Aπογοητευση...σκεφτομαι μεχρι και να τα παρατησω

παιδια εχω ξενερωσει…σα να τσακωθηκα με το οργανο…το εχω διπλα μου και δε το αγγιζω…πρωτα ακομη και το πρωι θα γρατζουναγα 2-3 μετρα ταξιμακι… :frowning:

παιδια εχω ξενερωσει…σα να τσακωθηκα με το οργανο…το εχω διπλα μου και δε το αγγιζω…πρωτα ακομη και το πρωι θα γρατζουναγα 2-3 μετρα ταξιμακι… :106:

παιδια εχω ξενερωσει…σα να τσακωθηκα με το οργανο…το εχω διπλα μου και δε το αγγιζω…πρωτα ακομη και το πρωι θα γρατζουναγα 2-3 μετρα ταξιμακι… :frowning:

παιδια εχω ξενερωσει…σα να τσακωθηκα με το οργανο…το εχω διπλα μου και δε το αγγιζω…πρωτα ακομη και το πρωι θα γρατζουναγα 2-3 μετρα ταξιμακι… :frowning:

Βρε συ Σαράντο βγάλε αυτή την κατσαρίδα από εκεί. Χθες το βράδυ παραλίγο να σπάσω την οθόνη μου.

Βρε συ Σαράντο βγάλε την κατσαρίδα από εκεί. Χθες παραλίγο να σπάσω την οθόνη μου.

Σημερα μαθημα με αλλο δασκαλο…και αυτος ζηταει να παιζω με τη πενα σα να ‘‘ριχνω θερμομετρο’’ αλλα δεν εχει κολλημα με το να μην ακουμπαω το καπακι…αντιθετα σε καποιες περιπτωσεις μου ζητησε να το κανω ελαφρα…κρατησα καποια στοιχεια και απο αυτον που μου αρεσαν οπως και με τον προηγουμενο…χωρις να σημαινει οτι ο προηγουμενος εχει ‘‘τελειωσει’’ και δε θα ξαναπαω,χωρις να σημαινει οτι θα συνεχισω ή δε θα συνεχισω και με τον σημερινο…μεσα στην εβδομαδα εχω αλλα 2 μαθηματα κανονισει με διαφορετικους δασκαλους το καθενα…και μαλλον τελικα θα τσεκαρω τι μου αρεσει,τι μου κανει,τι μου ταιριαζει και θα συνεχισω αναλογα με οποιον κρινω οτι με κερδιζει…και νομιζω παιδια οτι διαφορετικα δε γινεται!
Θεωρω χαζομαρα σε κατι που τελικα ειναι μοναδικο και χρωματιζεται απο προσωπικο στυλ οπως το μπουζουκι να εγκλωβιζομαι σε ‘‘διδασκαλιες’’…αλλωστε οπως φαινεται (και εδω) ολοι εχουν διαφορετικες αποψεις και εκφραζονται αλλιως στο οργανο…
τελικα τιποτα στερεοτυπο δεν υπαρχει,τιποτα συγκεκριμενο…μαλλον καταληγω στο συμπερασμα…παιξε οπως γουσταρεις αρκει να ακουγεσαι και να χαιρονται οι αλλοι με οτι τους ‘‘χαριζεις’’…

Φιλε bourbou, αν θελεις να το κανεις επαγγελμα, τοτε κατσε και στρωσου με ενα δασκαλο και λιωσε στο παιξιμο, χωρις να παραπονιεσαι! Αν το θες για χομπι, για δικο σου και μονο μερακι, τοτε μην μπλεκεις κατα την αποψη μου! Κατσε και λιωσε μονος σου…!

Φιλε guvs…θελω να φτασω σε ενα αξιολογο και σημαντικο επιπεδο που θα μπορω να παιζω με φιλους μουσικους σπιτι μου σε σημειο τετοιο ομως που θα μπορουσα να επαιζα και σε μαγαζι!
Οσο για το ‘‘μη παραπονιεσαι’’ δε παραπονιεμαι…αντιθετα διψαω να μαθω και να προχωρησω…αλλα οπως καταλαβαινεις μετα απο μια τραυματικη παιδικη εμπειρια με δασκαλο σε ωδειο που διαβαζε εφημεριδα και ενα μπαχαλο απο 15 διαφορετικα οργανα σε ενα δωματιο 20 τ.μ. και οντας πλεον στην ηλικια των 34 δεν εχω τη πολυτελεια να πεσω σε ιδια ή παρομοια λαθη…πλεον εχω κριτικη οπτικη και μπορω -εως και απαιτειται- να ψαχτω για εναν δασκαλο που θα ταιριαξω μαζι του και θα μαθω γρηγορα καποια πραγματα που θα με οδηγησουν σε αλλο επιπεδο…
Οσο για το λιωσιμο στο μπουζουκι πιστεψε με γινεται καθημερινα και προς το παρον εξυπηρετει τη δικη μου αποψη για το παιξιμο και το πως μου αρεσει να με ακουω!
Σιγουρα ομως η συνθεση και η αλλαγη επιπεδου θα ερθει μεσα απο την καθοδηγηση ενος ανθρωπου εμπειρου…
(και που ελπιζω δε θα εχει κολλησει με το τροπο που κινω το δεξι μου χερι,αλλωστε ηδη μεταξυ τους ολοι -και οι δασκαλοι- εχουν διαφορετικη αποψη για το θεμα αυτο!)

