Canavaccio- κείμενα περί της ηδονιστικής δρόγης

Βρε συ Bleko δεν λεω οτι θα μας ρίξει στα ναρκωτικα αυτός.Μυαλό έχουμε και κρίνουμε.
Οχι δεν εχω ρίξει καμία ματιά στο βιβλίο και δεν εχω ανάγκη να την ρίξω.Συγχώραμε αλλά είμαι λίγο απόλυτος σε αυτό. Πληροφοριακά αυτην τη στιγμη ακούω ενα τραγούδι του Κωστή(τούτο το καλοκαιράκι) που λέει:Θα σου πάρω και καναπεδάκι να ρουφάς αργιλεδάκι.Άσχετο απλά το αναφέρω για να δεις οτι καλήματα χαζά δεν έχουμε.
Συμφωνω για το μεράκι δεν γίνεται αλλιώς.Καταναγκαστηκά μουσική δεν παίζει κανένας.Αλλά και το καθαρό μυαλό φίλε μου είναι απαραίτητο.Ο Μάρκος έγραφε μουσικάρα αλλά έτερον εκάτερον.Άλλο πράγμα ο Μάρκος.Δεν είναι και το πιο πετυχημένο παράδειγμα.Άλη ιστορία μόνος του.Για σκέψου κάτι άλλο,μπορείς να μελετήσεις πιάνο, κοντραμπάσο και αρμωνία έχοντάς την ακούσει με όποιν τρόπο θες; Συγχώραμε και πάλι δεν είμαι και κανένας καλός παιχτης αλλά αμα πιώ δεν καταλαβαίνω αν κρατάω μουζούκι η ντέφι. Μόνο νιφάλιος με τα λίγα ποτηράκια που ισα ίσα πρέπει.
Και τέλος για την Μεθαδόνη,υπάρχουν κέντρα στεγνά(χωρίς υποκατάστατα)που κάνουν φοβερή δουλειά.Και τα αποτελέσματα επειδη έτυχε σε οικογενειακό περιβάλον ήταν απίστευτα!!!Σε χαιρετω

Δεν τιθεται θεμα αναγκης για να κοιταξεις ενα βιβλιο.Δεν αντιλεγω,επιλογη σου να μην το κοιταξεις καν.:043:
Δεν ειπε κανεις να γινεις σουρας(η μαστουρας:019:) κ να πιασεις να παιξεις.Ουτε εγω μπορω…προφανως δεν ειμαι τοσο δυνατος οργανοπαικτης.Εχω δει και λυραρη παντως κατω στην Κρητη να ειναι μεσα στο μεθυσι και τη μαστουρα και να παιζει απιστευτα πραγματα…προφανως το κατειχε και πολυ καλα!!!

Παντως οι ουσιες που χορηγουν τα διαφορα κεντρα δινονται με σκοπο να απεξαρτηθει σταδιακα ο ασθενης,οπως ειπε κι ο Ν.Πολιτης…αν κοψεις “μαχαιρι” την πρεζα απ’τον πρεζακια παιζει και να τον “στειλεις”…
Η μεθαδονη ειναι ενας αποτελεσματικος τροπος,δεν ειναι λιγοι εκεινοι που επανηλθαν μεσω ενος τετοιου προγραμματος.

Προς kosmatarif : Μια διόρθωση, στην απαγόρευση της καλλιέργειας κάνναβης συνέβαλαν κατά το μεγαλύτερο μέρος οι βιομηχανίες πετροχημικών που εισήγαγαν τις συνθετικές ίνες, και έπρεπε να εξαφανίσουν τον ανταγωνισμό, και όχι οι χαρτοβιομηχανίες.

Προς voreioanatolikos : Παραδέχεσαι την ανάγκη χρήσης ουσιών για να κάνει κάποιος κέφι και να χαλαρώσει (οινος ευφραίνει…, άιντε να πιούμε…) περισότερο εθιστικών και βλαβερών από την κάνναβη μόνο και μόνο γιατί υπάρχει αναφορά τους σε κάποιο θρησκευτικό κείμενο ή γιατί έτσι συνηθίζεται από παλιά ( π.χ. στα γλέντια) αλλά διαφωνείς κάθετα με την αντίστοιχη χρήση της κάνναβης. Προσπαθώ να βρω κάποιο ψήγμα λογικής σ’ αυτό αλλά δεν τα καταφέρνω.

Κατά τα άλλα έχω να προσθέσω ότι η κάνναβη που παράγει το κανναβούρι για τα καναρίνια, το κανναβάτσο και το εξαιρετικής ποιότητας χαρτί και η κάνναβη που στα φύλλα της θυληκής της ταξιανθίας υπάρχει υψηλή συγκέντρωση τετραϋδροκανναβινόλης που είναι ψυχοτρόπος ουσία είναι ένα και το αυτό φυτό cannabis sativa οικ. Cannabaceae. Ο όρος ινδική κάνναβη δεν υφίσταται παρά μόνο στα αστυνομικά ρεπορτάζ (Τουλάχιστον αυτό μάθαμε στο πανεπιστήμιο).

Όσον αφορά τώρα τη χρήση των ναρκωτικών ουσιών θα πω κι εγώ ότι η ποινικοποίηση της χρήσης έχει αποδειχτεί πλήρως αναποτελεσματική εδώ και πολλά χρόνια και ταυτόχρονα έχει προκαλέσει επιπλέον προβλήματα (εγκληματικότητα, διαφθορά). Μάλλον είναι καιρός να δοκιμάσουμε την πλήρη αποποινικοποίηση της χρήσης (όχι του εμπορίου) των ναρκωτικών για να εξαλείψουμε τουλάχιστον την εγκληματικότητα και τη διαφθορά, που είναι και το κίνητρο για τη διάδοσή τους.

Αν εξαιρέσουμε την κάνναβη που η απαγόρευσή της υπαγορεύτηκε από πολύ συγκεκριμένα συμφέρροντα (συνθετικές ίνες, ζιζανιοκτόνα, φάρμακα κλπ) τα υπόλοιπα απαγορεύτηκαν γιατί δεν ήταν εύκολος ο έλεγχος και η φορολόγηση της παραγωγής τους.

Η προστασία της υγείας των πολιτών μέσω των απαγορεύσεων είναι μύθος. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα είχαμε απαγορεύσει εδώ και δεκαετίες το τσιγάρο και όχι τώρα, που απλά μπαίνει μπροστά η προάσπιση της υγείας των πολιτών, για να απαλλαγούμε από ένα φυτό μεγάλης καλλιέργειας και να ελευθερώσουμε τις τεράστιες εκτάσεις που αυτή καταλαμβάνει για να τους αλλάξουμε χρήση.

Το κατά πόσο θα γεμίσει η κοινωνία με ανθρώπους σε καταστολή σε περίπτωση αποποινικοποίησης της χρήσης των ναρκωτικών είναι ένα ερώτημα που δύσκολα μπορεί να απαντηθεί και θα ήταν πολύτιμη βοήθεια αν κάποιος έχει στοιχεία για την εξάπλωση της χρήσης του χασίς, πριν την απαγόρευσή του, να μας τα καταθέσει.

Θα συμφωνήσω τέλος ότι η χρήση και κυρίως η κατάχρηση διαφόρων ουσιών δεν αποτελεί διέξοδο για κανένα πρόβλημα μόνο που αυτό πρέπει να γίνει συνείδηση, με τις απαγορεύσεις δεν καταφέραμε τίποτα μέχρι τώρα. Δεν ζούμε σε μια ιδανική κοινωνία και αυτός είναι ο σοβαρότερος λόγος για να έχουμε το μυαλό μας σε εγρήγορση και όχι θολωμένο.

Δυστυχώς δεν έχεις καθαρό μυαλό.
Εγώ μόνο για το βιβλίο ενδιαφέρθηκα και η αποδοχή του αρχικού μηνύματος-παρουσίασης-κριτικής των ΝΕΩΝ ήταν θετική.
Θεωρώ πως το βιβλίο είναι εξαιρετικό και απαραίτητο στους ρέκτες του ρεμπέτικου, μια και ανήκει στην κουλτούρα του.
Μόνο που πρέπει πρώτα να διαβασθεί.
Η συζήτηση που ακολούθησε δεν αφορά προφανώς το βιβλίο, μια και αυτό δεν προτείνει, ούτε διαφημίζει.
Η ενημέρωση για εκδόσεις που αφορούν τα μέλη της σελίδας είναι απολύτως θεμιτή, απαραίτητη και προσωπικά την θεωρώ υποχρεωτική.
Η επιλογή τελικά ανήκει στον καθένα μας.
Λυπάμαι για την τροπή που πήρε το θέμα και για την ευκολία των συμπερασμάτων σου.
Ντροπή σου για όσα έγραψες για μένα.
Ντροπή σου.

