frankfourth 9.5. rempetiko

geia sas pedia,

gia osous zoune germania kai tha einai tis 09-05-09 konta stin frankfourth…
…peraste na perasoume mia orea vradia me omorfa tragoudia.

link to flyer:

http://www.bilder-space.de/show.php?file=02.053PRjU5alVis0eZ5.jpg

alexis

Μήνυμα από συντονιστή: Αν έχεις την δυνατότητα γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες, γιατί τα Greeklish απαγορεύονται στο Ρεμπέτικο Φόρουμ. Καλωσήρθες!!!

Καλώς ήλθες Αλέξη.

Μου έχει πει τα καλύτερα ο Λάζαρος (μπουζούκι από Μπίλεφελντ) για σας
τους “ασιδέρωτους”.:slight_smile:

gia sou paradoxologe.
nai…k´emeis gia ton lazaro exoume na leme ta kalitera logia!

oson afora ta kalosorimata kai ta greeklish:

sas euxaristo…an kai grafo apo palia edo sto forum. dld to 2004, prin alaksi to forum 3-4 fores, me alo profil, to opio omos xathike me tis alages. kaname orees sizitisis, kai me ton paradoxologo kai ton ferri kai kati alous pou eksafanistikane. lipame kselipame…den mporo na grafo me ellinikous xaraktires. k´aftos einai o logos pou apo tote pou vgike afto to apagoreuftiko…apofeugo na grafo (diabazo omos). tora … den thelo n´anikso sizitisi gia ta greeklish…omos gia mena (kai sigoura gia merikous alous) einai krima.

filia

alexis

Φίλε Αλέξη, η απαγόρευση ισχύει για όσους έχουν την δυνατότητα της επιλογής στη γλώσσα.
Για σένα που είσαι εξωτερικό και δεν έχεις άλλη επιλογή, εκτός από τα greeklish, το παραβλέπουμε. Γι’ αυτό μην κρατιέσαι όταν έχεις κάτι να πεις.

Από την στιγμή που έχουμε μία δική μας πλούσια γλώσσα, για ποιο λόγο να την απαρνηθούμε και να υιοθετίσουμε μιαν άλλη?

Καλές συζητήσεις στην συνέχεια, λοιπόν.

Αλέξη,

εγώ βρήκα την υγεία μου με μια σελίδα που μετατρέπει τα greeklish σε ελληνικά.

Μετατρέπει κάθε είδους γραφής greeklish.
Για παράδειγμα μπορείς να γράψεις με διαφορετικούς τρόπους την λέξη: thelw / 8elo / thelo.
Θα σου βγάλει : θέλω

Έτσι, δεν έχεις πλέον την δυσκολία / δικαιολογία να μην μπορείς να συμμετέχεις στης συζητήσεις.
Καλές συζητήσεις στην συνέχεια, λοιπόν. :slight_smile:

Εδώ η ιστοσελίδα: Its all greek το me