εχω ηχογραφημενη και την συναυλια αυτη που εδωσε στο θεατρο Οδυσσεας Ελυτης της Ιου, αλλα και αυτην που εδωσε και 2 χρονια αργοτερα παλι στο ιδιο θεατρο, στην οποια ο Νικολας και φυσικα ολα τα οργανα ηταν σκετοι χωρις μικροφωνα!!!

Κορακι δεν ντρεπεσαι λιγο?Πατας στο θανατο του τεραστιου Παπαζογλου για να βρισεις τον Χιωτη και τον Καζαντζιδη?Ποσο μικροψυχος μπορει να εισαι?Αυτο ειναι το θεμα του ποστ?Ελεος πια…Και αυτοι νεκροι ειναι…

Γιαννη οχι νομιζω τσαμπα αρπαχτηκες, δεν νομιζω να ηθελε να πει κακο για τον Χιωτη και τον Καζαντζιδη κλπ, ηθελε απλα να εκφρασει το ποσο πολυ του αρεσε ο Νικολας, μην παρει ασχημη τροπη το θεμα προς Θεου κρατηθειτε!! Δεν υπαρχει χωρος στο θεμα αυτο για τσακωμους σας παρακαλω!!!