Aπογοητευση...σκεφτομαι μεχρι και να τα παρατησω

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΚΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΩ ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΣΤΡΑΒΟ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΕ ΚΑΘΕΤΟΤΗΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΞΑΝΑΣΤΡΑΒΩΝΕΙ… Ο ΚΑΡΠΟΣ ΔΛΔ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΙΟΣ ΟΠΩΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΔΩΝ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ …ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΘΑ ΤΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ

Μήνυμα από συντονιστή: Φίλε nervousss καλώς ήρθες στο Ρεμπέτικο Φόρουμ. Γράφε με μικρά γράμματα.

Η απάντηση στους μύθους που καταρρίπτονται…

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=24344&p=216715#post216715

Φιλε μου μη κολλας…το περασα οπως διαβασες στο θεμα και εγω το ζορι αυτο (αλλα και αλλοι φιλοι που συμμετειχαν στη κουβεντα)…συνεχισε οπως ξερεις…εγω πλεον εχω δουλεψει το παιξιμο μου στο θεμα του οτι δεν ακουμπω το χερι μου στο καπακι
-ετσι δεν περιοριζω τη φωνη του οργανου- αλλα οπου θελω γρηγορα πραγματα συνεχιζω να παιζω οπως επαιζα εδω και πολλα χρονια και μια χαρα βγαινανε…ουσιαστικα σου προτεινω να φιλτραρεις οτι σου λενε,να κρατησεις οτι σου κανει και να αφησεις οτι δε σου παει…καλη συνεχεια και δυναμη!

Φίλε μου, η περίπτωσή σου (που δεν είσαι καθόλου ο μόνος με αυτήν, όπως βλέπεις) μου φέρνει στο νου την παροιμία “αν δεν βρέξεις κώλο, ψάρι δεν πιάνεις”. Να “φτιάξω λοιπόν και εγώ τη δική μου παροιμία: αν δεν σκάσεις, μπουζούκι δεν μαθαίνεις. Και μην το βάζεις κάτω!

Καποιοι παλιοι τοποθετουσαν το δεξι χερι πανω στην χορδιερα και ετσι ανοιγε ο ηχος του οργανου,αλλοι παλι πανω στο καπακι οπως ο Μαρκος,ο Τσιτσανης και αλλοι , αλλαζαν επίσης διαφορες στασεις του χεριου τους για να διαφοροποιησουν τον ηχο τους και την ερμηνεια τους και εκει ειναι και το ζουμι ο ηχος και η ερμηνεια το θεμα ειναι τι ηχο θελεις να δωσεις και να βγαλεις και εκει υπαρχουν πολλά οπως το κρατημα της πενας ,το πατημα του αριστερου χεριου κλπ.

Πω πω…επιδημια επεσε!!!:slight_smile:
Κι εγω μια απο τα ιδια…παιζω δυο χρονια,φετος μου την εδωσε και ξενερωσα με τη στασιμοτητα που διαπιστωνω τον τελευταιο καιρο στο παιξιμο μου.
Βαλθηκα να μαθω νοτες,ασκησεις για να πατουν πιο σωστα τα δαχτυλα…ασκησεις για την πενα κλπ…ενα πραγμα…σαν να με πεταξαν μαυρα μεσανυχτα μεσα στη μαυρη θαλασσα:)

Να πεις στον Δασκαλο σου να βαλετε ενα αλφαδι την ωρα που παιζετε για να μην καθεστε στραβα φιλε μου…( αστειευομαι φυσικα ).Δεν καταλαβαινω τι εννοεις ‘‘στραβα’’,αλλα αν εσενα σε ικανοποιει αυτο που ακους,παιξε στραβα.Αν δεν αρεσει στον Δασκαλο σου,αλλαξε Δασκαλο.Αν δεν αρεσει σε σενα αυτο που κανεις πες τον Δασκαλο σου να το διορθωσει…