Tα νευρα μου με τα ντουζενια: Μου 'φαγες τα δαχτυλίδια

ρε παιδια ακουω το " μου φαγες ολα τα δαχτυλιδια σε version δουκισσα (Θεά) το τραγουδι ειναι με τριχορδο αλλα ντουναρισμενο απο οτι φαινετε… αν δε κανω λαθος το τραγουδι ειναι τονο ρε το τραγουδι εμπεριεχεται στα αθανατα ζειμπεκικα 4 cd τι γινεται ρε παιδια τόσο διαφορα το τριχορδο απο το τετραχορδο στον ιδιο τονο ? η εισαγωγη μου ταιριάζει απο φα# - σολ# αλλα … κατσε να ψαξω για το κουρδιστιρι
υπ υπαρχει περιπτωση να παιζει ενα 3χορδο με σολ λα σολ και ενα κανονικο και να γινεται το χαος μεσα?
η μηπως η θεα μας τραγουδαει σε ντο? αλλα θα ορκιζομουνα οτι το πρωτο ακορντο μπαινει ρε

παω να κανω γαργαρες τα αυτια μου.

Εγώ προτείνω να μελετήσουμε και έτερα άσματα της “Θεάς”, όπως “Το μωρό” (Παναγιά μου ένα μωρό που μπήκε μέσα στο χορό…) και “Το μελανούρι” (Πω πω πω πω πω, πω πω πω μελανούρι μου…) :256:

Φιλε οχταχορδε ο τονος του κομματιου δεν προδιδεται παντα απ το με πια συγχορδια ξεκιναει, πολλες φορες και ουτε απο το με πια συγχορδια τελειωνει. Να ειναι κουρδισμενο σολ λα σολ το μπουζουκι αποκλειεται. Και επειδη δεν εχω ακουσει την εκτελεση δυστυχως δεν μπορω να σου πω τι γινεται. Πολυ πιθανον να παιζουν πριμο σιγοντο τα μπουζουκια και να μπερδευεσαι.