Πρός Νίκος Πολίτης: Ναι, είπα στο πρώτο μήνυμά μου ότι το πρόβλημα των ναρκωτικών είναι σημαντικό. Όταν όμως έπειτα λέω “λες και δεν έχουμε άλλα προβλήματα σα χώρα” δεν εννοώ άλλα προβλήματα πλέον των ναρκωτικών, αλλά εννοώ ότι έχουμε σημαντικότερα πράγματα να διεκδικήσουμε από δωρεάν χορήγηση ηρωίνης. Και όσον αφορά άλλους τρόπους πέραν της κλασσικής απεξάρτησης με μεθαδόνη, το είπα ήδη:στεγνά προγράμματα. Είναι πολύ δύσκολο, αλλά πιο αποδοτικό.

Προς Sparus auratus:
πάρε δύο άτομα που το ένα να πίνει ένα ποτήρι κρασί τη μέρα και το άλλο ένα τσιγαριλίκι τη μέρα, να δούμε ποιος έχει πιο πολλά οφέλη και πιο είναι πιο βλαβερό-εθιστικό. Με συγχωρείς αλλά εγώ πρέπει να ψάξω να βρω ψήγματα λογικής στο συλλογισμό σου.
(κατα τ άλλα, συμφωνώ απόλυτα στο συμπέρασμά σου στις 2 τελευταίες παραγράφους περί συνείδησης και χρήσης-διεξόδου, όπως και στις γεωργικές χρήσεις που μπορεί να έχει το φυτό cannabis sativa)

Όσο για την αναφορά των “βλαβερότερων ουσιών” σε θρησκευτικά κείμενα και στα γλέντια του λαού, ε γιατί είπαν πχ για τον οίνο και όχι για το χασίς? κάτι θα ξέραν φυσικά.=> Αυτό που υποδεικνύει η ανθρώπινη εμπειρία στα τόσα χρόνια ύπαρξης του ανθρώπινου είδους: το χασίς (και οι ναρκωτικές ουσίες) πολύ απλά δε χρειάζεται στον οργανισμό, αντίθετα τον βλάπτει κιόλας… όπως και πολλά άλλα πράγματα στη φύση που ο άνθρωπος τα απέφυγε στην πορεία εξέλιξής του-ύπαρξής του. Απλά το χασίς δημιουργεί την ψευδαίσθηση της ευφορίας και μερικοί παραγκωνίζουν τα αρνητικά του. Δικαίωμά τους, αλλά ιδεολογήματα για την υποστήριξη της χρήσης, ευχαριστώ δε θα πάρω…

ΥΓ. Το “μπράβο” στην πρώτη τοποθέτηση του Nikos Forlan πήγαινε στην άποψή του για τα υποκατάστατα κτλ., όχι στην άποψη περί του αρχικού ποστ του Αντώνη. Ούτε εγώ θεωρώ ότι διαφήμισε τίποτα… Εγώ μίλησα με αφορμή το βιβλίο και το όλο κλίμα για αίτημα αποποινικοποίησης. Ο Αντώνης καλά έκανε στην τελική και το παρέθεσε, ώστε να γράψουμε την άποψή μας όσοι διαφωνούμε και όσοι συμφωνούμε.

“…“πρέζες” υπάρχουνε πολλές. Η ηρωίνη, όμως, σκοτώνει. Αυτή είναι η διαφορά…”

Παύλος Σιδηρόπουλος

[LEFT]
…όσο για τις “άλλες” ουσίες (νικοτίνη, αλκοόλ, κάνναβις) ισχύει το “παν μέτρον άριστον”:102:
… και το (υπερβολικό) φαΪ σκοτώνει αλλά, δεν είδα να το απαγορεύει κανείς:127:[/LEFT]

Λοιπον έχουμε και άλλα.Την αντιμετώπιση της ομοφυλοφιλίας ,η οποία δηλητηριάζει τον κορμό του ένδοξου μας έθνους Πρέπει να χορηγηθούν αρσενικές ορμόνες στους παθητικούς ομοφυλόφιλους. Σε περίπτωση δε αποτυχίας της θεραπείας άμεσος εγκλεισμός στη φυλακή

Επίσης πρέπει να ληφθούν άμεσα μέτρα για τον περιορισμο στην νεολαία του επαίσχυντου αυτοερωτισμού (μ…α), ο οποίος οδηγεί ευθέως στην νωθρότητα και οπως τεκμαίρεται από τις τελευταίες επιστημονικές έρευνες στην χρήση ναρκωτικών (μαλακών).