Συμφωνω εν μερει, κυριως ομως πιστευω πως εξελισσεσαι με μια πολυ φυσικη διαδικασια… Ακουσμα, και λιωσιμο… Ο δασκαλος μονο να την επιταχυνει μπορει.Α οντως βιαζεσαι, πηγαινε. Αλλα αλλιως, δεν βρισκω λογο πραγματικα.

Φίλε bourbou,

Λες και διαβάζω την αυτοβιογραφία μου. Λοιπόν, έιχα το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ πρόβλημα με εσένα. Παίζω από 10 χρονών και μέχρι πριν 3 περίπου χρονάκια. όταν σταμάτησα να δουλεύω σε μαγαζιά (άρχισα άλλη δουλειά) και αφού δεν υπάρχει μέρα που να μη πιάσω το μπουζούκι στα χέρια μου πήρα κάποιες αποφάσεις.
Αλλά συνειδητά, δώσε βάση. Το χέρι μου ακουμπούσε στο καπάκι και ήταν σε ευθεία και όχι με τη σωστή - ενδεδειγμένη κλίση. Κάθισα στην καρεκλίτσα μου, χρησιμοποίησα τη μπαλκονόπορτα απέναντι μου για καθρέφτη και το’πιασα από την αρχή το θέμα. Ξενέρα ρωτάς ?? Σου λέω δούλευα σε μαγαζιά χρόνια, και έπαιζα διπλομπούζουκα, σόλα, τα πάντα φιλαράκι…και από τη μια μέρα στην άλλη ξεκίνησα από το 0 . Σιγά, σιγά, σιγά έστρωσε το χεράκι και τώρα μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο που χειρίζομαι την πένα (έχει και άλλο δρόμο μπροστά, πολύ). Το καλό είναι πως η γνώση του αριστερού δε χάθηκε ποτέ, και όταν ζεστένεται πλέον το δεξί κάνω τον σταυρό μου που δε τα παράτησα και σκάω και ένα χαζό χαμόγελο.

Για να μη σε κουράζω, αυτό που θέλω να πω είναι πως εγώ μπήκα σε αυτή τη διαδικασία γιατί ΔΕΝ ημουν ικανοποιημένος από τον τρόπο που χειριζόμουν την πένα.
Αν εσύ γουστάρεις με την πάρτη σου άκου μόνο τον εαυτό σου, αλλά να ξέρεις ότι τέτοια πράγματα είναι δύσκολα (το να αλλάζεις τεχνική από τη μια στιγμή στην άλλη) γι’αυτό κοίτα να κάνεις ότι κάνεις με ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ του τι κάνεις…και να περιμένεις και τις ξενέρες και τις απογοητεύσεις μια στο τόσο επίσκεψη.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα φίλε, καλές πενιές

Αν δεν είσαι ο Τσιτσάνης (γενικά μιλάω) το να πρέπει να πιάσεις την πένα με ενα συγκεκριμένο τρόπο, δεν είναι φορμαλισμός. Το δοξάρι στο βιολί πώς το πιάνεις; Έτσι και στο μπουζούκι την πένα κρατώντας την μ’ ένα συγκεκριμένο τρόπο πιο γρήγορα θα βγάλεις ένα καλό ήχο.
Επειδή έπαιζα καιρό μέχρι να πάω σε δάσκαλο κρατούσα την πένα σαν ούτι. οτι μέθοδο θες βρήκαμε για να φτιάξω καρπό. Όπως το βλέπω τώρα δικαιώθηκε. Αν με άφηνε δεν ξέρω τι θα γινότανε.
Στην συνέχεια την διαμορφώνεις λοιπόν την πένα. Αλλά απο το πρώτο μάθημα δεν είσαι ικανός να έχεις επιλογή το πώς θα την κρατήσεις. Με την ίδια λογική δεν παίζουν ρόλο και οι δακτυλοθεσίες. Σκέψου πόσο θα δυσκολευτείς στο παίξιμο(αν παίζεις όπως θες) μέχρι να φτάσεις σ’ ένα καλό επίπεδο και πόσο τελικά αν παίξεις σωστά τις δακτυλοθεσίες. Όλα έχουν κάποιον λόγο που γίνονται. Με τον καιρό διαμορφώνεις οτι θες, αλλά στην αρχή;;;;

