To ρεπερτόριο του φόρουμ

Αντιγράφω αυτό που έγραψε ο Τάσος κάποια στιγμή και ήταν η αρχή της δημιουργίας αυτής της λίστας…


πράγματι η μαγκιά είναι να αναδείξουμε τραγούδια καλά τα οποία δεν έκαναν την μεγάλη επιτυχία ποτέ,αλλά δουλεύουν και έχουν “υπόγεια” αξία,για όποιον μπορεί να την αναγνωρίσει βέβαια.πιστευω οτι υπάρχουν παρα πολλά τέτοια τραγουδια…


Άρα σημειώνουμε αυτά που κατα την γνώμη μας είναι ξεχασμένα…η Φραγκοσυριανή και το Χάραμα είναι πολύ ωραία τραγούδια αλλά σούπες…

Αδμίν (και λοιποί μοδεράτορες), υπάρχει κάποιος λόγος που ένα θέμα σε εξέλιξη με κάργα συμμετοχή κ.λπ. αιφνιδίως κόβεται στα δυό?

Εννοώ το “archive through [date]” και την εντελώς αποκαρδιωτική πινακίδα “Έκλεισε: Δεν γίνονται αποδεκτά νέα θέματα συζητήσεων σε αυτή τη σελίδα”.

ΚΚ

<font color=“119911”><font size="-2">Από admin: Ο λόγος είναι ότι υπάρχουν πολλοί χρήστες που έχουν διαβάσει τα μηνύματα (25 τον αριθμό στο archive) και τους ενδιαφέρει το τελευταίο μήνυμα… Επίσης υπάρχουν πολλοί που μπαίνουν με αργές συνδέσεις και είναι καλό να μην είναι όλα τα μηνύματα σε μία σελίδα… Άλλωστε είναι πολύ εύκολο όταν μπεις στο archive και φτάσεις στο τελευταίο μήνυμα να πατήσεις στην κάτω δεξιά θέση της σελίδας σου: “επόμενο μήνυμα”</font></font>

Οταν διορθώνω τον Αρη το απολαμβάνω!


Ρε πρεσβύωπα Αρη, δεν διορθώνεις εμένα που έκανα copy+paste αλλά τον Τσούμαρη που το έγραψε. Σιγά μην έπρεπε να ελέγξω 75 κομμάτια ένα - ένα επειδή τα πέρασα σε πίνακα.


Οταν διορθώνει εμμέσως ο Αρης τον Τσούμαρη, επίσης το απολαμβάνω!

ΚΚ

Παίδες, νομίζω πως ξεφεύγουμε λίγο.
Αν είναι να κάτσουμε να γράψουμε οτι θυμόμαστε, δεν έχει νόημα.

Προτείνω να γράφουμε τραγούδια που, ενώ είναι φοβερά και τρομερά, δεν έχουν πολυ-ακουστεί τα τελευταία χρόνια. Προφανώς το “δεν έχουν πολυ-ακουστεί” έχει να κάνει με τον κύκλο του καθενός. τις ταβέρνες που συχνάζει, τους μουσικούς σταθμούς που πιάνει κ.λ.π.

Για να υπάρξει προστιθέμενη αξία σ’ αυτό που κάνουμε, θα ήταν πολύ χρήσιμο και πολύ πρωτότυπο, αν για κάθε τραγούδι που προτείνεται, σημειωνόταν από κάτω και ο <u>λόγος</u> για τον οποίο προτείνεται.
Νομίζω πως έτσι, θα καταλήγαμε σε μια <u>εξαιρετικά καινοτόμο</u> και ιδιοτύπως χρηστική λίστα που δεν έχει ξαναγίνει πουθενά.

Αυτό το προτείνω γιατί ξέρω καλά πως, εδώ στο forum, όλοι έχουν πολύ ψηλό μουσικό επίπεδο.

Και εννοείται πως αναλαμβάνω να μαζέψω όλη την πληροφορία σε ευπαρουσίαστη έκδοση και να την στείλω σε όλους ή να μπει στο site σε html σε κοινή θέα.

Οπότε, σ’ αυτή τη βάση θα δημιουργηθεί μια λίστα με τραγουδάκια που “υπάρχει λόγος” να τα ακούσουμε ξανά. Είτε για την πενιά τους, είτε για κάποιο άλλο λόγο.

Σε αντίθετη περίπτωση, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πετάξει στα μούτρα ο καθένας μας τη βάση δεδομένων του, με τα 2.500 και 5.000 και 12.000 τραγούδια που κατέγραψε από τότε που άρχισε να μαζεύει ρεμπέτικα.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kostas 03 Δεκέμβριος, 2004)

απολογούμαι και κοκκινίζω γι’ αυτό το λάθος. έχετε δίκιο. σοβαρότατο ατόπημα ειδικά γι’ αυτό το τραγούδι που το αγαπάω πολλά χρόνια τώρα.

ευχαριστώ άρη (διαμέσω κουρούνη)

θα τα πούμε αύριο στο βόλο

Ωραία ιδέα Κώστα. Ξεκίνησα με τα τραγουδάκια που είχα επιλέξει και διαπίστωσα ότι για όλα βασικό μου κριτήριο είναι ο στίχος.

Επίσης μιά αντικειμενική δυσκολία της λίστας που προτείνεις είναι ότι για κάθε έναν μας ίσως υπάρχει κι ένας τελείως διαφορετικός λόγος προτίμησης κάποιου τραγουδιού. Δύσκολη η διαμόρφωση της λίστας.

Παρόλαυτα, ως ιδέα είναι εξαίρετη.

Ιδού οι δικές μου προτιμήσεις.

  1. Σαν μαγεμένο το μυαλό μου / Μπαγιαντέρας / στίχος.
  2. Ο ψαράς / Μητσάκης / Στίχος, πρόσφατη ερμηνεία από Σ. Καζαντζίδη
  3. Μες της Πεντέλης τα βουνά / Παγιουμτζής. / Στίχος.
  4. Καπηλειό / Μητσάκης. / Στίχος
  5. Αχάριστη / Τσιτσάνης / Μελωδία.
  6. Μαύρα μάτια μαύρα φρύδια / Βαμβακάρης / Στίχος.

Ισαάκ.