Κατασκευή Καλουπιού για Μπαγλαμά?

Θοδωρή: ρίξε μιά ματιά εδώ . . . http://www.dremelonline.com .

Ολανδικό μαγαζί, που έχει τα πάντα απο dremel (ακόμα και αξεσουάρ που η αντιπροσωπεία είπε οτι θέλει 1,5 μήνα να μου τα φέρει). Τιμές όχι μακριά απο τις τιμές της ελληνικής αντιπροσωπείας, και μεταφορικά (με DHL) 3,5 ευρώ.

Την αντιπροσωπεία της Dremel στην ελλάδα την έχει πλέον η Bosch.
Μπές στο site της, πάρε ένα τηλέφωνο, και θα σου πούν ποιός είναι ο κοντινώτερος σε σένα πωλητής.

Άρη: ξέρεις μαγαζί που πουλάει φτηνότερα απο την αντιπροσωπεία ? ? ?
(Γιατί, αν δεν κάνω λάθος, η Bosch δίνει τιμοκατάλογο λιανικής στούς μεταπωλητές της).
Ή μιλάγαμε γιά φτηνότερα απο το Practiker ? ? ?

Φιλικά, Γιώργος.

δε μπορεις να συγρινεις το dremel με το κινεζικο εξαλλου το dremel εχει 2 χρονια εγγυηση δε ξερω για το κινεζικο απο τα αλεξπαρκ αλλα ενταξει αλλη ποιοτητα αλλη εργονομια + πολλα αξεσσουαρ που συνεργαζοντε με το dremel οπως πλανη , ορθιο τρυπανι , ρουτερ και αλλα πολλα επισεις εχει μια καταπληκτικη σεγα παγκου dremel εγω παντως και να χαλασει θα ξαναπαρω Dremel χαλαλι ασε που στο κιτ εχει και το Flexible Shaft , και ποιος μου λεει εμενα οτι του αλεξπαρκ βγαζει 33 000 rpm… το οτι χαλασε του Σωτου ενταξει μεσα στο προγραμμα ειναι (τσεκαρες τα καρβουνακια ?? )

φιλε μου Θεσαλλονικιε θα ηθελα μια τελευταια βοηθεια επιδη για καποιο λογο δεν ειμαι σιγουρος αν η αναλυση 1 προς 1 ειναι αυτο που εκτυπωσα θα σου ηταν ευκολο να μου πεις τις διαστασεις σε cm της εκτυπωμένης φωτογραφιας
και συγκεκρημενα της πρώτης .
Εγω σημερα κατασκευασα το πρώτο μου καμαρι… heh! οι διαστασεις τις δικιας μου εκτυπωσεις με κομμένο το περιγραμμα ειναι 20 χ 13 … περιμενω με αγωνια μια απαντηση σου μην εκανα γκαφα…

Καλησπέρα/καλημέρα,
οι διαστάσεις των εικόνων που έχω εγώ είναι 18,52 Χ 12,44…το οποίο είναι ανάλογο του 20Χ13 που έχεις εσύ,οπότε μην ανησυχείς…το καλούπι σου θα βγει λίγο μεγαλύτερο απο το δικό μου.:slight_smile:
Από την άλλη πιστεύω ότι κάτι δεν πήγε καλά με την εκτύπωση της εικόνας.
Αν έχεις photoshop,εκτύπωσέ την από εκεί.Να προσέξεις σε κάθε περίπτωση να μην μεγαλώνει το πρόγραμμα που εκτυπώνεις,τις διαστάσεις της εικόνας σου.
Παρόλα αυτά μπορείς να συνεχίσεις και με το 20Χ13 που έχεις εκτυπώσει ήδη…οπότε…καλή συνέχεια!

κωστα αλλη μια πληροφορία αν σου ειναι ευκολο, ο αρχικος τακος για αρχη καταλαβα οτι θα ειναι καρφωμενος στο νοβοπαν που θα εξεχει και ο τακος της κολλαντζας θα μπει μετα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι σε στην τελευταία φαση οι τακοι κολάνε στο καπακι και στις ντουγιες με κολλα ?

