DVD του Φέρρη

Όταν πάμε www.greekcity.com και επιλέξουμε
new releases, υπάρχει επιλογή για το διπλό
DVD του Φέρρη αλλά είναι εκτός αποθέματος.
Πως μπορούμε να αποκτήσουμε το από μακρού
αναμενόμενο ψηφιακό πολυδύναμο δίσκο,
αν μεταφράζω σωστά τη λέξη versatile;

Κι εγώ το ψάχνω το άτιμο το πολυτάλαντο (versatile) δισκάκι. Αν υπάρξει απάντηση, να δοθεί δημόσια και όχι με e-mail.

<FONT SIZE="-1">Σε μιά εταιρεία που ήμουν, τους βοηθούς που σχιζόντουσαν να κρατησουν τη θέση τους ψήνοντας ακόμη και καφέδες, τους λέγανε versatile assistants στη συστατική όταν… απολύονταν!</FONT>

Kai an exei upotitlous…gia tous ksenous filous mas…

Η διανομή δεν ολοκληρώθηκε ακόμα, αλλά τα περισσότερα Βιντεο-Κλάμπ το έχουν ήδη, και αυτή τη στιγμή ξαπλώνεται στα δισκάδικα γιά “σέηλ θρού” (μιά και κάναμε την αρχή των αγγλικών ορολογιών…)

Πάντως δεν είναι versatile, δηλαδή πρόκειται γιά καθαρόαιμα (2) DVD, και καθόλου ROM.

1ο DVD. Η ταινία, σε “σπέσιαλ εντίσιον”, δηλαδή αποκατάσταση της εκδοχής του σκηνοθέτη (Νταϊρέκτορς’ Κατ), 2 1/2 ώρες διάρκεια, με σκηνές που δεν είδατε ποτέ άλλοτε, ψηφιακή εικόνα 16Χ9, Στέρεο ήχο (θα βγει αργότερα και σε 5+1 “σαράουντ”), και υπότιτλους:
Αγγλικούς
Γαλλικούς
Γερμανικούς
Ισπανικούς
Ιταλικούς
Τουρκικούς
και… Ελληνικούς (γιά προβλήματα ακοής κ.λ.)

2ο DVD: Extras

  1. Το χρονικό του “Ρεμπέτικου”
  2. Σχόλια του σκηνοθέτη
  3. Τρέηλερ
  4. Παραλειπόμενα (μικρή σκηνή του Μπάμπη που μιλάει σαν τον Τσιτσάνη…)
  5. Ηχητικιά ντοκουμέντα
    (α) Η Λιβ Ούλμαν αναγγέλλει την βράβευση
    (β) Ο Νίκος Γκάτσος απαγγέλλει και τραγουδάει από τηλεφώνου το “Μάνα μου Ελλάς”, μόλις τόχει τελειώσει
  6. Διαφήμιση “Ρεμπέτικο Μυστήριο”
  7. “Τα ματόκλαδά σου λάμπουν”, μικρού μήκους 1961
  8. Εργογραφία του σκηνοθέτη
  9. Τα τραγούδια και οι μουσικές της ταινίας
  10. Πασχαλινά αυγά: Παιχνίδι που χαρίζει 18 παραδοσιακά αδέσποτα παλιά ρεμπέτικα τραγούδια.
  11. Το πλήρες καστ της ταινίας

Ελπίζω να μπουχτήσετε πιά, και να με παρατήσετε ήσυχο… (πλάκα κάνω φυσικά, μην παρεξηγηθεί κανένας, γιατί φαίνεται πως είμαστε πολύ μιγιάγγιχτοι σ’ αυτό το φόρουμ).

Όταν επιλέξω
http://boutique.info-grece.com/default.php
και κάνω αναζήτηση με τη λέξη FERRIS, τότε με
πάει στην παραγγελία του DVD αλλά δεν δέχεται
την κάρτα μου. Κάποιες ιστοσελίδες δεν δέχονται
την κάρτα μου, αυτό δεν ξέρω που οφείλεται.
Τώρα πως θα βρούμε το DVD?

Μελτέμη, δεν το πάει η καρδιά μου, στείλε μου τη διεύθυνσή σου να σου στείλω ένα κομμάτι από το γραφείο. Κι όταν κυκλοφορήσει το διορθωμένο, σου στέλλω κι αυτό…

Λυπάμαι που δε μπορώ να το κάνω γιά περισσότερους, αλλά ως πατριώτες, θα μας καταλάβουν οι άλλοι.

κωστα το dvd κυκλοφορησε?

Ναι, υπάρχει ακόμα και στην Κύπρο…