Raki baraki 1600

Το εν λόγω μαγαζί ανακαινίσθηκε φέτος από piano restaurant σε μεζεδοπωλείο/ρακάδικο (παρατηρείτε την πολιτισμική αναβάθμιση;). Βρίσκεται στο Μακρύ Στενό, στην αρχή, από την μεριά της Κρύνης Ριμόντι, στην Παλιά Πόλη του Ρεθύμνου.

Φαγητό/κρασί: μεγάλη ποικιλία, προσεγμένα μεζεδάκια, καλές τιμές. Επίσης, το καλλίτερο κόκκινο χύμα που έχω πιεί σε μαγαζί στο Ρέθυμνο.

Ατμόσφαιρα: όπως κάθε κτήριο της Παλιάς Πόλης, είναι πετρόκτιστο, κάτι που ενισχύει την ακουστική του χώρου. Καθαρό, και με λιτή μα εύστοχη διακόσμηση.

Μουσική: Υπάρχει σχήμα το οποίο παίζει κυρίως παραδοσιακά Κρητικά, αλλά και Κυκλαδίτικα, Μικρασιάτικα, Πολίτικα και ακόμα “Ρεθεμνιώτικες” συνθέσεις: από Ροδινό, Μπαξεβάνη, Φουσταλιέρη μέχρι Μουντάκη και Σκορδαλό. Χωρίς καμιά εγκατάσταση - αν και αυτό ίσως είναι πλην διότι το μαγαζί είναι οριακά μεγάλο και μπορεί να μαζέψει αρκετό κόσμο (= χάβρα). Δυστυχώς δεν συγκράτησα τα ονόματα των παιδιών λόγω του άφθονου οίνου και της περασμένης ώρας:

Στέλιος : κρητικό λαούτο / πολίτικο λαούτο / μπουλγαρί / φωνή
Αθηνά : κρητικό λαούτο / φωνή
; : βιολί
; : φωνή / κουτάλια / ζίλιες

Άψογοι από κάθε άποψη.
Πιστεύω είναι ο καλλίτερος προορισμός για φίλους της παραδοσιακής μουσικής στην πόλη μας. Εγώ έφυγα μετά από πολύ καιρό μερακλωμένος από μαγαζί.
Θα επανέλθω με πλήρη στοιχεία.

:088: Τhanks για την πρόταση!Μένω τα τελευταία χρόνια στο Ρέθυμνο και δεν είχα ανακαλύψει αυτό το μαγαζί.Μπορώ να πω ότι από άποψη μουσικής είναι το καλύτερο από αυτά που υπάρχουν στο Ρέθυμνο!!Πήγα χθες πρώτη φορά και χάρηκα που άκουσα μουσική της προκοπής!!Αν και είχε αρκετό κόσμο.Κάθε Παρασκευή και Σάββατο παίζουν και την Τρίτη παραδοσιακά κρητικά.Το συστήνω κι εγώ ανεπιφύλακτα!

γενικά το έχω τιμήσει αρκετές βραδυές αλλά και με τον YiorgoV το έχουμε επισκεφθεί παρέα μια-δυο φορές. γενικά πολύ καλό, οι τιμές του είναι λίγο ψηλά για τέτοιο μαγαζάκι

Ωραιο το μαγαζι ασφαλως, οι μεζεδες, το κρασι και η ρακη !! Θυμαμαι αυτο το ωραιο απάκι και με πιανει μια λιγουρα … ετσι Κωστη ;;

Επισης το παραδοσιακο σχημα του Στελιου του Συκακη πολυ καλο και καλα “διαβασμενοι”. Ο Συκακης ειναι και λαγουτιερης του Δημητρη Σγουρού, ενος απο τους λιγους λυραρηδεςτης Κρητης χωρις νεωτερίστικα στοιχεια στο παιξιμο του και καθολου βαρυς-εντεχνος !!
Θυμαμαι επισης ενα ωραιο σπανιο σκωπτικο απο την Καρπαθο που επαιξαν.
Και η κοπελλα εχει πολυ ωραια φωνη και παιζει διαφορα εγχορδα.
Πρωτη μου φορα εκει γρατζουνησα και μια πολιτικη λάφτα …
Προτεινεται ανεπιφυλακτα.
Γεια σου Κατριν !!

θέλω κι εγώ απάκι…νάναι στα κάρβουνα όμως ε?νάσται καλά παιδιά,να πηγαίνεται σε τέτοια μαγαζιά να φεύγεται’‘γεμάτοι’’,για το ρακάκι δε ζηλεύω…πάντα φεύγω γεμάτη από ‘‘ηράκλειο’’,και δόξα το θεό παρεάκι για το ρακάκι και τις μουσικές της '‘κρήτης’'μας ΄έχω καλό και στη λάρισα.χάρηκα που έμαθα για το νέο μαγαζί κι ας μην τύχει να το δώ από κοντά.να ομορφοπερνάτε…