Download - Upload Rapidshare Αβέρτα!

Σε Ευχαριστω Γιωργο παρα πολη!!!

Το Τραγουδι το ψαχνω αρκετο καιρο και το ειχα βρει στο Μοναστηρακι αλλα ζηταγανε 150 ευρο. Εχω βρει κατι αλλους δισκους με Τζουανακο, Χιωτη, Μητσακη που θα τα κανω ΜΡ3 και συντομα θα τα ανεβασω.

Πραγματι το Περιοδικο Λαικο Τραγουδι διαθετει καλους καταλογους και ος δισκογραφια του Τζουανακου πιστευω οτι καπου εχω κατι. Θα κοιταξω.

Ναστε ολοι καλα!!!

Παιδες καλα ολα αυτα αλλα εχω να πω τα εξης

Οσον αφορα το λαικο τραγουδι ειναι δυσευρετο αλλα και μερικες δισκογραφιες (Καλδαρας-Δερβενιωτης-Τσανακος) δεν εχουν στοιχεια για δισκους ή ειναι ελλιπεις (Μητσακης - δεν εχει καθολου δισκογραφια για Parlophone-Odeon)

Το περιοδικο Μετρονομος δεν το εχω τρακκαρει πουθενα εδω στην Κυπρο

Τα βιβλια του Κουναδη επισης δυσκολα να τα βρεις σε βιβλιοπωλεια (Τα απαντα του Τσιτσανη τα παραγγειλα απο το Λαικο Τραγουδι)

Επισης τι γινεται μ’αυτους που εκαναν δευτερη καρριερα στην Αμερικη Νινου-Καπλανης-Τζουανακος)??

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Christos_ 11 Οκτώβριος, 2005)

Καλησπερα σε ολοι την παρεα!!!

Φιλε Χρηστο, υπαρχει ενα σιτε το www.rempetika.com που ο φιλος ο Σακης Παπιστας εχει γραψει πολλες εργογραφιες και για μερικα απο τα ονοματα που εχεις αναφερει.

Το περιοδικο Μετρονομος εχει και ιντερνετ σιτε στο www.metronomos.gr

Μιπος ξερει κανεις τι γινεται με το rebetiko.sealabs.net site

Ναστε ολοι καλα

γεια σου φιλε Θοδωρη απο Στουτγγαρδη τι χαμπαρια.Το rembetiko.sealabs εχει ‘‘πεσει’’ απο χτες το μεσημερι για αγνωστους λογους.Τελευταια φορα που συνεβη αυτο ηταν απο διακοπη ρευματος(τα παιδια που το’‘εχουν’‘ειναι φοιτητες στα Χανια και αφηνουν το συστημα να δουλευει ενω απουσιαζουν για μερες)Μεχρι την’’ αποκατασταση’’ σου προτεινω οτι κανω και εγω παιρνε βαθειες εισπνοες.Ωστοσο βρισκω την παρεα σας εδω πολυ φιλοξενη και με’‘προοπτικες’’ .Περιμενω να εξοικειωθω με το περιβαλλον(ανεβασμα) και ισως φανω και εγω χρησιμος, χαιρετισμους σε ολους

Γεια σου Βαγγελη και καλοςηρθες!!!

Σε ευχαριστω για την πληροφορισει για το σιτε

Θα κανω οτι ειπες, βαθιες εισπνοες χααχαχααχαχαχα

Και φυσικα θα φανεις χρησιμος. Δεν υπαρχει κανεις που τα εχει ολα η τα ξερει ολα.

Νασε καλα και τα λεμε!!!

ΤΑΚΗΣ ΒΕΡΓΙΩΤΗΣ : Το μινορε της αυγης
Ο Τακης που πριν χρονια εφυγε απ’τη ζωη, εδωσε
με τη φωνη του και την παρουσια του ιδιαιτερο ηθος και ποιοτητα στην
πιο προσφατη, καλογουστη και πετυχημενη
“αναβιωση” του ρεμπετικου στον φολκλορ- σουρεαλ χωρο της “Στοας” !!
Η ηχογραφηση ειναι απο το ραδιοφωνο της ΕΡΤ
-εκπομπη Γ.Μητροπουλου, ο οποιος μιλαει- και
αποτυπωνει λαιβ αυτες τις στιγμες, το Σαββατο 22.5.93.
Ο Τακης δεν μιλουσε πολυ για τον εαυτο του …
ενα παραπονο του βγαινε ομως οταν θυμοταν εκει γυρω στο '68-'69 που τραγουδουσε σε ενα μαγαζι στην Πλακα και ηταν ονομα τοτε και το γεμιζε ενω πιο περα ο Νταλαρας τραγουδουσε σε ενα αλλο ανταγωνιστικο μαγαζι που ειχε 3-4 παρεες …