ΚΑΤΩ ΟΙ ΧΑΣΙΚΛΗΔΕΣ ΟΙ ΠΡΕΖΆΚΗΔΕΣ ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ Μ…Σ

να 'λεγες και κανά επιχείρημα αντί για ατυχή παραδείγματα καλά θα ήταν…

και όλα αυτά που κολλάνε? Σου φαίνεται υπερβολικά συντηρητικό ή εθνικίζον να ασχολείται κάποιος (και δεν ήμουν ο μόνος που έγραψα παρόμοια) με την πρόληψη θεραπεία αποκατάσταση και να συγκρούεται με τη ναρκοκουλτούρα? γιατί εμένα μου φαίνεται πολύ προοδευτικό…όλα τα άλλα είναι δήθεν. Ούτε απέκλεισα κανέναν από την κοινωνία, για το φαινόμενο κάναμε κουβέντα…

ας είναι… δεν πειράζει…δε βαριέσαι, δε θα ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια…

Βασίλη μου,
νομίζω πως η ευαισθησία όλων μας απέναντι στα εξαρτημένα άτομα ( μια και για αυτά συζητάμε σε αυτό το νήμα) είναι δεδομένη.
Κανένας νοήμων άνθρωπος δεν αναζητά σύγχρονους Καιάδες, αλοίμονο !

Αφενός, λύσεις για επανένταξη στην κοινωνία αναζητούμε γι αυτούς
και αφετέρου, τρόπους με τους οποίους κανένας - μα κανένας νέος - δεν θα στραφεί σε τρόπους διαφυγής από την πραγματικότητα,
καταφεύγοντας σε παραδείσους τεχνητούς, όπως κι αν χαρακτηρίζονται, είτε “μαλακοί” είτε “σκληροί”…

Όσο για το βιβλίο, άριστα έκανε ο Αντώνης και μας το ανέφερε, μας δόθηκε μια ευκαιρία να δούμε και τη σύγχρονη αντιμετώπιση της μάστιγας αυτής σε άλλες χώρες και κυρίως να προβληματιστούμε για τις ευθύνες μας, ειδικά απέναντι στη νεολαία.

Ένα ποτήρι κρασί την ημέρα και ένα τσιγαριλίκι την ημέρα δεν έχουν καμία σοβαρή βλαπτική επίδραση στον οργανισμό (αν το κρασί είναι κόκκινο κάνει και καλό στο κυκλοφορικό). Σε πόσα γλέντια και πανηγύρια έχεις μείνει μόνο σε ένα ποτήρι κρασί; (εκτός αν είσαι ο οδηγός της παρέας). Το πρόβλημα πάντα είναι η κατάχρηση.

‘Οσον αφορά τα ιδεολογήματα το χασίς είναι κλινικά αποδεδειγμένο ότι δεν προκαλεί εθισμό. Το αλκοόλ αντίθετα προκαλεί εθισμό και είναι αποδεδειγμένο ότι επηρεάζει τον εγκέφαλο και κυρίως το ηπαρ (όλοι οι αλκοολικοί πεθαίνουν από κίρρωση αν δεν τους προλάβει κάτι άλλο).
Η θανατηφόρα εφ’ άπαξ δόση της τετραυδροκανναβινόλης είναι αδύνατο να προσεγγιστεί καπνίζοντας χασίς (δεν μπορείς να καπνίσεις ένα χωράφι στην καθισιά σου).
Αντίθετα τη θανατηφόρα δόση αλκοόλης είμαι σίγουρος ότι πολλοί από εμάς την έχουν πλησιάσει επικίνδυνα κάποιο βράδυ που το έριξαν πολύ έξω :102:.
Επίσης με τις μπόμπες που κυκλοφορούν στα μαγαζιά κινδυνεύουμε πολύ πιο άμεσα.

a) S. Rubin, L. Commitas: Canja in Jamaica,1975
b) P. Satz, J. Fletcher, L. Sutker: Neurophysiologic, Intellectual and personality correlates of chronic marihuana use in native Costa Ricans,(NYAS: Chronic Cannabis Use,1977)
c) C. Stefanis, A. Boulougouris, A. Liakos: A Clinical and Pathophysiological effects in Cannabis in long-term users, Braud&Szara,1976

Οι ανωτέρω κλινικές μελέτες σε τρία διαφορετικά μέρη του κόσμου την ίδια περίπου περίοδο έδειξαν ότι δεν υπάρχει θέμα εξάρτησης ούτε εγκεφαλικών βλαβών από χρόνια χρήση κάνναβης (σε σύγκριση με αντίστοιχο πληθυσμό μη χρηστών).

Υπαρχουν πολλά μέρη στον κόσμο που η κάνναβη είναι στην παράδοση των λαών και χρησιμοποιείται κατά κόρον στα αντίστοιχα γλέντια και πανηγύρια τους άρα μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι ο άνθρωπος την ξεπέρασε γιατί δεν την είχε ανάγκη. Δεν πήγαν τυχαία οι Αμερικάνοι να μελετήσουν τους πληθυσμούς στην Τζαμάικα και την Κόστα Ρίκα.
Οι πέριξ της μεσογείου λαοί είχαν αμπέλια και έφτιαχναν κρασί το οποίο στην πάροδο των αιώνων πέρασε στις θρησκείες και τις παραδόσεις τους δεν ήξεραν κάτι παραπάνω. Σε άλλες περιοχές δεν ευδοκιμούσε το αμπέλι και χρησιμοποιούσαν άλλες ευφορικές ουσίες είναι απλό.

Αν επιμένεις ότι το χασίς είναι πιο βλαπτικό απ’ το αλκοόλ πάντως θα πει ότι έχεις συγκεκριμένα στοιχεία που να το υποστηρίζουν και θα πρέπει να τα παραθέσεις.

Φίλε Σπάρους, με το συμπάθειο
είναι σαν να μας λές το γνωστό: τα όπλα δεν είναι επικύνδινα, οι άνθρωποι που τα κρατάνε είναι.
Το ζήτημα δεν είναι η χημική ανάλυση του μπάφου (μπαρντον) είναι η ανθρώπινη φύση και οι αδυναμίες της.
Η ψυχολογικη εξάρτηση μπορεί να μην παρουσιάζεται στις μελέτες που πολύ εύστοχα μας παρουσιάζεις αλλα δεν μπορει να υποτιμηθεί.

Ελένη, νομίζω πως ποτέ η ανθρωπότητα δεν θα πάψει να αναζητεί τρόπους διαφυγης απο την σκληρή πραγματικότητα και πολλά απ’ τα μέλη της να θεωρούν τον εαυτό τους αδικημένο.

π.χ. “Εγώ πονάω , κανένας άλλος”- Γιώργος Μητσάκης"

   "Σαν μαστουριάσω και γινώ
    λοιώμα απο τη μαστούρα 
    ξεχνώ όλα μου τα βάσανα 
    κι όλη μου τη σκοτούρα."- Μάρκος Βαμβακάρης

Με αυτό δεδομένο δεν βάζω πάντα αρνητικο πρόσημο στην διαμεσολαβημένη φυγή απο την καθημερινότητα.

Π.χ Δ θα ξεχάσω ποτέ την πρώτη φορα στο Ζαγόρι στο χωριό Φραγγάδες στο καφενείο Του Γιωργούλα
Μεγάλο Σάβββατο απόγευμα πρός Πάσχα καθισμένοι στο πάτωμα , εκτός εαυτού απ’ το τσίπουρο τραγουδάμε μεχρι τελικής πτώσης και να πετάμε στα όργανα όσα χρήματα έχουμε στην τσέπη. Θυμάμαι όσα τραγούδια άκουσα εκείνη την ημέρα . Αυτα τα πράγματα δεν γίνονται χωρις διαμεσολάβηση ουσιών . Μία απ’ τις πιο σκληρές είναι το αλκοόλ.

Το γεγωνός ότι από χτες μέχρι σήμερα γεμίσαμε 4 σελίδες του forum ( με αξιόλογες τοποθετήσεις) δείχνει και τη σοβαρότητα του θέματος. Προσωπικά θέλω υγειείς ανθρώπους κι όχι με καμένα εγκεφαλικά κύτταρα. Αυτό αυτόματα με οδηγεί απέναντι. Προτιμώ δωρέαν υγεία (όχι δωρεαν φροντίδα στην ασθένεια, αυτό είναι άλλο)παρά δωρεάν τόσα άλλα που προαναφέρθηκαν. Τα θέλω σ’ αυτή την κοινωνία που ζούμε, όχι στην ιδανική. Εκεί… Στην εδώ μετά την υγεία θέλω σωστή παιδεία και εργασία που θα μου εξασφαλίζουν τα προς το ζειν και το ευ αν θέλετε. Έτσι είμαι βέβαιος πως θα έχομε λιγότερους χρήστες. Δεν ξέρω πολούς χρήστες από χόμπυ.
Έγινε λόγος για το αν το χασίς είναι προθάλαμος (οι εξερέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα) σκληρότερων ναρκοτικών που οδηγούν με ταχύτητα στο θάνατο. Υπάρχει αμφιβολία γι αυτό? Ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας.
Διάβασα πολλά ιστορικά για νόμους, για απαγορεύσεις, για το πως ένα φυτό με τις ιδιότητες που το συνοδύουν … εξελίχθηκε σε κοινονικό φαινόμενο, για, για … Θα αποφύγω να εμπλακώ γιατί θα πρέπει να γράφω όλη νύχτα. Αυτά και να με συμπαθάτε.

Ούτε ψυχολογική εξάρτηση έχει παρατηρηθεί από τη χρήση κάνναβης (τακτικοί χρήστες κάνναβης και καπνού προτίμησαν να κόψουν την κάνναβη και το αντίστοιχο αποτέλεσμα είχε και η σύγκριση με το αλκοόλ, σύμφωνα με έρευνα της Κυβερνητικής Επιτροπής Καναδά για τη Μη Ιατρική Χρήση των Φαρμάκων το 1971).

Ένας μανιώδης χρήστης κάνναβης απλά είναι ένας άνθρωπος που αναζητά συνεχώς τη φυγή από την πραγματικότητα και αν του στερήσεις την κάνναβη θα στραφεί σε κάποια άλλη ουσία (στην προηγούμενη έρευνα προτιμήθηκαν ο καπνός και το αλκοόλ). Αυτό έχει να κάνει με το πόσο ισορροπημένος είναι ο κάθε άνθρωπος και τι αντιστάσεις έχει μέσα του για να αντιμετωπίζει τα προβλήματά του.

Δεν είμαι υπερ της χρήσης οποιασδήποτε ουσίας που θολώνει το μυαλό (νόμιμης ή παράνομης) αλλά θεωρώ γελοίες και άκρως υποκριτικές τις απαγορεύσεις που υπαγορεύουν τα διάφορα μεγάλα συμφέροντα ανάλογα με το πως βολεύει κάθε εποχή και βαφτίζουν νόμιμο ή παράνομο ότι θέλουν χωρίς το παραμικρό στοιχείο.

Αν ένα χασικλή τον αναγκασεις να στραφεί στο αλκοόλ, απαγορεύοντας την κάνναβη, τον σκοτώνεις με μαθηματική ακρίβεια. Αν τον πείσεις ότι δεν υπάρχει λόγος φυγής από την πραγματικότητα τότε έχεις κερδίσει το στοίχημα.

Η ευαισθησία της κοινωνίας μας δυστυχώς σταματάει στην απαγόρευση.

Είναι εύκολο να κόβεις κεφάλια, δύσκολο είναι να τα γεμίζεις.

Υ.Γ.: Το απαγορευμένο άλλωστε ασκεί μεγαλύτερη έλξη στον άνθρωπο.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 01:28 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 01:19 —

<<Δεν υπάρχει καμία απολύτως ένδειξη ότι η μαριχουάνα αποτελεί προστάδιο για τη χρήση άλλων επικίνδυνων ουσιών>> L. Grinspoon, Marihuana Reconsidered, Harvard 1977.

Το αναφέρω ενδεικτικά μόνο.

Για τα υπόλοιπα περί παιδείας υγείας κλπ είμαι απόλυτα σύμφωνος, αλλά επιμένω γιατί με ενοχλούν οι γελοίες και υποκριτικές απαγορεύσεις.