bourbou μου, άκουσε και μένα και δεν θα χάσεις …
κι επαγγελματικά να το δεις και για το κέφι και την παρέα σου να το δεις,
παίξε όπως σε βολεύει και θα μεγαλουργήσεις !
όχι που μου έπαθες μπουζουκομελαγχολία νέος άνθρωπος …
βάλε μέσα στην πενιά την καρδούλα σου και βάρα το κατά πως σε βολεύει !
το αποτέλεσμα μετράει και η μελέτη !!!
κι αν είναι πια τόσο απαραίτητος ο δάσκαλος, πες του να σου δείξει να παίζεις
όπως συνήθισες, αλλά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο …
δηλαδή πες του να “δουλέψει” πάνω σ`αυτό που είσαι και που ξέρεις, μια και
δεν μπορείς να γίνεις αυτό που πρέπει …!

και σταμάτα ν`αλλάζεις τους δασκάλους, όταν φταίμε εμείς, δεν μας φταίνε οι άλλοι !

Φιλε μου nikosmeg πραγματικα σε ευχαριστω…με συγκινησες ειλικρινα γιατι οντως βλεπω το προβλημα μου σε εσενα,ποσο μαλλον πιο εντονα οταν μου λες οτι ησουν επαγγελματιας…ισως η μονη διαφορα ειναι οτι η οπτικη μας ειναι λιγο αντιστροφη…εσυ ειχες μια πορεια ως μουσικος ειδικοτερα ως επαγγελματιας και αποσυρομενος επελεξες να δοκιμασεις μια αλλαγη τεχνικης…εγω που προσπαθω να φτασω ισως στο περιπου στο επιπεδο σου και προς το παρον απολαμβανω λιγα τραγουδακια,με διψα για εξελιξη κυριως ακουστικη και σε ρεπερτοριο…(το μερακι που λεμε ρε μαγκες,στο σαλονι μονος σου με ενα κρασι ή ενα ουσκι παρεα)
και στην ηλικια που ειμαι,καθως αυτα που παιζω τα παιζω σωστα και καθαρα και μια χαρα περπατανε στα αυτια των αλλων(σε αυτο συμφωνουν και οι δασκαλοι και οσοι με ακουν γενικως -με τη μονη παρατηρηση καποιων ισως,σχετικα με το δεξι χερι),βλεποντας επαγγελματιες (οπως και εσυ) να παιζουν με αυτον το τροπο που παιζω εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι ολοι θελουν να μου αλλαξουν το τροπο…διαβαστε και κατι αλλο ασχετο αλλα ισως και σχετικο…ειμαι δεξιοχειρας αλλα γραφω με το αριστερο! οταν ημουν μικρος μου ελεγαν δασκαλοι,γονεις κλπ να το αλλαξω γιατι δε θα εγραφα καλα γραμματα…
σημερα πλεον πρεπει να σας πω οτι στη δουλεια μου οπου απαιτειται χειρογραφο με φωναζουν να το γραψω οντας καλλιγραφος…με το αριστερο διευκρινιζω!
Αλλοι δεν εχουν χερια και ζωγραφιζουν! Θεωρω οτι εφ’οσον οι αποψεις περι τεχνικης δεξιου χεριου διιστανται,υπαρχουν διαφορετικες γνωμες και σε επαγγελματικο επιπεδο εφαρμοζονται…γιατι καποιοι κολλανε?
Δασκαλε,μαθε μου δρομους,μαθε μου 5 συγχορδιες απλες,ξεκολλησε με,με 20-30 καινουργια τραγουδακια και ασε με…θα τον βρω τον δρομο μου! οπως τον βρηκα τοσα χρονια…τρεμουλο δε μου εμαθε κανεις (ο δασκαλος του ωδειου ηταν κορνετιστας!) και ομως ειναι πολυ καλο το αποτελεσμα σημερα…δαχτυλισμους δε μου εμαθε κανεις…αλλα ειναι πεντακαθαρα το εφε μου και συγχρονισμενα με το δεξι (και κακο μου κατα αλλους χερι)…
οφ,αμαν κουραστηκα να λεω τον κα’υ’μο μου…

Υ.Γ. Και Νικο οπως ηδη ισως εχεις διαβασει…πως θα το επικοινωνησω στο δασκαλο αυτο που θελω? γι’αυτο το ψαχνω με ποιον ‘’ θα κατσω’’ ωστε ‘‘τετοια γραμματα να μαθω’’…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:54 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:41 —

Νικολα…ηδη ειμαι διαμορφωμενος τεχνικα…αυτο θελω να καταλαβεις…δεν προσπαθω να μαθω να χτυπαω τις χορδες ανοιχτα ρε-λα-ρε! παιζω απο 10 χρονων! παιζω γρηγορα,καθαρα,σωστα,δε φαλτσαρω,κανω δακτυλισμους,κανω τρεμουλα,κανω διπλοπενιες!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:58 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:54 —

Πελαγια μου…αυτο ακριβως ζηταω…τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο,ελπιζω να σε εχω καλυψει και με τις λοιπες απαντησεις μου…να μαθω θελω οπως το περιγραφεις…τους δασκαλους δε τους ψαχνω γιατι ειναι κακος ο ενας ή κακιστος ο αλλος…προς Θεου μακρια απο εμενα αυτες οι αντιληψεις…αλλωστε ειναι ολοι τους επαγγελματιες μουσικοι και εγω ακομη δεν ανασαινω διπλα τους…απλα ψαχνω καποιον που θα σεβαστει την ιδιαιτεροτητα μου στη τεχνικη μου…

Φίλε Μπούρμπου, το βασικότερο εμπόδιο φαίνεται το ξεπεράσαμε: ο τίτλος του θέματος φιγουράρει μόνο για την ιστορία πλέον!..

Ελπίζω να βρεις τον κατάλληλο δάσκαλο αλλά, αφού εσύ ο ίδιος είσαι ευχαριστημένος με το παίξιμό σου, προσπάθησε να του δώσεις να καταλάβει ότι στόχος σου δεν είναι μία άψογη και ξερή τελειότητα αλλά αυτός, αυτός και αυτός και μόνον. Αν δεν σε καταλάβει, δεν είναι καλός δάσκαλος για σένα.

κ.Νικο…σιγουρα εχετε δικιο σχετικα με τον τιτλο αφου οπως βλεπετε παραμενω δραστηριος και εξακολουθω να το ψαχνω ωστε να βρω το δικο μου ‘‘Μιτο της Αριαδνης’’…και σιγουρα επισης εχετε δικιο οτι πρεπει να επικοινωνησω αυτο που ειμαι και αυτο που θελω,αν βρεθει καποιος να ‘‘χτισει’’ και να δουλεψει επανω στις δικες μου αναγκες και ιδιαιτεροτητες…εχει καλως…αλλιως…θα δειξει ο χρονος!

Ρε φίλε bourbou,
όταν ξεκίνησες το θέμα είπα από μέσα μου “ρε μ… ο bourbou είναι 34, παίζει 24 χρόνια και κόλλησε. Εσύ που είσαι 46, μόλις το 'πιασες, αλλού πατάς και αλλού βρίσκεσαι τι περιμένεις και δε τα παρατάς;”

Μπράβο ρε φίλε, χαίρομαι που τελικά σε βλέπω να το παλεύεις για να τελειοποιήσεις το παίξιμό σου.
Δίνεις δύναμη σε μένα και σε πολλούς σαν και μένα.

Σ’ ευχαριστώ.

Μη το αφηνεις Κουρε…και δε νομιζω να χρειαζεται να με ευχαριστησεις,ευχαριστηση μου ειναι αν μεσα απο τους προβληματισμους μας εδω,αλληλοβοηθουμαστε…αλλωστε κοινος τοπος αναφορας και συναντησης ειναι το οργανο που ολοι αγαπαμε…οπως ισως ειδες στην αρχη κι εγω περασα τη φαση της απογοητευσης αλλα οι φιλοι εδω ολοι με εσπρωξαν να ψαχτω και να ξεκολλησω…συνεχιζουμε λοιπον και λυση θα βρεθει!

30/06/2011:

16/07/2011:

…χωρίς άλλα σχόλια!

κ.Νικο,οπως καταλαβατε,μετα απο 17 ημερες,το πορισμα - συμπερασμα εχει ηδη βγει και τα 2 θεματα πλεον συνεπεσαν στο αποτελεσμα τους.
Το κλιμα και η ψυχολογια μου εχει μεταστραφει πληρως και εχει γινει πολυ πιο εξωστρεφης!
Και ευχαριστω πραγματικα που ολοι σας με βοηθησατε σε αυτο!