http://rapidshare.de/files/6166075/Minore_STOA.mp3.html

Του ειχα ετοιμασει μια κασετα απο τις ηχογραφησεις που ειχα κανει εδω οταν κατεβηκε η ΣΤΟΑ το καλοκαιρι του 1992 με το ΧοντροΝακο, την Νικη Τραμπα και τους αλλους αλλα δεν προλαβα να του τη δωσω …
Εδω παιζουν μεταξυ των αλλων μπουζουκια οι πολυ καλοι Χρηστος Καλαμποκης και Λακης Νικοπουλος.
Ειναι απο τη δευτερη σαιζον της Στοας 1992-'93 με τον ωραιο μαγκα ΚΟΥΛΗ ΣΚΑΡΠΕΛΗ ηγετη της παρεας …

Και τωρα μια ε κ π λ η ξ η !! ΠΑΝΟΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ : Το ξενυχτι
Αριστουργηματικο τραγουδι απο τον δισκο του
γνωστου απο την tv Πανου ο οποιος ειχε βγαλει
αυτο το δισκο βινυλιου 33 στρ. την εποχη του νεου κυματος, γυρω στο '67-'68 (;:wink:
Που να φανταζοταν οτι ενας αλλος Σαββοπουλος (που κατα συμπτωση παιζει τωρα στο ραδιο !!!) θα γινοταν πιο ““τρανος”” τραγουδοποιος !!

http://rapidshare.de/files/6167206/To_xenyhti.mp3.html

Ο δισκος εχει τιτλο “Το δωματιο” εχει 12 ομορφα νεο-κυματικα τραγουδια. Το συγκεκριμενο και 2-3 αλλα συνηθιζαμε να παιζουμε στις φοιτητοπαρεες εκει στις αρχες των '80 … Την υπαρξη του οπως και του δισκου εμαθα απο το Σαλονικιο φιλο Μανωλη Τασ. (ξερει ο ΚΚ) ο οποιος εχει το δισκο.
Στο ασπρομαυρο εξωφυλλο του μαι παρεα νεαρων, αγορια κοριτσια, καθονται στο πατωμα διπλα στο τζακι στο και ακουν τον νεαρο Πανο να παιζει κιθαρα και να τραγουδαει.
Και οπως κυττουσα μια μερα το εξωφυλλο λεω γεματος εκπληξη στο Μανωλη, ρε Μανωλη αυτος ποιος ειναι
-σιγουρος πως θα τον βρει γιατι εγω τον ειχα ηδη γνωρισει- και αμεσως μετα με σιγουρια μου λεει : ο Παπαζογλου !! Ναι ο Νικος ο Παπαζογλου ηταν ενας απο την παρεα …

TheodoreT και λοιποί νέοι καλώς ήλθατε στην παρέα.

Πολύ ωραία τα τραγούδια σας βρε παίδες, ευχαριστώ πολύ!

  1. Έχω μείνει άναυδος! Ο Διονύσης (Σάκης) Μανιάτης, είναι διευθυντής φωτογραφίας, συνεργάζομαι μαζί του κάθε μέρα, και δεν έχει εκδώσει κανένα βιβλίο. Ρεμπετολόγος και μπουζουξής είναι ο αδερφός του Γιώργος, γνωστός και ως “λεγεωνάριος”, που έχει εκδώσει εκτός από τα δύο βιβλία που αναφέρθηκαν, και το περίφημο “Ήμουν ένας λεγεωνάριος”. Νόμιζα πως υπέγραφε πάντα με τ’ όνομά του, αλλά θα ρωτήσω αύριο τον Σάκη μήπως χρησιμοποίησε τ’ όνομά του… Οι Μανιάτηδες είναι εννιά αδέρφια και μιά κόρη (όπως και στο Τραγούδι του Νεκρού Αδερφού), κι η αδερφή τους Ελένη, ήταν παλιά παντρεμένη με τον ζωγράφο Αλέξη Κυριτσόπουλο, και αργότερα (γύρω στο 1974) τραγούδισε σε συναυλίες και δίσκο του Μάνου Χατζηδάκι.

  2. Τ “Ρεμπέτικα της απέναντι όχθης” είναι σ’ επιμέλεια του Γιώργου Παπαδάκη, που φέτος επιμελείται το πρόγραμμα στα 9/8, και το 1975 ήταν… ηχολήπτης στην περιβόητη συνέντευξη του Τσιτσάνη που μου μίλησε γιά τα μπεμόλια και τον Ψαρούδα.

  3. Ο Κατινάρης ήταν σύντροφος (ίσως και σύζυγος) της Ανθούλας Αλιφραγκή.

  4. Με τον Κώστα Μπαλαχούτη συνεργάζομαι αυτή τη στιγμή σ’ ένα σήριαλ, και σε λίγες μέρες παρουσιάζει το νουβέλα του “Ζεϊμπέκικο βαρύ”.

Αυτά.

Ξέχασα.
Ο Γιάννης Σαούλης δε ζει πιά στην Ολλανδία, αλλά στην Τουρκία, όπου κάνει καριέρα ως… εκπρόσωπος του Ελληνο-Τουρκικού ρεμπέτικου τραγουδιού!!! Πρόκειται γιά γελοίο πρόσωπο.

Τέλος. Αυτή την εποχή απομαγνητοφωνώ την τελευταία συνέντευξη που μου έδωσε ο Ηλίας Πετρόπουλος, λίγο πρίν το θάνατό του, 8 ώρες μπρος στην κάμερα. Η άποψή μου επιβεβαιώνεται: Προχειρολόγος, ενίοτε υβριστής, έσπειρε τη σύγχιση, αλλά συγχόνως ένας αυθεντικός μάρτυρας του κόσμου του ρεμπέτικου, τα έζησε από πρώτο χέρι, και οι παρατηρήσεις του συχνά είναι καίριες. Αν αφαιρέσομε τα ελαττώματά του, μετά τον Σπύρο Παπαϊωάννου, είναι ο δεύτερος σημαντικότερος ρεμπετολόγος που είχαμε.

ΚΩΣΤΑ ΜΟΥΡΤΟΣ : ΟΙ λαθρεμπόροι
Απο το ρεμπεταδικο “ΣΚΑΛΑ” στα Χανια στις 4.9.93
Μπουζουκι, τραγουδι : Κωστας Μουρτος, μπαγλαμα, τραγουδι : Βασιλης Ταρραιος,
τραγουδι : Αννα, κιθαρα, τραγουδι : Γ.Βαβουλες

http://rapidshare.de/files/6180086/Lathremporoi.mp3.html

Ο Κωστας Μουρτος απο μικρη ηλικια μαθητευσε διπλα στο ΜΗΤΣΑΚΗ και ηδη απο τα τελη της δεκ.
'60 ηταν απο τα περιζητητα 4χορδα μπουζουκια στα μαγαζια της Αθηνας.
Επαιξε Αμερικη για πολλα χρονια και στην Πλακα με τη Γαλανη και το Μητσια ενω αργοτερα γυρισε στο 3χορδο και στο αγαπημενο του ρεπερτοριο το ρεμπετικο !
Στα Χανια καθησε γυρω στα 3 χρονια ('92-'95) και στη “Σκαλα” γλεντησε ολος ο ρεμπετοκοσμος και οχι μονο !!

Προς Κ.Φερρη :
Το υλικο του Γιαννη Σαουλη απεκτησα πριν 5 περιπου χρονια απο κουμπαρο μου που ζει στο Βελγιο.
Το μονο μεμπτο που ειδα-ακουσα ειναι η Νταλαριζουσα φωνη του και τα κομπιουτερε στολιδια ενω σαν ενορχηστρωση μου αρεσε !
Στο ενα απο τα δυο cd ειχε καποια Τουρκικα, Ελληνοτουρκικα τραγουδακια και καποια πεζα που απο οτι καταλαβα απαγγελει η Τουρκαλα συζυγος του (αυτο το Τουρκαλα σαν βρισια ακουγεται ενιοτε …) κατα τα αλλα πολυ συμπαθης σαν φυσιογνωμια …και τελος παντων ξενερωσα απο τοτε …

