Music of the Outsiders: Rembetiko - Ντοκυμαντέρ (c)1988

Τούτο το ντοκυμανταίρ για τα ρεμπέτικα είναι γυρίσμενο περίπου το 1988 για το Channel 4 τής Άγγλιας. Δείχθηκε στην SBS-TV της Αυστραλίας το 1988 με αγγλικούς υποτίτλους και κρατάει 49 λεπτα.

Ο Νταλάρας είναι αφηγητής, και στη κάμερα μιλά Αγγλίκα Συζητεί με παλαίους και νεους μουσικους, π.χ. Στέλιο Βαμβακάρη (νέος, και με μαλλί), Οδυσσέυς Μοσχονάς, Μπάμπης Μπακάλης, Σεβας Χανούμ, Ελευθερία Αρβανιτάκι…

Τό’χω ανεβάσει το YouTube, σε Playlist…


:slight_smile:

Ξέρει κανείς ποια είναι η κοπέλα που τραγουδάει στο έβδομο μέρος; Κάπου πάει το μυαλό μου αλλά δεν είμαι σίγουρος…

Στο 7 και τελευταιο μερος του ντοκιμαντερ στο τελος εμφανιζεται ο μεγας ερασιτεχνης πειραιωτης μπουζουξης Νικος Βραχνας ,δυχτυχως εχουνε κοψει τα τραγουδια αλλα καποιος μπορει να παρει μια γευση απο το γνησιο πειραωτικο στυλ του.Ο Νικολας που δεν ειναι πια μαζι μας γεννηθηκε στο πειραια την δεκαετικα του 30 και γνωρισε το μπουζουκι μεσα απο τον Μαρκο Βαμβακαρη που ηταν φιλος του πατερα του ,καθως και των αλλων μουσικων γνψστων και μη οπως Χατζηχρηστο,Κερομυτη και πολλων αλλων.Το στυλ του ηταν ακριβως προσηλομενο στο προπολεμικο ρεμπετικο μεχρι το 37 παροτι επαιζε πολλα γνωστα κομματια οπως ο σαλταδορος η φραγκοσυριανη μετατρεποντας σε πιο παλιο στυλ παιξιματος.Επαιζε επισης και παρα πολλα αδεσποτα που τα ειχε μαθει απο την μαγκια του πειραια.Δυστυχως ο ασυμβιβαστος χαρακτηρας του μας εδωσε πολυ λιγες ερασιτεχνικες ηχογραφησεις για να τον ακουμε.Κατα τους συλλεκτες Παναγιωτη Κουναδη,Charles Ηοward και αλλους παλιοτερους ηταν ο καλυτερος στο πειραιωτικο ρεμπετικο,συμφωνω και εγω και ειναι παραδειγμα για το πως πρεπει να παιζεται αυτο το στυλ κατι που δυστυχως σημερα εχει χαθει σχεδον εντελως

Το δικό μου μυαλό δεν οδηγείται κάπου, αλλά στο ούτι είναι η Ιωάννα Άντριους. Μήπως αυτό βοηθήσει κάποιον;