mp3 player-recorder

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα απο αυτά τα μικρά “διαολάκια” που μοιάζουν με τηλέφωνα και λέγονται mp3 players. Εχει κάποιος απο σας ιδέα απο αυτά να με διαφωτήσει?
Αυτό που χρειάζομαι να έχει στα χαρακτηριστικά του είναι 2Gb χώρο, να έχει line in και να μπορεί να ηχογραφήσει αξιοπρεπώς το πρόγραμμα στο μαγαζί που παίζουμε, αλλα και μια εκπομπή απο το ραδιόφωνο. (Αλήθεια, ηχογραφούν στερεοφωνικά αυτά τα built in μικρόφωνα? …Αν μπορεί και να αντιλαμβάνεται τις παύσεις και να αλλάζει tracks στο record mode, αυτό θα είναι όνειρο.) Στο διαδύκτιο βρήκα τόσα πολλά μοντέλα που… μπλέχτηκα. Στα καταστήματα όπως Multir… Γερμ…και Ηλεκτρ. Αθ… που ρώτησα, οι πωλητές δεν είχαν ιδέα για τι πράγμα τους ζητούσα πληροφορίες. Είχανε στα Multir…κανα δυο μοντέλα των 40 ευρώ, αλλα δεν ήταν σίγουροι αν κάνανε για μένα. Κατι δημοσιογραφικά digital που μου έδειξαν στο Γερμ… έχουν απαγορευτική τιμή για μένα.
Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει???

Γίνε πιο συγκεκριμένη: θες απλό recorder ή κινητό που έχει και τέτοιες δυνατότητες;

[ol]
[li]Η χωρητικότητα δεν είναι πρόβλημα, βγαίνουν πολλά με 2GB και άνω, ενώ τα πιο εξελιγμένα δέχονται πρόσθετη μνήμη.[/li][*]Για να ηχογραφήσεις στερεοφωνικά και αξιοπρεπώς το βλέπω λιγάκι δύσκολο, εκτός να ξεφύγεις πολύ στην τιμή.[/ol]Πάντως, κυκλοφορούν διάφορα στην αγορά, ρίξε μια ματιά εδώ κι εδώ.

Κυριακη πιστευω ο καλυτερος τροπος να ηχογραφησεις με μικρη συσκευη προγραμμα μαγαζιου ειναι το φορητο μινι-ντισκ. Υπαρχουν της Sony και της Sharp απο οσο ξερω, αν το ψαξεις θα βρεις και αλλες μαρκες.
Προσεξε να εχει ρυθμιση ηχογραφησης ωστε να μπορεις αναλογα να ρυθμιζεις να μην ειναι αυτοματο. Βεβαια αν δεν κανεις καλη ρυθμιση και φτασει στα peak το m.disk κανει κατι περιεργα ενοχλητικα δεν μικροφωνιζει οπως τα αναλογικα. Η ηχογραφηση ειναι ψηφιακη σε μορφη audio.
Αυτο που δεν ξερω ειναι αν εχει βγει φορητο μινι-ντισκ σε mp3 ή mp4, που ηχογραφεις με ενα επιλογεα σε mp4 (mp3) και η χωρητικοτητα μεγαλωνει στο 10πλασιο περιπου. Η Sony εχει (ειχε :wink: μινι-ντισκ σε μεγαλη συσκευη οπου παιζεις και γραφεις σε μπ4. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι συμβατο με pc ή αν πρεπει να μεταβιβασεις τα αρχεια σε real time που ειναι χρονοβορο. Θα υπαρχει προγραμμα που να μπορει να μετατρεψει μπ3 σε μπ4, εχει κι ενας φιλος θα τον ρωτησω.Αν πας σε μαγαζι με στεροφωνικα κλπ πρεπει να ξερουν εκει …