Αργοτερα τον ειδα να εμφανιζεται στην ΕΤ-3 κατα κορον και να προσπαθει να περασει αυτο το υβριδιο του Ελληνο-Τουρκο ρεμπετικου (δεν αναφερθηκε τετοιος τιτλος βεβαια…)
Τωρα μας λες οτι περασε απεναντι και ασχολειται με αυτο το πραγμα …
Αφου μας πηραν οι Σκοπιανοι το ονομα Μακεδονια και θα μας απαγορεψει ο νιμιτς
να το χρησιμοποιουμε ΠΑΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ οτι οσο πουλαει το ρεμπετικο στα ματια καποιων λιγουρηδων, θα θελησουν να το κατωχυρωσουν απο κεινη τη μερια του Αιγαιου και οχι απο την απο΄δω και να μου το θυμηθειτε.
Μετα σειρα εχει ο Ζορμπας, το τζατζικι κλπ κλπ

http://rapidshare.de/files/6183833/22-__924___917___925___913____928___913___929 ___913___928___927___925___927_.mp3.html](http://rapidshare.de/files/6183833/22-__924___917___925___913____928___913___929___913___928___927___925___927_.mp3.html

Ανέκδοτη ηχογράφηση στο Καφωδείον της Λειβαδείας.
Γιώργος Τζώρτζης - Μ’ενα παράπονο

Κώστα Φέρρη, αφού αναφέρθηκες στο γνωστό επεισόδιο με τα μπεμόλια του Τσιτσάνη, να σου πώ ότι αύριο πάω στην Ύδρα όπου θα αναφερθώ στο θέμα, φυσικά ευχαριστώντας σε για τις λεπτομέρειες που είχες την καλωσύνη να μου γνωρίσεις. Πάντως, το έψαξα λίγο παραπάνω και ανακάλυψα ότι ο δίσκος Αλανιάρα απ’ τον Περαία (κάθε βράδυ θα ΣΕ περιΜΕνω) βγήκε το 1936 (έχω αριθμούς δίσκων και μήτρας) δηλαδή πρό λογοκρισίας. Ίσως ο Τσιτσάνης πράγματι να διόρθωσε τη δίεση του Μάρκου, γιατί το τραγούδι ηχογραφήθηκε χωρίς δίεση) αλλά ανεπίσημα και όχι μέσα από την “επιτροπή” του Μεταξά που συγκροτήθηκε οπωσδήποτε αργότερα. Και πάλι σε ευχαριστώ. Και είναι πάντως ενδιαφέρον ότι και μόνη η διαγραφή αυτής της δίεσης κάνει το τραγούδι από νιχαβέντ μινόρε, κάτι που του Τσιτσάνι του πήγαινε γάντι.

Γιώργο Β, πράγματι το θηλυκό του Τούρκος είναι πρόβλημα στο οποίο δεν βρίσκω αποδεκτή λύση. Βεβαίως το Τουρκάλα είναι κακόηχο και άλλο τόσο και το Τούρκα (σε δημοτικό τραγούδι υπάρχει ο στίχος “Στης Αρκαδιάς ΄(Κυπαρισία) τον πλάτανο κάθεται ο καδής και κρένει: όπου αγαπα να παίρνει, να παίρνει ο Τούρκος τη Ρωμιά και ο Ρωμιός την Τούρκα”). ψάχνω ακόμα κάποια εύηχη λέξη και δεν βρίσκω.

Διόρθωση! Οι δύο νότες με τη δίεση είναι το ΣΕ και το ΡΙ (κάθε βράδυ θα ΣΕ πεΡΙμένω, όχι περιΜΕνω).

Κώστα Φέρρη, έχω μιλήσει μια-δυο φορές (τηλεφωνικά) με το Διονύση Μανιάτη. Δεν είναι αυτός που αναφέρεις ούτε χρησιμοποιεί ψευδώνυμο. Τα μόνα στοιχεία που ξέρω γι’ αυτόν είναι ότι μένει στη Ν. Ιωνία κι ότι (δικό μου συμπέρασμα) είναι ένας ευγενέστατος άνθρωπος που κάνει ό,τι κάνει με βάση την αγάπη του για το ρεμπέτικο. Τι θέλω να πω μ’ αυτά; Οτι δεν ανήκει σε καμιά παρέα διανοουνενίστικης προσέγγισης(:wink: του ρεμπέτικου, αλλά ούτε και στην ομάδα “κοναμάμε στην πλάτη των ρεμπετών”.
Υψιλον Γου. Το σήριαλ πού θα παίξει;
Υψιλον Γου 2. Θα κάνω μια (ή δύο) εκπομπή για αυτούς που “ερεύνησαν” το ρεμπέτικο. Μάλλον οδηγιέμαι στο ξέχεσμά τους. Νομίζω ότι είσαι αρκετά κατάλληλος για μια συνέντευξη μ’ αυτό το θέμα. Οχι βέβαια ως “ρεμπετολόγος”, αλλά ακριβώς στην απέναντι μεριά, δίπλα μου.

Δυό τραγούδια από τον ΝΙΚΟ ΣΥΡΟ

http://rapidshare.de/files/6238887/09_O_Manwlis_o_tramparifas.mp3.html

και

http://rapidshare.de/files/6239264/13_Apopse_mes_to_kapilio.mp3.html

Πρέπει να είναι ο Νίκος Σύρος για τον οποίο γράφει ο Αρης σε άλλο πόστ.
Αν θέλεις Αρη παρακαλώ επιβεβαίωσέ το μας.

Ναι, αυτός είναι.

Αγαπητοι νταουν-λοουντ-ίστες λογω καποιου τεχνικου προβληματος (ελλειψη ανταπτορος ως επισης και φορτωμα της μνημης του Mini-Disk)
αλλα και φορτου εργασιας (προβες, αλλαγη νομου περι ημιυπαιθριων-π…αλιοπαιδο Σουφλια-και σχετικο τρεξιμο), τα ετοιμα προς upload τραγουδια αναμενουν για 1-2 ισως και 3 μερες.
ΓΚΟΛΕΣ-ΙΟΡΔΑΝΗΣ-αγνωστος : Με πολεμας μπαμπεσικα
ΜΑΝΩΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΝΑΚΗΣ : Στο Φαληρο που πλενεσαι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ : Βαλε με στην αγκαλια σου
ΑΓΑΘΩΝΑΣ : Ομολογιες
ΜΠΑΡΜΠΕΡΙΟΥ & ΩΧ Ο ΜΑΥΡΟΣ : Καποτε ζηλεψα κι εγω (Ξανθη 1983 !!)
και αυτα που ηδη εχω προαναφερει …
Το ντοκουμεντο με τον διαχειριστη του φορουμ σε βρεφικη ηλικια να παιζει κρουστα, θα αργησει λιγακι γιατι η κασετα χαθηκε μεσ’τη στιβα που δημιουργηθηκε εδω και μετα απο ψαξιμο πιστευω να τη βρω και να το απ-λοουντισω !
Τωρα για το ποιος ειναι, ποιος αλλος ο KK™ !! Δεν καταλαβα εγω σαν κρουστο τον ηξερα μια φορα κι εναν καιρο !! Γεια σου Κωστα !!

Παπαβασιλειου κερδιζεις ενα αντιγραφο της κασετας !!
υγ
Γιωργο εδα που εκουρνιαξε ο ΟΦΗς εγκαψατε να πατε
Ηρακλειο, ανα δουμε ιντα θα γενεί, αν στι καπαντισετε μια ουλια … θανειναι μεγαλη δουλεια μπρε κουμπαρακι !!
υγ 2
Αν εξαιρεσουμε τον καλο φιλο Θοδωρη Τ. απο Γερμανια και την επισης καλη φιλη Μαργιαννα απο Βοστωνη δεν βλεπω να συμετεχουν κι αλλοι σε αυτη την προσπαθεια.
Για ξηγηθειτε ρε μαγκες να χαρω εγω !!
υγ 3
Προς τους διαχειριστες : αν υπαρχει προβλημα φορτωματος του τοπικ να ανοιξουμε ενα αλλο …
Θενκς

Προς Κ.ΦΕΡΡΗ και οποιον αλλο γνωριζει :
Σημερα ειναι η εκπομπη με τη Σεμινα και τους
ρεμπετες, τελικα ή το αλλο Σαββατο ;;;

Να ξερω να βαλω το dvd να γραφει γιατι μαλλον
θα λειπω …