Υπ αν μπορουσες να

μας δειξεις μια ποιο αναλυτικη φωτογραφια του τακου και να μας διξεις πως περιπου κουμπωνει το μανικι :109:

φίλε,
μπορείς να δεις πλάγια όψη καλουπιού μπαγλαμα που θα βρείς σε άλλο ποστινγκ (Κόστος κατασκευής ενός φτηνού μπουζουκιού). Έκεί φαίνεται ο κενός χώρος που απομένει για τον τάκο και στηρίζεται με βίδα από το κάτω μέρος.

φίλε γραψε λάθος για την συντόμευση.
Το πόστινγκ έιναι το ‘‘Αξίζει ο κόπος!!!’’ που είναι στην ίδια κατηγορία.

Ο μπροστινός τάκος μπαίνει βιδωτά ώστε να συμπληρώσει το καλούπι και αυτό να τελειώσει ομαλά…σε αυτόν θα κολληθούν αργότερα οι ντούγιες με ψαρόκολλα…
Ο πισινός τώρα τάκος θα κολληθεί με ρακόλ στο εσωτερικό μέρος της κολλάντζας όταν το σκάφος βγει από το καλούπι.
Επίσης,όσον αφορά το καπάκι,άυτό κολλάει στο τέλος αφού έχει μπεί το μανίκι(με το κεφαλάρι εννοείται) στον τάκο…Το μανίκι μπαίνει συρταρωτά στον τάκο,ο οποίος σκάβεται με ρούτερ σε σχήμα χελιδονοουράς-τραπεζίου…
Δυστυχώς αυτήν τη στιγμή δεν έχω κάποιο όργανο σε αυτήν την φάση αφού όλα όσα κάνω είναι στην φάση της ταστιέρας…
Αν βρω κάτι όμως θα σου στείλω να δεις…

Φίλε Κώστα,
Απ’όσο κατέχω, στις δυό άκρες του καλουπιού βιδώνονται τάκοι, πάνω στούς οποίους κολάμε τις άκρες απο τις ντούγιες.

Τι ακριβώς είναι αυτο που πετυχαίνεις με το να κολάς τον ένα τάκο εκ των υστέρων ?
Δεν είναι βολικώτερο (για το σχήμα) να κολάνε οι ντούγιες και στις δύο ακρες τους ?
Ποιό είναι το πρόβλημα να βάλεις απο την αρχή δυό τάκους στο καλούπι ?
Εξήγησε μας, αν θές, γιατί θεωρείς αυτόν σαν καλύτερο τρόπο ?

Φιλικά, Γιώργος.

Καλησπέρα,
καλά κάνεις και το κατέχεις φίλε Γιώργο,ο τρόπος που λες συναντιέται πολλές φορές…ωστόσο,κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν παίζει κάποιο ρόλο αν ο πίσω τάκος θα μπει πριν ή μετά,το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.Το μόνο που γίνεται είναι να καρφώνεται με ψιλό καρφάκι η κάθε ντούγα στο πίσω μέρος του καλουπιού,το οποίο ύστερα καλύπτεται από την κολλάντζς.
Εξάλλου,οι ντούγιες θα κολλήσουν και με τους 2 τρόπους,θέλουν δε θέλουν…:slight_smile:
Είναι δηλαδή καθαρά θέμα του μάστορα και πως έχει μάθει να δουλεύει γενικά κατά την κατασκευή του σκάφους…ο καθένας ακολουθεί ό,τι τον βολεύει…Δυστυχώς ή ευτυχώς (και μάλλον ευτυχώς) στην οργανοποιία δεν υπάρχει μόνο ένας τρόπος σε κανένα σημείο για την κατασκευή του οργάνου…:slight_smile:

Φίλε Κώστα, ο τρόπος που λέω, δεν “συναντιέται πολλές φορές” απλώς.

Είναι ο τρόπος που φτειάχνονται τα όργανα με ντούγιες, σε ολα τα μήκη και τα πλάτη της υφηλίου, απο πάντα.
(Έτσι νομίζω, και άν έχεις κάπου, καποια αναφορά γιά το αντίθετο, πές το μου γιά να μάθω . . .)

Σίγουρα υπάρχουν πολοί δρόμοι γιά να φτάσεις στο ίδιο (ή στο φαινομενικά ίδιο) αποτέλεσμα, απλώς συζητάμε γιά το ποιός τρόπος είναι ο ενδεικνυόμενος, διαπιστωμένο απο το βάθος χρόνου, και το πλήθος των ανθρώπων που τον χρησιμοποιεί.

Τέλοσπάντων, άν έτσι νομίζεις - έτσι είναι.
Απλώς το έθιξα σαν θέμα, γιατί νομίζω οτι πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικώτεροι όταν δίνουμε οδηγίες πρός αδαείς, ιδίως αν οι οδηγίες αυτές περιέχουν δικές μας “καινοτομίες”.

Φιλικά, Γιώργος.

Καλησπέρα Γιώργο,
από πρόπερσι που ξεκίνησα να κατασκευάζω όργανα,δεν συνάντησα πολλούς μαστόρους που κατασκευάζουν τα σκάφη τους με τον τρόπο λες,γι’αυτό ήταν λογικό να ξεκινήσω την κατασκευή με αυτά που αναφέρω παραπάνω…και να πάρω και βοήθεια από τον υπολογιστή…
Πρόσφατα που ήρθα στην Αθήνα συνάντησα μαζί με άλλους και τον καλύτερο,κατά την άποψη μου,σκαφά της Αθήνας,τον Βαλάντη, ο οποίος δεν προσαρμόζει από την αρχή τον πίσω τάκο στο καλούπι…πράγμα που δεν παίζει ρόλο,αφού αν είναι κανείς μάστορας,πετυχαίνει ότι θέλει και όπως το θέλει.Ο Βάρλας,για παράδειγμα,μου εξήγησε τον τρόπο που έφτιαχνε αυτός τα καλούπια του,πράγμα που δεν θα εμπιστευόμουν τα χέρια μου να το κάνουν αφού δεν είμαστε όλοι ίδιοι και με τις ίδιες ικανότητες…
Επιπλέον,από την στιγμή που είδα ότι το καλούπι μου,έτσι όπως το κατασκεύασα,δίνει αξιόπιστα και συμμετρικά σκάφη,δεν βρίσκω τον λόγο να μην το προτείνω και σε κάποιον που ξεκινάει τώρα,και μάλιστα όταν του δίνω στην ουσία έτοιμο το καλούπι και λέγοντας του να ακολουθήσει όποιον τρόπο από τους 2 θέλει…
Είμαι σίγουρος πως όταν κάποιος καινούργιος(κι εγώ καινούργιος ειμαι :)) καταλάβει τον τρόπο αυτό,θα πετύχει καλά αποτελέσματα…

επιδή κανω ενα τσεκ up στις εκτυπώσεις τα στο σχέδιο που λες ΤΖΟΥΡΑΣ-1ο ΜΕΧΡΙ 6ο βγαίνουν 6 καμάρια εαν όμως αφήσουμε ως εχει το μεγαλύτερο καμάρι, το πανω πανω για να καταλάβουμε πρόσεξε τωρα γιατι ισως εχει γινει καποιο λαθος ,στην δευτερη φωτογραφία του σχεδίου ΤΖΟΥΡΑΣ-6o ΜΕΧΡΙ 8
βλεπουμε σχεδιασμένα 3 καμαρια αν τα παρουμε απο κατω 1/2/3 σύνολο 9 , να υποθεσουμε οτι στο σχεδιο ΤΖΟΥΡΑΣ-1ο ΜΕΧΡΙ 6ο το πανω πανω κομμάτι το οποίο εχεις χαραγμενο με χχχχχ οπως βλεπουμε παρακατω το αφαιρουμε,
οπώτε το λάθος ειναι στην ονομασία του σχεδιου γιατι βγαζει 5 καμαρια και οχι 6 οπωτε συνειπολογίζουμε απο το δευτερο σχεδιο και τα 3 καμαρια τα οποια φαινοντε εδώ

image

άρα και το δευτερο σχεδιο εχει λαθος ονομασία απλα τα λεω γιατι μπορει να δημιουργίσει μπερδεμα σε καποιους.

κωστη θα ηθελα να δεις τα 3 πρωτα καμαρια που εκοψα απο το πρωτο σχεδιο (απο πανω προς τα κατω) με ονομασια ΤΖΟΥΡΑΣ-1ο ΜΕΧΡΙ 6ο E.jpg στη παρακατω φωτογραφια να μου πεις αν ετσι πρεπει να ειναι το κενο μεταξυ τους για αρχη η αν εκανα γκαφα!

Καλησπέρα,
τα καμάρια που έχεις κοψει είναι σωστά…Τώρα, το μεγάλο καμάρι,δηλαδή το 6 όπως βλέπεις στην φωτο ΤΖΟΥΡΑΣ-1ο ΜΕΧΡΙ 6ο,είναι το μεγαλύτερο που φαίνεται στην ΤΖΟΥΡΑΣ6ο-8ο),δηλαδή το έκτο και μεγαλύτερο βρίσκεται και στις 2 φωτογραφίες…
Άρα, σου μένουν άλλα 5…συνεχίζεις ακάθεκτος!!!

Mετα απο πολυ πριονιδι και 4 ωρες με το dremel και παρα πολλες μελισσες που ακουνε το dremel και νομιζουν οτι ειναι μελισσα :slight_smile: τελειωσα τα καμαρια φιλε κωστα για ριξετα μια ματια σαν βετερανος και πες μου τωρα τι κανουμε? πως θα καταφερω να τα στρογγυλεψω σα το δικο σου τελικο καλουπι… χμ…

κοιταζω ξσνσ και ξανα τα καμαρια αλλα νομιζω οτι κατι δε εχει παει καλα… κριμα τοσο ταλαιπωρία… απογοητευτικα τωρα!:083:

σημερα ξαναπαλαιψα με το καλουπι και οντως υπαρχει καποιο λαθος η στο σχεδιο η στην εκτυπωση γιαυτο μερικα κομμάτια θα τα κανω με αλλο τροπο θα τα σηκωσω απο κατω με ενα 18αρι ξυλο ,επίσεις τελευταιο βήμα ειναι να βρω ενα τρόπο να κανω τον στρόγγυλο μπροστινο τάκο και να περάσω ξυλόστοκο σε τυχων ατέλειες .
το προβληματικο ξυλο μου βγαινει απο την δευτερη φωτογραφια σχεδιου το μεσαιο κομμάτι γιαυτο θελω να δεις πως θα το προσαρμοσω ανεβαζω μερικες φωτογραφιες για να καταλαβεις και να μου πεις την γνωμη σου

Καλησπέρα,
μια χαρά φαίνονται τα καμάρια σου…απλά για να διευκολυνθείς,κόλλησε σε κάθε καμάρι και το δεύτερο χαρτί που αντιστοιχεί στο κάθε ένα,έτσι ώστε να μπορείς να το φας με την ράσπα πιο εύκολα και με ακρίβεια…φρόντισε επίσης η μέση του ήδη κολλημένου στο ξύλο χαρτιού,να συμπίπτει με την μέση του χαρτιού που θα κολλήσεις…

μετα απο … πολυυυυ καιρο! D

και μετα απο αρκετες αποπειρες να φτιαξω κανα καλουπι της προκοπης , επιτελους νομιζω οτι καποιο ειναι αρκετα κοντα στην τελικη κατασκευη του , μεχρι τωρα μου βγαινει συμμετρικο (μη το ματιαξω) και δουλευτικε (με αρνητικο και οχι τοσο με το ματι )
η μεχρι στιγμης πορεια του ειναι η παρακατω με αυτο το ρυθμο που παω πρωτα θα βγω στη συνταξη και μετα θα ολοκληρωθει το καλουπι :019:

φυσικα εχει πολυ δουλεια ακομα ( καμαρια / τριψιμο με τανκ )