Τωρα αυτα τα μικρουλια I-pod κλπ γινεται ενας χαμος. Τα πιο πολλα εχουν και ραδιοφωνακι και σε καποια απο αυτα μπορεις να ηχογραφησεις εξωτερικα μονο και απο το ραδιο. Ισως καποια λιγα εχουν δυνατοτητα line ηχογραφησης. Κυριαρχο σε αυτα ειναι η χωρητικοτητα σε μπ3, η εμφανιση και η διαρκεια μπαταριας και η τιμη παιζει αναλογα.
Ο Θανασης ο Κ. εχει αυτο το φτηνο το [b]Crypto /b που ηχογραφει αρκετα καλα, εξωτερικα αρκετες ωρες. Δεν ξερω σε τι μορφη ειναι αυτα τα αρχεια σιγουρα δεν ειναι μπ3. Λογω του οτι ειναι φτηνα μπορει κανεις να εχει ενα τετοιο καβαντζα, για να γραφει και την ορχηστρα και τον τριγυρω ηχο μια και οι ηχογραφησεις απο κονσολα παιρνουν μονο οργανα και τον ηχο απο τα δυναμικα μικροφωνα των τραγουδιστων που δεν μεταφερουν την “ατμοσφαιρα” του χωρου.

Κι εγω εν οψει της συνεντευξης με μουσικους σκοπευω εκτος απο μια καινουρια βιντεοκαμερα (αυτο κι αν θελει ψαξιμο) να παρω ενα μικρουλι τετοιο σαν δευτερη πηγη. Τα e-shop και Πλαισιο που εδωσε ο Κωστας ειναι εγγυηση αλλα για να δεις χαρακτηριστικα αλλα ακομα και να παραγγειλεις, μπες και στο amazon.com. Περιοδικο με τετοια γκατζετ και αλλα πολλα θαυματουργα ειναι το Τ3.

Κυριακή ψάχνω κι εγώ εδώ και καιρό ένα τέτοιο πραγματάκι, καθώς το χρειάζομαι για συνεντεύξεις. Εχω δει μέσω του διαδικτύου καμιά …300ριά μοντέλα. Κανένα από αυτά που προσφέρονται σε λογική τιμή (μέχρι 250-300 ευρώ) δεν κάνει “αξιοπρεπή” ηχογράφηση. Εχω την εντύπωση ότι χρειαζόμαστε ένα μοντέλο με line in (mic) όπου θα του κοτσάρουμε ένα “αξιοπρεπές” πυκνωτικό μικρόφωνο, κάτι που σημαίνει διπλασιασμό (τουλάχιστον) του κόστους. Μικροφωνάκι βρήκα άψογο (έβαλα και μου το 'φεραν από το Βέλγιο), το οποίο “συλαμβάνει” από συνεντευξιαζόμενους μέχρι τραγουδιάρηδες. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι χρειάζεται προενίσχυση 48V, την οποία αν δεν έχει το mp3φωνο (όπως έχουν π.χ. τα minidisk), θα πρέπει να παρεμβάλεις ένα κουτάκι (Phadom) που στο διαδίκτυο βρίσκεις με καμιά 40 ευρώ.
Δεν το έχω ρισκάρει ακόμη λόγω …αφραγκιών. Αν με προλάβεις, πες τι έγινε. Αν σε προλάβω εγώ, θα σου πω.

ΥΓ. Η ηχογράφηση που κάνουν τα μοντελάκια των 50-60 ευρώ είναι …χάλι μαύρο.

προσοχή : το iPod δεν κάνει για τέτοια δουλειά !! είναι καλό και αξιόπιστο walkman, αλλά δεν έχει δυνατότητα εξαγωγής των αρχείων που ακούς :087: .

θα συμφωνήσω για το mini disk,και η τιμή του έχει πέσει…

Όταν πριν τρία και χρόνια αναρωτήθηκα, το έψαξα και κατέληξα στο i-river.
Έχει ραδιόφωνο, απ΄όπου μπορείς να ηχογραφήσεις στερεοφωνικά.
Έχει line in (stereo), με ρύθμιση στάθμης σήματος.
Έχει ενσωματωμένο μικρόφωνο, όμως με αυτόματη ρύθμιση στάθμης, αλλά, για μένα, πολύ καλά αποτελέσματα. Κάνει save σε mp3 με bitrate 64kbps. (νομίζω ρυθμίζεται, δεν θυμάμαι).
Το αναγνωρίζει το PC και σαν δίσκο (Κυκλοφορεί με δίσκο 5G, 20G και, νομίζω, με 40Gigabyte) με δυνατότητα read/write USB2. Έχει και άλλα μοντέλα με λιγότερη μνήμη, αλλά δεν γνωρίζω τα χαρακτηριστικά τους. Υπάρχουν σε πολλά καταστήματα, αλλά ο εισαγωγέας πουλά και λιανικά. Επί της Συγκρού, στο ρεύμα προς Φάληρο, 200-300 μέτρα απο τούς στύλους, νομίζω εκεί που στρίβει για τον σταθμό του Μετρό στην Ακρόπολη. Δείτε και:
www.iriver.com αλλά και www.i-river.com

Το βρήκα, δείτε www.digimania.gr . Και φυσικά για τιμές www.skroutz.com .

Κυριακή,

Εγώ για τις ανάγκες των συνεντεύξεων με τους οργανοποιούς αγόρασα ένα ψηφιακό μαγνητοφωνάκι OLYMPUS WS320M (Έχει μνήμη 1GB). Είναι μικρό σε όγκο και όταν δεν ηχογραφεί χωρίζεται στη μέση, το μισό είναι το κομάτι με τη μπαταρία (απλή ΑΑΑ) και το άλλο μισό είναι USB stick, οπότε μπαίνει κατευθείαν στον υπολογιστή για να αντιγράψεις τα περιεχόμενά του (το βλέπει κανονικά σαν μνήμη) ή να τα παίξεις με τον Player των Windows αφού τα αρχεία είναι σε φορμάτ wma.

Η ηχογράφησή του είναι είτε στερεοφωνική είτε μονοφωνική με τα ενσωματωμένα μικροφωνάκια (έχει δυνατότητα να πάρει και εξωτερικά). Στην μέγιστη ποιότητα ηχογραφεί στερεοφωνικά 35,5 ώρες ενώ στην χειρότερη μονοφωνικά 277 ώρες.

Για την ηχογράφηση τα χειριστήριά του είναι εύκολα στη χρήση (σαν μαγνητόφωνο). Για τις υπόλοιπες λειτουργίες του έχει σχετικά μικρή (αλλά περιεκτική) οθόνη (με μικρά σχετικά γράμματα) .

Η απόδοσή του για φωνή είναι πολύ καλή. Η απόδοση για μουσική είναι αρκετά αξιοπρεπής. Ούτως ή άλλως δεν περιμένει κανείς ένα τέτοιο μηχάνημα να έχει στουντιακή απόδοση. Παίζει το ρόλο ας πούμε του σημειωματάριου.

Το είχα αγοράσει πριν ένα χρόνο περίπου 220? από την Ακαδημίας (δίπλα στη Λυρική) και περίπου την ίδια τιμή είχα βρεί και στο MediaMarkt. Λογικά θα πρέπει να έχει φθηνήνει. Υπάρχουν και φθηνότερα μοντέλα με μικρότερη μνήμη.

Για την δουλειά που το χρησιμοποιώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Για να πάρεις μια ιδέα, σε επόμενο μήνυμα θα ανεβάσω στο Rapidshare την ηχογράφηση από τη μάζωξη του Ασπροπύργου (μέγεθος 35MB). Το μαγνητοφωνάκι ήταν σε σταθερή θέση (περίπου μπροστά στο Γ.Βαβουλέ). Έτσι όταν κάποιος τραγουδούσε μακρυά σε άλλο τραπέζι, έπερνε την γενική βαβούρα της ταβέρνας γιατί τα μικρόφωνά του είναι παντοκατευθυντικά.

