Έφυγε από τη ζωή ο Νίκος Παπάζογλου

Δυστυχώς έφυγε από τη ζωή σήμερα ο Νίκος Παπάζογλου,πολύ αγαπημένος μου και κατά τη γνώμη μου πάρα πολύ σημαντικός τραγουδοποιός…κρίμα πραγματικά…θα μπορούσα να γράφω μέρες για όλα όσα ένιωσα,νιώθω τώρα και θα νιώσω στο μέλλον…

Το ειχα μαθει τον χειμωνα οτι ηταν σε ασχημη κατασταση, απο συναδελφους του εδω στην Θεσσαλονικη, λυπαμαι παρα πολυ. Αυτος ο ανθρωπος εγραψε ιστορια στην Ελληνικη μουσικη και προσωπικα του εχω πολυ μεγαλη αγαπη!!! Τι να πω λυπαμαι πολυ!!

Καλό Ταξίδι Νικόλα,
Σε ευχαριστούμε…

Κρίμα! Σπουδαίος τραγουδοποιός με σημαντική προσφορά! Ειδικά η δική μου γενιά τον αγαπούσε πολύ!..

Εδω στη ρωγμη του χρονου…Αντε γεια σας καρντασια!Φυγαν μαζι και οι 2…

Αχ βρε Νικολα γιναμε φτωχοτεροι…

[i]"…Εκεί με πάθος που θα λέω ένα τραγούδι
να μη μου φτάσει η ανάσα και να σβήσω
σε μια κορώνα που θ’ αφήσω στο ρεφρέν
σε μια κορώνα που θ’ αφήσω στο ρεφρέν

Θάνατο θέλω να 'χω δοξασμένο[/i]
κατά πως πρέπει σε τραγουδιστή μεγάλο
και να καώ, δεν θέλω τάφο και στολίσματα
μες το καμίνι με τα πλαστά χαρτονομίσματα
…"

Θυμάμαι ήρθε στην Κέρκυρα και πήγαμε όλη η πιτσιρικαρία απο το σχολείο τότε να τον δούμε. Την επόμενη ψάχναμε όλοι στις κιθάρες τις συγχορδίες για τον ‘Αύγουστο’.

Καλό του ταξίδι

Για όποιον θέλει να τον αποχαιρετίσει από κοντά, η κηδεία θα γίνει αύριο στις 16:00 στον ναό του Αγίου Θεράποντα στην τούμπα θες/νίκης.

καλο ταξιδι…

Καλό ταξίδι Νίκο!!!Τεράστια απώλεια!!!

Απο την παρέα της εκδίκησης της γυφτιάς πρώτος έφυγε ο Δημήτρης Γεωργόπουλος [Δημητράκης ] μετα ο Μανώλης Ρασούλης και τώρα ο Νίκος Παπάζογλου . Για μάς τους σαλονικιούς φεύγει ένα ζωντανό κομμάτι της . Ηφτωχομάννα θα τον σκεπάσει με το χώμα της ’ Καλό ταξίδι

Τωρα στην ΝΕΤ παιζεται η συνεντευξη του μεγαλου Νικου Παπαζογλου απο τον Λευτερη Παπαδοπουλο! ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΝΙΚΟ!

Όταν είχε φύγει ο Παπαϊωάννου ζήτησαν και από τον Ζαμπέτα να κάνει μια δήλωση. Η απάντησή του έχει αποτυπωθεί στο μυαλό μου κι ας έχουν περάσει κοντά 40 χρόνια.

“Όταν το άκουσα έμεινα σκέτος!”

Νομίζω η μικρή αυτή μάγκικη φρασούλα τα λέει όλα και μου έρχεται συχνά στο νού όταν φεύγουν νέοι άνθρωποι. Ειδικότερα όταν πρόκειται για αξιόλογους καλλιτέχνες σαν τον Νίκο Πάπάζογλου. Τι άλλο να πει κανείς; Πραγματικά μένει “σκέτος”.

Καλό ταξίδι Νίκο. Τραγουδοποιός της γενιάς μας … δεν πέθανε…ζει στους ήχους που έρχονται στο νου, που βγαίνουν με τη φωνή μας που παίζονται στα όργανά μας…

Απο τους πιο αξιολογους καλλιτεχνες που περασαν απο την ελληνικη μουσικη.Δυστυχως δεν πετυχα καμια συναυλια του…

καλο ταξιδι στον ΝΙΚΟ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ,θα τον θυμομαστε παντα για το σεμνο λιττο χαρακτηρα του και για την μεγαλη προσφορα του στην μουσικη

Μεγάλος τραγουδιστής και τραγουδοποιός! Χάραξε δικιά του γραμμή στο τραγούδι με εκείνο το μικτό και νόμιμο ύφος που εισήγαγε με το Χαράτσι. Ανοιξε το δρόμο σε σπουδαίους τραγουδοποιούς (αναφέρω μόνο τον Μάλαμα σαν αποκορύφωμα). Τον έζησα σε πάρα πολλές συναυλίες και τον θυμάμαι με νοσταλγία! Καλό ταξίδι Νικόλα! Τα τραγούδια και οι ερμηνείες σου μένουν χαραγμένες στην ψυχή μας …

τα λόγια είναι τόσο μικρά για τόσο μεγάλους ανθρώπους

…καλό ταξίδι Νίκο!!!

Ραγισε το μπαγλαμαδακι… Καλο σου ταξιδι Νικολα

Εχω μια ηχογραφηση ερασιτεχνικη απο το καφενειο που παιζω τα καλοκαιρια εδω και πολλα χρονια, στην Ιο, με τον Νικολα να παιζει και να τραγουδαει με φιλους μετα απ την συναυλια που εδωσε εκει στο αρχαιο θεατρο. Περιμενα να τον συναντησω καποια στιγμη για να του την δωσω. Ειμαι συγκινημενος πολυ ολη μερα σημερα, και δεν μπορω να το πιστεψω, καλο ταξιδι Νικολα!!!

//youtu.be/fqcfve43fu0