Αγορά νέου οργάνου (τζουράς)

Καλησπέρα! Μετά από καιρό αφού μεγάλωσε το μεράκι μου, έπρεπε να μεγαλώσει και το όργανο και από μπαγλαμά μεταβαίνω σε τζουρά. Μετά από παρότρυνση ενός ανθρώπου (επαγγελματία μουσικού) που εκτιμώ πολύ είδα ένα τζουρά ο οποίος είναι με σκάφος από μαντολίνο. Τα λοιπά δεν τα γνωρίζω λόγω της απειρίας μου. Το όργανο ακόμα να τελιώσει, είναι χωρίς κλειδιά, καβαλάρη κ.τ.λ και παρόλαυτα συμφωνήσαμε. Το ποσό είναι πολύ μικρό για να έχω μεγάλες απαιτήσεις αλλά, ερώτηση μου είναι: Πως θα μπορούσα να ξέρω για το όργανο αφού δεν μπορούσα να το ακούσω και να το παίξω και σε περίπτωση που ο ήχος δεν είναι αυτός που περιμένω κατά πόσο μπορεί αυτός να αλλάξει; Τι (άγραφα) δικαιώματα έχω ως αγοραστής αν δεν με ικανοποιεί το όργανο;

Φίλε το ότι ο τζουράς θα έχει σκάφος μαντολίνου, έχω την αίσθηση ότι, σημαίνει ήχο προς το προπολεμικό μπουζούκι. Πολλά μπουζούκια προπολεμικά είχαν σκάφος από μαντολίνο…
Κοίτα, ο ήχος δεν θα αλλάξει ως χροιά (αλλάζει η φωνή ενός ανθρώπου;). Ό,τι ακούσεις στην αρχή θα είναι, μπορεί και πρέπει όμως να ανοίξει στην αρχή -να δώσει τα χαρακτηριστικά του- και στη συνέχεια να ωριμάσει και με τα χρόνια να μπασάρει λίγο.
Αν το όργανο δεν σου αρέσει καθόλου, νομίζω ότι έχεις δικαίωμα να πεις στον μάστορα “δεν μου αρέσει ο ήχος, είναι δηλαδή π.χ. πιο πρίμο από όσο ήθελα, λιγότερο βραχνό κτλ” και να του ζητήσεις να σου φτιάξει κάτι άλλο, εφ όσον μπορεί να καταλάβει τι του λες και είναι ικανός να σου το φτιάξει. Το ότι τα λεφτά είναι πολύ λίγα, δεν σημαίνει για μένα κάτι.

Ευχαριστώ. να ρωτήσω και κάτι άλλο για το ίδιο όργανο. Η τρύπα του σκάφους είναι καλυμμένη από διακοσμητικό (:wink: σχέδιο. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Αντι για σκέτη τρύπα του αντιχείου, υπάρχει ένα ξύλινο σχέδιο που την καλύπτει, όπως υπήρχαν στα παλαιότερα μπουζούκια. Αυτό θα του κόβει καθόλου ένταση;

Η ροζέτα έχει μια επιρροή στον ήχο, αν δεν κάνω λάθος δεν αφορά μόνο την ένταση αλλά και τη χροιά. Πάντως δεν είναι ότι θα αλλάξει 100% ο ήχος. Στο ταμπουρομπούζουκο που έχω, σε κάποια φάση αφαιρέθηκε η ροζέτα, κι έπειτα ξαναμπήκε. Η Διαφορά στον ήχο δεν ήταν σημαντική. Καλύτερα όμως να μιλήσουν οι πιο ειδικοί

Εμένα πάλι , μου μυρίζει πανέμορφος τζουρας . Ηχειο απο μαντολίνο, ροζεττα ξυλινη !!!
Ποιος ειναι ο κατασκευαστής του οργάνου
Ο κάθε κατασκευαστής έχει και τον δικό του χαρακτηριστικό ηχο

Σαν ακροατής αλλά και σαν παίκτης είμαι πολύ οπισθοδρομικός όποτε από όσα μου λέτε είναι λες και κέρδισα το λόττο! Και τώρα που το σκέφτομαι η χαμηλή τιμή ίσως να οφείλεται στη χαμηλή ζήτηση που θα είχε ένα τέτοιο όργανο. Να μην το ματιάσουμε. . Θα περιμένω να ακούσω ήχο πρώτα και αν είναι θα σας ενημερώσω. Τον κατασκευαστή δεν τον γνωρίζω πολύ προσωπικά αλλά έχω εμπιστοσύνη στον κ. Γερογιάννη που μου τον σύστησε.