Από ότι είδα στο site της OLYMPUS βγήκε και το WS331M με 2 GB μνήμη. http://www.olympus.com.gr/voice/

If you have a new generation ipod belkin tunetalk might work for you. The reviews from amazon seem good.

Αψογος!
Να που τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται.
Εγώ έχω για πρακτικά συσκέψεων (απ’ τον καιρό της ολυμπιάδας) το OLYMPUS DS2200 με εξαιρετικά καλή (stereo) εγγραφή.
Πήρα και μερικές memory κάρτες του 1GB και έχω άπειρη αυτονομία στα 44.1 kHz!
Το αντίστοιχό του σήμερα είναι (νομίζω) το DS 50.
Πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο για φωνή (αλλά και για μουσική απ’ ότι ανακάλυψα).
Ισως να το βρείτε λίγο αλμυρό, αλλά αξίζει.
Κάτι κάνει (φίλτρα ίσως;) και καταφέρνει να απομονώσει την ανθρώπινη φωνή μέσα απ’ την οποιαδήποτε φασαρία, ακόμα και τη συνήχηση των μακρόστενων αιθουσών.
Μας κάνει εντύπωση κάθε φορά που το χρησιμοποιούμε.

Για την Κυριακή και κάθε άλλο ενδιαφερόμενο ανέβασα στο rapidshare ηχογράφηση από τη μάζωξη στον Ασπρόπυργο, με το μαγνητοφωνάκι WS320M της OLYMPUS. Παιδεύτηκα λίγο (για κάποιο ανεξήγητο λόγο κολούσε το PC μου μετά τα 10MB) αλλά μετά από 5-6 προσπάθειες τα κατάφερα.

Το μέγεθος του αρχείου είναι 35MB (περίπου 1 ώρα ηχογράφηση). Θα το βρείτε στο http://rapidshare.com/files/27909747/__913___931___928___929___927___928___933___929___915___927___931__2006_WS_30126.WMA.html

Τι κάνει το olympus όταν του κοτσάρεις ένα πυκνωτικό;

Δεν το έχω δοκιμάσει με εξωτερικό μικρόφωνο, είτε πυκνωτικό είτε δυναμικό. Η OLYMPUS στο manual δίνει 2-3 δικά της συνιστώμενα μικρόφωνα (για το πέτο, κατευθυντικό κλπ).

Πάντως νομίζω ότι τεχνικά δεν υπάρχει πρόβλημα, εκτός ίσως από την κατασκευή ενός βύσματος mini jack για το εξωτερικό μικρόφωνο (δεδομένου ότι το μαγνητοφωνάκι είναι μινιατούρα μοιάζει περισσότερο με λίγο μεγαλύτερο USB memory stick με χειριστήρια μαγνητοφώνου και φωτιζόμενη οθόνη) και δεν παίρνει κανονικό 1/4΄΄ jack που συνήθως έχουν τα πυκνωτικά μικρόφωνα.

Σημαντικό πρόβλημα θα ήταν η έλλειψη προσαρμογής της αντίστασης εξόδου του μικροφώνου με την αντίσταση εισόδου του μαγνητοφώνου. Ο κανόνας που εφορμόζεται είναι: η αντίσταση εισόδου του μαγνητοφώνου θα πρέπει να είναι 10 φορές μεγαλύτερη από την αντίσταση εξόδου του μικροφώνου.

Το manual του OLYMPUS λέει ότι η αντίσταση εισόδου του μικροφώνου είναι 2kΩ. Στο site της AKG είδα ότι τα πύκνωτικά έχουν αντίσταση εξόδου κάτω από 200Ω, ενώ τα δυναμικά κάτω από 600Ω. Κατά συνέπεια φαίνεται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα προσαρμογής.

Παρόλα αυτά ίσως θα πρέπει να κάνεις και μια δοκιμή για να σιγουρευτείς 100%, πριν αγοράσεις. Αν το χρειαστείς το μαγνητοφωνάκι μου είναι στη διάθεσή σου για την δοκιμή.

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια που μου δώσατε.
-Παναγιώτη, επειδή είναι περασμένα μεσάνυχτα δεν μπορώ να ακούσω τώρα την ηχογράφηση που μου έστειλες. Το κατέβασα όμως και θα το ακούσω αύριο.
Τα minidisk ενώ πράγματι έχουν υψηλή ποιότητα στην ηχογράφηση, δεν συγκεντρώνουν κάποια άλλα χαρακτηριστικά που επιθυμώ. Τα δημοσιογραφικά έχουν απαγορευτική τιμή για μένα. Στα i-river, μόνο τα πολύ ακριβά συγκέντρωναν τα χαρακτηριστικά που θέλω.
Βλέποντας λοιπόν οτι έχουμε τις ίδιες ανησυχίες γιατι θέλουμε δυο-τρία χαρακτηριστικά παραπάνω απο το μέσο χρήστη, αλλα θέλουμε και μια καλή σχέση ποιότητας-τιμής, σκέφτηκα διαφορετικά και άλλαξα λίγο τα κριτήριά μου στην αναζήτηση.
-Φανταστείτε οτι το πρωί παρήγγειλα το creative zen v plus 2Gb στο e-shop, και κάνοντας λίγο searching παραπάνω στο δίκτυο, τους πήρα τηλέφωνο μισή ώρα μετά και το ακύρωσα!-

Αρχισα να ψάχνω λοιπόν, τα reviews ανα τον κόσμο (c-net κλπ.) και σιγά σιγά, ξεκαθάριζε το τοπίο δια της ατόπου!!! Φτάνοντας στα reviews του pc magazine, κατάφερα να ανακαλύψω ενα μοντέλο που με ενδιέφερε αλλα δεν ήτανε στα high ratings του περιοδικού και αυτό μου έκανε εντύπωση. Τότε θυμήθηκα οτι τα reviews είναι πληρωμένα απο τις εταιρίες. (Δούλευα 5 χρόνια σε αντιπροσωπεία ψηφιακών ειδών και φωτοαντιγραφικών και το ξέρω καλά αυτό.) Οι λέξεις που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον σε αυτό το review, ήταν οι “especially for musicians”. Το μοντέλο είναι το Cowon iAudio 6. Στην Ελλάδα βρήκα κάποια μοντέλα τις Cowon sto http://musica.gr/pegasus/bin/pegweb3.dll?method=../h101/faq0011&ypoomada=856&omada=381 αλλα σε τιμές τσουχτερές. Θυμήθηκα το www.e-best.gr και απο εκεί μπήκα στο http://www.advancedmp3players.co.uk/shop/Hard_Drive_Players.3/Cowon_Systems.15/IAUDIO64GB/iAudio_6_4GB_MP3_Player.1250.html?display=specification όπου και το αγόρασα στα 176,124 ευρώ, συνολικά, μαζί με τα έξοδα αποστολής. Με την επιστροφή χρημάτων του e-best, κατεβαίνει στα 172,60.

Νομίζω πως αν διαβάσετε τα χαρακτηριστικά του, ίσως να είναι ένα μοντέλο που θα εξυπηρετήσει αρκετούς απο μας. Αν όχι αυτό, ίσως κάποιο απο τη σειρά της Cowon. Μένει μόνο να παραγγείλω απο εδώ http://www.pixmania.com.cy/cy/gr/xx/2870/xx/1898/4/criteresn.html το φορτιστή ρεύματος αξίας 5 ευρώ, για να μην είμαι δούλα του pc στη φόρτιση…και ας ελπίσουμε οτι έκανα καλή αγορά…

Ανέφερε ο σύντεκνος Γιώργος Β. για το crypto που κάποτε είχα…
Μακριά από το crypto, μου χάλασε και … ησύχασα…

Μετά από πρόταση της Αγγελικής (Σαλόνικα) αγόρασα το περασμένο καλοκαίρι το i-river t30 (1gb).
Το μεγάλο του προτέρημα είναι ότι κάνει εξωτερική εγγραφή απευθείας σε mp3 στα 128 kbps (!!!),και με line in στην τριπλάσια ποιότητα… Δηλώνω ενθουσιασμένος με την ποιότητα της εγγραφής όταν αφορά φυσικό ήχο, όταν υπάρχει μικροφωνική ενίσχυση η ποιότητα μειώνεται…
Επίσης κατα την εγγραφή διαθέτει μιας μορφής αισθητήρα, έτσι ώστε όταν υπάρχει ηχητικό κενό (σιωπή) να ενεργοποιείται pause…
Στα συν επίσης η υποστήριξη των ελληνικών χαρακτήρων…

Στα μειον η απουσία ράδιο και η καλωδιακή σύνδεση με Η/Υ…

Μπράβο ρε Κυριακή. Περιμένω να δω πώς θα δουλέψει το εργαλείο…

Για τα “δημοσιογραφικά”:
Για μένα ισχύει η σοφή ρήση του λαού μας “όποιος καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι”. Λόγω της δουλειάς έχω αγοράσει κατά καιρούς (την προηγούμενη δεκαετία) αρκετά εργαλεία ηχογράφησης. Από κασετοφωνάκια μέχρι ψηφιακά. Χωρίς πλάκα, ό,τι παρουσιάζεται ως “δημοσιογραφικό”, κρύβει πίσω από τον τίτλο μια απάτη. Ο χειρότερος ήχος, ο πιο άβολος χειρισμός, η μικρότερη αυτονομία, η δυσκολότερη μεταφορά κ.ο.κ. Αποκορύφωμα ήταν ένα κασετοφωνάκι της Sony που “κοιμόταν” στη σιωπή, αλλά …αγουροξύπναγε, με αποτέλεσμα να χάνεις τις πρώτες λέξεις της συνέντευξης!
Ενας καρδιακός φίλος “πιεϊτζής” με γλίτωσε:
“Ολα αυτά τα δήθεν επαγγελματικής χρήσης είναι …τρίχες. Εχουν μυριστεί τα χιλιάδες ψώνια που κυκλοφορούν ως υποψήφιοι Χατζηνικολάοι και Τριανταφυλλόπουλοι και τους πουλούν φύκια για μεταξωτές κορδέλες”
.
Από τότε ψωνίζω μόνο ό,τι έχει τεκμηριωθεί στην πράξη. Τα τελευταία χρόνια μόνο τα MD ανταποκρίθηκαν επάξια στην ποιότητα εγγραφής, διατηρώντας όμως το πρόβλημα της αργής μεταφοράς δεδομένων για χρήση σε pc. Η λύση βέβαια βρέθηκε (ένα μηχάνημα που αναγνώριζε το δισκάκι σχεδόν ως σκληρό), αλλά ήταν για …άλλες τσέπες (400.000 δρχ. κάπου το 2000 μ.Χ.).
Για όσους ενδιαφέρονται, απέκτησα πριν λίγες μέρες ένα πυκνωτικό μικροφωνάκι που το τσεκάρισα σε οτιδήποτε είδους ηχογράφηση μπορείτε να φανταστείτε. Από συνέντευξη (στο πέτο) και γενικά ηχογράφηση φωνών (π.χ. στο τραπέζι, στη θάλασσα κλπ.) μέχρι ηχογράφηση οργάνων ως στούντιο-μικρόφωνο. Εγραψα μία εκπομπή χρησιμοποιώντας το και κανείς ηχολήπτης δεν πήρε χαμπάρι ότι δεν ήταν γραμμένη στο στούντιο του σταθμού. Η μόνη “ρύθμιση” που χρειάζεται είναι η σωστή απόσταση από την πηγή του ήχου.
Το μοναδικό πρόβλημα είναι η απαραίτητη χρησιμοποίηση προενίσχυσης για όσες συσκευές δεν το υποστηρίζουν, π.χ. η απλή soundcard των pc.
Περιμένω να φτάσει το Cowon iAudio 6 στα χέρια της Κυριακής για να κάνω μια δοκιμή.

Aχ, Παναγιώτη μου…μάτωσες την καρδούλα μου…αν και το μοντέλο που έχεις είναι απο τα ακριβά της αγοράς, παρατήρησα αδικαιολόγητη καθυστέρηση στον ήχο. Οτι είναι πιο μακρυά απο την πηγή ηχογράφησης, το λαμβάνει με διαδοχική καθυστέρηση, με αποτέλεσμα μια συνολική…βαβούρα. Της Αγγελικής το i-river το είχα ακούσει σε ηχογράφηση με πολύ λιγότερο κόσμο βέβαια (δεν ξέρω πως θα ανταποκρινόταν σε μια συγκέντρωση με τόσα πολλά όργανα και κόσμο σαν τη δική μας) αλλα της Αγγελικής η ηχογράφηση μας ξεσήκωσε να πάρουμε και εμείς ένα τέτοιο μαραφέτι.
Αρη, το '92 αγόρασα για τις ανάγκες του 902, σε ένα ταξίδι στην Ιταλία, ένα walkman recorder κασσετοφωνάκι της Sony, με εξωτερικό στερεοφωνικό μικρόφωνο, (WM-F2041) που δεν υπήρχε τότε εδώ και δεν ξέρω αν ήρθε έκτοτε, το οποιο μέχρι τώρα, παρ΄όλες τις πτώσεις που έχει πάρει, “τη δημοσιογραφική κακομεταχείρηση” και τα χρόνια στη πλάτη του, έχει αποδειχτεί σκυλί στη συμπεριφορά του. Εχει ηχογραφήσει απο διαδηλώσεις και φοιτητικά συνέδρια μέχρι πάλκα και μικροσυγκεντρώσεις φίλων. Τέλειες ηχογραφήσεις. Οι μοντέρ τότε στον 902, το λάτρευαν. Το δουλεύω ακόμα αλλα το μεγάλο μείον του, είναι η κασσέτα και βέβαια η μετατροπή των αρχείων. Τώρα ψάχνοντας για ψηφιακό, παρατηρούσα οτι λίγο πολύ όλες οι εταιρείες λέγανε για τα μοντέλα τους κάνει αυτό-κάνει εκείνο και… Α! κάνει και voice recording! Mόνο το iaudio συγκέντρωνε τα χαρακτηριστικά που ήθελα (και με το παραπάνω), στη τιμή που μπορώ και είχε στα “πάνω - πάνω” την ηχογράφηση σε high quality. Ελπίζω να μη κλάψω τα ευρουδάκια μου :106: … οχι τιποτε άλλο, αλλα έχουν σειρά κι άλλα “αγαθά” προς αγορά…μετα απο 11 χρόνια γάμου έχουν αρχίσει και παραδίδουν πνεύμα διαδοχικά και οι οικιακές συσκευές…το πλυντήριο ας πούμε, παίρνει μπροστά με μια κλωτσιά στα αριστερά της πόρτας :slight_smile: και το πλυντήριο πιάτων δεν δουλεύει εδώ και ενα χρόνο, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των τεχνικών! Να μη πω για το ψυγείο που κρέμασε λίγο η πόρτα του πριν δύο χρόνια, δεν το πήρα χαμπάρι, έμεινε το φωτάκι του αναμένο και μου έκαψε τα πλαστικά…πάλι καλά που δεν έγινε προσάναμα για το υπόλοιπο σπίτι…
Αυτά…
Οταν το πάρω στα χέρια μου, Αρη, ευχαρίστως, να το δοκιμάσεις…Τί λέτε?..Δεν κανονίζουμε και καμιά συνάντηση τώρα που είναι άνοιξη και τα λουλούδια ανθίζουν?

Ούτως ή άλλως το Olympus το πήρα για ηχογράφηση συνεντέξεων και όχι για μουσική. Πράγμα που κάνει πολύ καλά. Παρεπιπτόντως και για λόγους ανάμνησης ηχογράφησα την μάζωξη.