Sparus και Nikitas, το άσχημο είναι ότι το χασίς είναι η πρώτη γνωριμία κάποιες φορές με τους ανθρώπους που πουλάνε και τα σκληρότερα ναρκωτικά που οδηγούν στον θάνατο.
Αν ήταν μελέτη που εξέταζε την εξάρτηση και τις παραμέτρους της, μάλλον την κοινωνική πλευρά του θέματος δεν θα την συμπεριλάμβανε η έρευνα…

Φίλε Sparus auratus επέτρεψέ μου να σου εκφράσω τα συγχαρητήρια μου για τις αναλυτικές και εμπεριστατωμένες τοποθετήσεις και για την υπομονή σου, (που εγώ δεν διαθέτω), απέναντι σε δογματικές αντιλήψεις και εμμονές, αγκυλώσεις, δογματισμούς και αφορισμούς εθνικοχριστιανοπουριτανιστικών αποχρώσεων.
Το θέμα μας ήταν το βιβλίο που παρουσίασε ο Αντώνης και εκτός από τη στείρα, αβάσιμη και συκοφαντική κριτική που ασκήθηκε, από ανθρώπους που προφανώς δεν το έχουν καν διαβάσει, φθάσαμε στο σημείο να κατηγορηθεί ο φίλος Αντώνης ότι προωθεί τα ναρκωτικά! αν είναι δυνατόν!:026:
“Λίγοι άνθρωποι σκέφτονται, αλλά όλοι έχουν γνώμες”.:089:
George Berkelay, 1685-1753, Ιρλανδός φιλόσοφος

Ο Αντωνης , για οσους δεν τον γνωριζετε , ειναι ενα πολυ σκεπτομενο ατομο , με “ανοιχτο μυαλο”
και “πλουτο γνωσεων” ειτε εμπειρικα , ειτε αναλωνοντας τον ελευθερο χρονο του στην αναγνωση
διαφορων πονηματων , πραγμα που πολυ λιγοι απο εμας εχουν την υπομονη και επιμονη να το
πραγματοποιησουν , καθως επισης και το χαρισμα να το μεταλαμπαδευσουν …:109:

Μάλιστα, όποιος δε δέχεται τις “εμπεριστατωμένες αναλύσεις” για τα καλά του χασίς και την ακινδυνότητα της χρήσης, είναι συντηρητικός και δογματικός. Μάθαμε τώρα να πλασάρουμε ότι οπισθοδρομικό ως μοντέρνο και ότι σταθερό και καταγγελτικό ως αναχρονιστικό…
Τέλοςπάντων, ας έχει ο καθένας τη γνώμη του και την ατομική του ευθύνη. Ζούμε σε μια κοινωνία πληροφόρησης, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.[i]

“Αργοπεθαίνει όποιος εγκαταλείπει μια ιδέα του πριν την αρχίσει,
όποιος δεν ρωτά για πράγματα που δεν γνωρίζει.
Αποφεύγουμε τον θάνατο σε μικρές δόσεις,
όταν θυμόμαστε πάντοτε ότι για να είσαι ζωντανός
χρειάζεται μια προσπάθεια πολύ μεγαλύτερη από το απλό γεγονός της αναπνοής”
[/i]
Πάμπλο Νερούντα

Ας ξεκαθαρίσουμε και κάποια πράγματα, γιατί χωρίς ίδιες εμπειρίες δεν μπορείς να έχεις γνώμη: Στα νιάτα μου κάπνισα χασίς επί περίπου δύο χρόνια, περιστασιακά και αραιά. Φυσικά δεν εθίστηκα (είμαι από τότε πάνω από 40 χρόνια “καθαρός”). Σας διαβεβαιώνω ότι όχι μόνο το μυαλό μου δεν θόλωνε από τη χρήση, αλλά λαμπικάριζε σε βαθμό μερικές φορές απίστευτο: ένα απόγευμα στο Κίελο, είχα βγεί στο μπαλκόνι και χάζευα έξω. Ένας περαστικός περπατούσε στο δρόμο. Άρχισα να κάνω κάποιες σκέψεις και ξεκαθάρισα κάποια πράγματα, που και σήμερα ακόμα τα θυμάμαι. Όταν τελείωσα, το βλέμμα μου ξανάπεσε στο δρόμο: ο περαστικός ήταν καμμιά τριανταριά βήματα πιό πέρα. Δηλαδή, για όλες αυτές τις σκέψεις χρειάστηκα περίπου 15 - 20 δευτερόλεπτα.

Μήπως να το ξανά αρχίζατε; Σας κάνει turbo κ.Νίκο!!!:slight_smile: