O μιστερ φανταστικ

Θελω να μοιραστω μαζι σας κατι που μου στειλανε και επαθα

http://www.youtube.com/watch?v=AdVHzPDk1NQ

Στη μοιρασιά απάνω, πόσο κομμάτι θα πάρεις εσύ και πόσο εμείς;

Το 1996 είχε κλίσει ο Σαββόπουλος μία σειρά συναυλιών σε ένα μαγαζί στην Θες/νίκη.
Κάποια στιγμή εκεί που έκανε πρόβα μαζί με τους μουσικούς του, ρωτάει ο Αχαλινωτόπουλος (Κλαρίνο),
και δεν μου λες ρε Διονύση, εμείς τι λεφτά θα πάρουμε από αυτή την ιστορία?
κι ο Διονύσης τους απαντά!

Μισά εγώ, μισά εσείς…

Δεν κατάλαβες τη «μπηχτή» μου, Totis! Η ευαισθησία μου για τη γλώσσα είναι γνωστή. Η λέξη μοιράζω, στα ελληνικά δεν έχει (ακόμα…) την επιπλέον έννοια που της έχουν αποδόσει οι Αμερικάνοι, σημαίνει απλά και μόνο «κόβω σε μοίρες, μερίδια δηλαδή». Όταν θέλουμε να μεταφράσουμε «to share something with someone», εμείς θα πούμε «να σας μεταδόσω, να σας γνωρίσω, να δείξω και σε εσάς, να κοινοποιήσω» κλπ. Μπορώ να δεχτώ τη φράση «να μοιραστώ μαζί σας την ανησυχία μου», γιατί τότε πράγματι, με το να το πώ και σε κάποιον άλλον κάπως μειώνεται η δική μου ανησυχία. Το «να μοιραστώ τις γνώσεις μου με εσάς» δεν το δέχομαι όμως, δεν θέλω να χάσω μέρος των γνώσεών μου.

Το ξέρω, ψύλλους στʼ άχυρα γυρεύω. Αλλά αυτός είμαι, δεν αλλάζω…

Νίκο, μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά αυτή η έκφραση έχει πολιτογραφηθεί στα ελληνικά και δεν νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί λάθος.

Σωστός αλλά αν γένει είρωνας. Έξυπνος μεν είρωνας δε , ειδικά για αυτούς που δεν σε γνωρίζουν στο forum όπως εγώ.

Όμως το ευχαριστιέμαι για να μεταδώσω (να σας γνωρίσω) τον μαζοχισμό μου!

Φιλικά,
Πέτρος

ΥΓ. Αυτό το “(μην πατήσετε μπραβόκουμπο)” κάτι με κάνει και το πατάω το κομβίον όλο και πιο δυνατά

αν αυτός ελιναι ο μίστερ φαντάστικ τότε αυτό τί είναι? :slight_smile:

Αυτό τι είναι;
Αυτό είναι όπως θα γίνω εγώ αν συνεχίσω να τρώω όπως τρώω.
Να τι είναι.

:107:

Μα … ο… << Mr. elephantastik >> … αγαπητε μου !!!:092:

Κυριε Γενικε, << τα κιλα κοποις κτωνται >> …:107:

Μόνο “κόποις” ρε Πελαγία; ως ομοιπαθής, συμπάσχω με τον Κουρούνη (παρ’ ότι μου ρίχνει καμιά σαρανταριά μάηδες), και σε ρωτώ:
ξέρεις πόσο χρειάζεται να επενδύσει κανείς για την κοιλιά; για πόσα λίτρα μπύρας/κράσου/ουισκιού μιλάμε; για πόσες φαγιάντζες μπιφτέκια/μερίδες λουκάνικο/πιατέλες γίδας; για κάνε μια σούμα… Μιλάμε για μακροχρόνιο και πολυδάπανο επιχειρησιακό σχεδιασμό ώστε να φτάσεις στο ποθητό αισθητικό αποτέλεσμα. :019:

Μιας που πιάσαμε τα φαντάστικ, πάρτε κι ένα άλλο αν θέλετε να κουφαθείτε εντελώς!!
http://www.youtube.com/watch?v=ZlIwcVAxZsU

Ο Χριστόφορος Σαραντάκος, γεννήθηκε στις 19/12/1967
από Έλληνες μετανάστες στο East Meadow της Νέα Υόρκης.

Είναι να τρελαίνεσαι!!
:slight_smile:

Πάνο μου, όταν έχει κανείς προσωπικότητα ισχυρή, διαθέτει και ντοκτορά, επιπλέον ρίχνει και τις πενιές του, ποιος - ή καλύτερα ποια - θα σταθεί στις κοιλίτσες ;;;
:089:

ΕΥΓΕ ΝΕΕ ΜΟΥ !!!:110:

και οι γιατροι ειν` ανθρωποι , πρεπει κι αυτοι να ζησουν …
και τα ωραια τους λεφτα , να καλοαυγατησουν …

πολλες πιατελες ακουσα , με γιδες, με μπιφτεκια …
ρακες, ουισκια και κρασια και να τ` αστροπελεκια …

γιατι, βρε φιλε μου καλε , αν ετσι παει η βαλιτσα …
τοτε να μη σ` απασχολει , που εκανες κοιλιτσα …

διοτι τα χειροτερα , ερχονται απο πισω …
κι αν εχεις κοτσια μαγκα μου , παλι σωστο σε βρισκω …

τωρα μιλαει μονη της , η ομορφη σου νιοτη …
σε πηρα ματι σε φωτο … κι ειπα μπραβο τον μορτη …

αλλα ερχονται τα δυσκολα , κι εκει που εισαι , ημαν …
τριγλυκεριδια ερευνω , σαν ναμουνα ο Σλημαν …

γι αυτο νταγιαντα μαστορα και κοψε τα λιπιδια …
μη σου τα κοψει ο γιατρος και σου κοπουν τα …(υπατα)

αυτα απο μενα συμβουλη , μακαρι να στεριωσει …
σαραντα πεντε Γιαννηδες , ενος κοκορου γνωση !!!

Παντα στις υπηρεσιες σας … :092:

Υ.Σ. χαρισμενο στον Πανο Καραγιωργο

Αυτο σιγουρα δεν ειναι εφικτο, και προκειται για καποιο ειδος τρικ αλλιως ο τυπος αυτος θα πεταγε για να κανει τις μετακινησεις του και θα φοραγε μια ολοσωμη, κολλητη, μπλε φορμα, κοκκινες μποτες και κοκκινη μπερτα και θα ειχε και ενα S στο στηθος. Οποτε κατ επεκταση θα υπηρχε κι ενας τυπος που λεγεται Λεξ Λουθορ, μια τυπισσα που ακουει στο ονομα Λόις Λέιν κλπ κλπ για να μην τα πολυλογω.

Φίλε αν δεις το βίντεο θα δεις ότι σε παραπέμπει σε άλλο το οποίο σου δείχνει πως γίνεται…

Ηρεμα!!!
Ταχυδακτυλουργός είναι ο άνθρωπος. Τίποτα παραπάνω.

ΥΓ. Σε ένα άλλο βίντεο κόβει μία γυναίκα στα δύο και το πάνω μισό το βάζει στα πόδια τρομαγμένο!:019:

ειναι μουφα αυτος φτηνη απομιμ ιση του αλλου μουφα του κοπερφιλντ , αλλα αυτος ειναι και τραγουδιστης αν δε κανω λαθος.

ρεμπετης?:112::257::112: