Άλλη μια αναγνώριση Τζουρά :)

Καλησπέρα στην παρέα! Να σας συστήσω τον Βλάμη, τζουραδάκι που αγόρασα πριν 2 περίπου χρόνια!

Ήταν το πρώτο μου τζουραδάκι και ήρθε στα χέρια μου από σπόντα, για άλλο πήγαινα αλλά λόγω μπερδέματος ήρθε αυτός στα χέρια μου :slight_smile:

Η σχέση μας ήταν πάντα άριστη, είχε τον βραχνό, μαγκιόρικο ήχο που έψαχνα αλλά λόγω -μάλλον παλαιότητας- είχε σκευρώσει το μανίκο και το παίξιμο του ήταν ταλαιπωρία.

Το πήγα για σέρβις πρόσφατα και ο μάστορας που τον ανέλαβε -αφού μου είπε ότι επρόκειτο για αντίκα- τον έστρωσε αλλάζοντας καβαλάρηδες κλπ και πλέον αγαπιόμαστε άνετα ξανά.

Λοιπόν, δεν ξέρω ποιος άνθρωπος έκατσε και ασχολήθηκε με το οργανάκι, το έσκαψε κλπ. ούτε και τι ξύλα χρησιμοποίησε.

Τι λέτε βρε παιδιά, μπορείτε να βγάλετε κάνα συμπέρασμα από τις φωτογραφίες;

Σε μια ποζάρει με το νέο της παρέας, τον Κιμπάρη.

μου θυμίζει τα φτηνιάρικα όργανα που πουλούσε ο μιχάλας ο μπρας, πέρασε από τα χέρια μου κάποτε ένα τέτοιο. όντως μουρμούρης ήχος αλλά από ποιότητα κατασκευής μετριότατο…
αφού τώρα έχεις και τα δυο σε λειτουργική κατάσταση, μια χαρά είσαι!

Μιχάλας ο Μπρας, πρέπει να το ψάξω!

Όντως, και ο ήχος είναι τόσο διαφορετικός που με χαρά τα εναλλάσσω :wink:
Ό,τι πρέπει για βόλτες και εξοχή!

Μερσί φιλε :slight_smile:

μπα, κοίτα να χαρείς το οργανάκι σου και μην το ψάχνεις…

Το όργανο κατά 95% είναι του Μιχάλη Μπρα. Χαρακτηριστικό καράολο και γενικότερη αισθητική. Σαν ήχος πρέπει να είναι βραχνός αλλά και σχετικά βροντόφωνος. Όπως και να έχει όμως καλόπαιχτος να είναι …

Όντως παιδιά, είναι του Μιχάλη Μπρα, έκανα μια έρευνα και πράγματι, τα όργανα του είναι αρκετά χαρακτηριστικά. Και ναι, είναι πολύ βροντόφωνο το οργανάκι!

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις ευχές παιδιά :246: