home recording

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση. Εξαρτάται από τις δυνατότητες του εκάστοτε μηχανήματος και με τι προγράμματα μπορεί να συνδεθεί. Θα πρέπει να ανατρέξεις στο manual της συσκευής και του προγράμματος για να πάρεις τις απαντήσεις.

λοιπων το ψαξα το πραγμα με ενα φιλο που γνωριζει απο αυτα και μαλλων θα κανω την δουλεια μου με μια αναλογικη consola http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=3_31_3104&products_id=4189 και ενα midi controller .
Ευχαριστω.

Χαίρομαι που κατέληξες κάπου. Η κονσολίτσα είναι αξιόπιστη. Έχω κι εγώ δύο παρόμοιες της ίδιας εταιρείας και είμαι ικανοποιημένος από την απόδοσή τους. Το midi controller δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί είναι απαραίτητο για εγγραφή μπουζουκιού και φωνής, αλλά φαντάζομαι ότι κάτι μου ξεφεύγει για τη χρήση που το θελεις.

απλα ισως μου χρειαστει για μετα το record mastering επιδει δεν βολευομαι με το ποντικι , εχεις να προτινεις καποια καλη καρτα ηχου μεχρι 200 ευρω με hi z , και θα ηθελα να ρωτησω αν με πυκνωτικο μπορω να κανω εγγραφη ή ειναι μονο για φωνη.

Για κάρτα ήχου δεν έχω να προτείνω κάτι. Εγώ χρησιμοποιώ αυτή που αγόρασα με το PC (soundblaster aydigy εσωτερική PCI). Τα πυκνωτικά μικρόφωνα έχουν καλύτερη απόκριση συχνότητας από τα δυναμικά, αλλά είναι λίγο ακριβότερα. Εγώ τα προτιμώ και για φωνή αλλά και για όργανα. Για όργανα μόνο θέλει προσοχή να μην είναι πολύ κοντά, γιατί πιάνουν και τον πλαστικό ήχο της πένας. Την απόσταση θα τη ρυθμίσεις ακούγοντας, το παίξιμο, μέσα από τα ακουστικά πριν ηχογραφήσεις.

τωρα που μιλαω με το αδερφο μου , ειπε οτι για ακουστικα οργανα πρεπει να υποστιριζει hi z απο οτι βλεπω η emu usb 0404 εχει αλλα αν βρω και μια κονσολα με hiz τοτε θα παω με αυτα τα λεφτα τις καρτας 200 ευρω σε μια πολυ καλη pci

Ποιος σου είπε ότι δεν είναι Hi z η κονσόλα?

Μάλλον ο αδελφός σου έχει λάθος πληροφόρηση. Τη είσοδο HiZ την χρειαζόμαστε όταν θέλουμε να γράψουμε απευθείας ηλεκτρικά όργανα που έχουν μαγνήτη (π.χ. ηλεκτρική κιθάρα) και όχι για ακουστικά όργανα. Ο λόγος είναι ότι οι μαγνήτες έχουν μεγάλη αντίσταση εξόδου και άρα χρειαζόμαστε μια αρκετά μεγαλύτερη αντίσταση εισόδου στην κονσόλα για να έχουν σωστό ταίριασμα και να μην έχουμε απώλειες στο σήμα που ηχογραφούμε. Σημειώνω πάντως ότι σε μια τέτοια περίπτωση ο ήχος που παίρνουμε διαφέρει από εκείνον που γνωρίζουμε, δηλαδή αυτόν που ακούμε από τον ενισχυτή του οργάνου. Γιαυτό συνήθως τα όργανα με μαγνήτη τα ηχογραφούν με μικρόφωνο τοποθετημένο μπροστά στο μεγάφωνο του ενισχυτή, και όχι με σύνδεση του οργάνου απευθείας στην κονσόλα έστω και αν έχει είσοδο hiZ.

Για τα ακουστικά όργανα χρησιμοποιούμε την είσοδο μικροφώνου. Απλώς ανάλογα με το μικρόφωνο η ευαισθησία εισόδου είναι κάθε φορά διαφορετική (την ρυθμίζουμε από το ποτενσιόμετρο ευαισθησίας εισόδου που έχουν οι είσοδοι της κάρτας ήχου ή της κονσόλας. Αλλά γενικά το μόνο που κοιτάμε στις εισόδους μικροφώνου είναι να έχει τροφοδοσία phadom +48V, αν πρόκειται βέβαια να χρησιμοποιήσουμε πυκνωτικό μικρόφωνο, διαφορετικά ούτε αυτή τη χρειαζόμαστε.

Πάντως φίλε Οκτάχορδε η ιστορία με τις ηχογραφήσεις, τις κονσόλες, τα μικρόφωνα κτλ, είναι αρκετά περίπλοκη για να βασίζεσαι στις όποιες πληροφορίες που δίνει ο καθένας. Μια αναζήτηση στο Internet και θα βρείς πολλά κείμενα για διάβασμα και ενημέρωση. Ξεκίνα με κάτι απλό στην αρχή και στη συνέχεια (ενώ θα μεγαλώνουν οι γνώσεις σου και οι ανάγκες σου) παίρνεις και MIDI Controllers και ότι άλλο. Αλλά θεωρώ ότι η αγορά του controller στην αρχική φάση είναι πεταμένα λεφτά.

Εκτός από το PC, μια όσο το δυνατό καλύτερη κάρτα ήχου, ένα καλό μικρόφωνο κατά προτίμηση πυκνωτικό (αλλά και ένα δυναμικό στην αρχή δεν είναι άσχημο), ένα ευκολόχρηστο πρόγραμμα και (ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΣΙΜΟ) ένα καλό ζευγάρι ηχεία (κατά προτίμηση monitor), είναι ότι χρειάζεσαι για να κάνεις πολύ αξιοπρεπείς ηχογραφήσεις (για αρκετό καιρό χωρίς να σου χρειαστούν οι κοντρόλερς και τα σχετικά).

Να έχεις πάντως υπόψη σου ότι τις καλές ηχογραφήσεις δεν τις κάνουν τα μηχανήματα, αλλά κυρίως η γνώση και η πολλή δουλειά.

Και κάτι ακόμη. Ακόμα και αν δεν έχει η κονσόλα ή η κάρτα ήχου είσοδο HiZ, μπορείς να χρησιμοποιήσεις εξωτερικό μετατροπέα το λεγόμενο direct connect box (αν ποτέ σου χρειαστεί). Αυτό που κάνει είναι προσαρμογή των αντιστάσεων εξόδου του οργάνου με την αντίσταση εισόδου στην κονσόλα.

Ένα τέτοιο είναι αυτό εδώ http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=3_31_3108&products_id=741που είναι ενεργό (δηλαδή έχει τροφοδοσία από μπαταρία). Τα παθητικά (χωρίς τροφοδοσία) είναι φθηνότερα. Συνήθως τα χρησιμοποιούν στα live για να συνδέσουν τα όργανα κατευθείαν πάνω στην κονσόλα όταν υπάρχει πρόβλημα με τους ενισχυτές (μικροφωνισμοί κτλ).

ακομα το ψαχνω ρε παιδια και εχω καταληωη μονο σε κονσολα την mackie DFX 12 http://www.thomann.de/gr/mackie_dfx_12.htm , peven απο studio monitor active τι πρεπει να προσεξω , το ποσο που μπορω να διαθεσω για monitor ειναι μεχρι 250 ευρω πρεπει να πω οτι το δωματιο μου ειναι 15 και αν μετακομισω 20 τ2 οπωτε ειναι καλυτερα να παω για 5αρια ? και μια θεωρουντε καλα ηχεια σε αυτα τα λευτα τα vlx5 δεν τα βρισκω δυστηχως στο θωμα… απο καρτα ηχου αποφασισα να παω σε pci μεχρι 170 ευρω εχω λιωσει σε reviews .

με χαρα σας λεω οτι επιτελους την ξεπατωσα την καρτα… :slight_smile: εχουμε και λεμε

καρτα :
Mackie ONYX SATELLITE

Studio Monitor

SAMSON RESOLV 65A

πυκνωτικο μικρωφονο

AKG Perception 220 βεβαιως βεβαιως…

ζωναρι για το κιθαρονι

Millenium MS-2005 günstiges

Ακουστικα κλειστου τυπου

AKG MK 2 171 close type

Popkiller
K&M 23956

1 τ2 ricofon για το pc

και 2 βασεις για τα γλυκα μου μονιτορακια…

QUIK LOK BS 300
Συνολο…
839.48 EUR :090::090::090::090: υ.π βαλε και κατι καλωδια μεσα…

επισεις φτιαχτικε το παλιο μου pc με καινουργιο κουτι και psu multirama μιλαμε για εντελως αθορυβο με επεξεργαστη p4 2,6 xp tiny παναλαφρα (λειπουν τα παντα απο μεσα ) και 2 g ram , επισεις του φορεσα και ενα καλο σκληρο πολυ υσηχο seagete οπως καταλαβενεται ξεφυγαμε απο το χιλιαρικο καλα να μαστε να τα ξεχρεωνουμε…

οχτάχορδε με όλα καταπιάνεσε, μπράβο. Και οργανοποιός και συνθέτης και…ηχολήπτης ! Καλορίζικα. άμα γράψεις τίποτα, ανέβασε να ακούσουμε!

σαφως θα σας δωσω μερικα δειγματα απο το ολο setup μολις ερθουν τα πραγματα …

μετα απο μια τρομερη αμυγδαλυτιδα , καθημερινο πυρετο 40 και ολα τα συναφφη και πλεων με μια ελαφρα λαριγγυτιδα ολες αυτες τις μερες ειχα τα πραγματα στημενα και δε μπορουσα να τα γευτώ … χθες λοιπων που ημουν περδικι εκανα την πρωτη μου τσιτσανικη ηχογραφιση ενα μικρο demo με 4 καναλια λογω του οτι δε εχω μπαγλαμαδακι /3χορδο , αναγκαστικα να παιξω με το τετραποδο σε ολα τα καναλια ,anyway ειναι ενα demo που ειχε ζητησει ενας φιλος για το akg . το ανεβασα σε rapidshare και να και μια φωτογραφια απο το στουντιακι μου τα λεμε… το σεταπ ειναι το παραπανω αν θελει να ρωτησει καποιος κατι για τα πραγματα εδω ειμαστε… τα λεμε!

Με ποιό τετράποδο έπαιξες ρε οχτάχορδος; Έχεις εκπαιδεύσει το σκύλο σου να ρίχνει πενιές; :78:

Μια χαρά σε κόβω από εξοπλισμό. Άντε κι εις ανώτερα!

Εγώ έχω μια ερώτηση. Που είναι οι παντόφλες; Τις έφαγε το τετράποδο;
:019:

(άντε… σιδερένιος)