Greek music from old 78 rpm records

Ένα ενδιαφέρον site με ελληνικούς δίσκους 78 στροφών ενός Αμερικανού Συλλέκτη.

Δείτε και το σχετικό θέμα στο sealabs: Greek music from old 78 rpm records - rebetiko.sealabs.net

5 «Μου αρέσει»

είδα πως μεριά δεν υπάρχουν ανεβασμένα . πχ αρκετά Μ.Χατζοπούλου
, Καζαντζιδης -)Λύδια του Μπακάλη (ορκίζομαι στη μάνα μου ) ,(αν δε με θελης για αντρα σου, Μητσάκη ) κτλ ασχολείται κάποιος ?τα θέλουμε τα λεγόμενα 'ελαφρά"?

Πράγματι, ενώ μόνο για δύο τραγούδια (έναν δίσκο δηλαδή) λέει ρητά «δεν υπάρχει ηχητικό γιατί ο δίσκος είναι σπασμένος» και ανεβάζει μόνο την ετικέτα γιατί ουσιαστικά μόνο αυτήν έχει.

Εννοείς με το σάιτ; Μπορεί και όχι, γιατί αυτή η ανεβασιά είναι παλιά. Πάνε πολλά χρόνια που την πρωτοείδα, μπορεί και δέκα, και δεν ξέρω αν τότε ήταν καινούργια.

Κι αν δεν ήταν δέκα, οπωσδήποτε ήταν σε εποχές που τέτοια ανεβάσματα είχαν πολύ μεγαλύτερο βάρος. Σήμερα φαντάζομαι ότι όλα αυτά υπάρχουν στο ΥΤ, τότε δεν υπήρχαν.

την είχα δει και 'γω παλιότερα .
εχω διαλέξει μερικά που δεν έχουμε και μερικά με καλύτερο ηχο .
τώρα τα “ελαφρά” τα ανεβάζουμε ? τις ετικέτες? καζαντζίδη ?

Σπύρο, διευκρινίζω ότι αναφέρεσαι στη βάση του sealabs. Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Ναι εννοώ αν είναι στη ρεμπετοσελίδα

1 «Μου αρέσει»

καλημέρα.
τις τελευταίες ήμερες ξαναείδα την σελίδα του Αμερικανού συλλέκτη,
που δεν ξερω ποιος είναι ούτε κάποια άλλη πληροφορία εχω.
εχει λοιπόν μια σελίδα
http://cdbpdx.com/78records/
οπου εχει και μερικά ελληνικά 78αρια και διαλέγω μερικά που δεν υπάρχουν στη ρεμπετοσελίδα.
μετέφρασα (αυτόματα) την σελίδα του ,αλλά είναι κατεβατά και δε τα βάζω εδώ .
αν πάτε εκεί, θα βρείτε 78αρια Αραβικά ,Ιταλικά ,Γιαπονέζικα ,Γαλικά ,Λάτιν ,
Ρώσικα και τα Ελληνικά φυσικά .

1 «Μου αρέσει»

Σπύρο καλημέρα. Η σελιδα ζητάει κωδικό και username για να ανοίξει.

You’ll need a username and password:
Username: New090908
Password: 654321

1 «Μου αρέσει»

Στο sealabs και στην κατηγορία rebetiko.sealabs.net - Gallery μπορείτε να δείτε περισσότερες από 5.000 ετικέτες δίσκων 78 στροφών με Ελληνικές ηχογραφήσεις. Ίσως να είναι και περισσότερες.

1 «Μου αρέσει»

Δε νομίζω πως είχα ξαναπεράσει από εκεί. Έκανα μια σύντομη βόλτα. Δεν έχω ιδιαίτερο ενδιαφέρον να χαζεύω ετικέτες έτσι στο σκέτο, οπότε δεν κοίταξα και πολλά. Για ειδικότερες περιπτώσεις όμως σίγουρα είναι σημαντικό που υπάρχουν εκεί, συγκεντρωμένες και ταξινομημένες όμορφα όμορφα. Βλέπω δε ότι υπάρχει η δυνατότητα αντιστοίχησης (μέσω εσωτερικών παραπομπών) προς τα ανεβασμένα ηχογραφήματα, κι εκεί η συλλογή από ετικέτες γίνεται πολύτιμη. Δεν ξέρω σε τι ποσοστό έχει αξιοποιηθεί αυτή η δυνατότητα.

Παράλληλα βλέπω ότι οι ετικέτες είναι μία μόνο από τις εν δυνάμει συλλογές εικόνων. Μόνο που προς το παρόν δε φαίνεται να υπάρχει άλλη. Πώς κι έτσι;

Υπάρχουν οι διάφορες ιστορικές φωτογραφίες με ρεμπέτες. Ακόμη και οι πασίγνωστες, ωραίο θα ήταν να βρίσκονται κάπου συγκεντρωμένες, κι ύστερα υπάρχουν και οι μη πασίγνωστες. Μετά, υπάρχει χώρος και για άλλα τεκμήρια εικόνας, π.χ. τώρα τελευταία μάς είχατε παρουσιάσει εδώ διάφορα έγγραφα από τα αρχεία των δισκογραφικών.

Γενικά υπάρχει περιθώριο να γίνει αχτύπητο αρχείο προς αναδίφηση.

2 «Μου αρέσει»