Άποψη για 4χορδο!

Γεια σας και συγχαρητήρια για τη δουλειά που έχετε ρίξει στο forum!
Πραγματικά πηγή πολλών χρήσιμων πληροφοριών…
Λοιπον έπαιζα πριν 10 χρόνια μπουζούκι και αποφάσισα τώρα να το ξαναπιάσω να αρχίσω να γρατζουνάω πάλι!
Έχω βρει λοιπόν αυτό εδώ του Μάτσικα (καινούριο με θήκη στα 500) http://www.matsikas.gr/el/Product-ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ-Νο2Α-8ΧΟΡΔΟ_763
Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως κάποιος το έχει παίξει καθόλου το συγκεκριμένο για να μου πει αν αξίζει.
Πιστεύω πως για τη χρήση που θέλω και για τα χρήματά του είναι αξιοπρεπές! Διάβασα και για το Μάτσικα ότι φτιάχνει μια χαρά οργανάκια σε “low budget” τιμές.

Επίσης περιμένω μια απάντηση από ένα άλλο μέλος που πουλάει 450 αυτό εδώ το μοντέλο www.matsikas.gr/el/Product-8%CE%A7%CE%9F%CE%A1%CE%94%CE%9F-%CE%9C%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%96%CE%9F%CE%A5%CE%9A%CE%99-%CE%9D%CE%BF3%CE%9C-%CE%9C%CE%91%CE%A5%CE%A1%CE%9F_1990

Οποιαδήποτε άποψη θα βοηθήσει :slight_smile:

Καταρχήν και πάνω απ’ όλα φίλε dRain, το σημαντικό είναι να μην επιλέξεις όργανο απο…φωτογραφία. Σίγουρα ο Ματσικας στα χρήματα που αναφέρεσε κατασκευάζει αξιοπρεπέστατα όργανα και μάλιστα πολλά απο αυτά θα μπορούσες να τα πείς και “value for money”, αλλά δεν θα ήταν καλύτερο να πάρεις όργανο αφού πρώτα το πιάσεις στα χέρια σου και το ακούσεις; Άσε πλέον που σε αυτές τις τιμές υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις οργανοποιών - που έχουν αναφερθεί και εδω μέσα -που διευρύνουν σημαντικά τις επιλογές σου…

και ο ματσικας ειναι πολυ καλος σε αυτες τις τιμες στα μπουζουκια του και ο σταμκος http://stamkos-bouzouki.com/Products.aspx?pId=3&pg=1

Δεν το ανέφερα αλλά έχω δοκιμάσει και τα 2 στου Μάτσικα στην καλλιθέα!
Το πρώτο το έπιασα, έπαιξα και μου φαίνεται μια χαρά… αν και ίσως λιγάκι βαρύ ως όργανο!
Και το άλλο το έπαιξα, αλλά όχι το συγκεκριμένο της αγγελίας.
αλλά δεν έχω τόσο την εμπειρία και τη δυνατότητα να κρίνω αν είναι σωστά ή όχι …
Ο Στάμκος δυστυχώς είναι Θεσσαλονίκη και δε βρίσκω στην Αθήνα κατάστημα που να έχει μπουζούκι του κάτω από 750 ?
Της Νίκαιας το “υποκατάστημα” έχει κλείσει, οπότε οι επιλογές μειώνονται
Εκτός βέβαια και αν παραγγείλω στα τυφλά ένα από τα κατηγορίας 400-500 από Θεσσαλονίκη… πράγμα που με ψιλοχαλάει

φίλε dRain ένας από τους μαθητές μου έχει αυτό http://www.matsikas.gr/el/Product-ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ-Νο2-Β-8ΧΟΡΔΟ_765 που είναι λίγο κατώτερης ποιότητας από αυτό που αναφέρεις και βγάζει πολύ καλό ήχο οπότε και το δικό σου φυσιολογικά θα έχει καλό ήχο…

Πρόσεξε όμως… Δεν είναι όλα τα μπουζούκια για όλους…

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επισκεφθείς τον Μάτσικα και να το δοκιμάσεις… να δεις εάν σου κάθεται στο χέρι… γιατί μπορεί να το πάρεις και μετά να διαπιστώσεις ότι σε δυσκολεύει…

Πάντως ο Μάτσικας βγάζει καλά μπουζούκια… ένα ακριβό του που έχει ο κουμπάρος μου, πραγματικά κελαϊδάει…

παραγγειλε ενας φιλος μου απο θεσσαλονικη και του το εστειλε με το κτελ και εχει παθει μεγαλη πλακα!!!εγω γνωμη μου παρτον ενα τηλεφωνο και μιλα του και μετα βλεπεις τι θα κανεις.και πηγαινε και μια βολτα απο τον ματσικα στα εξαρχεια να δεις εκει για μπουζουκι.και μετα αποφασισε.