Πάντως νομίζω ότι η αντήχηση που παρατήρησες, έχει μάλλον να κάνει με το χώρο της ταβέρνας (γυμνοί τοίχοι κτλ) παρά με το μέσο ηχογράφησης. Η ποιότητα της ηχογράφησης εξαρτάται κυρίως από τα μικρόφωνα και από τους ψηφιοαναλογικούς μετατροπείς (για την ψηφιακή αποθήκευση). Υπάρχουν βέβαια και κάποιες πατέντες (εκμεταλλευόμενες τα ψυχοακουστικά φαινόμενα) που κάνουν οι εταιρείες για να ακούγονται οι ηχογραφήσεις πιό ευχάριστες. Αλλά που να το ξέρει κανείς αυτό.

Μακάρι σε αυτό το μοντελάκι που τελικά παράγγειλες, όλα αυτά να έχουν τα κατάλληλα προσόντα και ποιότητα προς την κατεύθυνση της ηχογράφησης μουσικής. Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σου. Γιατί όπως είπες τα ευρουδάκια μας … έχουν να κλείσουν πολλές τρύπες.

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου όταν θα το παραλάβεις.

ρε παιδια μπουζουκι και digital δε παει ρε γαμωτο δε καθεται και γιατι να δωσετε ενα κάρο λεφτα 200 και 300 εγω χρησιμοποιω ενα κασσετοφωνάκι aiwa αθανατο line in build μικρωφονακι εγγραφης και με αισθητιρα stop και δε μασαει τιποτα το ειχα παρει καπου 45 ευρω …

Γράφω εδώ (αν και είναι από το 2007) για να μην ανοίξω νέο θέμα, αφού χρειάζομαι βοήθεια για το ίδιο θέμα.
Έχω το mp3 player & recorder της COWON iaudio U2 με ενσωματωμένο ραδιόφωνο, μικρόφωνο και line in. Γράφει σε mp3 σε 128Kbps, έχει USB2 και μνήμη 1Gb. Ο υπολογιστής το βλέπει σαν flash memory και τα αρχεία μεταφέρονται πανεύκολα. Με αυτό έκανα την ηχογράφηση και στην τελευταία συνάντηση. Από ποιότητα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από 5 χρόνια που το χρησιμοποιώ η μπαταρία του, όταν είναι πλήρως φορτισμένη δε κρατάει πάνω από 4 ώρες. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ηχογραφήθηκαν τα τραγούδια της τελευταίας συνάντησης από κάποια ώρα και μετά.
Έχω βρει κάποιο μεταγενέστερο μοντέλο της ίδιας εταιρείας COWON iaudio 7 με δυνατότητα αναπαραγωγής 60 ωρών και καλύτερης ποιότητας ηχογράφηση.
http://www.cowonglobal.com/product_wide/product_i7_feature.php
Το παράγγειλα μέσω Internet και με πήραν τηλέφωνο ότι δεν το έχουν και δεν ξέρουν αν θα το φέρουν. Το ψάχνω σε ευρωπαϊκές χώρες και δε το βρίσκω. Από Αμερική που προσπαθώ να το παραγγείλω, δε το στέλνουν εκτός Ηνωμένων Πολιτειών, αλλά σε παραπέμπουν σε dealers της ευρώπης (που δε το έχουν). Αν μπορεί κάποιος φίλος από το φόρουμ που βρίσκεται εκτός Ελλάδας και μπορεί να το βρει στη χώρα που είναι, θα με βοηθούσε αν μου το έστελνε αφού του μεταβιβάσω το ποσόν της αγοράς. Στην Αμερική κοστίζει 125 δολάρια. Από ελλάδα θα πλήρωνα αν μου το έστελναν 283 ευρώ με αντικαταβολή. Σε ευρωπαική χώρα η τιμή του θα πρέπει να είναι κάπου ανάμεσα.