Trance και ρεμπέτικο

Κι εγώ στο ίδιο περίπου σημείο (π.χ. με τον Βεληκάρη ή την Ελένη) βρίσκομαι.

Φίλε outsider, ας τα πάρουμε απ’ την αρχή, μπας και καταλάβεις τι πάω να πω. Και άσε τους εκνευρισμούς στην άκρη γιατί δεν αναπαράγονται εύστοχα με το πληκτρολόγιο.

Η κοινωνική σημασία της ανάδυση των υπολογιστών, σαν το πλέον πρόσφατο έκδοχο της επιστημονικής τεχνολογικής επανάστασης (ΕΤΕ) των αρχών του περασμένου αιώνα, δεν είναι μεγαλύτερη απ' την (ας την πούμε κι αυτή) επανάσταση των τηλεπικοινωνιών. Τότε που ο Νιγηριανός με έναν απλό δέκτη ραδιοφώνου άκουγε τους Εσκιμώους να τραγουδάνε σε real time. Τότε που άπαντες αναφώνησαν: [b]Ουάου! Νέα πολιτιστική επανάσταση.[/b]

Να μη σου πω τι έγινε όταν βγήκαν οι δίσκοι και οι μαγνητικές ταινίες (κασετόφωνα). Τότε ήταν που όλοι σιγουρεύτηκαν ότι ο παγκόσμιος χάρτης του ακουστικού πολιτισμού έχει πλέον αλλάξει.

Κακά τα ψέματα: Με πορδές δεν βάφονται αβγά.

Τι έγινε στην πραγματικότητα; Ένα περίτρανο τίποτα. Ο,τι ήταν να γίνει έγινε ΟΧΙ επειδή εμφανίσθηκε το ραδιόφωνο ή το πικάπ ή το ρολόι χειρός, αλλά επειδή οι κοινωνικές συνιστώσες της εποχής είχαν ΗΔΗ καταδείξει μια αλλαγή στις πολιτικο-οικονομικές συνθήκες του πλανήτη. Και αυτό εκφράσθηκε στην ζωγραφική, στην αρχιτεκτονική, στην πολεοδομία, στις χωροταξικές ρυθμίσεις, στο ΑΕΠ και στο ατομικό εισόδημα, στις κοινωνικές σχέσεις, στην επίπεδο της κοινωνικής συνοχής, στον τρόπο διαβίωσης. Και βεβαίως και στη μουσική.

Αγαπητέ ενθουσιώδη φίλε outsider, η δημιουργία είναι μια πολυδιάστατη κοινωνικού χαρακτήρα διεργασία, στην οποία η ανθρώπινη μονάδα, λειτουργεί σαν εκείνη τη τυχαία φωτεινή στιγμή, που κατάφερε να διακρίνει και να αναδείξει επωνύμως το “νέο”. Ο μεγάλος Μάρκος μας, ήταν θέμα τύχης να επονομάζεται Βαμβακάρης. Είχε ήδη μπει το νερό στο αυλάκι. Είχαν ήδη πληθύνει αρκετά οι περιπλανώμενοι άτακτοι μπουζουξήδες (το λέει και στην αυτοβιογραφία του ο ίδιος) για να εμπνευσθεί κάποιος Μάρκος να συγκεντρώσει, θα ράψει τις ωδές προσθέτοντας και κάτι δικό του, ως σύγχρονος Ομηρος, και να γράψει ιστορία.

Απ’ την άλλη μεριά, η αύξηση του πληθυσμού των περιπλανώμενων μπουζουξήδων δεν έγινε κατά λάθος ούτε από κάποια ιδιοτροπία της ιστορίας, ΟΥΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΕ ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ. Είχαν απλούστατα αλλάξει οι όροι της παραγωγής με αντίστοιχη αλλαγή στις καθημερινές εργασιακές συνθήκες: μάζες άνεργων, μάζες εργαζόμενων αλλά και εποχικών. Το μπουζούκι και το μπαγλαμαδάκι τύπου “σουγιάς” (να μπαίνει στη τσέπη του σακακιού) αρχίζει αν αποκτάει πραγματικό νόημα. Γράφονται ή ανασύρονται απ’ τα παλιά δημώδη, τραγούδια που μιλάνε για τον πόνο της εσωτερικής μετανάστευσης, της προσφυγιάς, του τεκέ, της πονεμένης ανολοκλήρωτης αγάπης, της κατηραμένης φτώχιας, της μαγκιάς και του νταή κ.λπ.

Περιγράφανε ΜΕ ΤΟ ΣΤΙΧΟ και με τη βοήθεια πασίγνωστων μουσικών φράσεων μια καλπάζουσα υπάρχουσα πραγματικότητα.

Το δανείστηκαν και οι χριστιανοί απ’ τους φιλοσόφους της Αθήνας: Στην αρχή υπήρξε ο λόγος.

Σήμερα, μετά τον Ακη Πάνου που έδυσε μαζί με την παλιά Ελλάδα, ο κάθε Σφακιανάκης και ο κάθε Μαζωνάκης τραγουδάνε και σε μια παρακμιακή πραγματικότητα του καψουροέρωτα, του ξενοπηδήματος, του μεθυσιού κ.λπ. Και το κάνουν και καλά αν κρίνω απ’ τα εισιτήρια που κόβουν.

Αν πρέπει σώνει και καλά να διαλέξω σε ποιο λάκκο να με θάψουν, είμαι υποχρεωμένος να επιλέξω τον Μαζωνάκη απ’ την trance.

Και, πού 'σαι: Ασε στην άκρη τα quoting και περιέγραψε τι θες να πεις αντί να αντιγράφεις το κείμενο το αλλουνού στο δικό σου. Πίστεψέ με, όλοι μορφωμένοι είναι σε τούτο το forum και μπορούν άριστα να καταλάβουν σε ποια άποψη του προηγούμενου αναφέρεσαι.

Με την εκτίμησή μου και την αιώνια υπενθύμιση ότι εδώ είναι forum και όχι ιδιωτική παρέα.

Και στο φινάλε, ποιός σου είπε ότι ασχολούμαστε με τους άλλους 267.999 συνθέτες; Δεν πα’ να γίνουν και 1.267.999; Ποιός θα τους θυμάται σε 5 χρόνια;:240:

Δεν ήρθα εδώ για παρουσίαση, αλλά για διάλογο, και επειδή
ΕΙΔΙΚΩΤΕΡΑ, αυτές τις μέρες κάνω ένα ρεμιξ του Βαμβακάρη.

Ωραία. Αφού (ελάτε και τοποθετείστε μόνο… εσωστρεφώς, δυστυχώς).

Πείτε τότε και σε μένα τον ξένο και εξόριστο (ποιητή στον αιώνα του)

ΠΟΙΟΣ ΓΡΑΦΕΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΡΕΜΠΕΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΗΜΕΡΑ ?

θέλω να μάθω. (και να μιλήσω με τους ΙΔΙΟΥΣ τους δημιουργούς).

Διαφωτείστε και μένα τον πτωχό τω (δυτικώ) πνεύματι

Αυτά
Γιώργος

http://multiforms.netfirms.com

Υ.Γ. Μερικοι, φίλε αδμιν, ΔΕΝ παίζουν τίμια. Σ’ αυτούς λέω μόνο:
Ολο “διαβεβαιώσεις” για… σεβασμό σε άλλα είδη και σε μένα βλέπω,
και… ουσία μηδέν. Κάποιος ασχολείται πολύ με το δικό σας
είδος, και (αντί για ευχαριστώ) είστε έτοιμοι να του μπήξετε εκατό
μαχαίρια…

Μην αυταπατάσαι ότι είναι τόσο ασήμαντοι ή και “εμπορικοί”.
Είπαμε “όταν η συμφορά συμφέρει, λογάριαζέ την σαν πόρνη”
(Ελύτης)

Ε, Μπορεί να μα μη τους θυμόμαστε αν έχουμε πάθει κανένα…
πάρκινσον. Εγώ πάντως φίλε μου, τους βγάζω ήδη το καπέλο
μου. ΔΕΝ μιλάω μόνο για το δικό μου είδος μουσικής. Μπες
εκεί, ψάξε, και βρες και ποιοί Ελληνες συμμετέχουμε. Υπάρχει
γύρω μας μία βόμβα αυξανόμενης δημιουργικότητας, πολύ πέρα
από κάθε είδους “μουσικού γκέτο”.

Το θέμα που αφορά το ρεμπέτικο είναι το εξής: Είναι ικανοί οι
σημερινοί “οπαδοί του ρεμπέτικου” να
(1) συνυπάρξουν με άλλα είδη μουσικής χωρίς να τα υποτιμούν βαθειά
(2) δεχτούν αναμείξεις της δικής τους μουσικής με άλλες, χωρίς γκρίνια
(3) κάνουν εποικοδομητικό διάλογο με άλλα ρεύματα μουσικής, ο οποίος
μπορεί (π.χ.) να γεννήσει μουσικές συνεργασίες και νέες δημιουργίες.

Αν οι απαντήσεις στα 1,2,3 είναι όλες “όχι”, τότε… άστα να πάνε.
Γιώργος

Για το (1):
Δεν υποτιμά κάποιος την άλλη μουσική. Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν την προτιμά. Αυτό είναι το θέμα. Η μη προτίμηση δε σημαίνει και υποτίμηση κιόλας…
Για τα (2) και το (3):
Εσύ θα δεχόσουνα χωρίς γκρίνια να ακούγεται η μουσική που γράφεις με πιάνο και τσέμπαλο ως μουσική δωματίου; Και πριν βιαστείς να απαντήσεις σκέψου ότι δε θα έχει καμία σχέση με αυτό που ήδη γνωρίζεις για τη μουσική σου. Εγώ δε θέλω επιδράσεις σε αυτό που μου αρέσει. :083: Το αγαπώ και μου αρέσει έτσι. Τώρα αν κάποιος θελήσει να κάνει τη μουσική ανάμιξη, θα το ακούσω με ενδιαφέρον και θα το κρίνω και πάλι με βάση τα μουσικά μου γούστα που θα είναι, όπως καταλαβαίνεις, διαμορφωμένα περισσότερο κοντά στο αυθεντικό.

Το θέμα που αφορά το ρεμπέτικο είναι το εξής: Είναι ικανοί οι
σημερινοί “οπαδοί του ρεμπέτικου” να
i συνυπάρξουν με άλλα είδη μουσικής χωρίς να τα υποτιμούν βαθειά[/i]
i δεχτούν αναμείξεις της δικής τους μουσικής με άλλες, χωρίς γκρίνια[/i]
i κάνουν εποικοδομητικό διάλογο με άλλα ρεύματα μουσικής, ο οποίος[/i]
μπορεί (π.χ.) να γεννήσει μουσικές συνεργασίες και νέες δημιουργίες.

Αν οι απαντήσεις στα 1,2,3 είναι όλες “όχι”, τότε… άστα να πάνε.

Ακου φίλε μου,
(1) οι σημερινοί “οπαδοί” (?) του ρεμπέτικου συνυπάρχουν με πολλά άλλα είδη μουσικής. Αδυνατώ να πιστέψω πως υπάρχει κάποιος απο δω που δεν ακούει jazz, rock ή οτιδήποτε άλλο -δικό του θέμα τελος πάντων- μαζί με το ρεμπέτικο. Οι περισσότεροι απο μάς και θέλω να πιστεύω όλοι, έχουμε το αισθητικό κριτήριο που χρειάζεται για να ακούσουμε μουσική. Οτι και να σημαίνει μουσική για τον καθένα μας.

(2)οχι φίλε μου, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να καταπιεί ενα δοκάρι χωρίς γκρίνια. Αυτό αμα γουστάρεις και σε φτιάχνει το κάνεις.
Προσωπικά, τζαζάρω αμα εχω κέφια και δω πως το ρεμπέτικο που τραγουδώ με παίρνει, αυτό δεν σημαίνει όμως πως μπορεί κάποιος να με κάνει να δεχτώ να το κάνω… εκεί θα γκρινιάξω.

(3)ναι, μπορούμε να κάνουμε επικοδομητικό διάλογο με πρεσβευτές άλλων μουσικών ρευμάτων και σαφώς μπορούν να γραφτούν αριστουργήματα.

αλλά…ο πρεσβευτής μας τα χαλάει, το ρεύμα (trance) δεν φταίει σε τίποτα. Ζητάς επίμονα να σε σεβαστούμε. Νομίζω το site που αυτή τη στιγμή φιλοξενεί τις απόψεις σου το κάνει με το παραπάνω. Για την ακρίβεια των λέξεων, διάβασα πολλούς που με άνεση και χωρίς ιδιαίτερο σκεπτικισμό κουβέντιασαν μαζί σου. Αν όμως εκεί στην αλλοδαπή το να σε σέβομαι σημαίνει και συμφωνώ μαζί σου, τότε σε γελάσαν οι δασκάλοι σου.

Η βασική διαφορά μας ξέρεις πια είναι φίλε μου?
Πως αυριο-μεθαύριο, όλοι εμείς που συμφωνούμε αλλα και διαφωνούμε εδω μέσα,
κάπου θα μαζευτούμε, θα βγάλουμε τα οργανάκια μας , θα τσουγκρίσουμε και τα ποτηράκια μας και τις όποιες διαφωνίες μας θα τις πνίξει ο οίνος που εφραίνει καρδίαν ανθρώπου. Και Μάρκο θα τραγουδήσουμε και Καζαντζίδη θα τραγουδήσουμε.

Ξέρεις γιατί? Γιατί εδώ στο “Ελλαδιστάν” που σε γέννησε αλλά τόσο υποτιμάς, υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που όταν θέλουν να σε δείρουν έρχονται καταπάνω σου και όχι πισώπλατα. Εμείς ανήκουμε σ΄αυτούς.

Επειδή εσύ είσαι άλλου παπά ευαγγέλιο λοιπόν, μάθε πως απο μένα μόλις πήρες την αρνητική μου ψήφο και μάλιστα μαύρη και δαγκωτή.

Στη δίνω εδώ που το κλίμα που μας φέρνεις είναι ακόμα μαλακό, γιατί το άλλο topic το βρώμισες με την παρουσία σου και δεν μου κάνει πια κέφι να το περιδιαβαίνω.

…τώρα, τι θα τη κάνεις τη ψήφο μου? Βάλτη όπου σου γουστάρει, απο μένα έφυγε!

ΥΓ…όσο για την απάντηση που έδωσες στον Αρη στο άλλο topic, σίγουρα δεν ξέρεις με ποιον μιλάς και σίγουρα δεν κατάλαβες τίποτε απο ότι είπε, εξ ου και η παρανόησης. Αυτά έχει η “αλαφρα τη καρδία” παρορμητικότητά σου.
Να σου θυμήσω επίσης πως ακόμα κι αν βρίζεις -κατα μια γενική έννοια- τα τραγούδια που αναφέρει ο Αρης, με αυτά ασχολείσαι (καπηλεύεσαι θα έλεγα εγώ - πάρε κόσμε έχει για όλους) στο καινούργιο σου project και δεν το ξέρεις.
Δεν κάνει να φτύνεις λοιπόν εκεί που τρώς.

Τρίχες κατσαρές. “Δεν υποτιμάμε την trance
αλλά τη θεωρούμε σκέτο θόρυβο”, κ.ο.κ.
Ο ρατσισμός και η υποτίμηση, δεν κρύβονται φίλε μου,
όπως και εγώ ΕΙΜΑΙ ρατσιστής όταν λέω
“Ο σκυλάς είναι ο καλύτερος φίλος του… ανθρώπου”. :slight_smile:

ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ, καθόλου. Αρκεί να μην υποκρινόταν
κανείς ότι τη δική του διασκευή την έκανα… εγώ. Πρέπει να
είσαι ΠΟΛΥ ΠΑΠΑΡΑΣ για να θεωρείς οποιοδήποτε άλλο
ενδεχόμενο σωστό. Μόνο τους κομπλεξικούς πειράζουν οι
διασκευές των έργων του.

Φίλε μου είσαι ευγενικός, και πολύ σωστός ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ,
αλλά έκανες “φάουλ”.

Παπάρια και μόνο παπάρια, εις τον κύβον. Και θα σου αποδε[ξω
το γιατί, και το πόσο ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΑ σκέφτεσαι, που είναι κρίμα
γιατί κατάλαβα ότι είσαι ΠΑΡΑ πολύ καλό παιδί, αλλά… πρέπει
α συννενοηθούμε εμείς οι δύο εκτός φόρουμ, αλλιώς… ΔΕΝ
θα τα πάμε καλά στο δημόσιο διάλογο.
Προτιμώ χίλιες φορές να τα πούμε από το τηλέφωνο. ΔΙότι θα
σου πω και θα σου αποδείξω κάτι που ΔΕΝ γνωρίζεις, αλλά αν το…
κατανοήσεις και το σεβαστείς θα έχεις αποκλειστικότητα στην
είδηση. Καλύτερα να έρθω να σε βρώ κι από κοντά. ΟΧΙ δεν
αφορά (μόνο) εμένα το θέμα αυτό. Κανόνισε για συνάντηση
γύρω στους 2 μήνες μετά από σήμερα. (Δεν μπορώ να βρώ τρόπο
να αλλάξω την επιλογή που "απαγορεύει πρ

Γιώργος
Υ.Γ. Αγοράζετε γάλα ΜΕΒΓΑΛ. Είναι προτιμώτερο από το με συκοφαντείτε
ότι αυτο-διαφημίζεται, διότι… μπορεί και να… ψοφήσετε (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ)…
TELOS η αναφορά στο site. MAS TELEIOSE.
Υ.Γ.2) Ναί είμαι αυτός που ρωτήθηκα αν είμαι. Μήπως γνωριζόμαστε ήδη;
Υ.Γ.3) “Δύο μέτρα και δύο σταθμά”. Το έχεις ακούσει αυτό το… σουξέ;

Ναί, ειπα “βρωμοχώρα”. Την ΕΛΛΑΔΑ εννούσα, ναί.

Outsider, σου τα είπε και η Ελένη, να στα πώ και εγώ: αφού το εννοείς, το μόνο που έχω να πώ είναι «γύρνα στην Αγγλία, λοιπόν». Η οποία δεν μου αρέσει καθόλου (εμένα) αλλά ποτέ δεν θα την αποκαλέσω βρωμοχώρα και πολύ περισσότερο αν τύχαινε να πατώ το χώμα της και να έπινα το νερό της. Εσύ αυτό θα το τολμούσες; Εδώ γιατί το τολμάς;

Ατομα που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ, κάθονται
και θάβουν όλους τους συνθέτες του… πλανήτη μαζί, επειδή δεν είναι
του δικού τους γούστου και δεν ταιριάζουν με… χταπόδι και ελιές.

Όταν έχεις ανεπτυγμένο μουσικό αισθητήριο δεν είναι απαραίτητο και να γράφεις μουσική. Άν κάποι

Εδώ σταματώ, και εγώ δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω. Λοιπόν, με δυό λόγια:

Σου αρέσει η Trance, δεν αρέσει σε όσους αυτό διαφάνηκε από τις τοποθετήσεις μας. Τι φυσικότερο; Τελεία και παύλα. Δεν θα μας πείσεις, δεν θα σε πείσουμε, τελειώνουμε.

Ε, λοιπόν, πάει, τελείωσε. ΕΙΜΑΙ και… σεξιστής.
Διότι αν ήσουν άντρας, θα έτρωγες τώρα ένα βρισίδι
που ΔΕΝ μπορείς να φανταστείς. Και… ΟΧΙ δημόσια.

Τα… καπηλειά σου και δρόμο,
αν νομίζεις ότι είχα, έχω ή θα έχω την παραμικρή πρόθεση
να “καπηλευτώ” κανέναν.

Φτού σου και πάλι φτου σου
Η κατάρα της ψυχής του Μάρκου καταπάνω σου.

Γιώργος

Ναι, αλλά πριν γυρίσω, έχω κάποιες δουλειές να κάνω. :slight_smile:

Πρώτα-πρώτα να κατανοήσω και να εμπεδώσω ΠΟΛΥ
βαθειά γιατί είναι ΤΟΣΟ πολύ βρωμερή αυτή η χώρα.

Μήπως δεν είναι καν “Ελλάδα”? Μήπως τρώει τόσο πολύ
τα παιδιά της που… βαρυστομάχιασε ή τρελλάθηκε;

ΤΙ φταίει, τέλος πάντων που είναι ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ
αυτή η χώρα. Μήπως έχει μεταλλαχτεί σε κάτι άλλο;

Πάντως στην Αγγλία, ΔΕΝ θεωρείται πλέον ευγενικό
να πείς σε κάποιον ΞΕΝΟ που την κριτικάρει “γύρνα
σπίτι σου άμα δεν σου αρέσει εδώ”.

Αλλά… αυτό το βρωμερό είδος που λέγεται Νεοέλληνας
έχει πλέον τα πρωτεία στο ρατσισμό ΟΛΗΣ της Ευρώπης.
Κι αν καθίσω και γράψω στο χαρτί το ΤΙ έχω περάσει
φίλε. σ’ αυτή τη βρωμοχώρα, θα… τρέχεις να κρυφτείς
πίσω από κάνα έπιπλο, ενώ… ο Καζαντζίδης θα εμφανιστεί
μετά θάνατον ως φάντασμα, και θα μου πεί “γειά σου ρε
μεγάλε. Εχεις δίκηο, που τόριξα στην κλάψα, αλλά δεν
πειράζει, αγόρι μου”.

ΓΕΙΑ και ΧΑΡΑ
Γιώργος

Υ.Γ. Ούτε τρώω ούτε φτύνω. Κριτικάρω.

Τίποτε άλλο από λάσπη ξέρεις να δημιουργείς;

Είσαι επιεικώς και με συχαμένο τρόπο απαράδεκτη,
και με άναψες τόσο πολύ που ΠΑΡΑΤΑΩ τα remixes
άλλων ρεμπέτικων, πλην του ενός που κάνω, γιατί
ΔΕΝ γουστάρω αχάριστα κακιωμένα ανθρωπάκια
να λένε μετά ότι “καπηλεύομαι” αυτό που αγάπησα.

Είναι φανερό ότι δεν αγάπησες ποτέ σου ΤΙΠΟΤΕ.

Εγώ ΦΕΥΓΩ αλλά μόνο αν μπορώ να διαβάζω τι λένε στο
φόρουμ, διότι υπάρχουν και άτομα αξιόλογα, όπως ο
Φέρρης και ΠΟΛΛΟΙ άλλοι, ακόμη και όσοι “μου την
πέσανε”. Σε λίγες ώρες θα βάλω το (ημιτελές) ρεμιξ
του Βαμβακάρη on-line και ΤΕΛΟΣ με το διάλειμμα
που άρχισα (παραμελώντας σοβαρές δουλειές) με
τα ρεμπέτικα.

Κι είσαι και “δόκιμο μέλος”… ΔΕΝ ντρέπεσαι λιγάκι;

Αυτό το “ποιός είσαι ρε” τόχουμε φάει στη μάπα.
Εδώ λασπώσατε τους ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΥΣ, σ’ εμένα
τον πολύ μικρό και ασήμαντο θα… τσιγκουνευόσασταν;

Αν δεν ζητήσεις συγνώμη για τις μαχαιριές σου ή δεν
ζητήσει για πάρτη σου συγνώμη ο “αντμιν”, είμαι
έξαλλα θιγμένος και θυμωμένος και ΔΕΝ σε βρίζω
απλά στο δηλώνω και σου λέω “το κρίμα κατά πάνω σου”.

ΝΤΡΟΠΗ.
Γιώργος

Y.Γ. επειδή προέβλεψα μία τέτοια ανήθικη λασπώδη επίθεση
γι’ αυτό και έβαλα και κάποια site κάτω από την υπογραφή
μου αλλά… έφαγα τη λάσπη ότι κάνω “διαφήμιση”. ΦΑΤε
ΛΟΙΠΟΝ ΓΑΛΑ ΜΕΒΓΑΛ. Ενα καρτέλ μουσικής σας ΑΞΙΖΕΙ
(όπως και στο γάλα).

Η συγκεκριμένη συζήτηση κλείνει διότι το θέμα εξαντλήθηκε και έχασε την ουσία της δημιουργίας του. Επιπλέον ο χρήστης outsider αποβλήθηκε από το φόρουμ. Δυστυχώς, η περιφρούρηση της ομαλής λειτουργίας περιλαμβάνει και τέτοια μέτρα προστασίας.